Προς το περιεχόμενο

Γιατί δεν πάω σε συναυλίες, live, gigs.


LK

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Επιμενω, ότι πας σε μια συναυλία , για όλα οσα λες, σαν μουσικός (κυρίως).

Εισαι ο μαραγκος που θέλει να δει πως γίνεται η καρέκλα.

 

Είναι ικανός λόγος.

Υπάρχει και στην αρχική μου εισήγηση  :P ;D

Γι αυτό σου ανέφερα τον Page...κι αυτός κάνει καρέκλες αλλά ο "άλλος" τις σπάει κι όλας!!! ;D ;D ;D

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 132
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

  • Moderator

Γι αυτό σου ανέφερα τον Page...κι αυτός κάνει καρέκλες αλλά ο "άλλος" τις σπάει κι όλας!!! ;D ;D ;D

 

ΔΕΝ επρόκειτο να δω κανενα βιντεο με αυτους τους μαλλιάδες, αλλά ΔΕΝ μπορώ να πω ΟΧΙ στον Αntonioni. ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Εγώ ας πούμε όταν το 1977 είχα ακούσει το Blow by Blow...πούλησα όλες τις ηλεκτρικές και δεν τις ξανάπιασα για 20 χρόνια... ;) Όπου επί δύο δεκαετίες μελέτησα σκληρά τον Jeff, νυχθημερόν, άοκνα, ενδελεχώς και μετά έκανα την μεγάλη μου επιστροφή παίζοντας... Mac.

;D ;D ;D

 

Μα και εσύ... Τι τον ήθελες το δίσκο του... σατανά;  ;D

 

Για αυτό το τελευταίο gig που πήγα ήταν ο Simon Phillips- πας και βλέπεις έναν ντράμερ, οπότε δεν κινδυνεύεις να σου έρθει κάνας μπασιστικός ντουβρουτζάς. Και που να πουλάς τα κούτσουρα με τέτοια κρίση...  ;D

 

all this has happened before and will happen again

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

;D ;D ;D

Όπου επί δύο δεκαετίες μελέτησα σκληρά τον Jeff, νυχθημερόν, άοκνα, ενδελεχώς και μετά έκανα την μεγάλη μου επιστροφή παίζοντας... Mac.

Ακριβώς ;D ;D ;D Εάν δεν εμφανιζόταν το Garageband να με καταστρέψει θα την είχα βγάλει οικονομικά με την ακουστική που έχω από το 83 ;D ;D ;D

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

- O καναπές μου είναι πολύ αναπαυτικός, έχω malt καβάτζες, καπνίζω κατά το δοκούν και τα snacks μου είναι σε απόσταση εκατοστών ενώ κλείνω τα μάτια και ακούω κλασσική μουσική από το πολύ καλό μου στερεοφωνικό. Εκείνο το μεγαλείο που έχω νοιώσει όμως όντας στα live ορχηστρών σε venues εξωτερικού ή του δικού μας Μεγάρου δεν είναι το ίδιο.

 

- Ήταν Κυριακή απόγευμα. Έχω πονοκεφαλιάσει έχοντας περάσει το μεγαλύτερο μέρος της μέρας κάνοντας fine tuning στο στερεοφωνικό μου (ψυχώσεις) με ένα τσουβάλι reference recordings με όλα τα είδη (που μου αρέσουν). Φεύγω αργά το απόγευμα για να επιστρέψω ένα DVD στο τοπικό μαγαζί. Καθ' οδόν βλέπω στο πάρκο την Φιλαρμονική του Δήμου σε μια impromptu εμφάνισή της και έκατσα και τους άκουσα (αφού πήρα τηλ και τα γυναικόπαιδα να έρθουν). Να ναι καλά που με έκαναν να νοιώσω καλά και επαναπροσδιόρισα (σε μια άλλη μορφή) το live.

 

- Όπως και πριν δυο μήνες σε μία (πάλι τυχαία και απρογραμμάτιστη) mini acapella συναυλία εφηβικής χορωδίας στον Άγιο Πέτρο στη Βιέννη (έχω και μία περίεργη σχέση με το μπαρόκ) που τα μέλη της χορωδίας ήταν περισσότερα από το κοινό (αφού δεν είχε ανακοινωθεί) αλλά το αποτέλεσμα απλά χάσιμο. Για να μην πω για την Οpera.

 

- Και πριν κάποια χρόνια που μπήκα με τη σύζυγο στο AN να δούμε τους Bellrays (μου κανε το χατήρι μιας και εγώ τους ψιλογούσταρα αλλά τίποτα το ιδιαίτερο) σε μια ανευπαιδιώνκαιδεγ@μιέταιπάμε έξοδο. Στο τέλος βγήκαμε κατενθουσιασμένοι, κάθιδροι από χορό και κάτοχοι των υπογεγραμμένων βινυλίων τους. Όταν τα άκουσα, δεν ήταν το ίδιο.

 

- Από την άλλη (ακόμα μετανοιώνω που) δεν πήγα στους AC/DC γιατί δεν μπορώ να δω καθιστός κι από κερκίδα το γκρουπ που νέος αγάπησα αλλά και από την άλλη δεν "κρατάω" την μπύρα μου όπως παλιά και δεν πολυγουστάρω το σπρωξίδι.

 

- Σε κανένα άλμπουμ τους (όχι ότι τα έχω ακούσει και όλα) δεν μου άρεσαν οι Blues Wire όσο μου αρέσουν από κοντά επί σκηνής. Και όταν καλές (έστω και άσημες) μπάντες γκρουβάρουν με καλό ήχο σε καλόγουστα μικρά κλαμπάκια ΔΕΝ υπάρχει καλύτερο (για μένα) πράγμα ακόμα και από τα μεγάλα venues με μουσικά μεγαθήρια.

 

- Δεν θα πω για τις δεκάδες μικρές και μεγάλες συναυλίες εντός κι εκτός που κρατάνε ένα διακεκριμένο συρτάρι στις μουσικές μου αναμνήσεις. Σε καμία από αυτές (σε αντίθεση με τις αθλητικές) δεν υπάρχει ξυλοκοπικός/ξυλουργικός συνειρμός.

Αλλά περί γούστου....

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Ωραίες στιγμές, όσες περιγράφεις.

Κριμα που εγώ δεν μπορώ να τις ζήσω (όχι συγκυριακά, απλά δεν τις βιώνω έτσι)

 

Θα μείνω σε αυτό.

 

Σε καμία από αυτές (σε αντίθεση με τις αθλητικές) δεν υπάρχει ξυλοκοπικός/ξυλουργικός συνειρμός.

 

 

Εχω μείνει να κοιτάω με τις ώρες μια πολυθρόνα, και η ηρεμία,η αισθητική τόνωση.....και ό,τι άλλο θες που μου πρόσφερε....δεν μου την πρόσφεραν δισκογραφίες και δισκογραφίες.

 

Σου προτείνω αυτό για αρχή (αν σε ενδιαφέρει)

 

fiftychairs01dailyicon.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σου προτείνω αυτό για αρχή (αν σε ενδιαφέρει)

Σε ευχαριστώ πολύ και το εκτιμώ αλλά έχω αντίστοιχη οπτική γωνία για τις καρέκλες που μάλλον εσύ έχεις για τη live μουσική.  ;D

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Εμενα μου αρεσει η μουσικη.Πολυ.Μια ενσταση εχω ως προς στην αναγκη μου να τους βλεπω να παιζουν

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λάκη. Δε φταίει η μουσική. Βαρέθηκες να συναθροιζεσαι με κόσμο υπο συνθήκες που δεν ειναι στην επιλογή σου. Επίσης μπορει και να μην σε ενθουσιάζει κατι μουσικά πλέον. Δεν ειναι κακο τιποτα απο τα δυο.

 

 

Beauty is in the ear of the beholder.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

το πρωτο ισχυει 100%. Το 2ο, οχι.Απλα δεν θα ντυνομουν να βγω να παω σε live.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου