Προς το περιεχόμενο

Γιατί δεν πάω σε συναυλίες, live, gigs.


LK

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Πάντως, να ξέρετε ότι όλοι όσοι έχουν εμβαθύνει σε τζαζ θέματα (π.χ. ο αείμνηστος Γιαννουλόπουλος) επιμένουν ότι η ιστορία της τζαζ είναι η ιστορία της δισκογραφίας της. Αν δεν είχε εφευρεθεί η δισκογραφία, δεν θα γνωρίζαμε σχεδόν τίποτε για το θέμα αυτό, και - κατά τη γνώμη μου - το ίδιο ισχύει για πολλά άλλα μουσικά ιδιώματα.

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 132
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Θα μας κάνουν αλκοολικούς.

Με φώναξες? ;D ;D ;D

 

Αν δεν είχε εφευρεθεί η δισκογραφία, δεν θα γνωρίζαμε σχεδόν τίποτε για το θέμα αυτό,

Εννοείται. :)

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Κατσε ρε Στρατο.

Μην τα μπλέξουμε. Για τον miles και τον....Μότσαρτ,  θα ριχνα ενα πρόχειρο  μπλέιζερ  πανω μου και θα πήγαινα. μια βόλτα  ;D  ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κατσε ρε Στρατο.

Μην τα μπλέξουμε. Για τον miles και τον....Μότσαρτ,  θα ριχνα ενα πρόχειρο  μπλέιζερ  πανω μου και θα πήγαινα. μια βόλτα   ;D  ;D

Εδώ σε θέλω.

Γιατί?

 

 

Κάτι που δεν αναφέρθηκε είναι και το ποιός είναι ο σκοπός του gig.

 

Δημιουργία - αυτοσχεδιασμός?

Αναπαραγωγή?

Παρουσίαση?

Επανεκτέλεση?

Οπτικοακουστικό σόου?

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Εδώ σε θέλω.

Γιατί?

 

 

Γιατί σου κάνω πλάκα. ;D

Χρησιμοποίησες ένα ακραίο παράδειγμα ,αδύνατο να υλοποιηθεί (εκτός αν ήταν live undead- αλλά θα χε φασαρία με τους slayer :P ;D)  to make a point.

Το έκανες to point , για να πεις π.χ. για τον αυτοσχεδιασμό και το δέχομαι.

 

 

Αλλά πιστεύω και αυτός καλύπτεται πλέον και με τη δικσογραφία και με το youtube.

Μεταξυ μας δεν είμαι και τόσο εκκεντρικός, που είμαι  :P ;D, για να κυνηγάω από live σε live......την μπλέ νότα του Miles , και πότε (ή αν) θα την παίξει έτσι.....ωστές να βρεθώ στους 8 ουρανούς και να τρίξει η ραχοκοκαλία μου από συγκινηση. ;D ;D

 

Δεν είρωνευομαι την αρχική σου , πιο ποιητική τοποθετηση, την οποία σέβομαι απόλυτα, απλά δεν λειτουργεί έτσι σε εμένα.

 

 

edit:

 

Και να σου πω και το άλλο (που δεν είναι αυτό που με στιγμάτισε ), αλλά σε ό,τι ζογκλέρ live πήγα ….από Vai μέχρι David Weckl …πιο μάπα από τον δίσκο ήταν (ή το DVD).

 

Πιο πολύ φχαριστηθηκα live από λιγότερο γνωστούς μουσικούς….. π.χ. του EriK Truffaz (μου ρθε ένας τώρα), αλλά και αυτού το cd πιο πολύ μου άρεσε. :P ;D.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιατί σου κάνω πλάκα. ;D

Είσαι αλιήτης. ;D ;D :-*

 

Αλλά πιστεύω και αυτός καλύπτεται πλέον με το youtube.

Αυτό ναι, ισχύει, και ενδεχομένως να έχει αλλάξει πολλά πράγματα σχετικά με το πώς αντιμετωπίζονται οι συναυλίες και από το κοινό και από τους μουσικούς.

 

Κάποτες για να δούμε πώς είναι να βλέπεις live κάποια μπάντα, μαζευόμασταν σε κάτι καφετέριες - καταγώγια, και βλέπαμε βιντεοκασέτες (από το εξωτερικό μας έλεγε) που έβαζε ο μαγαζάτορας να παίζουν μετά τον Γκουζγκούνη.

Και μέναμε με το στόμα ανοιχτό τότες (όχι από τον Γκουζγκούνη ;D).

 

απλά δεν λειτουργεί έτσι σε εμένα.

Σεβαστότατο.

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Για μένα η μουσική είναι μια κατάσταση στην οποία έρχονται οι άνθρωποι με αφορμή μια μπάντα, ένα τραγούδι, χορό, πανηγύρι και πάει λέγοντας. Αυτό που συμβαίνει σε εκατό, χίλιους η και εκατό χιλιάδες ανθρώπους με αφορμή πέντε μουσικούς που παίζουν δεν συγκρίνεται για μένα με καμμια μουσική κατάσταση μόνος στο σπίτι. Καθαρά προσωπική οπτική βέβαια, αλλά αυτό που κάνει η μουσική, εγώ το έχω δει να γίνεται καλύτερα από οπουδήποτε σε εκκλησίες βαπτιστων στην Αμερική - και χωρίς καν ιδιαίτερα καλές μπάντες

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου