Προς το περιεχόμενο

AD / DA CONVERTERS ΓΙΑ ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΙΚΟ ΗΧΟ


GhostProducerT

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Έχω μείνει σχετικά πίσω στο θέμα ΑΛΛΑ

1. Το firewire πάει προς 'θάνατο' από την ίδια την Apple.

2. USB δεν είναι καλή ιδέα.

 

Εγώ είχα, έχω και θα πάρω desktop, οπότε και τους converters τους έχω στην εσωτερική μου κάρτα, μία Lynx. Οκ... ψέματα... η κάρτα παέι ψηφιακά σε ένα reference headphone amplifier της Grace Design και από 'κει πάει στους flying mole converters για να πάει στα ηχεία... :-/

 

Παρόλο που το singal path είναι κάθε χιλιοστό και 10ευρω, είναι μακράν η πιο ποιοτική και "επαγγελματική" λύση!

 

Ό,τι και να πάρεις μετά την λάμδα αναβάθμιση θα είναι και θα σου φρεσκάρει τα αυτιά, οπότε γιατί να μην το πας σιγά σιγά; π.χ. πρώτα σε ένα καλό usb3 interface (πχ της rme που είπε ο belzebuth).

Αυστηρά προσωπική γνώμη, με τα λεφτά που θα δώσεις για τον avalon, μπορείς να πάρεις χίλια δυο καλά πραματάκια, από αξιολογότατα preamps (π.χ. τον BG-1 της DAV) μέχρι  κανα-δυο καλά επιπλέον μικρόφωνα για να εχεις επιλογές...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 33
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

  • Guru

Τώρα που σκέφτομαι να ρίξω κάποια φραγκάκια βλέπω ότι στους converters πολύ λίγοι έχουν usb εξόδους...

 

 

το dac είναι το κύκλωμα που αναλαμβάνει την μετατροπή του σήματος από ψηφιακό σε αναλογικό πριν αυτό φτάσει σε μια τελική ενίσχυση πριν τα ηχεία μας... είναι ενσωματωμένο σε πλήθος σύγχρονων ηλεκτρονικών συσκευών και φυσικά σε όλες τις κάρτες ήχου...

 

εδώ και πολλά χρόνια κυκλοφορεί και ως ανεξάρτητη συσκευή με ψηφιακή σύνδεση μέσω SPDIF πρωτοκόλλου με σκοπό να αναβαθμίζει ουσιαστικά το σημαντικότερο στάδιο μιας αναπαραγωγικής ψηφιακής συσκευής ήχου, "ακυρώνοντας" την ανάγκη αντικατάστασής της...

 

η "επικοινωνία" με άλλες συσκευές μπορεί να γίνει μέσω coaxial καλωδίου 75ohm (βύσμα rca), ή optical 75ohm (με toslink βύσμα)...

στις πιο ακριβές υλοποιήσεις χρησιμοποιείται και το επαγγελματικό πρωτόκολλο AES3 (το spdif είναι μια consumer απλοποίηση του από την SONY και την PHILIPS) ή αλλιώς AES/EBU όπως έχει επικρατήσει να λέγεται και η σύνδεσή του μπορεί να είναι balanced με XLR και καλώδιο 110ohm ή  με βύσμα BNC και καλώδιο 75ohm (επί το πλείστον χρησιμοποιείται η balance xlr)...

 

όλα τα σύγχρονα dac (πλην εξαιρέσεων) διαθέτουν usb και είναι δεκάδες στο εμπόριο (μην μπω εκατοντάδες πλέον) με μέγεθος από ένα κουτί τσιγάρα μέχρι ρακ...

 

μια βασική διαφορά είναι ότι αν το usb τους είναι σε 1.1 μπορούν να ανέβουν μέχρι 96KHZ (και κάποιες φορές μόνο 48) και δεν μπορούν να έχουν "ασύγχρονη λειτουργία"*... το θετικό τους σε αυτή την περίπτωση είναι ότι δεν χρειάζονται drivers και τα windows τα αναγνωρίζουν άμεσα...

 

σε usb 2.0 (που είναι και τα περισσότερα πια) υποστηρίζουν "ασύγχρονη λειτουργία", και μπορούν παράλληλα να ανέβουν άνετα στα 384ΚΗΖ στα 32bit με μόνο αρνητικό ότι χρειάζονται drivers στα win (σε mac και 1.1 και 2.0 αναγνωρίζονται κατευθείαν, όπως και σε συστήματα με linux)...

 

η χρησιμότητά τους τώρα νομίζω ότι είναι προφανής και στην περίπτωσή μας... ακόμα και με ένα καλό φθηνό dac (όπως πχ το iFi nano DSD που είχα αναφέρει σε άλλο θέμα) στα 200€, αποκτάς καλύτερο ήχο στην αναπαραγωγή από οποιαδήποτε  RME ή άλλη semi - pro καρτούλα, μετατρέποντας το ταπεινό σου pc άκι-laptop άκι σε Hi End αναπαραγωγική συσκευή, ακόμα και μέσω της ψηφιακής εξόδου της on board...

 

προσωπικά, στην αναζήτηση-προβληματισμό σου έτσι όπως τον κατάλαβα, σύμφωνα με τον υπόλοιπο εξοπλισμό σου και ανάλογα τα χρήματα που είσαι διατεθειμένος να διαθέσεις, προτείνω 3 λύσεις...

 

1. αν ο ποιοτικός στόχος σου παραμένει υψηλός, αλλά δεν έχεις αρκετά χρήματα αυτή την στιγμή, για να μην καταφύγεις σε ημίμετρα, απλά αποκτάς ένα καλό φθηνό dac όπως το παραπάνω και τουλάχιστον αξιοποιείς πλήρως τις monitoring δυνατότητες που σου προσφέρουν τα καλά ηχεία και ακουστικά σου...

 

2. παίρνεις μια hi end κάρτα ήχου με πολύ καλούς mic preamp όπως η (αγαπημένη μου) Prism Sound Lyra 2 (http://www.thomann.de/gr/prism_sound_lyra_2.htm) και έχεις μια all in one λύση εφάμιλλη των υπολοίπων...

φιλική συμβουλή, για το επίπεδο γνώσης που δείχνεις να βρίσκεσαι αυτή την στιγμή (μπορεί να κάνω λάθος στην εκτίμησή του οπότε συγχώρεσε με pls) αλλά και για αρκετό καιρό ακόμη, μια τέτοια λύση πρέπει να είναι το "ταβάνι" σου...

αν αποφασίσεις να εμβαθύνεις περισσότερο και αποκτήσεις και την ανάλογη εμπειρία κοιτάς και την κουρτίνα 3... ;) ;D

 

3. αποκτάς το υπέροχο Lynx Studio Hilo (http://www.lynxstudio.com/product_detail.asp?i=59) ή οποιονδήποτε ανάλογης ποιότητας AD/DA κονβέρτορα, συν έναν πολύ καλό προενισχυτή (ο Avalon που σου άρεσε, είναι η "ιδανική" για μένα λύση για κάποιον που θα έχει μόνο αυτόν διαθέσιμο προς χρήση, μια και ο σχετικά ουδέτερος χαρακτήρας του, τον καθιστά all around λύση και κατάλληλο για πλήθος εφαρμογών)...

βέβαια να ξέρεις ότι σε αυτό το επίπεδο πλέον και τα genelec 8030 στέκονται "οριακά" αλλά ντάξει... δεν τελειώνει και ποτέ το audio παραμύθι... ψυχραιμία...:)

 

αυτά κι από μένα (τα είπα όσο πιο απλά μπορούσα ελπίζοντας να μη σε μπερδέψω), ως εναλλακτική και συμπληρωματικά σε αυτά που ήδη σου έχουν προτείνει οι φίλοι μας...

καλές αγορές ότι και να αποφασίσεις, με την κοινή πάντα επιθυμία όλων μας, να καλυφθούν οι πραγματικές σου ανάγκες...

 

 

* μέσω της ασύγχρονης λειτουργίας περιορίζεται το ψηφιακό jitter, που είναι το φαινόμενο του αποσυγχρονισμού ενός ψηφιακού σήματος κατά την διαδρομή του από την πηγή προς τον δέκτη και σαν αποτέλεσμα έχει τον αρνητικό επηρεασμό στον ήχο ενός συστήματος...

ουσιαστικά όταν το σήμα φτάσει στον δέκτη, επανασυγχρονίζεται μέσω ενός δεύτερου "ρολογιού" (το πρώτο είναι πάντα στην πηγή)...

 

 

δεν μιλάω αν δεν ξέρω... η σιωπή (μου) είναι χρυσός (στην τσέπη του άλλου)...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

ακόμα και με ένα καλό φθηνό dac (όπως πχ το iFi nano DSD που είχα αναφέρει σε άλλο θέμα) στα 200€, αποκτάς καλύτερο ήχο στην αναπαραγωγή από οποιαδήποτε  RME ή άλλη semi - pro καρτούλα, μετατρέποντας το ταπεινό σου pc άκι-laptop άκι σε Hi End αναπαραγωγική συσκευή, ακόμα και μέσω της ψηφιακής εξόδου της on board...

 

 

 

Καλά όλα αυτά για την αναπαραγωγή και θα το προτείνα για κάποιον που του αρέσει η μουσική γενικά αλλα ο ανθρωπος λέει μιξάρει,φτιάχνει μουσική και θέλει να αναβαθμιστεί.

Δεν βλέπω καμια απολύτως λογική ακομα και στο να σκεφτει να πάρει κάτι τετοιο.

Επισης δεν ξέρω τι ακριβώς εννοεις με τον όρο "καλύτερο ήχο" στην αναπαραγωγη απο οποιαδήποτε RME.

Συγκρίνεις κάρτα του χιλιάρικου με gadgeτιά που χει απανω ενα usb και 2 unbalanced rca και μεσα 2-3 ολοκληρωμένα απλα για να καλυφθούν τα specs.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Καλά όλα αυτά για την αναπαραγωγή και θα το προτείνα για κάποιον που του αρέσει η μουσική γενικά αλλα ο ανθρωπος λέει μιξάρει,φτιάχνει μουσική και θέλει να αναβαθμιστεί.

 

το να βάλει στο signal path του ένα πολύ καλύτερο dac από αυτό που ήδη διαθέτει στην κάρτα του, ώστε να ακούει ανάλογα πολύ "σωστότερο" ήχο κατά το tracking ή το mix (ορίζοντας απόλυτα τις επιλογές του από την τοποθέτηση των mic μέχρι την επεξεργασία), δηλαδή εσύ δεν το θεωρείς σοβαρή αναβάθμιση έ?... μάστα... πάμε παρακάτω...

 

Δεν βλέπω καμια απολύτως λογική ακομα και στο να σκεφτει να πάρει κάτι τετοιο.

 

τώρα σε αυτό θέλεις σοβαρή απάντηση?... δεν ξέρεις τι είναι το "τέτοιο" και τι κάνει?... :)

 

Επισης δεν ξέρω τι ακριβώς εννοεις με τον όρο "καλύτερο ήχο" στην αναπαραγωγη απο οποιαδήποτε RME.

 

ΚΑΛΥΤΕΡΟ ΗΧΟ εννοώ καλέ μου belzrebuth... μεγαλύτερη ανάλυση, λιγότερο "κόκο", μεγαλύτερη στερεοφωνική εικόνα με πιο διακριτές τις θέσεις των οργάνων, μεγαλύτερες αποστάσεις μεταξύ αυτών, πιο φυσικές ατάκες, καλύτερη τονική ισορροπία και καλύτερες χροιές... δεν σου φτάνουν σαν διαφορές ώστε να αξίζει τον κόπο?...

 

εντάξει άκουσες ότι οι RME είναι καλές (και μια χαρά είναι... τι να πουν άραγε και οι lynx που έχουν καλύτερο dac από αυτές... να σκούζουν δηλαδή... ;D)... πήρες και μία ίσως?...ok... σου έγινε ευαγγέλιο και μόλις κάποιος "κακός" σαν εμένα στις τοποθέτησε στην πραγματική τους θέση (καλές semi pro καρτούλες), γκρεμίστηκε ο κόσμος σου?... ;D

έχεις ακούσει-δουλέψει με top hardware ώστε να συγκρίνεις και να τα έχεις σημεία αναφοράς ή απλά επισκέπτεσαι φόρουμ στο web και απλά αναπαραγάγεις ότι διαβάζεις?... εμπειρία σε φυσικό reference ήχο έχεις?...

 

ειλικρινά δεν θέλω να σε θίξω, απλά ρωτάω γιατί με αυτά που γράφεις θα με στείλεις αδιάβαστο... και άλλες φορές που έλεγες κάτι ΑΦΟΡΙΣΤΙΚΑ  "περίεργα" είδες ότι ήμουν διακριτικός αν μη τι άλλο, αλλά... 8)

 

Συγκρίνεις κάρτα του χιλιάρικου με gadgeτιά που χει απανω ενα usb και 2 unbalanced rca και μεσα 2-3 ολοκληρωμένα απλα για να καλυφθούν τα specs.

 

βρε (δε ξέρω πως να σε χαρακτηρίσω), έχεις αντιληφθεί η "θεά" σου RME πόσο ωφέλιμο "χώρο" της κάρτας αφιερώνει στο dac της ώστε να χαρακτηρίσεις απαίδευτα "gadgetιά" τo iFi?...

 

και "προτείνεις" συσκευές ανερυθρίαστα σε διάφορους ανυποψίαστους όταν  απορρίπτεις ένα dac που δεν έχεις ακούσει, λόγω μεγέθους?... τα 2-3 "ολοκληρωμένα" που χλευάζεις , δηλαδή για σένα είναι το 8πήρυνο XMOS 8u6c5 για το usb ή το τσιπάκι DSD 1793 της Burr-Brown για την μετατροπή (που φόραγαν ακόμα και πανάκριβα SACD όπως της Krell) ή ο μικροελεγκτής της STC?...τα ήξερες από χθες και δεν σου γεμίζουν το μάτι τόσο όσο να λες ότι τα βάλανε εκεί έτσι "απλά για να καλυφθούν τα specs"?... να μας τρελάνεις θες?... ::)

 

τα unbalanced rca ως επιλογή του κατασκευαστή, τι ακριβώς σημαίνει στο μυαλό σου ως προς την ποιότητά τους πλέον του ότι δεν μπορούν να "τρέξουν ασφαλώς" interconnect  μεγάλου μήκους? (άχρηστου φυσικά για την χρήση που προορίζεται)... δεν μου λες να μάθω κι εγώ?...

 

το γραμμικό του τροφοδοτικό (μέσω της μπαταρίας που διαθέτει), ξέρεις τι σημαίνει ας πούμε για τον ήχο?.. το ότι παραπάνω inputs θα ανέβαζαν αχρείαστα το κόστος δεν σου λέει κάτι?... τέλος για να μη το κουράζω άλλο, έχεις αντιληφθεί πόσο στοιχίζει το isolated dac μιας RME (και οποιασδήποτε κάρτας στο "χιλιάρικο") ώστε να σου φαίνονται "λίγα" τα +200€ του iFi και να το απαξιώσεις, θεωρώντας απριόρι ότι είναι "γκατζετάκι"?...  μια συσκευή που 'πέτυχε" η "συνταγή" και ανταγωνίζεται πολλαπλάσιας αξίας dac (πόσο δε μάλλον κάρτες ήχου όπου το dac είναι ένα μέρος του όλου τους που αποτελείται από ADC, DSP, mic preamps κλπ)?...

 

σόρυ για τον μάλλον διαφαινόμενο εκνευρισμό μου, αλλά άκουσα τόσες  απαίδευτες ελληναράδικες χαζομάρες από άσχετους στην έκθεση του HiEnd την Κυριακή, που μου ήταν to much το post σου...

 

φιλική συμβουλή γιατί δεν έχουμε κάτι να χωρίσουμε, να σκέφτεσαι λίγο περισσότερο πριν μιλήσεις τεχνικά... περί ανέμων και υδάτων ευχαρίστως να δεχθώ το οτιδήποτε... όπου υπάρχουν όμως αντικειμενικές παραδοχές, μου είναι δύσκολο να προσπερνάω αδιάφορα... ;)

 

ΥΓ α και όταν ακούσεις το "γκατζετάκι", εδώ είμαι να συζητήσουμε τα σε κάποια "βάση" πλέον συμπεράσματά σου για τον "ήχο" του και το κατά πόσο είναι καλύτερος ή όχι από μια RME...

 

 

δεν μιλάω αν δεν ξέρω... η σιωπή (μου) είναι χρυσός (στην τσέπη του άλλου)...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα προσπεράσω τις προσβολές σου καθώς

1)δεν με ξέρεις οποτε θεωρώ οτι χωρίς να περιαυτολογήσω δεν θα βγάλουμε άκρη.

Θα πώ μόνο οτι ειμαι ηλ. μηχανικός (και οχι ηχολήπτης) και αν θέλω μπορώ να εμβαθύνω πολύ περισσότερο απο το να κανω copy paste 5 chips και 2 όρους απο wiki οπότε προτιμώ με λαικισμο αν θες να προτείνω ο,τι έχω δοκιμάσει και μου χει παίξει καλα.

Το να ρωτάει κάποιος με λιγότερες γνώσεις κάτι και να του απαντάς στο επίπεδο του ειναι σαφώς προτιμότερο απο το να γράφεις κατεβατά με specs μεταφρασμένα στα ελληνικά.

Αν ζητηθεί κάτι τετοιο προφανώς και να αναλυθεί αλλα σε ενα τετοιο thread δεν υπήρχε λόγος.

Στο συγκεκριμένο thread o OP ρώτησε για τον avalon αλλα το πρόβλημα φάνηκε να έγκειται στο οτι δεν έχει ήδη καποια αξιοπρεπή κάρτα και αυτό του προτάθηκε απο μένα.

Και αν διαβάσεις πιο προσεκτικά είπα οτι η RME δεν ειναι hi end αλλα ικανοποιητική λύση.

Απο πολλά πράγματα που έχω δοκιμάσει πιστέυω οτι ειναι ενας πολύ καλός τρόπος εισαγωγής σε pro audio μηχανήματα.

Τα ευαγγέλια και το οτι την έχω θεά ειναι δικά σου συμπεράσματα.

 

Σε πρώτη φάση όμως πιο βασικό απο ενα καλο dac θεωρώ μια σωστή βάση με μια καλη καρτούλα.

Σε δεύτερη φάση θα κοίταγα για dedicated headphone amp και μετα και αν και εφόσον θέλει κάποιος να ασχοληθεί με mastering η απλα να πάει σε πιο hifi λύση monitoring θα την έψαχνα με αλλο dac,hifi monitors κλπ.

Αυτό θεώρησα σωστό να προτείνω απο αυτό που διαφάνηκε σαν ανάγκη του OP,μπορεί να κάνω και λάθος :)

 

2)έχεις δίκιο οτι δεν κοίταξα καθόλου το iFi άρα παίρνω πίσω τον όρο γκατζετάκι.

 

3)νομίζω υπερβάλλεις οτι θα υπάρχει διαφορά σε αναπαραγωγή.Τις χροιές και τις ατάκες και τις θέσεις εσύ πώς ακριβώς τις σύγκρινες?

Σύγκρινες αναπαραγωγή με rme,lynx,metric κλπ με το iFi και κατέληξες εκει?

Η απλά εσυ αναπαράγεις διάφορα?

Αν διαβάσεις τους "αφορισμόυς" μου ποτέ δεν έχω μπει στον κόπο να μιλήσω για τέτοια πράγματα καθώς ειναι υποκειμενικά και έχουν να κάνουν με πολύ περισσότερα απο τις διαφορές asahi kasei και burr brown.

Οποτε αφού ειλικρινά δεν θέλεις να με θίξεις μήν με κανεις quote γράφοντας απο κάτω επιρρήματα για το πώς σου ακούστηκε ενα dac του 200 ευρώ και στην ακρη λιγα σκόρπια specs.

Να σαι καλα ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πραγματικά καταρχάς σας ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας. Κατά δεύτερον χωρίς να θέλω να φανώ ότι επεμβαίνω σε κάτι που δε θα έπρεπε θεωρώ, ότι κακώς υπάρχει αυτή η ένταση σε ένα απρόσωπο φορουμ όπου κάποιος βλέπει μόνο λέξεις και όχι ποιος τα γράφει και σε τι τόνο κυρίως  :) . Ξαναλέω δε θέλω να επεμβαίνω σε πράγματα όταν δε μου ζητέιται ο λόγος, απλά ήθελα να το γράψω.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Aφου έχεις καλά μόνιτορς και ακουστικά εισαι μπόμπα.

Σαν converter βρές μια κάρτα όσο πιο καλή μπορείς (θα πώ πάλι rme και ας γίνω γραφικός)

H uc που μπορείς να βρείς και μεταχειρισμένη ειναι πολύ καλη για τα λεφτα της αφού θες usb.

Συνδέεται με τα παντα αναλογικά,ψηφιακά ο,τι θες και η RME ειναι εγγυηση γενικα και σαν ποιοτητα κατασκευης και ηχου.

Επισης δεν ριχνει support ακομα και αν το προίον ειναι legacy.

Οπότε βρές μεταχειρισμένη rme uc ή κάτι παρόμοιο (ff400 αν εχεις firewire,madi για usb3 αλλα πιο ακριβη) και τσιμπας avalon και τον συνδεεις κανονικα με xlr-trs καλωδια..

Έχεις τιγκα flexibility με την uc ή παρομοια (βάζεις και adat αργότερα ) ,δεν θα μείνεις απο I/O.

Σε μια τέτοια περίπωση δε θα μπερδευόταν τα preamps της Avalon με αυτά της uc;;; Γενικά και εγώ έχω ακούσει καλές απόψεις για τις rme αλλά δεν έχω προσωπική άποψη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

το dac είναι το κύκλωμα που αναλαμβάνει την μετατροπή του σήματος από ψηφιακό σε αναλογικό πριν αυτό φτάσει σε μια τελική ενίσχυση πριν τα ηχεία μας... είναι ενσωματωμένο σε πλήθος σύγχρονων ηλεκτρονικών συσκευών και φυσικά σε όλες τις κάρτες ήχου...

 

εδώ και πολλά χρόνια κυκλοφορεί και ως ανεξάρτητη συσκευή με ψηφιακή σύνδεση μέσω SPDIF πρωτοκόλλου με σκοπό να αναβαθμίζει ουσιαστικά το σημαντικότερο στάδιο μιας αναπαραγωγικής ψηφιακής συσκευής ήχου, "ακυρώνοντας" την ανάγκη αντικατάστασής της...

 

η "επικοινωνία" με άλλες συσκευές μπορεί να γίνει μέσω coaxial καλωδίου 75ohm (βύσμα rca), ή optical 75ohm (με toslink βύσμα)...

στις πιο ακριβές υλοποιήσεις χρησιμοποιείται και το επαγγελματικό πρωτόκολλο AES3 (το spdif είναι μια consumer απλοποίηση του από την SONY και την PHILIPS) ή αλλιώς AES/EBU όπως έχει επικρατήσει να λέγεται και η σύνδεσή του μπορεί να είναι balanced με XLR και καλώδιο 110ohm ή  με βύσμα BNC και καλώδιο 75ohm (επί το πλείστον χρησιμοποιείται η balance xlr)...

 

όλα τα σύγχρονα dac (πλην εξαιρέσεων) διαθέτουν usb και είναι δεκάδες στο εμπόριο (μην μπω εκατοντάδες πλέον) με μέγεθος από ένα κουτί τσιγάρα μέχρι ρακ...

 

μια βασική διαφορά είναι ότι αν το usb τους είναι σε 1.1 μπορούν να ανέβουν μέχρι 96KHZ (και κάποιες φορές μόνο 48) και δεν μπορούν να έχουν "ασύγχρονη λειτουργία"*... το θετικό τους σε αυτή την περίπτωση είναι ότι δεν χρειάζονται drivers και τα windows τα αναγνωρίζουν άμεσα...

 

σε usb 2.0 (που είναι και τα περισσότερα πια) υποστηρίζουν "ασύγχρονη λειτουργία", και μπορούν παράλληλα να ανέβουν άνετα στα 384ΚΗΖ στα 32bit με μόνο αρνητικό ότι χρειάζονται drivers στα win (σε mac και 1.1 και 2.0 αναγνωρίζονται κατευθείαν, όπως και σε συστήματα με linux)...

 

η χρησιμότητά τους τώρα νομίζω ότι είναι προφανής και στην περίπτωσή μας... ακόμα και με ένα καλό φθηνό dac (όπως πχ το iFi nano DSD που είχα αναφέρει σε άλλο θέμα) στα 200€, αποκτάς καλύτερο ήχο στην αναπαραγωγή από οποιαδήποτε  RME ή άλλη semi - pro καρτούλα, μετατρέποντας το ταπεινό σου pc άκι-laptop άκι σε Hi End αναπαραγωγική συσκευή, ακόμα και μέσω της ψηφιακής εξόδου της on board...

 

προσωπικά, στην αναζήτηση-προβληματισμό σου έτσι όπως τον κατάλαβα, σύμφωνα με τον υπόλοιπο εξοπλισμό σου και ανάλογα τα χρήματα που είσαι διατεθειμένος να διαθέσεις, προτείνω 3 λύσεις...

 

1. αν ο ποιοτικός στόχος σου παραμένει υψηλός, αλλά δεν έχεις αρκετά χρήματα αυτή την στιγμή, για να μην καταφύγεις σε ημίμετρα, απλά αποκτάς ένα καλό φθηνό dac όπως το παραπάνω και τουλάχιστον αξιοποιείς πλήρως τις monitoring δυνατότητες που σου προσφέρουν τα καλά ηχεία και ακουστικά σου...

 

2. παίρνεις μια hi end κάρτα ήχου με πολύ καλούς mic preamp όπως η (αγαπημένη μου) Prism Sound Lyra 2 (http://www.thomann.de/gr/prism_sound_lyra_2.htm) και έχεις μια all in one λύση εφάμιλλη των υπολοίπων...

φιλική συμβουλή, για το επίπεδο γνώσης που δείχνεις να βρίσκεσαι αυτή την στιγμή (μπορεί να κάνω λάθος στην εκτίμησή του οπότε συγχώρεσε με pls) αλλά και για αρκετό καιρό ακόμη, μια τέτοια λύση πρέπει να είναι το "ταβάνι" σου...

αν αποφασίσεις να εμβαθύνεις περισσότερο και αποκτήσεις και την ανάλογη εμπειρία κοιτάς και την κουρτίνα 3... ;) ;D

 

3. αποκτάς το υπέροχο Lynx Studio Hilo (http://www.lynxstudio.com/product_detail.asp?i=59) ή οποιονδήποτε ανάλογης ποιότητας AD/DA κονβέρτορα, συν έναν πολύ καλό προενισχυτή (ο Avalon που σου άρεσε, είναι η "ιδανική" για μένα λύση για κάποιον που θα έχει μόνο αυτόν διαθέσιμο προς χρήση, μια και ο σχετικά ουδέτερος χαρακτήρας του, τον καθιστά all around λύση και κατάλληλο για πλήθος εφαρμογών)...

βέβαια να ξέρεις ότι σε αυτό το επίπεδο πλέον και τα genelec 8030 στέκονται "οριακά" αλλά ντάξει... δεν τελειώνει και ποτέ το audio παραμύθι... ψυχραιμία...:)

 

αυτά κι από μένα (τα είπα όσο πιο απλά μπορούσα ελπίζοντας να μη σε μπερδέψω), ως εναλλακτική και συμπληρωματικά σε αυτά που ήδη σου έχουν προτείνει οι φίλοι μας...

καλές αγορές ότι και να αποφασίσεις, με την κοινή πάντα επιθυμία όλων μας, να καλυφθούν οι πραγματικές σου ανάγκες...

 

 

* μέσω της ασύγχρονης λειτουργίας περιορίζεται το ψηφιακό jitter, που είναι το φαινόμενο του αποσυγχρονισμού ενός ψηφιακού σήματος κατά την διαδρομή του από την πηγή προς τον δέκτη και σαν αποτέλεσμα έχει τον αρνητικό επηρεασμό στον ήχο ενός συστήματος...

ουσιαστικά όταν το σήμα φτάσει στον δέκτη, επανασυγχρονίζεται μέσω ενός δεύτερου "ρολογιού" (το πρώτο είναι πάντα στην πηγή)...

 

 

Πραγματικά πολύ χρήσιμες πληροφορίες που δεν γνώριζα. Γενικά έχω μπερδευτεί λίγο και με την λειτουργία ενός word clock. Στο μυαλό μου έχω σχηματίσει ότι συγχρονίζει π.χ. στη δική μου περίπτωση το midi μου, το daw και τις μετατροπες από αναλογικο σε ψηφιακό σήμα και τούμπαλιν. Οπότε η τελευταία παράγραφος ήταν ιδιαίτερα κατατοπιστική του τι σημαίνει ασύγχρονη λειτουργία (αν σου έγραφα τι νόμιζα θα γελάνε όλοι εδώ μέσα)

Τον LYNX τον τσέκαρα και εγώ αν και λίγο πιο αλμυρός από τον antelope pure 2 , σύμφωνα πάντα με τις απόψεις που διάβασα σε διάφορα ξένα φορουμ αυτοί οι δυο converters βρίσκονται σχετικά στο ίδιο επίπεδο με ελαφρά προτίμηση στον lynx. Από αυτά που κατάλαβα είναι πιο δυνατός σε I/O και πιο transparent σε ήχο. Μάλιστα έχει και thunderbolt (τώρα έμαθα τι είναι, θα ψαχτώ λίγο παραπάνω μήπως μου ταιριάζει  ) που από ότι κατάλαβα είναι σαφώς πιο γρήγορη και σταθερή σύνδεση σε σχέση με το USB.

 

Η χρήση για την οποία θέλω τον adac με την προενίσχυση, είναι καθαρά για ηχογραφήσεις καθως και mixing. Το mastering δεν το πολυέχω , βασικά ουτε απ'εξω δεν περνάω. Όχι ότι είμαι και κανένας μαέστρος στο mixing απλά έχω κάνει τεράστια βήματα προόδου τα τελευταία χρόνια.

Από όσα έχω καταλάβει οι converters συντελλούν στην όσο το δυνατόν πιστότερη μεταφορά αυτών που παίζεις στον αναλογικό κόσμο και αυτός είναι και ένας από τους λόγους που θέλω ξεχωριστό μηχάνημα που να κάνει μόνο αυτή τη δουλειά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε μια τέτοια περίπωση δε θα μπερδευόταν τα preamps της Avalon με αυτά της uc;;; Γενικά και εγώ έχω ακούσει καλές απόψεις για τις rme αλλά δεν έχω προσωπική άποψη

 

Δεν χρείαζεται να καρφώσεις τον avalon σε preamp αφου βγάζει line level ετσι και αλλιως.(αυτό ειναι και το πιο βασικό του καθήκον σαν συσκευή να πάρει mic level και να το κάνει line)

Θα τον βάλεις λοιπόν σε line input.

Το word clock θα σε ανησυχήσει μονο αν μπεις σε διαδικασία να συνδέσεις απο 2 και πάνω digital συσκευές μαζί και αντιμετωπίσεις προβλήματα συγχρονισμού μονο με το καλώδιο adat.(οπτική ίνα).

Σε αρκετές συσκευές το καλώδιο adat μόνο ειναι αρκετό για το συγχρονισμό και τη μεταφορά σήματατος αλλα θα δεις και πολλές συσκευές να φέρουν και WC επειδη το world clock ειναι πιο αξιοπιστο (ειδικά σε διασύνδεση παραπάνω απο δύο συσκεύων) επειδή κάνει μια δουλειά και την κάνει καλα.

Οποτε θα δεις μηχανήματα να χρησιμοποιούν και το word clock ως μέσο μεταφοράς του clock signal ή αν θες το σήμα του "πότε" θα λάβει o a/d ή d/a converter το sample αλλα και την ίνα ως μέσο μεταφοράς του ψηφιακόυ σήματος (πολυκάναλο ή μη).

Δηλαδή πολλές φορές θα χρειαστεί να συνδέσεις και adat και το bnc του WC για να λειτουργήσει απρόσκοπτα και συγχρονισμένα ενα digital σήμα απο μία συσκευή με/σε μιας αλλη (ς).

Και εκεί μπαινει και ο ορος "termination" και μαστερ slave κλπ.

Πάντα master ειναι ένα και μόνο μηχανημα και τα υπόλοιπα slave με το τελευταίο της σειράς να ειναι και terminated.

Για πολλά μηχανήματα απο διαφορετικούς κατασκευαστές σε ενα σύνθετο configuration ίσως να χρειαστεί και εξωτερικό master clock να κάνει μόνο αυτο την δουλειά και τα άλλα να ακούνε.

 

Επίσης χαίρομαι πολύ που πιάσανε τόπο οι πληροφορίες που παρέθεσε ο npap.

Και έχεις δίκιο φυσικά οτι δεν χρειαζότανε καμία ένταση εξαρχής.

Καλές μουσικές.!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

2)έχεις δίκιο οτι δεν κοίταξα καθόλου το iFi άρα παίρνω πίσω τον όρο γκατζετάκι.

 

Οσο για τις scarlett που προτάθηκαν γενικά θεωρώ οτι εισαι καλύτερα με την on-board οποτε αν κοιτάξεις για focusrite κοιτα μόνο τις μπλε και όχι τις κοκκινες...

 

Ελπίζω να μην παρεξηγηθηκε το post,ήταν όντως λιγο απολυτο και ανακριβες!

 

στήριξες ολόκληρο post σε αόριστες χαζομαρούλες απαξιώνοντας θέση μου χωρίς ΚΑΝ να έχεις ακούσει τη συσκευή για την οποία μιλάω...

δε μπα να σαι και πυρηνικός φυσικός... φτάνουν quote σαν τα παραπάνω για να δείξουν την σοβαρότητά σου... απλά όταν αναφέρεσαι σε δικά μου post με ηλίθια αντεπιχειρήματα  θα παίρνεις την απάντησή σου... είναι απλό και σαφές νομίζω...

 

 

ΥΓ. ποτέ δεν μιλάω για κάτι που δεν έχω δουλέψει-ακούσει σε ικανές συνθήκες για εξαγωγή ασφαλών συμπερασμάτων εκ μέρους μου...

ρίξε και μια ματιά στην υπογραφή μου καλό θα σου κάνει... δεν φτάνουν οι φαντάζομαι καλές σου προθέσεις... επηρεάζονται άνθρωποι από τις τοποθετήσεις μας και πρέπει να είμαστε ΠΟΛΥ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΟΙ στις εκφράσεις μας... αλλιώς καλύτερα να μην μιλάμε...

 

 

δεν μιλάω αν δεν ξέρω... η σιωπή (μου) είναι χρυσός (στην τσέπη του άλλου)...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου