Προς το περιεχόμενο

Ηχεία Monitor, Adam A7X, Mackie HR624 ή Genelec 1030A


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Να βάλουμε στην κουβέντα και τα Focal Alpha 80 ή θα μπερδευτούμε με την πληθώρα επιλογών;

 

Εγώ θα ήμουν είτε μεταξύ αυτών είτε μεταξύ των hs8 που αναφέρθηκαν (με μια κλίση προς τα focal). Αν βρίσκεσαι Αθήνα, απ'όσο γνωρίζω τα athens pro audio έχουν demo room όπου μπορείς να τα ακούσεις, μιας και κανένα review δεν αντικαθιστά το αυτί μας!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 20
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Φίλε theonik καλησπέρα!

 

Όντας κάτοχος και εγω των tascam vlx5, είμαι και εγω ικανοποιημένος μέχρι τώρα, εκτός απο την απόκριση και σαφήνεια στα χαμηλά (βέβαια αυτο εχει να κανει και με το  χώρο μου, που ομως τώρα ειναι σε φάση build up και σωστής acoustic treatment φάσης με μπασσοπαγιδες και broadband παγίδες κτλ

 

Χωρίς (αν και μάλλον) να μπαίνω σφήνα, εχεις υπόψιν σου ποιο sub θα μπορούσε να γίνει match;

 

Πχ, τα επόμενα μοντέλα τους τα match-αρανε με sub. Τώρα ομως, πριν προβώ και έχω κάποια στιγμή σαν upgrade (λόγω κρίσης φυσικά), τι προτείνεις;

Your Ear Rulez!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να βάλουμε στην κουβέντα και τα Focal Alpha 80 ή θα μπερδευτούμε με την πληθώρα επιλογών;

 

Εγώ θα ήμουν είτε μεταξύ αυτών είτε μεταξύ των hs8 που αναφέρθηκαν (με μια κλίση προς τα focal). Αν βρίσκεσαι Αθήνα, απ'όσο γνωρίζω τα athens pro audio έχουν demo room όπου μπορείς να τα ακούσεις, μιας και κανένα review δεν αντικαθιστά το αυτί μας!

 

Σπύρο καλησπέρα! Δεν μπερδευόμαστε! Τα Focal τα έχω ακούσει στο Athensproaudio είναι θεωρώ μια κατηγορία πιο χαμηλά από εκεί που κοιτάζω. Σε ευχαριστώ πάντως για την πρόταση!

 

Εν των μεταξύ μόλις άκουσα τα Mackie. Εκτιμώ πως τα Adam A7X αποτελούν καλύτερο και πιο ισορρποημένο ηχείο με καλύτερη και πιο σφιχτή απόκριση χαμηλά. Βέβαια και ο χώρος άλλος ήταν. Σαν αίσθηση όμως μεταξύ των δύο θα πήγαινα σε Adam. Τα Genelec έχρι στιγμής δεν τα πιάνει κάποιο από όσα έχω ακούσει: Adam A7X, Mackie HR624, Adam A77X, Focal CMS65 κλπ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλε theonik καλησπέρα!

 

Όντας κάτοχος και εγω των tascam vlx5, είμαι και εγω ικανοποιημένος μέχρι τώρα, εκτός απο την απόκριση και σαφήνεια στα χαμηλά (βέβαια αυτο εχει να κανει και με το  χώρο μου, που ομως τώρα ειναι σε φάση build up και σωστής acoustic treatment φάσης με μπασσοπαγιδες και broadband παγίδες κτλ

 

Χωρίς (αν και μάλλον) να μπαίνω σφήνα, εχεις υπόψιν σου ποιο sub θα μπορούσε να γίνει match;

 

Πχ, τα επόμενα μοντέλα τους τα match-αρανε με sub. Τώρα ομως, πριν προβώ και έχω κάποια στιγμή σαν upgrade (λόγω κρίσης φυσικά), τι προτείνεις;

 

Θα το πως πολύ απλά: "δεν έχω ιδέα" καθώς δεν ασχολήθηκα καθόλου δεδομένου ότι και για ένα καλό sub πρέπει να ξεπεράσεις το 300άρι ή και το 400άρι ίσως...!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Administrator

Επειδή προτείνονται και άλλα ηχεία, να προσθέσω κι εγώ ένα πολύ καλό ζευγάρι που πέρασε απο το διάβα μου και αν δεν είχα τα 1030 (καθως και περισσότερη όρεξη για αλλαγή) θα τα είχα κρατήσει: Dynaudio BM5 MKIII.

 

Ως προς την επιρροή του χώρου να προσθέσω πως τα ηχεία μου είναι στημένα στο γραφείο μου στα πλάγια της οθόνης και πάνω σε απαραίτητες αφρώδεις βάσεις Auralex. Η απόσταση απο τα αυτιά μου είναι όση χρειάζεται για να ξεχωρίζει το αυτί μου την πηγή απο τις ανακλάσεις και ως  εκ τούτου ο χώρος παίζει δευτερεύοντα ρόλο. Βέβαια το δωμάτιο που επιλέγω συνήθως όταν στηνω το γραφείο μου (μιας και νοικιάζω) έχει 4 μέτρα απο την πλάτη μου.

Live and let Live.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σπύρο καλησπέρα! Δεν μπερδευόμαστε! Τα Focal τα έχω ακούσει στο Athensproaudio είναι θεωρώ μια κατηγορία πιο χαμηλά από εκεί που κοιτάζω. Σε ευχαριστώ πάντως για την πρόταση!

 

 

;D

Θα με ενδιέφερε η εμπειρία σου με τα focal, τι σε ενόχλησε κλπ κλπ..όποτε έχεις χρόνο!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

;D

Θα με ενδιέφερε η εμπειρία σου με τα focal, τι σε ενόχλησε κλπ κλπ..όποτε έχεις χρόνο!

 

Τα Focal Alpha 80 είναι ένα μεγάλο ηχείο, με αρκετό όγκο λόγω του 8ιντσου γούφερ που φέρει αλλά όχι ισορροπημένο και αναλυτικό. Γενικά σε χαμηλή κατηγορία τιμής το φαινόμενο αυτό συναντάται σε πολλά ηχεία με μεγάλο γούφερ. Είναι προτιμότερο να έχεις ένα μικρότερο ηχείο με πιο ισορροπημένο ήχο μέχρι τα 80Hz πχ (όπως τα Tascam VLX5 που έχω) παρά ένα που θα δώσει πχ 50Hz αλλά θα χάσει την ομοιγένεια πχ των μεσαίων συχνοτήτων.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Καλή σας ημέρα,

 

Έτσι για την ιστορία: Τελικώς αγόρασα τα μεταχειρισμένα Genelec 1030A (μοντέλο του 2002) και πλέον πήραν την θέση των μεγαλύτερων σε διαστάσεις (παρόλο που ήταν 5άρια!) Tascam VLX5. Η σύζυγος δηλαδή χάρηκε!

 

Μία πολύ μικρή αναφορά στον ήχο των Genelec: Διαυγής με υψηλή ανάλυση, ξεκούραστος, απολύτως επαρκές χαμηλό (για 6,5άρια) και μεγάλη ισχύς για το δωμάτιο των 12μ2 που έχω εγώ τουλάχιστον. Τα μεσαία τους δεν παίζονται και γενικά έχουν εκπληκτική ουδετερότητα. Ο φίλος που μου τα πούλησε μου έλεγε ότι τα 8040 που είναι οι αντικαταστάτες τους δεν αξίζουν το ίδιο. Ίσως να έχει και δίκιο. Παρά λοιπόν τα 13 χρόνια στην πλάτη τους παίζουν εξαιρετικά. Ελπίζω να τα εκμεταλλευτώ σωστά.

 

Και ένα χρήσιμο συμπέρασμα για όσους ακόμα έχουν τα VLX5 καθώς τελικώς τα πούλησα σε έναν, τυχερό πλέον, φίλο στη Μυτιλήνη: Τα VLX5 ήταν τελικώς πολύ κοντά στον ήχο των Genelec παρά την μεγαλειώδη τους διαφορά στην τιμή. Αν εξαιρέσεις την μη απόκρισή τους σε συχνότητες από 70-80Hz και κάτω και την μικρότερη ισχύ τους σε σχέση με τα Genelec (που σε συνθήκες home θεωρώ ότι είναι απολύτως επαρκής) δεν θα μπορέσει κανείς να καταλάβει γιατί αυτά τα ηχεία τα πουλάγαν το 2007 που τα πήρα μόνο 200 ευρώ...  :o

 

Καλή συνέχεια σε όλους!  ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Και ένα χρήσιμο συμπέρασμα για όσους ακόμα έχουν τα VLX5 καθώς τελικώς τα πούλησα σε έναν, τυχερό πλέον, φίλο στη Μυτιλήνη: Τα VLX5 ήταν τελικώς πολύ κοντά στον ήχο των Genelec παρά την μεγαλειώδη τους διαφορά στην τιμή. Αν εξαιρέσεις την μη απόκρισή τους σε συχνότητες από 70-80Hz και κάτω και την μικρότερη ισχύ τους σε σχέση με τα Genelec (που σε συνθήκες home θεωρώ ότι είναι απολύτως επαρκής) δεν θα μπορέσει κανείς να καταλάβει γιατί αυτά τα ηχεία τα πουλάγαν το 2007 που τα πήρα μόνο 200 ευρώ...  :o

 

 

Σε ευχαριστούμε φίλε!

 

Αν και δεν σου κρύβω οτι... σε ...ζηλεύω και λιγάκι ;)

Your Ear Rulez!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα genelec, είναι ξεπερασμένα ηχεία πλέον, όπως και η dynaudio, η οποία έχει ξεπέσει με τις σειρές mkii, και με τα ξεπερασμένα ψηφιακά των AIR. Γνωστό στούντιο της Νέας Υόρκης, έχει παύσει να χρησιμοποιεί τα main genelec, και δουλεύουν σε nearfield άλλων κατασκευαστών. Όσο για τα adam: όποιος σέβεται τα αυτιά του, θα φύγει τρέχοντας! Για τα mackie, δεν έχω άποψη. Στη θέση σου, θα δοκίμαζα τα Focal solo 6 be ή τα μικρά της PSI, αν και μάλλον τα τελευταία ανεβαίνουν κάπως σε τιμή, απ΄οσο θυμάμαι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου