Προς το περιεχόμενο

Home studio...3,5 τ.μ!!!


Προτεινόμενες αναρτήσεις

εντάξει μη τρελαθούμε κιόλας...

δεν είμαι ειδικός επί του θέματος, αλλά αν αντιλήφθηκα καλά τις "απαιτήσεις" σου (και δεν έχεις στο άμεσο μέλλον κάποια εναλλακτική), πιστεύω ότι ναι αξίζει τον κόπο να το επιχειρήσεις (έχω δουλέψει σε αρκετά "κοτέτσια" studio midi rooms, ανάλογων διαστάσεων, χωρίς ιδιαίτερο πρόβλημα τηρουμένων των αναλογιών)... ;) :)

 

αυτό που θα προσέξεις αν το αποφασίσεις, είναι το sound treatment να γίνει με "κινητά μέρη" οπότε να μπορείς αργότερα είτε να τα χρησιμοποιήσεις και αλλού είτε να τα πουλήσεις γιατί όχι αν τελικά μετανιώσεις...

 

προσωπικά θα ξεκινούσα με 4 absorption panels, 2 diffusers και 2 bass traps...

(DIY κατασκευές θα βρεις άπειρες και εδώ και αλλού...)

 

σου παραθέτω κι ένα πρόχειρο simulation του χώρου σου όπως τον κατάλαβα για να γίνω πιο κατανοητός...

 

hs%20npap%20test%20001.jpg

 

αρχικά θα τοποθετούσα τα απορροφητικά ανά 2 στους πλαϊνούς τοίχους όπως στο σχήμα, τις μπασοπαγίδες στις 2 πίσω γωνίες και τους διαχυτές τον έναν στο ταβάνι ανάμεσα στα ηχεία και την θέση ακρόασης και τον άλλο στην πλάτη (η απόλυτη εργονομία της μη μόνιμης τοποθέτησης σου επιτρέπει να πειραματιστείς όσο θέλεις ψάχνοντας τις ιδανικές θέσεις)...

 

- τώρα για την θέση και την κλίση των ηχείων πειραματίσου έτσι κι αλλιώς αρκετά γιατί σε τέτοιον χώρο παίζεις με ελάχιστα εκατοστά ψάχνοντας το βέλτιστο, σε συνδυασμό με την παράλληλη ενασχόληση σου για κάποιον καιρό με το room correction eq τους...

- το παράθυρο μπροστά σου μπορείς κάλλιστα να το καλύπτεις με ένα "φορετό πάνελ"...

εναλλακτικά να ντύσεις με "ρικοφόν πυραμίδα" τα τζάμια (το ίδια και την πόρτα πίσω σου αν είναι τζαμένια)... εντάξει και μια "παχιά" κουρτίνα γιατί όχι...

 

σε αυτή την φάση ήδη νομίζω ότι σε χαμηλές - μεσαίες εντάσεις οι απαιτήσεις σου θα ικανοποιηθούν... αν όχι 2 πρώτες επόμενες κινήσεις είναι 2 ακόμα bass traps πίσω από τα ηχεία ή και το "τάπωμα" των BR με αφρώδες, αλλά με αμφιλεγόμενα αποτελέσματα ως προς την συχνοτική ισορροπία των ίδιων των ηχείων αν δεν το προτείνει ο κατασκευαστής ως εναλλακτική (και εννοείται ότι πριν έχεις εξαντλήσει τις δυνατότητες του RCeq που είπαμε παραπάνω)...

 

σαν τελευταία λύση ένας "ηχοβολισμός" και ένα ψηφιακό πλέον room correction μπορεί να βοηθήσει αρκετά ως τελική πινελιά (τουλάχιστον στο sweet spot point)...

 

τέλος το να παίξεις πραγματικά "δυνατά" πρέπει μάλλον να το αποκλείσεις για υποφερτό ήχο και αν είναι ο στόχος σου καλύτερα να αποφύγεις τον όλο κόπο...

όπως και το αν με αυτές τις επεμβάσεις δεν ακούς ότι τουλάχιστον μέχρι τώρα στο δωμάτιό σου, πάλι θα σε συμβούλευα να το αφήσεις... η ανάμειξη ενός εξειδικευμένου επαγγελματία που θα μετρήσει και θα προτείνει εξειδικευμένες  για τον συγκεκριμένο χώρο λύσεις, μάλλον δεν θα αξίζει την επένδυση σε σχέση με το τελικό αποτέλεσμα που μπορούν να προσφέρουν τα "φυσικά" χαρακτηριστικά του ...

 

αυτά τα ολίγα... σου επαναλαμβάνω δεν είμαι ειδικός και είναι απλά ότι θα έκανα εγώ αν ο συγκεκριμένος χώρος ήταν η μοναδική μου επιλογή χωρίς να μου περισσεύουν τα φράγκα...  ελπίζω να βοήθησα και να μη σε μπέρδεψα παραπάνω... 8)

Καταρχήν σ'ευχαριστώ πάρα πολύ για το χρόνο που διέθεσες.

Δεν με μπέρδεψες καθόλου ίσα ισα με βοήθησες αρκετά.

Μόλις αδειάσει ο χώρος και μπει και το ρεύμα θα ανεβάσω φωτο να δεις πάνω κάτω πως είναι.

Θα ξεκινήσω όπως ακριβώς μου είπες (2 μπασοπαγίδες πισω απ τα ηχεία,4 πανελ στους πλαινους τοίχους και 2 διαχυτες).

Μερικές απορίες.

1.Το παράθυρο επειδή είναι μικρό και ψηλά,απο κάτω έχει αρκετό χώρο,εκεί θα μπορούσε να μπει άλλο ένα πανελ?

2.Στο ταβάνι πάνω απο το παράθυρο(εκεί που ενωνεται ο τοίχος με το ταβάνι)έχω δει σε αρκετους χώρους να τοποθετούν αποροφητικό,να πειραματιστώ?

3.Το ρικοφόν που θα μπει στην πόρτα και στο παράθυρο,τι πυκνότητας και τι πάχους να είναι?

Ελπίζω να μην σε κουράζω,και πάλι thanks.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 22
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

  • Guru

Καταρχήν σ'ευχαριστώ πάρα πολύ για το χρόνο που διέθεσες.

Δεν με μπέρδεψες καθόλου ίσα ισα με βοήθησες αρκετά.

Μόλις αδειάσει ο χώρος και μπει και το ρεύμα θα ανεβάσω φωτο να δεις πάνω κάτω πως είναι.

Θα ξεκινήσω όπως ακριβώς μου είπες (2 μπασοπαγίδες πισω απ τα ηχεία,4 πανελ στους πλαινους τοίχους και 2 διαχυτες).

Μερικές απορίες.

1.Το παράθυρο επειδή είναι μικρό και ψηλά,απο κάτω έχει αρκετό χώρο,εκεί θα μπορούσε να μπει άλλο ένα πανελ?

2.Στο ταβάνι πάνω απο το παράθυρο(εκεί που ενωνεται ο τοίχος με το ταβάνι)έχω δει σε αρκετους χώρους να τοποθετούν αποροφητικό,να πειραματιστώ?

3.Το ρικοφόν που θα μπει στην πόρτα και στο παράθυρο,τι πυκνότητας και τι πάχους να είναι?

Ελπίζω να μην σε κουράζω,και πάλι thanks.

 

μπααα... αν βαριέμαι να δουλέψω ή δεν κατεβαίνει ιδέα όπως χθες, χάρη μου έκανες...  ;D

 

1. φυσικά μπορείς... απλά σου συνιστώ στους απορροφητές να είσαι φειδωλός για να μην "νεκρώσεις" τελείως τον χώρο πράγμα μη επιθυμητό...  οπότε βήμα βήμα, ακούγοντας και προχωρώντας...

2. πειραματίσου ελεύθερα... ;)

3. θα σου πρότεινα αυτά http://www.lazarakis-constructions.gr/files/1688.pdf από τον Λαζαράκη... είναι λίγο ακριβούτσικα αλλά έτσι κι αλλιώς η επιφάνεια που θα καλύψεις είναι ελάχιστη...

δεν μιλάω αν δεν ξέρω... η σιωπή (μου) είναι χρυσός (στην τσέπη του άλλου)...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα δικά μου 3,5 τ.μ.   Βγαλε γραφείο βαλε ράφια σκέψου πρακτικά.... εγώ εδω την βγάζω όλη μερα ;)

Εγώ πρέπει να το χω λίγο μεγαλύτερο πάντως ;D ;D

Αφου κάνεις τη δουλειά σου, μια χαρα είναι πάντως πέρα απ την πλάκα.

 

μπααα... αν βαριέμαι να δουλέψω ή δεν κατεβαίνει ιδέα όπως χθες, χάρη μου έκανες...  Grin

1. φυσικά μπορείς... απλά σου συνιστώ στους απορροφητές να είσαι φειδωλός για να μην "νεκρώσεις" τελείως τον χώρο πράγμα μη επιθυμητό...  οπότε βήμα βήμα, ακούγοντας και προχωρώντας...

2. πειραματίσου ελεύθερα... Wink

3. θα σου πρότεινα αυτά http://www.lazarakis-constructions.gr/files/1688.pdf από τον Λαζαράκη... είναι λίγο ακριβούτσικα αλλά έτσι κι αλλιώς η επιφάνεια που θα καλύψεις είναι ελάχιστη...

Οκ, θα ακολουθήσω τις οδηγίες σου,θα πειραματιστώ και θα επανέλθω!

Κάτι ακόμη, αν είχα μονιτορς με το bass reflex μπροστά θα είχα λιγότερα προβλήματα στο κεφάλι μου η δεν θα παιζε ρόλο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ πρέπει να το χω λίγο μεγαλύτερο πάντως ;D ;D

Αφου κάνεις τη δουλειά σου, μια χαρα είναι πάντως πέρα απ την πλάκα.

 

Ετσι εσύ που εχεις ποιο μεγάλο χωρο μπορεις να κανεις πολύ καλύτερα πραγματα.  θα βάλω αυτήν ECHO WAVE 5,90 ευρώ 1χ1 http://www.lazarakis-constructions.gr/products.php?cid=274 και θα μου παει περιπου 70 ευρώ. Καλή επιτυχία

i love my stratogibsontele

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Κάτι ακόμη, αν είχα μονιτορς με το bass reflex μπροστά θα είχα λιγότερα προβλήματα στο κεφάλι μου η δεν θα παιζε ρόλο?

 

μια τέτοια εκτίμηση δεν μπορεί να γίνει αόριστα... αυτό που θα "κέρδιζες" (με την προϋπόθεση πάντα τα υποψήφια με το BR μπροστά να ήταν εφάμιλλης ικανότητας διαχείρισης και ελέγχου των χαμηλών συχνοτήτων με το JBL) θα ήταν μικρότερη απόσταση από τον πίσω τοίχο στην τοποθέτηση...

 

λιγότερα "προβλήματα" θα τα είχες με ένα ηχείο ακουστικής ανάρτησης (κλειστή καμπίνα χωρίς οπή εκτόνωσης χαμηλών), αλλά επειδή όπως λέω συχνά μαγικές συνταγές δεν υπάρχουν στον ήχο (και πάντα ψάχνεις χρυσές τομές μέσω συμβιβασμών), αυτό θα απαιτούσε να παίξει σε αρκετά μεγαλύτερες εντάσεις ώστε το χαμηλό του να αποκτήσει ανάλογο"όγκο και σώμα", κάτι που στην δική σου περίπτωση μάλλον θα είναι απαγορευτικό... επίσης θα έπρεπε να είναι και αρκετά μεγαλύτερο σε μέγεθος καμπίνας για να κατέβει το ίδιο χαμηλά σε συχνότητα...

 

Τα δικά μου 3,5 τ.μ.   Βγαλε γραφείο βαλε ράφια σκέψου πρακτικά.... εγώ εδω την βγάζω όλη μερα ;)

 

το αντικειμενικό συμπέρασμα που προκύπτει τεχνικά από τις φωτό που παρέθεσες, είναι ότι δεν ακούς ούτε κατ' ελάχιστον σωστά με την συγκεκριμένη τοποθέτηση (και φιλική συμβουλή που αν θες την ακούς...μην χαλάσεις ούτε € για ρικοφονοειδή όσο έχεις τα ηχεία πάνω από το κεφάλι σου...εκτός αν είσαι 2 σαρανατόσο ύψος... ;D)

 

από την άλλη είναι απόλυτα σεβαστές οι προτεραιότητες σου που καθόρισαν την επιλογή σου... "εσύ" άλλωστε την βγάζεις εκεί όλη την μέρα όπως λες...

είναι όμως παράλληλα, τουλάχιστον "άτοπο" να την προτείνεις ως λύση σε κάποιον, που η δική του προτεραιότητα (όπως εξ αρχής την έθεσε), είναι η κατά το δυνατόν σωστότερη ηχητική απόδοση... έχω άδικο?... ;)

δεν μιλάω αν δεν ξέρω... η σιωπή (μου) είναι χρυσός (στην τσέπη του άλλου)...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μια τέτοια εκτίμηση δεν μπορεί να γίνει αόριστα... αυτό που θα "κέρδιζες" (με την προϋπόθεση πάντα τα υποψήφια με το BR μπροστά να ήταν εφάμιλλης ικανότητας διαχείρισης και ελέγχου των χαμηλών συχνοτήτων με το JBL) θα ήταν μικρότερη απόσταση από τον πίσω τοίχο στην τοποθέτηση...

 

λιγότερα "προβλήματα" θα τα είχες με ένα ηχείο ακουστικής ανάρτησης (κλειστή καμπίνα χωρίς οπή εκτόνωσης χαμηλών), αλλά επειδή όπως λέω συχνά μαγικές συνταγές δεν υπάρχουν στον ήχο (και πάντα ψάχνεις χρυσές τομές μέσω συμβιβασμών), αυτό θα απαιτούσε να παίξει σε αρκετά μεγαλύτερες εντάσεις ώστε το χαμηλό του να αποκτήσει ανάλογο"όγκο και σώμα", κάτι που στην δική σου περίπτωση μάλλον θα είναι απαγορευτικό... επίσης θα έπρεπε να είναι και αρκετά μεγαλύτερο σε μέγεθος καμπίνας για να κατέβει το ίδιο χαμηλά σε συχνότητα...

Πιο κατατοπιστικός δεν γινόταν!Να σαι καλά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μια τέτοια εκτίμηση δεν μπορεί να γίνει αόριστα... αυτό που θα "κέρδιζες" (με την προϋπόθεση πάντα τα υποψήφια με το BR μπροστά να ήταν εφάμιλλης ικανότητας διαχείρισης και ελέγχου των χαμηλών συχνοτήτων με το JBL) θα ήταν μικρότερη απόσταση από τον πίσω τοίχο στην τοποθέτηση...

 

λιγότερα "προβλήματα" θα τα είχες με ένα ηχείο ακουστικής ανάρτησης (κλειστή καμπίνα χωρίς οπή εκτόνωσης χαμηλών), αλλά επειδή όπως λέω συχνά μαγικές συνταγές δεν υπάρχουν στον ήχο (και πάντα ψάχνεις χρυσές τομές μέσω συμβιβασμών), αυτό θα απαιτούσε να παίξει σε αρκετά μεγαλύτερες εντάσεις ώστε το χαμηλό του να αποκτήσει ανάλογο"όγκο και σώμα", κάτι που στην δική σου περίπτωση μάλλον θα είναι απαγορευτικό... επίσης θα έπρεπε να είναι και αρκετά μεγαλύτερο σε μέγεθος καμπίνας για να κατέβει το ίδιο χαμηλά σε συχνότητα...

 

το αντικειμενικό συμπέρασμα που προκύπτει τεχνικά από τις φωτό που παρέθεσες, είναι ότι δεν ακούς ούτε κατ' ελάχιστον σωστά με την συγκεκριμένη τοποθέτηση (και φιλική συμβουλή που αν θες την ακούς...μην χαλάσεις ούτε € για ρικοφονοειδή όσο έχεις τα ηχεία πάνω από το κεφάλι σου...εκτός αν είσαι 2 σαρανατόσο ύψος... ;D)

 

από την άλλη είναι απόλυτα σεβαστές οι προτεραιότητες σου που καθόρισαν την επιλογή σου... "εσύ" άλλωστε την βγάζεις εκεί όλη την μέρα όπως λες...

είναι όμως παράλληλα, τουλάχιστον "άτοπο" να την προτείνεις ως λύση σε κάποιον, που η δική του προτεραιότητα (όπως εξ αρχής την έθεσε), είναι η κατά το δυνατόν σωστότερη ηχητική απόδοση... έχω άδικο?... ;)

Φίλε μου πουθενά δεν έγραψα παραπάνω συμβουλές πως θα στήσει το στούντιο του γιατί απλά δεν ξέρω  και όταν δεν ξέρω δεν συμβουλεύω.Και ούτε είπα ότι έχω κανένα στούντιο και δεν θέλω να έχω .Ενα χώρο μικρό για να κάνω την καβλα μου και μην ενοχλώ και η φωτο που έβαλα δεν είναι για βαθμολογία από σένα αλλά για να πω στο φίλο με τα 3.5 τετραγωνικά ότι και εκεί ..επιζείς. Και η μόνωση για να μην πριζω τους γείτονες....

i love my stratogibsontele

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

επειδή γιορτάζω σήμερις, δε θα ασχοληθώ με τα αυτονόητα, ούτε με την όποια "μύγα" μπορεί να έχεις και απλά θα επιμείνω και σε δεύτερο χρόνο και θα σου επισημάνω καλοπροαίρετα (πάλι) ότι δυστυχώς με την "μόνωση" που επέλεξες, στον αυτό βαθμό θα "πρήζεις" τους γείτονες κι αν δεν σου περισσεύουν τα 70€ επένδυσε τα αλλού που θα πιάσουν τόπο (έχει μικρή σημασία για μένα αν θέλεις ή όχι εσύ να λάβεις το μήνυμα, αλλά την "θέση" αυτή όπως και την προηγούμενη, θα την βλέπουν όλοι και κάποιους μπορεί να τους ενδιαφέρει ως δεδομένο...capisce?)...

 

και ναι ντροπή μου ξέρω, αλλά εγώ σε "συμβουλεύω"  και η συμβουλή μου μπορεί να έχει όποια τύχη της επιφυλάσσει η κρίση σου (αλλά όχι και "βαθμολογία" ρε φίλε... έλεος πια... δεν είχα άλλη δουλειά να κάνω)...

 

Βγαλε γραφείο βαλε ράφια σκέψου πρακτικά....

 

παρεμπιπτόντως άμα τον "συμβούλευες" σε πια έγκλιση θα του απευθυνόσουν?... απλή απορία...

 

και κλείνω έτσι απλά γιατί τελικά δεν έχει νόημα να χαλιέμαι...

 

...είναι απόλυτα σεβαστές οι προτεραιότητες σου που καθόρισαν την επιλογή σου... "εσύ" άλλωστε την βγάζεις εκεί όλη την μέρα όπως λες...

 

 

 

 

δεν μιλάω αν δεν ξέρω... η σιωπή (μου) είναι χρυσός (στην τσέπη του άλλου)...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επειδή γιορτάζω σήμερις, δε θα ασχοληθώ με τα αυτονόητα, ούτε με την όποια "μύγα" μπορεί να έχεις και απλά θα επιμείνω και σε δεύτερο χρόνο και θα σου επισημάνω καλοπροαίρετα (πάλι) ότι δυστυχώς με την "μόνωση" που επέλεξες, στον αυτό βαθμό θα "πρήζεις" τους γείτονες κι αν δεν σου περισσεύουν τα 70€ επένδυσε τα αλλού που θα πιάσουν τόπο (έχει μικρή σημασία για μένα αν θέλεις ή όχι εσύ να λάβεις το μήνυμα, αλλά την "θέση" αυτή όπως και την προηγούμενη, θα την βλέπουν όλοι και κάποιους μπορεί να τους ενδιαφέρει ως δεδομένο...capisce?)...

 

και ναι ντροπή μου ξέρω, αλλά εγώ σε "συμβουλεύω"  και η συμβουλή μου μπορεί να έχει όποια τύχη της επιφυλάσσει η κρίση σου (αλλά όχι και "βαθμολογία" ρε φίλε... έλεος πια... δεν είχα άλλη δουλειά να κάνω)...

 

παρεμπιπτόντως άμα τον "συμβούλευες" σε πια έγκλιση θα του απευθυνόσουν?... απλή απορία...

 

και κλείνω έτσι απλά γιατί τελικά δεν έχει νόημα να χαλιέμαι...

 

 

 

 

Αν το βάλε βγάλε ράφια σου χάλασε την διάλεξη σου δεν έχω και εγώ να πω κάτι παραπάνω.Η υπογραφή σου τα λέει όλα. Μαζεψε λοιπον τα αστερια σου και ασε μας στην ησυχια μας γιατι Και εγώ χαλιέμαι όταν μου την λένε και δεν γιορτάζω σήμερα

i love my stratogibsontele

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου