Προς το περιεχόμενο

επιλογη κιθαρας για blues


Προτεινόμενες αναρτήσεις

 

Θα συμφωνήσω μαζι σου!

 

Δεν ξερω, αλλα έχω την εντύπωση πως οι let paul ειναι περισσότερο του...προσεγμενου παλκου, ενώ οι Στράτ λόγω του road worn που βλέπουμε αρκετα, ειναι του αλητικου.

 

 

 

Την ιδια εντυπωση εχω και εγω. Πρεπει να είναι και η ψυχολογια, διαφορετικες κιθαρες σε κανουν διαφορετικο παικτη.

I quickly learned that the study of music harmony is the study of everything - Richard Merrick

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 66
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Ειναι εντυπωσιακο μεχρι να μαθεις πως παιζει με 8ρες.. και ενα ημιτονιο κατω.. και με φαγωμενη ταστιερα.. μετα είναι λογικο.  ;D

I quickly learned that the study of music harmony is the study of everything - Richard Merrick

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ειναι εντυπωσιακο μεχρι να μαθεις πως παιζει με 8ρες.. και ενα ημιτονιο κατω.. και με φαγωμενη ταστιερα.. μετα είναι λογικο.  ;D

Μακάρι να έφταιγαν αυτά....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θες να πεις πως εχει ιδιαιτερη "τεχνικη" δυσκολια το βιμπρατο του Μαλμστιν για τον ιδιο, στην κιθαρα του σεταρισμενη ετσι? Δεν ειναι. Απλα εχει καλο αυτι, αλλα το χερι του δεν κουράζεται και πολύ.

I quickly learned that the study of music harmony is the study of everything - Richard Merrick

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θες να πεις πως εχει ιδιαιτερη "τεχνικη" δυσκολια το βιμπρατο του Μαλμστιν για τον ιδιο, στην κιθαρα του σεταρισμενη ετσι? Δεν ειναι. Απλα εχει καλο αυτι, αλλα το χερι του δεν κουράζεται και πολύ.

 

Δηλαδή αν βάλεις 8άρες και σκάψεις την ταστιέρα σου θα έχεις το ίδιο βιμπράτο με τον Μαλμστιν?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δηλαδή αν βάλεις 8άρες και σκάψεις την ταστιέρα σου θα έχεις το ίδιο βιμπράτο με τον Μαλμστιν?

 

Εγω παντως μια φορα λογω κακης γειωσης,και χωρις σκαμενη ταστιερα και 8αρες, ειχα καλυτερο βιμπρατο και απ τον Μαλμστην,και απ τον Ζακ Γουαιλντ,και απ τον Παρκινσον συναμα  ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Για μένα, το τονίζω, όταν λέμε vibrato στη rock κιθάρα, εννοούμε μια τριάδα.

 

1)Gary Moore

2)Yngwie Malmsteen

3)Zakk Wylde

 

Οι υπόλοιποι μια σκάλα ολόκληρη πιο κάτω.

 

Και on topic τώρα, να πας έξω να δοκιμάσεις 2-3 Strat και Les Paul παραδοσιακές, δηλαδή Gibson Les Paul Standard ή Studio και Fender Strat Classic Series 50s/60s. Εγώ προσωπικά επειδή έχω ήδη 2 τέτοιες κιθάρες (σε σχήμα) θα πήγαινα να δω και τις Tele που μου αρέσουν πολύ τελευταία.

 

Γενικά τσέκαρε πρώτα κλασικά μοντέλα να δεις τι θέλεις από άποψη ήχου και τι σε βολεύει στο χέρι.

More is more. Yngwie Malmsteen

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για μένα, το τονίζω, όταν λέμε vibrato στη rock κιθάρα, εννοούμε μια τριάδα.

 

1)Gary Moore

2)Yngwie Malmsteen

3)Zakk Wylde

 

Οι υπόλοιποι μια σκάλα ολόκληρη πιο κάτω.

 

Και αυτοί που είπες είναι 17 σκάλες πιο κάτω από τον Eric Clapton, Peter Green, Paul Kossof ... αλλά συγχωρείσαι γιατί είσαι νεανίας.  :D :P

InfluenSir!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Για άλλη μια φορα θα επαναλάβω λογια καταξιωμενου κιθαριστα. Ο Malmsteen λοιπον, ειπε "if you don't have drive you don't have anything".

Ο Malmsteen μπορεί να είπε "if you don't have drive you don't have anything" και να παίζει έτσι

αλλά ο Joe Pass είπε "Guitarists should be able to pick up the guitar and play music on it for an hour, without a rhythm section or anything."

και παίζει έτσι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου