Προς το περιεχόμενο

AD / DA CONVERTERS ΓΙΑ ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΙΚΟ ΗΧΟ


GhostProducerT

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Guru

στήριξες ολόκληρο post σε αόριστες χαζομαρούλες απαξιώνοντας θέση μου χωρίς ΚΑΝ να έχεις ακούσει τη συσκευή για την οποία μιλάω...

δε μπα να σαι και πυρηνικός φυσικός... φτάνουν quote σαν τα παραπάνω για να δείξουν την σοβαρότητά σου... απλά όταν αναφέρεσαι σε δικά μου post με ηλίθια αντεπιχειρήματα  θα παίρνεις την απάντησή σου... είναι απλό και σαφές νομίζω...

Λιγάκι πιο χαλαρά ίσως; Λέω τώρα βρε συνονόματε... Τον πήρες απ'τα μούτρα! ;D
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 33
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

  • Guru

Λιγάκι πιο χαλαρά ίσως; Λέω τώρα βρε συνονόματε... Τον πήρες απ'τα μούτρα! ;D

 

αν το μόνο που μένει είναι ο εκνευρισμός μου, δίκιο έχεις δεν αξίζει τον κόπο να χαλιέμαι.... ο καθένας μπορεί να κρίνει και φυσικά είναι άξιος της κρίσης του...

δεν μιλάω αν δεν ξέρω... η σιωπή (μου) είναι χρυσός (στην τσέπη του άλλου)...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

αν το μόνο που μένει είναι ο εκνευρισμός μου, δίκιο έχεις δεν αξίζει τον κόπο να χαλιέμαι.... ο καθένας μπορεί να κρίνει και φυσικά είναι άξιος της κρίσης του...

φυσικά και δε μένει μόνο αυτό (κατά τη γνώμη μου). Οι πληροφορίες που δίνεις είναι, πάντα, εκπληκτικά δομημένες και απαραίτητες για τον καθένα που ασχολείται με τη μουσική.

 

Απλά αφήνει και ένα άρωμα λίγο... άσχημο (πάλι κατά τη γνώμη μου και με κάθε σεβασμό).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

αυτό με το άρωμα, ειλικρινά δεν το καταλαβαίνω συνονόματε... επειδή αναφέρεις την έννοια του σεβασμού (που είναι προτεραιότητα μου ως πρόθεση στις κοινωνικές μου επαφές ακόμα και τις διαδικτυακές), θεωρείς ότι απρόκλητα έχω ποτέ "δράσει" ώστε να μειώσω τον οποιονδήποτε?...

 

ίσα ίσα η εντύπωση που έχουν κάποιοι για μένα  (από ότι μου λένε) είναι ότι παραείμαι ήπιος και ευγενής και ότι σέβομαι και παραπαίρνω σοβαρά το noiz... και απλά τους απαντάω ότι όποιον συμμετέχει εδώ (κάνοντάς μου ενίοτε και την τιμή να διαβάζει ότι γράφω) τον θεωρώ απριόρι ισότιμο μέλος μιας κοινότητας που κατά κανόνα μόνο να μου προσφέρει είχε όλα όλα αυτά τα χρόνια που της αφιερώνω λίγο από τον ελεύθερο χρόνο μου...

 

τώρα αν επειδή εγώ, εισπράττω και στην εδώ εικονική κοινωνία σε κάποιες απαίδευτες τοποθετήσεις σαν του belzrebuth κάποια κομμάτια της σύγχρονης νεοελληνικής παθογένειας και κάποιες φορές (ελάχιστες αν θυμάμαι σωστά) επηρεασμένος έχω "αντιδράσει" (πάντα με επιχειρήματα) λίγο πιο έντονα από το ερέθισμα, μένει και "βρώμα"?...

 

αυτό να το δεχθώ... αλλά αν εννοείς ότι η στάση μου υπήρξε ποτέ υπεροπτική απέναντι στον οποιονδήποτε εδώ μέσα, θα με πειράξει ειλικρινά και θα αισθανθώ και λίγο μ@μ@κ@ς...

δεν μιλάω αν δεν ξέρω... η σιωπή (μου) είναι χρυσός (στην τσέπη του άλλου)...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

στήριξες ολόκληρο post σε αόριστες χαζομαρούλες απαξιώνοντας θέση μου

 

 

 

Δεν απαξίωσα τη θέση σου είπα οτι δεν βλέπω καμία λογική να πάρει ο ανθρωπος αυτό που πρότεινες ενώ φαίνεται να έχει άλλο σκοπο.

 

Και να μην το έχω ακούσει ,και ο καλύτερος dac του κόσμου να είναι αυτος που πρότεινες, ο άνθρωπος άλλο έχει ζητήσει.

 

Δυστυχώς δεν έχει ignore button σ'αυτο το φόρουμ και επειδή εισαι σαφώς παλιότερο και μαλλον καταξιωμένο μέλος εδώ σου υπόσχομαι οτι αν ξαναποστάρω στο noiz δεν θα ξανασχοληθώ να απαντήσω (κατι που πολύ κακώς έκανα ενώ δεν είχα όντως ακουσει αυτο το πρότεινες (αν και επιμένω οτι ήταν άκυρο)) σ'οτιδήποτε αναφερθείς (σωστό ή λάθος).

Κρίμα ειναι να γεμίζουνε threads με αρνητισμούς και δεν θέλω να είμαι μέρος αυτου.

Θα σου πρότεινα να προσπαθήσεις να μην εισαι ούτε συ ποσο μάλλον αφου σ' ενδιαφέρει τοσο πολυ "ο χρυσος στην τσέπη του άλλου" :D

 

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

άντε να σου παραθέσω μόνο τον τίτλο του thread και να μην πω τίποτα άλλο σεβόμενος τον άνθρωπο που το άνοιξε...

 

"Θέμα: AD / DA CONVERTERS ΓΙΑ ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΙΚΟ ΗΧΟ"

 

 

ΥΓ. και σου υπόσχομαι ότι εγώ την επόμενη φορά που θα έχεις ακούσει ή έστω θα γνωρίζεις στην πράξη τον ρόλο και την σημασία μιας συσκευής στο θέμα που συζητείται, ΕΥΧΑΡΙΣΤΩΣ θα δεχθώ αδιαμαρτύρητα (με άλλοθι την υποκειμενικότητα) και "απαξιωτικούς χαρακτηρισμούς" της όπως "γκατζετάκι" ή σιγά τα αυγά βάλανε 2-3 "ολοκληρωμένα" για τα specs και τι να μου πουν εμένα τα "κινεζάκια"... ;) ;D

 

 

δεν μιλάω αν δεν ξέρω... η σιωπή (μου) είναι χρυσός (στην τσέπη του άλλου)...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θέλω να ευχαριστήσω op, belzrebuth και npap.

Ξεκίνησα να διαβάζω το θρέντ με διάθεση "ωπ! Ξύλο" και στο τέλος έμαθα ένα σωρό πράγματα που βαριόμουνα να τα ψάξω σε τεχνικά άρθρα (και πολλά που δεν θα τα έψαχνα ποτέ) .Από τις λίγες περιπτώσεις που η ένταση βγαίνει σε καλό.

 

Peace  :-*

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν χρείαζεται να καρφώσεις τον avalon σε preamp αφου βγάζει line level ετσι και αλλιως.(αυτό ειναι και το πιο βασικό του καθήκον σαν συσκευή να πάρει mic level και να το κάνει line)

Θα τον βάλεις λοιπόν σε line input.

Το word clock θα σε ανησυχήσει μονο αν μπεις σε διαδικασία να συνδέσεις απο 2 και πάνω digital συσκευές μαζί και αντιμετωπίσεις προβλήματα συγχρονισμού μονο με το καλώδιο adat.(οπτική ίνα).

Σε αρκετές συσκευές το καλώδιο adat μόνο ειναι αρκετό για το συγχρονισμό και τη μεταφορά σήματατος αλλα θα δεις και πολλές συσκευές να φέρουν και WC επειδη το world clock ειναι πιο αξιοπιστο (ειδικά σε διασύνδεση παραπάνω απο δύο συσκεύων) επειδή κάνει μια δουλειά και την κάνει καλα.

Οποτε θα δεις μηχανήματα να χρησιμοποιούν και το word clock ως μέσο μεταφοράς του clock signal ή αν θες το σήμα του "πότε" θα λάβει o a/d ή d/a converter το sample αλλα και την ίνα ως μέσο μεταφοράς του ψηφιακόυ σήματος (πολυκάναλο ή μη).

Δηλαδή πολλές φορές θα χρειαστεί να συνδέσεις και adat και το bnc του WC για να λειτουργήσει απρόσκοπτα και συγχρονισμένα ενα digital σήμα απο μία συσκευή με/σε μιας αλλη (ς).

Και εκεί μπαινει και ο ορος "termination" και μαστερ slave κλπ.

Πάντα master ειναι ένα και μόνο μηχανημα και τα υπόλοιπα slave με το τελευταίο της σειράς να ειναι και terminated.

Για πολλά μηχανήματα απο διαφορετικούς κατασκευαστές σε ενα σύνθετο configuration ίσως να χρειαστεί και εξωτερικό master clock να κάνει μόνο αυτο την δουλειά και τα άλλα να ακούνε.

 

Επίσης χαίρομαι πολύ που πιάσανε τόπο οι πληροφορίες που παρέθεσε ο npap.

Και έχεις δίκιο φυσικά οτι δεν χρειαζότανε καμία ένταση εξαρχής.

Καλές μουσικές.!

 

Thanks a lot...

Χρησιμότατες πληροφορίες και από εσένα και από τον npap. Και μόνο που αφιερώσατε τον χρόνο σας για να τα γράψετε τι να πω....

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

φίλοι μου με όλο το θάρρος, η "πληροφορία" είναι εύκολη στον σύγχρονο διαδικτυακό κόσμο... η "σωστή πληροφορία" έχει αρχίσει όμως να σπανίζει κυρίως λόγω της άκριτης αναπαραγωγής απαίδευτων συμπερασμάτων...

(πχ αγοράζω ηχεία με κριτήριο τα watt, τηλεόραση με το contrast κλπ)...

 

στο θέμα μας όμως μια και δεν απάντησα στον GhostProducerT...

 

Από όσα έχω καταλάβει οι converters συντελλούν στην όσο το δυνατόν πιστότερη μεταφορά αυτών που παίζεις στον αναλογικό κόσμο και αυτός είναι και ένας από τους λόγους που θέλω ξεχωριστό μηχάνημα που να κάνει μόνο αυτή τη δουλειά...

 

και ορθώς το προσέγγισες από την αρχή το θέμα ως στόχο... τα dac (είτε αυτόνομο είτε ως μέρος οποιασδήποτε αναπαραγωγικής συσκευής) σε συνδυασμό με τα ενεργά ηχεία, αποτελούν τον σημαντικότερο παράγοντα κατά την  ηχογράφηση και το mix, γιατί ουσιαστικά είναι τα "ΑΥΤΙΑ" σου...

και ο εγκέφαλός σου θα δώσει τις ανάλογες εντολές για επεξεργασία σε όλα τα επίπεδα σύμφωνα με το ερέθισμα που θα λάβει από αυτά...

 

αν διορθώνεις ένα "λάθος", ακούγοντας λάθος, τότε απλά διορθώνεις λάθος... ;)

 

ειδικά στο hi end level λοιπόν που έθεσες εξ αρχής το πεδίο αναζήτησης (με το antelope και τον avalon), πάντα η αναβάθμιση ξεκινά από το monitoring στάδιο (που πάει "πακέτο" με το dac)... χωρίς αυτό ως reference, δεν μπορείς καν να αξιολογήσεις τα υπόλοιπα...  απλό και κατανοητό νομίζω...

 

 

ΥΓ χαίρομαι ιδιαίτερα που βγήκατε κερδισμένοι από όλο αυτό έτσι όπως εξελίχθηκε... :)

 

 

 

 

δεν μιλάω αν δεν ξέρω... η σιωπή (μου) είναι χρυσός (στην τσέπη του άλλου)...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου