Προς το περιεχόμενο

Jack kerouac's Bowery blues by cigaret13


cigaret13

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  Ένα ποιηματάκι (απ'τα γνωστά του Kerouac) μεταφρασμένο στα Ελληνικά. Το έντυσα με μουσικούλα, το απάγγειλα και voilà....    https://soundcloud.com/cigaret13/bowery-blues                   

  Κανονικά το κομμάτι τελειώνει απότομα στο 3:15, αλλά λόγω ότι είμαι ψώνιο κιθαρίστας πρόσθεσα και ένα σόλο μετά.....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 27
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Κατ' αρχήν, εξαιρετικό.

 

Λίγο λιγότερο δράμα στην πρόζα θα το ήθελα. Όταν έχεις τέτοιο κείμενο, μπορείς να το αφήσεις να δουλέψει μόνο του, χωρίς υπερβολές στην έκφραση. Ειδικά με τη δική σου φωνή (καθαρά προσωπική αισθητική άποψη).

 

Lose the solo στο τέλος. Ωραίο μεν, εκτός κλίματος δε. "Στοπ", τελεία. Και παύλα. (απόλυτα αντικειμενική κριτική  8)).

Something Wicked This Way Comes

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λίγο λιγότερο δράμα στην πρόζα θα το ήθελα. Όταν έχεις τέτοιο κείμενο, μπορείς να το αφήσεις να δουλέψει μόνο του, χωρίς υπερβολές στην έκφραση.

  Έχεις απόλυτο δίκιο Χάρη, όντως το παράκανα με τον στόμφο και την δραματοποίηση της ερμηνείας.....κάποια στιγμή κι εγώ σκέφτομαι να αλλάξω την φωνή.       

Lose the solo στο τέλος. Ωραίο μεν, εκτός κλίματος δε. "Στοπ", τελεία. Και παύλα. (απόλυτα αντικειμενική κριτική  8)).

Το σόλο είναι "τσόντα" βρε, το αναφέρω και στο αρχικό μου ποστ με μικρά γράμματα.  Το άσμα τελειώνει στο 3:15, εκεί που λέω ΣΤΟΠ......Τι σόι ψωνάρα όμως θά'μουν εάν δεν έβαζα σόλο σε κομμάτι μου...... ::) :P :-X ;D
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα συμφωνησω σχεδον σε ολα με τον Χαρη,πλην του οτι δε με πειραξε η στομφωδης ερμηνεια.

Το αντιθετο,μ'αρεσε οπως το "λες".

Το σολο ομως ενω ειναι πολυ ωραιο,δεν κολλαει με το υπολοιπο,ακουγεται τσοντα(δεν εννοω ξεβρακωτες και τετοια ;D).

Eκει επρεπε να εχει στοπ και τελος.

 

Σε γενικες ομως ηταν πολυ ωραιο.

Μπραβο Φωταρε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα συμφωνησω σχεδον σε ολα με τον Χαρη,πλην του οτι δε με πειραξε η στομφωδης ερμηνεια. Το αντιθετο,μ'αρεσε οπως το "λες".

Δεν ξέρω βρε Γιώργο αλλά όσο πιο πολύ το ακούω, άλλο τόσο συμφωνώ με τον Χάρη......η ερμηνεία μου με "ξενίζει" πλέον! Θα το ξαναγράψω.    

Φαγωθήκατε με το σόλο.... >:( ::) ;D.....πως θα δείξω βρε την άρτια τεχνική μου κατάρτιση.....; ::):P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φαγωθήκατε με το σόλο.... >:( ::) ;D.....πως θα δείξω βρε την άρτια τεχνική μου κατάρτιση.....; ::):P

 

Μαζι σου ειμαι και το ξερεις αλλα αφου θα ξαναγραψεις φωνη,σφαχτο το σολιδι. ;D ;D ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φώτη, μην τους ακούς

Το κομματι ειναι πρωτο ως εχει - και η απαγγελία λέει και, να σου πω την αλήθεια, κανα 2-3 λεπτα σόλο επιπλέον τα άκουγα ευχαρίστως

Κάνε όσες διασκευές θες, αλλα άσε το original ζωντανό

Σε περιμέναμε απο το πρωι Τζακ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φώτης: "Ρε δε μου γ@μιέστε όλοι! Ό,τι θέλω θα κάνω! Άη Σιχτίρ (μεγάλη η χάρη του) πια!"

 

Επειδή ξέρω ότι ο Φώτης είναι καλό κι ευγενικό παιδί, αναλαμβάνω εγώ, που είμαι αναίσχυντος, να εκφράσω τα καταπιεσμένα συναισθήματά του! ;D

Something Wicked This Way Comes

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κυρ Φώτη μου, θα συμφωνήσω με όλους .... έχοντας διαφωνίες με όλους.

 

Ναι είναι πάρα πολύ καλό.

 

Δεν ακούω ιδιαίτερο στόμφο, είναι απλά ο δικός σου τρόπος να απαγγέλεις και ακούγεται σε όλα σου τα πονήματα.

Ξέρεις τι θα ήθελα?

Ενώ έχεις μια χροιά απίστευτη, και ένα μοναδικό τρόπο να τα λες, νομίζω ότι πια έφτασες στο σημείο να βάλεις δυναμικές στην απαγγελία σου.

Ποικίλματα, φωνές, εκεί που "οργίζεσαι" να φαίνεται, εκεί που μελαγχολείς επίσης.

 

Και τώρα κάτι για το σόλο.

 

Είναι "τσόντα", αλλά γιατί έτσι το έβαλες.

 

Και εξηγούμαι.

 

Όπως κατάφερες να ενώνεις πια τα μέρη smoothly (πώς το δουλεύω το Εγγλέζικο ο π$%^στης έτσι?  ;D ;D), έτσι πρέπει να λειτουργήσεις και με το πού θα μπει, πώς θα είναι, το σόλο.

 

Τι vibe (πςςς ξεπέρασα τον εαυτό μου  ;D ;D) θα βγάζει, πώς θα δένει με το κομμάτι έτσι ώστε να αποτελεί μέρος του.

 

Έτσι λοιπόν όπως άκουσα το κομμάτι, το σόλο πρέπει να μπαίνει στο 2:24 πριν ξαναπέσει το ύφος.

 

Παίξε ότι γουστάρεις, ξεσκίσου, και ξαναμπές στο "ήρεμο" μέρος.

 

Κόψε το κομμάτι αν χρειάζεται εκεί, παίξε, και ξανακόλλησε, αλλά πάλι smoothly.

 

ΕΥΓΕ σου παλίκαρε. :)

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου