Προς το περιεχόμενο

Upgrading... τι να αγοράσω; Μικρόφωνο; Preamp;


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Λοιπόν.... θέλω να αναβαθμίσω λιγάκι την ποιότητα των ηχογραφήσεων που μπορώ να κάνω στο σπίτι μου... Μέχρι τώρα δουλεύω με το mBox και τους δικούς του preamps που υποτίθεται ότι ήταν το δυνατό σημείο του σε σχέση με τα υπόλοιπα hardware σε αυτήν την κατηγορία τιμής... Θέλω όμως να πάω και λίγο παραπέρα... Το ερώτημα είναι, τι αλλάζω πρώτα; Να πάρω καινούριο μικρόφωνο (έχω ένα AKG c900); Ή να πάρω κάποιο preamp ανάμεσα στο mic και το mbox;

 

Τι λέτε; Thanks :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 25
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Έλα ντε. Είμαι της άποψης ότι αξίζει πρώτα να μου πείτε εσείς πόσα αξίζει να δώσω. Γιατί άμα είναι πχ να δώσω 200¤ και να τα δώσω τσάμπα.... Οπότε πόσα πιστεύεις ότι πρέπει να δώσω για να αξίζει;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μενέλαε με πρόλαβες πριν το ανοίξω εγώ το θέμα :D

Λοιπόν εγώ έχω την emu 1820m και θέλω και εγώ να αναβαθμίσω την ποιότητα της εγγραφής των φωνητικών μου.

Λέω να πάρω το FOCUSRITE TRAKMASTER PRO αλλά δεν ξέρω μήπως είναι πεταμένα λεφτά και μετά θέλω κάτι καλύτερο.

Mic έχω το t-bone ψσ 1100 του thomann me μεγάλο διάφραγμα.Δεν είναι ότι καλύτερο αλλά αν μπορώ να δω βελτίωση με ένα προενισχυτή και μετά να αλλάξω Mic θα το προτιμούσα...(καλύτερα μην αρχίσετε το σχολιασμό για το mic και με πληγώσετε... :D )

Για πέιτε καμια γνώμη για προενισχυτές μέχρι 500€ ή και λίγο παραπάνω αν αξίζει η διαφορά

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αφού ενδιαφέρεσαι συγκεκριμένα για την ποιότητα των φωνητικών θα έπρεπε να κατευθυνθείς προς το voicemaster και όχι τόσο προς το trackmaster. Βέβαια με λίγα παραπάνω χρήματα παίρνεις το En-Voice MKII της mindprint. Από αυτό το μηχάνημα και μετά αρχίζεις και ακούς "pro" ήχο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ πάντως φίλε Μενέλαε θα σου πρότεινα να αγοράσεις 2ο μικρόφωνο καλύτερο από το υπάρχον καθώς όπως και ο ίδιος γράφεις οι προενισχυτές του mbox μια χαρά κάνουν την δουλειά τους :wink: Και θα μπορείς να έχεις 2 μικρόφωνα το 1 προσανατολισμένο περισσότερο στην κιθάρα και το άλλο στη φωνή :D

 

Αλλά δεν μας είπες ακόμη το budget. :D

"Όχι άλλες TELE" Τάδε έφη Boukaw7

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κοίτα, θα ήθελα κάτι στα 500¤ ή κάπου εκεί. Αν όμως θεωρείτε ότι με αυτά τα λεφτά δε θα έχω σοβαρή βελτίωση, θα προτιμήσω να περιμένω κάποιον καιρό και να διαθέσω ας πούμε 1000¤..... Τι λες;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στα 500 καλύτερα να πάρεις μικρόφωνα. Στα 1000 προσανατολίσου σε pre-amp και αμέσως μετά σε μικρόφωνο! 8O

"Όχι άλλες TELE" Τάδε έφη Boukaw7

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1.Δηλαδή αν στην emu 1820m προσθέσω ένα focusrite trakmaster pro δεν θα δω διαφορά στη εγγραφή των φωνητικών???

2.Η διαφορά στα φωνητικά του trakmaster apo to voicemaster ειναι μεγάλη ώστε να δικαιολογεί τη διαφορά τιμής? Τις έχει ακούσει κανείς και τις δύο προενισχύσεις?

Ρωτάω επειδή θέλω να κάνω την αγορά άμεσα και θέλω να δω αν αξίζει και τι...???

Ευχαριστώ και καλά χριστούγεννα σε όλους!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου