Προς το περιεχόμενο

AD / DA CONVERTERS ΓΙΑ ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΙΚΟ ΗΧΟ


GhostProducerT

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλημέρα σε ολες και ολους εδω μέσα. Αν και διαβάζω πολύ συχνά το forum του noiz μόλις σήμερα γράφτηκα και στέλνω το πρώτο μου μήνυμα.

 

Τα τελευταία τρία τέσσερα χρόνια ασχολούμαι με Ghost producing μέσω freelancer και άλλων sites, Πλέον θέλω να αναβαθμίσω τον εξοπλισμό μου και κυρίως στον τομέα του προενισχυτή και ενός converter. Για προενισχυτή πλέον καταστάλλαξα σε έναν Avalon AD2022 αφού πλέον θα ηχογραφώ και φωνες και ακουστικά όργανα.

 

Το μεγάλο μου θέμα όμως κυρίως λόγω άγνοιας και πραγματικά συγκεχυμένων πληροφοριών σε ψάξιμο που έκανα στο internet είναι η επιλογή converter τόσο σε θέμα ποιότητας ήχου όσο και συνδεσμολογίας.

Πραγματικά έχω μπερδευτεί με τις επιλογές συνδεσμολογίας που προσφέρονται AES/ EBU, MADI, ADAT κτλ κτλ Από όσα converters έχω ψάξει μου άρεσε η antelope pure 2 και αυτό μόνο και μόνο επειδή έχει USB και κατάλληλο software για Windows.

Δουλεύει κάποιος συνδεσμολογίες όπως οι παραπάνω και αν ναι πως τις συνδέει στον υπολογιστή;;; Έχουν διαφορά με το usb σε ταχύτητα αλλά και ποιότητα ήχου;; Μήπως πρέπει να αγοράσω διαφορετικό AD και διαφορετικό DA;;;;

Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 33
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Συνήθως (πάντα) είναι η εκάστοτε κάρτα που υποστηρίζει τα παραπάνω πρωτόκολλα και όχι ο υπολογιστής.

Στον υπολογιστή σου θα συνδεθεί με usb,μέσω pci ή firewire/thunderbolt ο κονβερτορας/audio interface και από κει και πέρα είναι πλέον θέμα εταιρείας αν από digital το παίρνεις αναλογικό μέσω πχ adat -συσκευή d/a βλέπε octopre) > trs η παίζεις με εξοπλισμό που δίνει/παίρνει ψηφιακό σήμα όπως το aes.

Να σου πω την αλήθεια δεν καταλαβαίνω τον προβληματισμό σου.

Όλοι οι κονβερτορες βγάζουν η κατευθείαν αναλογικά σήματα μέσω jacks η μέσω d-sub που με ένα snake παίρνεις κλασσικά trs/xlr.

Πολλά preamps επίσης έχουν digital out (aes,spdif κλπ)

Κατέβασε το manual των μηχανημάτων που σ'ενδιαφέρουν και θα βγάλεις άκρη.

Αλλιώς ανέλυσε λίγο τι θες να κάνεις και εδώ είμαστε.

Προσπάθησε λίγο να διαχωρισεις τη σύνδεση του υπολογιστή με τις κάρτες και τη διασύνδεση των μηχανημάτων μεταξύ τους.

Από τη στιγμή που θα συνδεθεί ο κονβερτορας στον υπολογιστή σου κάποια από τα παραπάνω πρωτόκολλα θα είναι διαθέσιμα(ο,τι υποστηρίζει η κάρτα/κονβερτορας)

Από κει και πέρα είναι θέμα το τι υποστηρίζει ο υπόλοιπος εξοπλισμός σου για να δεις πως θα τα συνδέσεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σας ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας.

Ο προβληματισμός μου βασίζεται καθαρά στο γεγονός ότι τόσα χρόνια λειτουργούσα μόνο με usb. Τώρα που σκέφτομαι να ρίξω κάποια φραγκάκια βλέπω ότι στους converters πολύ λίγοι έχουν usb εξόδους και πραγματικά είμαι μπερδεμένος με τις υπόλοιπες ορολογίες που διαβάζω και το πως συνδέονται με η/υ. Ποια τα πλεονεκτήματά τους σε ποιότητα, ταχύτητα και συγχρονισμό και  αντίστοιχα ποια τα μειονεκτήματά τους, ειδικά σε σχέση με usb.

Δεν έχω δουλέψει ποτέ ούτε καν με firewire. Και πραγματικά  τρέμω στην ιδέα να αγοράσω κάτι που δε θα μου αρέσει το αποτέλεσμά του.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

To usb είναι consumer πρωτόκολλο και θεωρώ μόνο η rme με πολύ low level programming και ανάλογο hardware το χει παίξει σωστά.

Από κει και πέρα αν θες πιο exotic προϊόντα κοιτάς η βάση σου να καλύπτει άριστα τα βασικά πχ συμβατό firewire chipset και μετά βλέπεις.

Αν είσαι σε λάπτοπ οι λύσεις είναι λιγότερες γιατί αναγκαστικά αν ο κονβερτορας έχει μόνο ψηφιακές συνδέσεις και δεν συνδέεται με υπολογιστή θα χρειαστείς καλή κάρτα ήχου ώστε να συνδεθεί εκεί μαζί με την προενίσχυση και ο,τι άλλο.

Το να ρίξεις φραγκακια μαζί σου αλλά καμία φορά το να πετάξεις λεφτά στο πρόβλημα δεν είναι λύση.

Τι χρησιμοποιεις αυτή τη στιγμή?

Έχεις πρόβληματα με ο,τι έχεις ή ανάγκες καινούριες?

Αν ναι προσδιόρισε..

Έχεις σκεφτεί κάτι σε apollo ή rme ?

Δεν είναι hi end αλλά η ποιότητα είναι ικανοποιητική το λιγότερο.

Έχεις σκεφτεί να επενδύσεις σε outboard πέρα από preamps?

Compressors,εφέ,φίλτρα,eq ίσως καμία κονσόλα?

Με τι μικρόφωνα παίζεις?

 

Υπάρχουν ένα εκατομμύριο τρόποι να ανεβάσεις τον ήχο σου και θα έλεγα ότι μια προενίσχυση είναι απλά ακόμη ένας.

Αν είσαι με κάρτα της σειράς εγώ θα σου πρότεινα να πας σε rme και μετά ίσως σε καμία μικρή ssl.

Μετά κοιτάς και πιο boutique preamps/compressors κλπ

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

To usb είναι consumer πρωτόκολλο και θεωρώ μόνο η rme με πολύ low level programming και ανάλογο hardware το χει παίξει σωστά.

Από κει και πέρα αν θες πιο exotic προϊόντα κοιτάς η βάση σου να καλύπτει άριστα τα βασικά πχ συμβατό firewire chipset και μετά βλέπεις.

Αν είσαι σε λάπτοπ οι λύσεις είναι λιγότερες γιατί αναγκαστικά αν ο κονβερτορας έχει μόνο ψηφιακές συνδέσεις και δεν συνδέεται με υπολογιστή θα χρειαστείς καλή κάρτα ήχου ώστε να συνδεθεί εκεί μαζί με την προενίσχυση και ο,τι άλλο.

Το να ρίξεις φραγκακια μαζί σου αλλά καμία φορά το να πετάξεις λεφτά στο πρόβλημα δεν είναι λύση.

Τι χρησιμοποιεις αυτή τη στιγμή?

Έχεις πρόβληματα με ο,τι έχεις ή ανάγκες καινούριες?

Αν ναι προσδιόρισε..

Έχεις σκεφτεί κάτι σε apollo ή rme ?

Δεν είναι hi end αλλά η ποιότητα είναι ικανοποιητική το λιγότερο.

Έχεις σκεφτεί να επενδύσεις σε outboard πέρα από preamps?

Compressors,εφέ,φίλτρα,eq ίσως καμία κονσόλα?

Με τι μικρόφωνα παίζεις?

 

Υπάρχουν ένα εκατομμύριο τρόποι να ανεβάσεις τον ήχο σου και θα έλεγα ότι μια προενίσχυση είναι απλά ακόμη ένας.

Αν είσαι με κάρτα της σειράς εγώ θα σου πρότεινα να πας σε rme και μετά ίσως σε καμία μικρή ssl.

Μετά κοιτάς και πιο boutique preamps/compressors κλπ

 

 

Αυτή τη στιγμή παίζω με lexicon lambda. Καλή χρυσή τίμια αλλά πλέον θέλω να επενδύσω σε κάτι πιο επαγγελματικό. Μέχρι τώρα εξάλλου μόνο με vst την έβγαζα. Αλλά πλέον αρχίζω να έχω απαιτήσεις και σε ήχο αλλά και σε ηχογράφηση πλέον φωνών και φυσικών οργάνων. Από μικρόφωνα έχω ενα SHURE SM7 BETA και ένα SM57.

Για την AVALON πλέον το έχω πάρει απόφαση, την έχω δοκιμάσει κιόλας και πραγματικά έπαθα πλάκα.  Για compressors, eq κτλ προς το παρόν κάνω την δουλειά μου ικανοποιητικά με τα vst που έχω αλλά στο μέλλον και αν όλα πανε καλύτερα θα το ξανακοιτάξω αυτό.

Το κακό με τους καθαρούς convertors (χωρίς προενισχύσεις, Hiz κτλ) είναι ότι βρίσκω ελάχιστες πληροφορίες. Στην αναζήτησή μου για τέτοιους έψαχνα να έχει usb σύνδεση για να είμαι σίγουρος χεχεχε. Το ξέρω είναι λίγο ανοησία αυτό αλλά πραγματικά φοβάμαι μη δώσω λεφτά για κάτι που δε θα μπορέσω να δουλέψω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Έχω μείνει σχετικά πίσω στο θέμα ΑΛΛΑ

1. Το firewire πάει προς 'θάνατο' από την ίδια την Apple.

2. USB δεν είναι καλή ιδέα.

 

Εγώ είχα, έχω και θα πάρω desktop, οπότε και τους converters τους έχω στην εσωτερική μου κάρτα, μία Lynx. Οκ... ψέματα... η κάρτα παέι ψηφιακά σε ένα reference headphone amplifier της Grace Design και από 'κει πάει στους flying mole converters για να πάει στα ηχεία... :-/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

O Avalon ειναι οκ αλλα χωρις καλύτερη καρτα ηχου δεν θα τον αγγιζα.

Επισης μπορει να τον βλεπεις παντου και να σε ψαρώνουν τα vu meters κλπ αλλα υπαρχουν κι αλλα πραγματα οπως millenia,great river κλπ που ειναι στην ιδια κατηγορία οποτε κοιτα και κει πριν τα σκασεις γιατι μπορει να εκπλαγεις.

Ειναι προσωπικά τα γούστα του καθένα και σε τι είδη δραστηριοποιείται καθείς επηρρεάζουν τις απόψεις για τα πράγματα και τι ακούγεται σωστά και τι όχι αλλα σαν γενικός κανόνας παιζει να ακους οσα περισσότερα μπορεις πριν αγοράσεις.

 

Παρολ'αυτά δεν θα επενδυα σε καμια περιπτωση σε external preamp με την κάρτα που εχεις.Πολύ υποψιάζομαι οτι και τα μόνιτορ σου και μπορεί και ακουστικά σου να είναι της ίδιας κλάσης.

 

Θεωρώ αυτονοήτο οτι αν δουλέυεις μονο με plugins χρειάζεσαι σοβαρη καρτα και μίας και τώρα έχεις κάποιο σεβαστό πόσο να διαθέσεις ,θα έλεγα να ξεκινήσεις σωστά.

Με σωστές βάσεις (γρηγορο σύστημα,ποιοτική κάρτα,σωστά μόνιτορς,διαμορφωμένο χώρο) καθετί θα ρχεται και θα κουμπώνει όμορφα.

Αν αγοράζεις ο,τι να ναι αποσπασματικά θα καταλήξεις με ενα μέτριο signal chain και αδειο πορτοφόλι.

Το οτι θα σου ακούγεται όνειρο ο avalon αν έχεις σαν reference την alpha ειναι βέβαιο ,αυτό έλειπε.

Το θέμα ειναι οτι ο,τι και να κουμπώσεις πάνω σε μέτρια κάρτα,με ίσως μέτρια μονιτορς-ακουστικά και ακούγοντας σε μέτριο (μη treated) δωμάτιο και top να ναι το χψταδε κομμάτι που πήρες εσύ δεν θα το ακούς όπως πρέπει έτσι και αλλιώς.

 

Αν έχεις 3-4χιλιάρικα να επενδύσεις πέτα τη lexicon ,τσίμπα rme ή κάτι ανάλογο και σωστά μονιτορς αν δεν έχεις ήδη και για τα υπολοιπα (compressors,preamps,whatever) μάζευε λεφτα στην άκρη και όλο και κάτι μεταχειρισμένο θα βρίσκεις να προσθέτεις σιγά σιγά.

Τσέκαρε συχνά αγγελίες και κράτα φράγκα στην άκρη αν προκύψει κάτι να χεις να το πάρεις.

Τώρα που χεις μεγάλο ποσο έτοιμο φτιάξε τα βασικά με τη μια.

 

Αποψη μου φυσικά αλλα εγώ αυτό θα έκανα..

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

O Avalon ειναι οκ αλλα χωρις καλύτερη καρτα ηχου δεν θα τον αγγιζα.

Επισης μπορει να τον βλεπεις παντου και να σε ψαρώνουν τα vu meters κλπ αλλα υπαρχουν κι αλλα πραγματα οπως millenia,great river κλπ που ειναι στην ιδια κατηγορία οποτε κοιτα και κει πριν τα σκασεις γιατι μπορει να εκπλαγεις.

Ειναι προσωπικά τα γούστα του καθένα και σε τι είδη δραστηριοποιείται καθείς επηρρεάζουν τις απόψεις για τα πράγματα και τι ακούγεται σωστά και τι όχι αλλα σαν γενικός κανόνας παιζει να ακους οσα περισσότερα μπορεις πριν αγοράσεις.

 

Παρολ'αυτά δεν θα επενδυα σε καμια περιπτωση σε external preamp με την κάρτα που εχεις.Πολύ υποψιάζομαι οτι και τα μόνιτορ σου και μπορεί και ακουστικά σου να είναι της ίδιας κλάσης.

 

Θεωρώ αυτονοήτο οτι αν δουλέυεις μονο με plugins χρειάζεσαι σοβαρη καρτα και μίας και τώρα έχεις κάποιο σεβαστό πόσο να διαθέσεις ,θα έλεγα να ξεκινήσεις σωστά.

Με σωστές βάσεις (γρηγορο σύστημα,ποιοτική κάρτα,σωστά μόνιτορς,διαμορφωμένο χώρο) καθετί θα ρχεται και θα κουμπώνει όμορφα.

Αν αγοράζεις ο,τι να ναι αποσπασματικά θα καταλήξεις με ενα μέτριο signal chain και αδειο πορτοφόλι.

Το οτι θα σου ακούγεται όνειρο ο avalon αν έχεις σαν reference την alpha ειναι βέβαιο ,αυτό έλειπε.

Το θέμα ειναι οτι ο,τι και να κουμπώσεις πάνω σε μέτρια κάρτα,με ίσως μέτρια μονιτορς-ακουστικά και ακούγοντας σε μέτριο (μη treated) δωμάτιο και top να ναι το χψταδε κομμάτι που πήρες εσύ δεν θα το ακούς όπως πρέπει έτσι και αλλιώς.

 

Αν έχεις 3-4χιλιάρικα να επενδύσεις πέτα τη lexicon ,τσίμπα rme ή κάτι ανάλογο και σωστά μονιτορς αν δεν έχεις ήδη και για τα υπολοιπα (compressors,preamps,whatever) μάζευε λεφτα στην άκρη και όλο και κάτι μεταχειρισμένο θα βρίσκεις να προσθέτεις σιγά σιγά.

Τσέκαρε συχνά αγγελίες και κράτα φράγκα στην άκρη αν προκύψει κάτι να χεις να το πάρεις.

Τώρα που χεις μεγάλο ποσο έτοιμο φτιάξε τα βασικά με τη μια.

 

Αποψη μου φυσικά αλλα εγώ αυτό θα έκανα..

 

Την Lexicon για πέταμα την έχω. Αυτός είναι και ο λόγος που θέλω ένα καλό adac που να συνδέεται άμεσα με η/υ. Monitors και headphones είμαι υπερευχαριστημένος genelec 8330 & beyerdynamic dt 770. Πρώτα επένδυσα σε καλά monitors.

 

Ουσιαστικά αυτό που θέλω είναι να συνδέω μικροφωνα ή μπάσο στον avalon με τη σειρά του τον avalon στον ADAC από εκεί η/υ και πίσω και έτσι ο ADAC να στείλει στα monitors.

 

Και πραγματικά 1000 thanks για τον χρόνο σου...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Aφου έχεις καλά μόνιτορς και ακουστικά εισαι μπόμπα.

Σαν converter βρές μια κάρτα όσο πιο καλή μπορείς (θα πώ πάλι rme και ας γίνω γραφικός)

H uc που μπορείς να βρείς και μεταχειρισμένη ειναι πολύ καλη για τα λεφτα της αφού θες usb.

Συνδέεται με τα παντα αναλογικά,ψηφιακά ο,τι θες και η RME ειναι εγγυηση γενικα και σαν ποιοτητα κατασκευης και ηχου.

Επισης δεν ριχνει support ακομα και αν το προίον ειναι legacy.

Οπότε βρές μεταχειρισμένη rme uc ή κάτι παρόμοιο (ff400 αν εχεις firewire,madi για usb3 αλλα πιο ακριβη) και τσιμπας avalon και τον συνδεεις κανονικα με xlr-trs καλωδια..

Έχεις τιγκα flexibility με την uc ή παρομοια (βάζεις και adat αργότερα ) ,δεν θα μείνεις απο I/O.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου