Προς το περιεχόμενο

TinyTerror


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δυστυχώς σε κανα μήνα το test...ξέμεινε ο αντιπρόσωπος :(

Έχω μια απορία για τους ηλεκτρονικάριους του noiz... Θα ήταν εύκολο να βάλω fx return και send στον ενισχυτή ώστε να μπορέσω να ρίξω κανα reverb η delay ή αν δεν το έχει απο τη μάνα του δεν γίνεται;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 34
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

passive ναι είναι σχετικά εύκολο. θέλεις μία μικροεπέμβαση στο κύκλωμα λίγο καλώδιο, δύο jack, δύο τρύπες στο σασί και είσαι έτοιμος (το passive όμως έχει και κάποια μειονεκτήματα - εμπέδησης,εντάσεων,...)

 

active είναι πιο δύσκολο γιατί χρειάζεσαι επιπλέον μία λυχνία και το όλο κύκλωμα που θα την περιβάλει. Ισως να χωρέσουν στο ίδιο σασί ίσως όχι και να χρειαστεί να γίνει εξωτερικό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ κατ'αρχας αλλά... Επειδή είμαι λίγο άσχετος με τα ηλεκτρονικα....Για το passive κύκλωμα: Πρόβλημα εντάσεων ενοείς θα πεφτει η έντασει όταν θα χρησιμοποιοώ την λουπα ε; Η εμπέδηση όμως τι είναι; :? Για το active...Δεν ήξερα καν ότι ότι υπάρχουν κυκλώματα fx send kai return active....Δηλαδή; Εχουν ενίσχυση ενσωματωμένη για να μήν πέφτει για να μην πέφτει η ένταση του σήματος;; Εξήγησε μου σε παρακαλώ αν μπορεις. A! και η όλη μοντίφα δεν επηρεάζει καθόλου τον ενισχυτή φαντάζομαι ε;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ριχάρδε, μην τρελαίνεσαι και τόσο πολύ με το effects loop.

 

Σε γενικές γραμμές δεν πρόκειται να επηρεάσει και τόσο αρνητικά την ικανότητά σου να παίζεις τη μουσική που θέλεις, με την εξαίρεση 'μεγάλων' delay και reverb με παραμόρφωση.

 

Επίσης θα έλεγα ότι ένας ενισχυτής σαν τον Tiny προσφέρεται για συνδεσμολογίες τύπου reamping, όπου χαλαρά μπορείς να χρησιμοποιήσεις τα modulation effects. Αρκεί να έχει μια instrument level έξοδο (αυτό το ψάχνεις).

 

Έτσι συνδέεις την έξοδο αυτή με τα effects σου (σε σειρά), τα εφφέ με έναν δεύτερο ενισχυτή/ηχείο (αυτό που έχεις τώρα, για παράδειγμα), ο οποίος παίζει 'καθαρά'. Έτσι ακούς το dry σήμα από τον Tiny και το wet από τον δεύτερο ενισχυτή.

 

Αυτή είναι, νομίζω, η απολύτως καλύτερη λύση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ κατ'αρχας αλλά... Επειδή είμαι λίγο άσχετος με τα ηλεκτρονικα....Για το passive κύκλωμα: Πρόβλημα εντάσεων ενοείς θα πεφτει η έντασει όταν θα χρησιμοποιοώ την λουπα ε; Η εμπέδηση όμως τι είναι; :? Για το active...Δεν ήξερα καν ότι ότι υπάρχουν κυκλώματα fx send kai return active....Δηλαδή; Εχουν ενίσχυση ενσωματωμένη για να μήν πέφτει για να μην πέφτει η ένταση του σήματος;; Εξήγησε μου σε παρακαλώ αν μπορεις. A! και η όλη μοντίφα δεν επηρεάζει καθόλου τον ενισχυτή φαντάζομαι ε;

 

 

Διάβασε περίπου στη μέση της σελίδας περί active/passive fx loop

 

http://www.noiz.gr/modules.php?name=Forums&file=viewtopic&t=3414&postdays=0&postorder=asc&start=30&sid=0722fbf3b773e459e52339c68353b16a

 

 

Πάντως πριν αρχίσεις να σκάβεις τον τρομομικρούλι καλό είναι να δοκιμάσεις αυτό που σου προτείνει ο Abraxas :wink:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ electrictabs. Αρκετά κατατοπιστικό. Με 2 ενισχυτές είναι λίγο δύσκολο εως αδύνατο να παίξω στον χώρο μου.... ¶σε που τον marshall τον έχω είδη βάλει σε αγγελία. Βασικά αυτό που με ενδιαφέρει (κυρίως) είναι να βάζω το wah μετά την προενίσχυση. Το θεωρώ πολύ καλύτερο. Βέβαια είναι και το reverb και το delay που έλεγα αλλά δεν τα πολυχρησιμοποιώ γιατί καλύπτουν πολλά λάθη και ανακρίβειες στο παίξιμο μόνο όταν θέλω ένα βαθύ ήχο βάζω κάτι τέτοιο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βασικά αυτό που με ενδιαφέρει (κυρίως) είναι να βάζω το wah μετά την προενίσχυση. Το θεωρώ πολύ καλύτερο.

 

Ενδιαφέρον αλλά γιατί να βάλεις το wah στο effects loop?? Η θέση του είναι πρώτο πρώτο στην αλυσίδα (άντε, μετά από κάποιο compressor ή booster) ή, για κάποιους, μετά το overdrive/distortion (πράγμα που προσωπικά με ανατριχιάζει ελαφρώς).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι για αυτό το θέλω μετά την προενίσχυση... για να είναι μετα το overdrive του ενισχυτή. Έτσι ακούγεται το ουα ουα ακόμα και σε μεγάλες παραμορφώσεις ενώ όταν το χρησιμοποιώ στήν αρχή του σήματος και βάζω μετά παραμόρφωση ακούγεται σαν εκουαλάιζερ πρίμων παρα σαν wah...Έτσι μου φαίνεται εμένα και με τον εξοπλισμό μου δλδ. Οποιαδήποτε άλλη ιδέα αν όχι δεκτή τουλάχιστον είμαι υποχρεωμένος να την τσεκαρώ :wink:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Δεν πήρα ακόμα τον ενισχυτή αλλά συνεχίζω να ψάχνομαι μέχρι να είναι διαθέσιμος για testing.... Είδα η καμπίνα 1Χ12 της orange στον thoman kapou 250E οταν την είχε ενω στον λογοθέτη 500και βάλε!! Και όλα ευτά ενώ ο tiny terror είναι πιο φθηνός στον λογοθέτη! Ξέρει κανείς τι παίζει; Αλλα ηχεία για να κοιτάξω; Ο ενισυτής έχει 2εξόδους 8 Ohm + μία 16 Ohm... Τι να πάρω καλύτερα; Κάποιο topic θυμάμαι με τα ohms αλλα δεν το βρίσκω...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου