Προς το περιεχόμενο

CD copyist?


Nikolas

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Guru

Χαιρετώ σας!

 

Ετοιμάζομαι (και καλά σε κάποιους μήνες), να βγάλω (προσωπική προσπάθια), κάποιο CD μου (album) με μουσική μου.

 

Αναρωτιόμουν λοιπόν, τι εταιρίες για κατασκευή CD υπάρχουν στην Ελλάδα... Κάποια λινκς? Το google δεν ήταν και πολύ βοηθητικό...

 

Τέλος πάντων, όποια ιδέα έιναι καλοδεχούμενη!

 

Ψάχνω για καμμιά 200αριά κομμάτια για αρχή και βλέπουμε (δεν τρέφω ελπίδες να ζήσω απ'αυτό, απλά να βγάλω τα έξοδά μου και να κάνω το γούστο μου).

 

Να τα κάνω μόνος μου, μου φαίνεται φτωχή ιδέα. Καταρχήν θέλω να προσφέρω ότι καλύτερο μπορώ, και σίγουρα να κόβω τα sleeves μόνος μου, δεν είναι το καλύτερο. Θα ήθελα και το CD να μην έχει το "κλασσικό" αυτοκόλυτο, αλλά κάτι καλύτερο (πχ, εκτυπωμένο πάνω στο CD). κλπ... Ψάχνω να παραδόσω "επαγγελματικό" αποτέλεσμα.

 

Το ίδιο κάνω και με τις παρτιτούρες, όπου έχω πάει σε ένα φίλο, εκτυπωτή (όχι δεν είναι HP ο φίλος μου, άνθρωπος είναι  :P)

 

Ευχαριστώ

 

Νικόλας

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα, μια εταιρεία που γνωρίζω ότι κάνει αυτή τη δουλειά είναι η eurodisc:

http://www.eurodisc.gr/

Το site βέβαια δεν έχει πολλές πληροφορίες - ούτε τιμές (άσε που είναι 100 χρόνια μπροστά... :P )

αλλά από ότι θυμάμαι πριν από κάποια χρόνια ήταν περίπου 1 eu το cd για τα 500 κομμάτια - λιγότερο για μεγαλύτερες ποσότητες. Κάντους ένα τηλ. και ενημερώσου σχετικά.

Καλή επιτυχία σου εύχομαι.

Peace, Love, death metal

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Δε με νοιάζει το που θα είναι, αλλα τα έξοδα θα αυξηθούν αν έρθουν 200 CD από... αμερική, πχ... Φυσικα κοιτάω με κάποια φίλη, προς Ινδονισία, Μαλαισία, κλπ, αλλα δεν ξέρω τι θα βρω ακόμη εκεί. Βεβαίως ότι μάθω θα ενημερώσω, εννοείται!

 

Νικόλας

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν ξέρω και πολλές λεπτομέρειες ;D

 

http://www.arcadiagrp.gr/

 

Θεος! Αυτό έψαχνα!!

 

Ξέρω μπάντα που έκανε 2000 cd εκεί με 50 λεπτά το ένα σε digipack πλαστικό και απ'όσο θυμάμαι το minimum είναι 500 κομμάτια. Αλλά πάρε ένα τηλ να στα πουν καλύτερα. Από ποιότητα είναι άψογοι πάντως.

 

Μετά από εξωτερικό έχω δει πολύ καλές προσφορές από Αγγλία στις αγγελίες του sound on sound και είχαν και σχετικά φθηνά μεταφορικά για Ευρώπη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Administrator

Υπάρχουν εταιρείες στο εξωτερικό με φτηνά τιμολόγια αλλά δεν ξέρεις τι θα πάρεις. Αν υπάρχουν εμπειρίες σχετικές ας αναφερθούν εδώ.

Συνήθως όμως οι μεγάλες εταιρείες έχουν σαν μινιμουμ κατασκευής τα 500 κομμάτια.

Στην τιμή πρέπει να προσθέσεις και τη μήτρα που προσφέρεται δωρεάν σε μεγαλύτερες ποσότητες (γύρω στα 150 ευρώ).

Οι τιμές παίζουν, και οταν θα συγκρίνεις φρόντισε να μιλάς για παρόμοιες υπηρεσίες, καθώς υπάρχουν πολλά κρυμμένα έξοδα.

Ενα jewell case με τυπωμένο CD μπορεί να είναι σχεδόν μισή τιμή από το ολοκληρωμένο πακέτο που περιλλαμβάνει:

  • CD
  • 4-σελιδο
  • Σελοφάν
  • Ταινία ασφαλείας
  • Μήτρα
  • Prepress
  • Φιλμ επιφάνεια

Δοκίμασε και την Digital Press και δες που σε συμφέρει πριν καταλήξεις.

Live and let Live.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ηand Made λύση. Πάς Πλαίσιο, αγοράζεις λευκά Cds  (είναι ελάχιστα πιό ακριβά από τα κοινά) και έναν Epson Stylus (προσοχή να λέει Photo) με θήkη εκτύπωσης CD (κάνει περίπου 100 ευρώ) με καταπληκτική ποιότητα εκτύπωσης...σου στέλνω το template και καθάρισες. Αγοράζεις και πλαστικές διαφανείς θήκες πάλι από το Πλάισιο και έχεις μια ελεγχόμενη παραγωγή.

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Administrator

Και με τι ρυθμό γράφεις / τυπώνεις με αυτό τον τρόπο; Δηλαδή για τα 200 που συζητάμε για υπολόγισε, χρόνο εγγραφής, τυπώματος, κόστος μελάνια, εξώφυλα, κλπ.

Αν είναι εφικτή και συμφέρουσα οικονομικά λύση και δεν έχεις αφιερώσει τη μισή σου ζωή εν τω μεταξύ για να βγεί ένα ημι-ερασιτεχνικό αποτέλεσμα, να το λάβουμε σοβαρά υπ'όψη. Τι λες; Θα άξιζε μια τέτοια υποθετική μελέτη συγκρινόμενη με το έτοιμο επαγγελματικό σε ποιότητα και κόστος.

Live and let Live.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου