Προς το περιεχόμενο

Προβλήματα με κάρτες ήχου + drivers τους για OSX El Capitan


akisgr

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Και εγώ είχα προβλήματα με την Mackie Onyx Blackbird στο El Capitan. (Η Mackie έχει σταματήσει να υποστηρίζει τα updates της Apple εδώ και καιρό αλλά ως δια μαγείας η κάρτα λειτουργούσε)

 

Στην περίπτωση μου απενεργοποιώντας το νέο System Integrity Protection feature του El Capitan έλυσε το πρόβλημα μου (δεν επέτρεπε στο driver kernel extension να ενεργοποιηθεί)

 

Κάντε reboot σε recovery mode (κρατήστε πατημένο το CMD+R όταν ανοίγει το mac), ανοίξτε το Terminal απο το menu Utilities και τρέξτε την εντολή

csrutil disable

Μετά εκτελέστε "reboot" για να bootάρετε κανονικά στο λειτουργικό.

 

Δεν ξέρω αν θα λύσει το πρόβλημα σας αυτό, ωστόσο είναι πολύ πιθανό...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια συμβουλή ,κάνε χρήση του time machine. Aν θες να πας πίσω είναι απ´ τους ασφαλέστερους τρόπους. Δεν το έκανα και το μετάνιωσα.

 

Σε ευχαριστώ φίλε argytar αλλά δεν το έκανα τελικά μέχρι να πάρω το ΟΚ από την σελίδα της Lexicon.

 

Αλλά γενικά καλά έκανες και σωστά το έθεσες, κάτι τέτοιο θα κάνω πριν προβώ σε αναβάθμιση

;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου