Προς το περιεχόμενο

Bugera v22 vs Fender Mustang II V2


Eneekay

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Χαζή ερώτηση πιθανώς γιατί μεταξύ τους έχουν καμία ως ελάχιστη σχέση, αλλά γι αυτό δεν μπορώ να αποφασίσω!

 

Παρακαλώ οι απαντήσεις να μην είναι του στυλ "Λάμπα Uber Alles" κτλ  :P

 

Είμαι ανάμεσα στο να αγοράσω ένα Fender Mustang II καινούργιο ή έναν μεταχειρισμένο Bugera v22. Η διαφορά στην τιμή είναι μικρή έως ελάχιστη, αλλά δεν είμαι σίγουρος για το τι είναι καλύτερο για τις ανάγκες μου. Προφανώς το budget είναι αρκετά χαμηλό. Επίσης, πολύ δύσκολα θα σκεφτώ εναλλακτικές επιλογές, επειδή έχω κολλήσει σε αυτούς τους δύο. Αλλά προτιμώ να μην ξεπεράσω τα 200 ευρώ. Βασικά, δεν μπορώ να ξεπεράσω τα 200 ευρώ.

 

Οπότε γράφω εδώ τα δεδομένα για να ακούσω τις γνώμες των πιο εμπειρων!

 

Σημαντικό: Ο ενισχυτής θα παίξει σχεδόν αποκλειστικά στο σπίτι μου, ή σε άλλα σπίτια. Να τον πάρω πρόβα, σχεδόν απίθανο.

 

1. Χρειάζομαι κάτι που να μπορεί να παίξει σε χαμηλές εντάσεις. Τραγικά κακή ηχομονωση στο διαμέρισμα μου. Προτιμώ να μην παίζω με ακουστικά όμως. Εκνευρίζομαι με τα πολλά καλώδια.

2. Θα προτιμούσα 12αρη ηχείο λόγω του πώς μου ακούγονται. Είχα - φθηνους - ενισχυτές με 8αρια και πάντα κάτι μου έλειπε. Ίσως φταίνε οι συγκεκριμένοι ενισχυτές. Αλλά έχω ακούσει και σχετικά παίξει σε μικρούς λαμπάτους (Bugera v5 και Vox AC4 Mini) και δεν μπορώ να πω ότι τρελάθηκα. Εδώ θέλω ιδιαίτερα τις γνώμες σας!

3. Έχω δικά μου εφέ, αλλά η ευκολία του να έχει On board πράγματα ο ενισχυτής ίσως να με βοηθήσει στο να παίζω περισσότερο.

4. Παίζω αρκετές φορές Live. Ίσως χρειαστεί να πάρω ενισχυτή μαζί, ίσως όχι. Μέχρι τώρα δεν χρειάστηκα ποτέ και έπαιζα με ότι είχε το μαγαζί. Είμαι ερασιτέχνης, και να πω την αλήθεια, οι φορές που έπαιξα σε μέρος που να θεωρώ ότι θα εκανε διαφορά η ποιότητα του ενισχυτή είναι μετρημενες στα δάχτυλα του ενός χεριού. Κοινώς, όπου παίζω συνήθως, ο ήχος είναι ψιλοχάλια.

5. Με "καιει" το κόστος για τις λάμπες, αλλά αν αξίζει τόσο περισσότερο, θα κάνω την καρδιά και το πορτοφόλι μου πέτρα.

 

Να πω ότι κλείνω προς τον Mustang προς το παρόν. Έχω την εντύπωση ότι ο solid state θα είναι πιο ικανοποητικος σε χαμηλές εντάσεις από ότι ο Full Tube και η ύπαρξη εφέ, κουρδιστήρι κτλ πάνω του μου φαίνονται βολικά όταν δεν θέλω να βάλω τα δικά μου. Καθαρά από τεμπελιά μαζί. Όπως είπα, είμαι ερασιτέχνης και επίσης είμαι σχετικά τεμπέλης. Παίζω για να με ακούω και για να γράφω μουσική που τελικά μάλλον μόνο εγώ ακούω.

 

Στον v22 έχω παίξει και μου άρεσε πάρα πολύ. Αλλά σε χαμηλή ένταση μου φάνηκε μπουκωμένος. Πέρασα βέβαια μόνο 10 λεπτά μαζί του.

 

Αλλά επειδή δεν έχω την εμπειρία, θέλω τις γνώμες σας. Δεν έχω πρόβλημα να μου πείτε ότι είμαι μ*****ς, απλά δώστε μου επιχειρήματα σχετικά!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νομιζω οτι την απαντηση τη δινεις μονος σου περιγραφοντας τις αναγκες σου,και ειναι ο mustang.

Ισως αργοτερα,σε αλλο σπιτι ή σε στουντιο της μπαντας να αλλαξουν οι αναγκες σου και να παρεις καποιο λαμπατο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα απο εμένα, έχεις παίξει και με τους δύο? Επίσης τι μουσική παίζεις δεν μας είπες.

Θα απαντήσω εγώ για εσένα. Μάλλον οχι, γιατί αν είχες ακούσει τον Bugera θα ήταν πολύ ξεκάθαρα τα πράγματα.

 

1. Παίζει σε χαμηλές εντάσεις μια χαρά... (αυτο το αστείο με τους λαμπάτους οτι δεν παίζουν χαμηλά πρέπει να σταματίσει καποια στιγμη. Δεν οι παλιοί λαμπάτοι πού για να παραμορφώσουν ήθελαν άνοιγμα λόγο μόνο του master volume που είχαν)

2. Εχει 12ρι μεγάφωνο

3. Το αφήνω στην κρίση σου

4. Για Live δε θέλει και πολύ σκέψη για το τι είναι καλύτερο

5. το κόστος είναι υπολόγιζε ανάλογα και το παίξιμο πάνω κάτω (κάθε δύο χρόνια περίπου) για τις δύο τελικες el84 25 ευρώ πανω-κάτω και για τις δύο.

 

Δεν υπάρχει σύγκριση, Bugera δαγκωτό από εμένα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

edit: τώρα είδα ότι έχει παίξει με bugera, να πας να τον ξανά ακούσεις παίξε με το eq και θα καταλάβεις καλύτερα ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

EDIT:

edit: τώρα είδα ότι έχει παίξει με bugera, να πας να τον ξανά ακούσεις παίξε με το eq και θα καταλάβεις καλύτερα ;)

Θα προσπαθήσω να τον ξανακούσω, αν και δεν ξέρω πού θα τον βρω αυτή την στιγμή στην Θεσσαλονίκη!

 

Νομιζω οτι την απαντηση τη δινεις μονος σου περιγραφοντας τις αναγκες σου,και ειναι ο mustang.

Ισως αργοτερα,σε αλλο σπιτι ή σε στουντιο της μπαντας να αλλαξουν οι αναγκες σου και να παρεις καποιο λαμπατο.

 

Σε ευχαριστώ για την απάντηση. Προς τα εκεί κλινω και εγώ. Αλλά ίσως να κάνω λάθος για τις λάμπες και τις χαμηλές εντάσεις...

 

Καλησπέρα απο εμένα, έχεις παίξει και με τους δύο? Επίσης τι μουσική παίζεις δεν μας είπες.

Θα απαντήσω εγώ για εσένα. Μάλλον οχι, γιατί αν είχες ακούσει τον Bugera θα ήταν πολύ ξεκάθαρα τα πράγματα.

 

1. Παίζει σε χαμηλές εντάσεις μια χαρά... (αυτο το αστείο με τους λαμπάτους οτι δεν παίζουν χαμηλά πρέπει να σταματίσει καποια στιγμη. Δεν οι παλιοί λαμπάτοι πού για να παραμορφώσουν ήθελαν άνοιγμα λόγο μόνο του master volume που είχαν)

2. Εχει 12ρι μεγάφωνο

3. Το αφήνω στην κρίση σου

4. Για Live δε θέλει και πολύ σκέψη για το τι είναι καλύτερο

5. το κόστος είναι υπολόγιζε ανάλογα και το παίξιμο πάνω κάτω (κάθε δύο χρόνια περίπου) για τις δύο τελικες el84 25 ευρώ πανω-κάτω και για τις δύο.

 

Δεν υπάρχει σύγκριση, Bugera δαγκωτό από εμένα.

 

Παίζω alternative rock κατά κορον. Καθόλου high gain καταστάσεις. Μέχρι Mid gain.

 

Τον Bugera τον έχω δοκιμάσει σε μαγαζί. Μου φάνηκε λίγο ψοφιος σε χαμηλή ένταση να σου πω την αλήθεια, αλλά επειδή έκατσα μόνο 10 λεπτά μπορεί να είναι απλά η εντύπωση μου. Έχω επίσης παίξει αρκετές ώρες με μια κεφαλή Bugera V55 σε 2x12 Thomann καμπίνα. Ωραίο καθαρό, το βρώμικο κανάλι μπορώ να πω ότι δεν μου άρεσε καθόλου...

 

Τον Mustang δεν τον έχω δει καν από κοντά. Μόνο βίντεο, αλλά έχει τεράστια διαφορά ανάλογα με το πώς τον ηχογραφούν. Οπότε...

 

Υ.Γ. Παίζω αρκετά χρόνια κιθάρα. Με λαμπάτους έχω παίξει μόνο σε στούντιο και σε φίλους. Σχεδόν Ότι έχω δοκιμάσει ήταν κλασεις καλύτερο από όποιον solid state έχει περάσει από τα χέρια μου, αλλά ήταν επίσης κλασεις ακριβότερο από τον Bugera. Οπότε δεν ξέρω πώς συγκρίνονται.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5. Με "καιει" το κόστος για τις λάμπες, αλλά αν αξίζει τόσο περισσότερο, θα κάνω την καρδιά και το πορτοφόλι μου πέτρα.

 

για 20 ευρω καθε 3 χρονια για τελικες και 30 ευρω καθε 10 χρονια για προενισχυτικες δεν θα πεσεις και εξω...

 

Έχω την εντύπωση ότι ο solid state θα είναι πιο ικανοποητικος σε χαμηλές εντάσεις από ότι ο Full Tube

 

εχεις ΛΑΘΟΣ εντυπωση,ολοι οι λαμπατοι μια χαρα παιζουν και χαμηλα

 

ο Mustang για παιχνιδακι ειναι μια χαρα,αν θες κανονικο ενισχυτη για να φτιαξεις τον ηχο σου,λαμπα και μονο λαμπα.

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να πω ότι κλείνω προς τον Mustang προς το παρόν. Έχω την εντύπωση ότι ο solid state θα είναι πιο ικανοποητικος σε χαμηλές εντάσεις από ότι ο Full Tube και η ύπαρξη εφέ, κουρδιστήρι κτλ πάνω του μου φαίνονται βολικά όταν δεν θέλω να βάλω τα δικά μου.

Ναι αλλά πρώτα έβαλες την αγγελία....http://smart.noiz.gr/details.php?id=262651...και μετά άνοιξες αυτό το thread.. ::) ;D 

  Πέρα από αυτό πάντως, κατά την γνώμη μου, για τις δικές σου ανάγκες, όπως τις αναφέρεις, νομίζω πως ο Mustang θα σε βολέψει-καλύψει καλύτερα. Ευκολοκουβάλητος, αθάνατος, εκτελεί χρέη κάρτα ήχου, plug & play με τα εφέ του, πολύ καλός-οι ήχος-οι κ.τ.λ. κ.τ.λ......

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο Bugera (τον έχω) είναι μια χαρά λαμπάτος, με λίγο ψάξιμο με τα κουμπιά του μπορείς να φτιάξεις πολύ καλό λαμπάτο ήχο (αν σου αρέσει ο βασικός του ήχος/χαρακτήρας).

Κατά τη δική μου κρίση, οι λαμπάτοι μπορούν να παίξουν και σε χαμηλή ένταση (εννοώντας τόση ώστε να μην ενοχλείς στο διπλανό δωμάτιο) αλλά τα μαγικά τους τα κάνουν σε μεγαλύτερες εντάσεις. Εγ'ω γι'αυτό δελεάζομαι κάθε φορά να τον δυναμώνω.

Το βασικότερο όμως είναι...

 

ο Mustang για παιχνιδακι ειναι μια χαρα,αν θες κανονικο ενισχυτη για να φτιαξεις τον ηχο σου,λαμπα και μονο λαμπα.

 

...αυτό.

 

Αν θες να φτιάξεις ήχο και ν'ακούσεις πραγματικά τι μπορούν να κάνουν τα πετάλια κ η κιθάρα σου, κ να φτιάξεις live ήχο, μπορείς να πάρεις τον bug κ επίσης έναν φτηνό/μικρούλη/μεταχειρισμένο από noiz, solid state για μελέτη στο διαμέρισμα.

Αν δε σε πειράζει να παίζεις με δανεικούς ενισχυτές και ήχο τσάτρα-πάτρα, και να μη μάθεις να παίζεις σε λαμπάτους (άλλο επίπεδο), ο mustang ίσως είναι καλύτερη λύση για πόρωση σε μικρές εντάσεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και εγω bugera εχω, μια χαρα παιζει και σε χαμηλες εντασεις. Επιπλεον εχει και το switch pentode triode που ο ενισχυτης παιζει στα μισα watt. Αν μπορεις να τον ακουσεις ριξτου μια ματια μεταξυ triode - pentode. Αν τον παρεις μεταχειρισμενο τσεκαρε αν ειναι σε καλη κατασταση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κατ'αρχήν να σας ευχαριστήσω όλους για τις γνώμες σας!

 

Και εγω bugera εχω, μια χαρα παιζει και σε χαμηλες εντασεις. Επιπλεον εχει και το switch pentode triode που ο ενισχυτης παιζει στα μισα watt.

 

Διάβαζα ότι είναι λίγο μύθος το θέμα έντασης σε triode. Ότι πιο πολύ αλλάζει τον χαρακτήρα του ενισχυτή παρά την ένταση. Από την εμπειρία σας τι θα λέγατε;

 

Αν θες να φτιάξεις ήχο και ν'ακούσεις πραγματικά τι μπορούν να κάνουν τα πετάλια κ η κιθάρα σου, κ να φτιάξεις live ήχο, μπορείς να πάρεις τον bug κ επίσης έναν φτηνό/μικρούλη/μεταχειρισμένο από noiz, solid state για μελέτη στο διαμέρισμα.

Αν δε σε πειράζει να παίζεις με δανεικούς ενισχυτές και ήχο τσάτρα-πάτρα, και να μη μάθεις να παίζεις σε λαμπάτους (άλλο επίπεδο), ο mustang ίσως είναι καλύτερη λύση για πόρωση σε μικρές εντάσεις.

 

για 20 ευρω καθε 3 χρονια για τελικες και 30 ευρω καθε 10 χρονια για προενισχυτικες δεν θα πεσεις και εξω...

εχεις ΛΑΘΟΣ εντυπωση,ολοι οι λαμπατοι μια χαρα παιζουν και χαμηλα

ο Mustang για παιχνιδακι ειναι μια χαρα,αν θες κανονικο ενισχυτη για να φτιαξεις τον ηχο σου,λαμπα και μονο λαμπα.

 

Νομίζω ότι έχετε δίκιο και οι δύο. Ίσως είναι καιρός να παίξω σε έναν πιο "σοβαρό" ενισχυτή.

 

Πλέον έχω αρχίσει να κλίνω προς τον Bugera. Αρκεί να τον βρω και σε αξιοπρεπή τιμή.

 

Στην Ελλάδα γιατί είναι τόσο πιο ψηλά η τιμή του καινούριος; Μιλάμε για 50% πάνω από Thomann. Μου φαίνεται τεράστια διαφορά, ειδικά όταν σε γενικές γραμμές θεωρώ ότι η αγορά μας πλέον ανταγωνίζεται σχετικά καλά καταστήματα όπως το Thomann.

 

Τώρα, μπορεί να μου πει κάποιος γιατί να ΜΗΝ πάρω τον Bugera;;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου