Προς το περιεχόμενο

Οι πιο "καινοτόμοι" κιθαρίστες


fusiongtr

Προτεινόμενες αναρτήσεις

O Knopfer, με έκανε να ξανακούσω μουσική στο πρώτο των dire straights  -

μεγαλείο... που όμως ποτε δεν αναπτύχθηκε παραπάνω -  έμεινε περιορισμένος στο πρώτο έπος του... με εξαίρεση ίσως το distorted money for nothing  -

όμως, αυτος ο περιορισμος του δεν αναιρεί την αξία του αρχικού του έπους -

 

Ο Beck με κουφαίνει με τον τρόπο που κουναει τους ήχους....  ειδικά στο a day in life

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 65
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Καλησπερα σε ολους.Εγω θα ελεγα μαλλον τον John Scofield,επεκτεινε κατα πολυ το outside παιξιμο στην κιθαρα και εκανε ολοκληρη σχολη επανω σε αυτο.Επισης εχει εναν απο τους πιο αναγνωρισιμους ηχους και εντελως προσωπικο στυλ.

Μόνο ΘΡΑΣ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα σε ολους.Εγω θα ελεγα μαλλον τον John Scofield,επεκτεινε κατα πολυ το outside παιξιμο στην κιθαρα και εκανε ολοκληρη σχολη επανω σε αυτο.Επισης εχει εναν απο τους πιο αναγνωρισιμους ηχους και εντελως προσωπικο στυλ.

Άκη και εδώ (η γνώμη μου) θα διαφωνήσω (αν και τον Sco τον λατρεύω).

Να σου πω γιατί.

Δεν έπαιξε κάτι με άλλο τρόπο (το out προϋπήρχε με όλους τους τρόπους), δεν καθιέρωσε κάτι που άλλοι είχαν παίξει από δω και από κει, δεν έπαιξε κάτι νέο, δεν είναι αυτό που θα λέγαμε "πρωτοπόρος"..

 

Σαφέστατα έχει αναγνωρίσιμο ύφος και προσωπικό στυλ, αλλά αφ' ενός αυτό ισχύει για  εκατοντάδες κιθαρίστες, αφ' ετέρου δεν είναι το ζητούμενο.

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για την ηλεκτρικη ροκ κιθαρα θα γραψω τους δυο.

1. J.H. (Ξερουμε γιατι. Οποιος (νεος) δεν ξερει, ας ακουσει τι γινοταν μεχρι το 1967, ή ας δει το 4πλο dvd απο το Monterey International Pop Music Festival 1967)

2. E.V.H. (Και οχι μονο παιχτικά. Ψαχτε περισσοτερο)

 

Συγνωμη, ξεχασα και τον πρωτο απο ολους.

Les Paul.

(ΟΚ, δεν ειναι ροκ, αλλα δεν θα υπηρχαν οι αλλοι)

 

Συμφωνώ σε όλα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να το πω διαφορετικά.

 

Χρησιμοποίησαν την κιθάρα αλλιώς ή έπαιξαν με άλλο τρόπο κάτι, πρώτοι.

 

Τοτε εδω χωραει και ο Adrian Belew, αν και δεν ειναι μεσα στους αγαπημενους μου  ;)
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

2 κιθαρίστες που έβαλαν για τα καλά την κλασική παιδεία στη rock/metal μουσική. Με χρονολογική σειρά:

 

-Randy Rhoads (στο album Quiet Riot το 1977)

-Yngwie (στο album Steeler το 1983)

 

Εννοείται πως προϋπήρχε ο Blackmore, αλλά θεωρώ εντονότερο το κλασικό στοιχείο στις συνθέσεις των 2 που ανέφερα.

More is more. Yngwie Malmsteen

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βασίλη μου ισχύει, αλλά δεν χρησιμοποίησαν κάποια ιδιαίτερη τεχνική σ' αυτό.

 

Τι εννοώ.

 

Ο Django χρησιμοποίησε την Gypsy τεχνική του για να παίξει "jazz" όπως αυτός (και οι άλλοι στο τσαντήρι  ;D ;D) αντιλαμβανόταν.

 

Ο SRV χρησιμοποίησε πχ "ανάποδους χρόνους" (για blues), και πένα μάλλον "ατσούμπαλη" (νομίζω πώς έπαιζε Blues όπως κάποιος παίζει πχ metal  ;D), που όμως έκανε μεγάλη διαφορά για το είδος.

 

H γνώμη μου είναι μάλλον αρνητική (παρ' όλο που τον Randy τον υπεραγαπώ) στο να τους θεωρήσω καινοτόμους πάντα από αυτή την άποψη.

 

Εξ' άλλου η κλασσική παιδεία υπήρχε στο ροκ από την εποχή του prog (ίσως όχι στο metal βέβαια) και ακόμα παλαιότερα.

 

Απλά η γνώμη μου. :)

 

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Σύμφωνα με τα κριτήρια που καθόρισε ο ΟΡ, σαφώς ο Jeff Healey.

Επίσης, μιά και αναφέρθηκε η σλάιντ κιθάρα, μέγας καινοτόμος υπήρξε ο Earl Hooker.

Νομίζω μνεία διεκδικεί και ο Steve Hackett...

Ακόμα, ίσως όχι ακριβώς καινοτόμος - αλλά ιδιαίτερα δεξιοτέχνης, ο Danny Gatton (που "έγδυσε" τον Roy Buchanan -μεταξύ άλλων- βέβαια, ο οποίος όντως υπήρξε αληθινός καινοτόμος, θυμίζω πως είναι ο "εφευρέτης" των "σφυριγμάτων" {false harmonics}).

Κάποιοι ακόμη που μούρχονται αυτή τη στιγμή στο νού για διαφορους λόγους:

Bill Nelson, Wilko Johnson, Steve Hillage.

The music you listen to, becomes the soundtrack of your life

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σύμφωνα με τα κριτήρια που καθόρισε ο ΟΡ, σαφώς ο Jeff Healey.

Επίσης, μιά και αναφέρθηκε η σλάιντ κιθάρα, μέγας καινοτόμος υπήρξε ο Earl Hooker.

Νομίζω μνεία διεκδικεί και ο Steve Hackett...

Ακόμα, ίσως όχι ακριβώς καινοτόμος - αλλά ιδιαίτερα δεξιοτέχνης, ο Danny Gatton (που "έγδυσε" τον Roy Buchanan -μεταξύ άλλων- βέβαια, ο οποίος όντως υπήρξε αληθινός καινοτόμος, θυμίζω πως είναι ο "εφευρέτης" των "σφυριγμάτων" {false harmonics}).

Κάποιοι ακόμη που μούρχονται αυτή τη στιγμή στο νού για διαφορους λόγους:

Bill Nelson, Wilko Johnson, Steve Hillage.

Ηλία μέσα είσαι (ο Gatton μάλλον είναι έξω αλλά σκοτώ). :D

Πες λεπτομέρειες για Bill Nelson, Wilko Johnson, Steve Hillage, Steve Hackett (το γιατί δηλαδή κατά την γνώμη σου). :)

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου