Προς το περιεχόμενο

Ηχεία Monitor, Adam A7X, Mackie HR624 ή Genelec 1030A


Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Guru

Τα genelec, είναι ξεπερασμένα ηχεία πλέον, όπως και η dynaudio, η οποία έχει ξεπέσει με τις σειρές mkii, και με τα ξεπερασμένα ψηφιακά των AIR. Γνωστό στούντιο της Νέας Υόρκης, έχει παύσει να χρησιμοποιεί τα main genelec, και δουλεύουν σε nearfield άλλων κατασκευαστών. Όσο για τα adam: όποιος σέβεται τα αυτιά του, θα φύγει τρέχοντας! Για τα mackie, δεν έχω άποψη. Στη θέση σου, θα δοκίμαζα τα Focal solo 6 be ή τα μικρά της PSI, αν και μάλλον τα τελευταία ανεβαίνουν κάπως σε τιμή, απ΄οσο θυμάμαι.

 

φίλε ATHANASIUS, θα μπορούσες να μας γνωστοποιήσεις όλα τα κριτήρια με τα οποία εσύ θεωρείς ότι ένα μόνιτορ καθίσταται πλέον "παρωχημένο"?

γιατί το σίγουρο είναι ότι όταν ένα (ή κάποια) γνωστό ή άγνωστο studio (που για χ λόγους που δεν θα μάθουμε ποτέ) το αντικατήστησει, δεν το αποκλείει έτσι απλά (και "απαίδευτα") από την γκάμα των επιλογών των υπολοίπων...

 

εκτός αν νομίζεις ότι οι σοβαροί επαγγελματίες του χώρου ανά τον κόσμο, κινούνται αποκλειστικά με βάση το hype και το ποια προϊόντα είναι κάθε φορά "της Μοδός", αποκλείοντας συλλήβδην εταιρείες και τα μοντέλα τους εν τω συνόλω, βάζοντάς το "audio κουτσομπολιό" πάνω από τις πραγματικές τους ανάγκες (που φυσικά διαφοροποιούνται συνεχώς καθοριζόμενες από πλήθος εναλλασσόμενων παραμέτρων)...

 

 

δεν θα μπορέσει κανείς να καταλάβει γιατί αυτά τα ηχεία τα πουλάγαν το 2007 που τα πήρα μόνο 200 ευρώ...  :o

 

όντως theonik... είχα την απορία από την πρώτη στιγμή της κυκλοφορίας τους και δεν μου απαντήθηκε ποτέ... όπως και το γιατί η Tascam σταμάτησε τόσο γρήγορα την  παραγωγή τους, σε εποχή μάλιστα που πούλαγαν σαν κουλουράκια Θεσσαλονίκης... :)

 

καλοδούλευτα τα genelec... και επ ευκαιρία, παρότι το μέγεθος και το front BR ξεγελάει για μια διαφαινόμενη "ευκολία", θα σου πρότεινα να προσέξεις λίγο στην τοποθέτησή τους σε σχέση με τις κοντινές ανακλάσεις, γιατί δεν είναι δύσκολο να υποβιβαστεί η πολύ καλή "αναλυτική" τους ικανότητα...

δεν μιλάω αν δεν ξέρω... η σιωπή (μου) είναι χρυσός (στην τσέπη του άλλου)...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 20
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου