Προς το περιεχόμενο

Γιατί δεν πάω σε συναυλίες, live, gigs.


LK

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Να το περιγράψω εγώ αλλιώς:

 

"Γιατί να πάμε σε συναυλίες;"

 

Γιατί ρόλο παίζει και η ψυχοακουστικη που βιώνεις βλέποντας έναν καλλιτέχνη (που σου αρέσει και για αυτο πας) να παίζει ζωντανά.

 

Γιατί εκτός απο την ποιότητα cd που δεν θα καταφέρεις να ακούσεις στο live απο το αντίστοιχο άλμπουμ του, μεγάλο ρόλο παίζει και η όλη δυναμική της στιγμής, σε μια και μονο ευκαιρία να παίζει κάποιος πολύ καλά ενα τραγούδι του.

 

Και, αν δεν μπορεις να το νιώσεις εσύ (που φυσικά και ειναι λογικό, και κατανοητό), εκεί που είδα ακριβώς αυτο που περιγράφω εγώ, ειναι αν κοιτάξεις ενα μικρο παιδί στα ματιά, την ώρα που αυτο βλέπει τους μουσικούς στη σκηνή...

 

Το είδα στα ματιά της κόρης μου, και τότε καταλαβαίνει τι κερδίζει κανεις...

Your Ear Rulez!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 132
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Τα είπε όλα ο φίλος από πάνω...

Είναι κάποια είδη μουσικής που ακούγονται απείρως καλύτερα live, έχουν άλλο vibe, άλλη δυναμική διακατέχεσαι από μαγεία εκείνη τη στιγμή....

 

Δε συγκρίνεται ένα υπέροχο τζαμαρισμα με μια εκδοχή από δίσκο. Να ακούς το ίδιο κομμάτι κάθε φορά διαφορετικά παιγμένο αναλόγως την ανάγκη του καλλιτέχνη για αυτοσχεδιασμό

 

 

Στάλθηκε από το Nexus 5 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

 

"There’s no mystery in my gear. And if any, then it’s hidden between hands, heart and soul. It simply must be the way I play" ~ Criss Oliva

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

 

 

Δε συγκρίνεται ένα υπέροχο τζαμαρισμα με μια εκδοχή από δίσκο. Να ακούς το ίδιο κομμάτι κάθε φορά διαφορετικά παιγμένο αναλόγως την ανάγκη του καλλιτέχνη για αυτοσχεδιασμό

 

 

 

 

 

 

Το περί αυτοσχεδιασμού, διατυπώθηκε και ανωτέρω και ναι....είναι ένας λόγος πλήν όμως πρακτικά ενδεχομένως ανεφάρμοστος.

 

Πόσα Live του ιδίου καλλιτεχνη μπορείς ή θες να δεις.....κυνηγώντας αυτό το διαφορετικό στο παίξιμο σε κάποιο/α κομμάτι; (που ίσως και να το πετύχεις σε κάποιο video π.χ. στο youtube).

 

Εκτός αν είσαι κάποιος αφοσιωμένος οπαδός.

Εγώ δεν είμαι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλά, just saying ήταν το ποστ... Δεν είναι αυτοσκοπός να πάω να δω όλα τα λαηβ ενός μουσικού. Οι περισσότεροι που θα άκουγα ευλαβικά κάθε φορά που θα είχα ευκαιρία, δεν είναι εν ζωή....

 

Εξάλλου, συνηθιζω να πηγαίνω σε μέταλ συναυλίες για την ένταση/κ**λα που προσφέρουν

 

Στάλθηκε από το Nexus 5 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

 

"There’s no mystery in my gear. And if any, then it’s hidden between hands, heart and soul. It simply must be the way I play" ~ Criss Oliva

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μα δεν είπε κανεις οτι πρεπει ντε και καλά να εισαι ενας απο τους roadie στα tour ;)

Το ενα δεν αναιρεί το αλλο. Πχ δεν υπάρχει ντιμπέιτ και αποστειρωμένα μονόδρομος η επιλογή ή οχι του να απολαμβάνω έναν καλλιτέχνη στα Λαιβ ή στο σπίτι ;)

 

Και φυσικά και θα ακούσω και το άλμπουμ, και φυσικά και θα δώ και Λαιβ στο ytube και φυσικά και θα το βάλω και στο αμάξι, κινητό κτλ.

Όπως και φυσικά αν μπορω (χρονικά ή/και οικονομικα) να δώ ζωντανά και συναυλία.

 

Και για να δεις οτι πραγματικά σε καταλαβαίνω, φίλε Λουκά, στο λέω εγώ που την τελευταία φορά που θυμάμαι, με βρίσκω να βάζω ενα Johnny, ξηρούς καρπούς κτλ, τα ακουστικά τα beyerdynamic dt770 στο λάπτοπ, αργά τη νύχτα και να κάθομαι να βλέπω ολόκληρη τη συναυλία Jeff beck live απο "μπουάτ" της Νέας Υόρκης!

Ωραία πέρασα για απο το σπίτι μου.

 

Αλλα, και φυσικά, δεν το αντικαθιστώ ουτε το βάζω σε σύγκριση για το αν θα πήγαινα να τον άκουγα live.

 

Αλλο το ενα και αλλο το αλλο ;)

Your Ear Rulez!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

@Holystone

 

Debate φυσικά και δεν υπάρχει.

Δεν νομίζω να ενδιαφέρει κανέναν να πείσει τον άλλον για την γνώμη του.

Απλά την λέμε.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

...την τελευταία φορά που θυμάμαι, με βρίσκω να βάζω ενα Johnny, ξηρούς καρπούς....αργά τη νύχτα και να κάθομαι να βλέπω ολόκληρη τη συναυλία....

...του Βασιλη Καρρα στο "Διογενης". ;D ;D
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@Holystone

 

Debate φυσικά και δεν υπάρχει.

Δεν νομίζω να ενδιαφέρει κανέναν να πείσει τον άλλον για την γνώμη του.

Απλά την λέμε.

 

 

Ούπς, εύχομαι να μην με παρεξηγησες!

 

Δεν κρίνω τιποτα απο αυτα που λες! Αντιθέτως για αυτο σου γράφω παραπάνω οτι καταλαβαίνω ακριβώς αυτο που λες, πχ με τον JBeck.

 

Απλα, λέω την δική μου γνώμη, γιατί δυστυχώς σήμερα, ειναι πολυτέλεια και οικονομική και χρονική να πηγαίνεις να βλέπεις ζωντανά Λαιβ.

 

Μονο που καταθέτω την δική μου οπτική του "γιατί να πηγαίνει κανεις για Λαιβ"

:)

Your Ear Rulez!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Ούπς, εύχομαι να μην με παρεξηγησες!

 

 

Ασφαλώς και δεν σε παρεξήγησα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου