Προς το περιεχόμενο

Κατάστημα για επισκευή ακουστικών (mini jack) σε Αθήνα;


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα σ' όλο το team.

Ένας αγαπημένος (όχι πλέον) φίλος πέρασε σαν οδοστρωτήρας από κάτι AKG ακουστικά που έχω για μίξη και διέλυσε το mini jack (στράβωσε και πλέον δεν κάνει επαφή όταν το συνδέω).

Καθώς δεν υπάρχουν χρήματα για αγορά νέων ακουστικών, γνωρίζετε κάποιο μαγαζί -κατά προτίμηση στο κέντρο της Αθήνας- που να μπορεί να αλλάξει το mini jack και να τα επαναφέρω στη ζωή;

 

Ευχαριστώ παιδιά  :)

"ΝΑΙ, τα παιδιά είναι στους δρόμους ξανά!" μεθ.ξωτ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν έχεις άδικο. Πιθανώς να μην είναι απαραίτητο hifi/μουσικό κατάστημα.

Θα καλέσω και θα επανέλθω. Σε ευχαριστώ

"ΝΑΙ, τα παιδιά είναι στους δρόμους ξανά!" μεθ.ξωτ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δώσε μου τον κωδικό των ακουστικών σου. Αν είναι professional, τότε όλα τα μέρη του αλλάζουν. Σου δίνω ένα παράδειγμα με τα AKG K702. Κοίτα τον κατάλογο των ανταλλακτικών που σου επισυνάπτω. Επειδή είμαι λίγο ψαχτερό μαμούνι με αυτά λόγω των ανταλλακτικών αυτοκινήτων (προηγούμενη δουλειά), θα μπορούσα να σε βοηθήσω. Πιθανόν όλο το καλώδιό σου να αλλάζει εύκολα, οικονομικά και με λίγη τύχη κάτι θα μπορούσε να γίνει. Προτείνω λόγω αντιστάσεων,φορτίων κλπ να μην τσοντάρεις άλλο καλώδιο με στριφτές ενώσεις, κολλήσεις κλπ αλλά να βάλεις καινούργιο καλώδιο. Στα ακουστικά όλα τα πράγματα είναι μετρημένα στον πόντο από το εργοστάσιο (μέταλλα, βύσματα, τρόπος κόλλησης κλπ) και μην ξεχνάς ότι ειδικά τα επαγγελματικά ακουστικά έχουν χαρακτηριστικά για να ταιριάξουν με τα χαρακτηριστικά άλλων μηχανημάτων (κονσόλες, ενισχυτές, επεξεργαστές κλπ) οπότε μία αλλαγή στην αντίσταση των καλωδίων θα μπορούσε να δημιουργήσει πρόβλημα . Ευχαριστώ, καλή τύχη !

_65thAnniversary.pdf

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Latine σε ευχαριστώ πολύ! Θα επανέλθω με πμ! Να 'σαι καλά :D

"ΝΑΙ, τα παιδιά είναι στους δρόμους ξανά!" μεθ.ξωτ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Ασφαλώς και δεν θα αγόραζες νέα ακουστικά για χαλασμένο βύσμα.

Εδικά αν μιλάμε για κάποιο μοντέλο με mini jack, βρες κάποιον με κολλητήρι και αλλάξτε το.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εάν δεν μπορείς να κάνεις νέα κόληση στο minijack μπορεί να χρειαστείς νέο καλώδιο. εμένα είχε κοπεί στη μέση και χρειάστηκε να παραγγείλω καινούργιο εάν είναι το συνήθες καλώδιο της AKG με βιδωτό minijack στη μία άκρη και micro xlr τύπου στην άλλη υπάρχει σε 2 είδη σπιράλ και ίσιο.

 

στη χειρότερη πας για νέο καλώδιο σε καμιά περίπτωση όμως καινούργια ακουστικά εάν δεν έχουν πάθει ζημιά.

33 1/3333cos301/2sqrt564,0909{fx-dty/sqrtz}

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδή είμαι λίγο ψαχτερό μαμούνι

 

Χρειάστηκε να το ξανα-διαβάσω προσεκτικά αυτό για να καταλάβω τι έγραψες...

;D ;D ;D

ΔΕΝ ΦΩΝΑΖΩ, ΣΦΗΝΩΣΕ ΕΝΑ ΣΟΥΣΑΜΙ ΤΟ ΚΑΠΣ ΛΟΚ..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χαχαχα ! ΟΚ !  :P Το κλασσικό mini XLR καλώδιο που λέει ο φίλος είναι η εικόνα με τον κωδικό 22 στο συνημμένο αρχείο που σου έστειλα στο χθεσινό παράδειγμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου