Προς το περιεχόμενο

Ερωτηση για αγορα απο Thomman.


n4Sha

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντήσεις 56
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Το χειρότερο πάντως που θυμάμαι από τα Ελληνικά μαγαζιά τις "καλές μέρες των παχέων αγελάδων " δεν ήταν οι τιμές αλλά η αντιμετώπιση. Δηλαδή λίγοι είναι οι επαγγελματίες που σε κέρδιζαν και σε έκαναν να αισθανθείς άνετα να αγοράσεις, πολλοί σε αντιμετωπίζαν σαν αναλώσιμο πελάτη και άσχετο που τους τρώει το χρονο ενώ περιμένουν τον Πορτοκάλογλου να πάει.

ωχ!!! Έχω τις ίδιες αναμνήσεις... απο δυο εμπόρους των Εξαρχειων μάλλον την ίδια εποχή...

Ο ένας τον περίμενε για τις κιθάρες και ο άλλος για τους ενισχυτές...

Ο πρώτος παρά το γεγονός οτι μέσα σε 3 μήνες του είχα καταθέσει 6.000€ μου σεταρε όργανα και τελικά τα διόρθωνα μόνος μου. Ο δεύτερος ήταν κύριος και απλά το διαφήμιζε...

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν είναι μόνο οι τιμές που κάνουν τον Thomann την προτιμότερη επιλογή. Είναι οι ουσιαστικές εγγυήσεις, είναι το καθαρό money back και είναι και οι τακτικές των ελλήνων εμπόρων/μαγαζιών που κατάφεραν να τσαντίσουν πολύ κόσμο τα προ-internet χρόνια, που πλουτίζανε και σου λέγανε "κι αν σ'αρέσει".

 

Π.χ. Έχω πετύχει ουκ ολίγα μαγαζιά που θα έπαιρνα κάποιο όργανο και μάλιστα πολύ κοντά σε τιμή Thomann, κι αντί να μου φέρουν την σφραγισμένη κούτα πήγαν να μου πασάρουν αυτό που δοκίμασα. Το "βιτρίνας-δοκιμής". Που ήταν σε μια βιτρίνα επί μήνες ή και χρόνια να το βαράει ο ήλιος, με τα τάστα ήδη μισοφαγωμένα και φυσικά σε τιμή καινούριου ακατέβατη. Ή άλλες τραγικές περιπτώσεις με όργανα με τα οποία η θήκη ήταν πακέτο από την εκάστοτε εταιρία και τα εξυπνοπούλια τις πουλούσαν ξεχωριστά, δεν πα' να τους έδειχνες και το site του Θωμά ή της εταιρίας επί τόπου.

 

Και ουκ ολίγες φορές που η όποια εγγύηση πάει περίπατο και την βγάζουν ντεμέκ λάδι προσφέροντάς σου ένα τσάμπα σετάρισμα ξέρω γω (πλην χορδών κιόλας  ::) ). Που το κάνω στο δεκάλεπτο και μόνος μου σπίτι.

 

Από παπάτζα άλλο τίποτα, οπότε καμία στήριξη της τοπικής αγοράς. Όπως έστρωσαν να κοιμηθούν.

 

Θεωρώ πως ειναι εύκολο να αγιαζουμε ή να ξορκιζουμε τα μαγαζιά Ελλάδας- εξωτερικού.

 

Η αλήθεια ομως ειναι κάπου στη μέση...

 

Και εμένα η εμπειρία μου που παει πίσω μεχρι στο 1990, ειναι γλυκανάλατη.

 

Θυμάμαι, τοτε οταν μέσα στο σταθμό του τρένου στην Ομόνοια υπήρχαν τα μαγαζιά, και ενα μικρο με μουσικά όργανα. Τοτε πήγαμε πιτσιρικάδες να αγοράσουμε την πρώτη ηλεκτρική κιθάρα και ενισχυτη. Δεν ξέραμε τι θέλαμε, αλλα ο τυπος μας συνέστησε (καταλαβαίνοντας το budget μας) έναν peavey envoy 40αρη (που ακομα συγκρίνω τον ηχο του στα βρώμικα με των λαμπατων και μένω έκπληκτος) και μια απλή a ibanez RX 40 με την οποία εχω παίξει άπειρες ώρες και εχω βγάλει λεφτα και ακομα το μανίκι ειναι δοκάρι ίσιο (δεν το εχω πειράξει απο τοτε)

 

Ωραίος, μετα, θυμάμαι αλλα μαγαζιά, που οταν πηγαίναμε, ένιωθες ανεπιθύμητος...

 

Ήθελες να δοκιμασεις τις κιθάρες, αλλα έπρεπε πρώτα να δείξεις τον πακέτο 5χιλιαρα μπας και ζεσταθει το μάτι τους.

 

Αλλοι που νομίζες οτι δεν ήθελαν να πουλήσουν βρε παιδί μου...

 

Αν και τελευταία ήμουν νακα και κατέβασα αρκετές fender, απο Mexico, μεχρι cs για να δω πως μου κάθονται πριν παρω, και τς παιδια ήταν παραπάνω απο άψογα!

 

 

Βέβαια, απο την άλλη,

 

Η εμπειρία μου στο Θωμά σε after sales και support ήταν απίστευτη! Τι να πω, οτι ήταν τόσο εύκολο και γρήγορα που διόρθωσαν την Καρτα ηχου (δεν έκανα τιποτα, απλα πήγα ταχυδρομείο με τυπωμένα χαρτιά και έφυγα) σε 2 εβδομάδες! (Και αυτο τσάμπα και εκτός εγγύησης! )

 

Να φύγει Γερμανία, να παει στον κατασκευαστή, να γυρίσει Ελλάδα, πιο γρήγορα απο οτι θα χρειαζόταν να κατέβω Ομόνοια, να παιρνω τηλ κάθε μέρα, για να μου πουν στο τέλος οτι "παλικαρι, του μαμησες τα φώτα, τωρα κατσε ενα μήνα και να δούμε αν φτιαχνει, και το μανίκι θα στο πω στο τέλος....)

 

 

Οπότε, (μην κουράζω) όπου κανεις καλυτερα τη δουλεια σου, κανε την... Μακάρι να ειναι ολοι οι δικοί μας σωστοί επαγγελματίες και πραγματικά δεν θα ήθελα να στειλω δραχμή έξω...

 

 

 

Your Ear Rulez!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

και πραγματικά δεν θα ήθελα να στειλω δραχμή έξω

 

φτυσ’τον κορφο σου Πρωτοχρονιατικα..... ;D

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να αναφέρω για όσους ενδιαφέρονται οτι πραγματοποίησα απόψε αγορά απο thomann αξίας 1059 ευρώ με χρεωστική της πειραιώς και προχώρησε κανονικά.

 

 Για την ακρίβεια: Δοκιμάζω το μεσημέρι, και παίρνω mail οτι λάβανε την παραγγελία αλλά δεν πληρωθήκανε. Πάω και στο ΑΤΜ, αμετάβλητο το ποσό (λογιστικό και διαθέσιμο). Ωχ λέω, μας την πέσανε τα capital controls!

 

 Παίρνω την πειραιώς, τους εξηγάω και μου λένε οτι η συναλλαγή επιτρέπεται αλλά ήταν πάνω από το ημερήσιο όριο. Τους ζητάω λοιπόν να το ανεβάσουνε. Λεπτομέρεια: για να ταυτοποιηθώ έπρεπε να γραφτώ στο phone banking επειδή ο υπάλληλος δεν καλυπτοταν από τα στοιχεία που του έδωσα. Το έκανα κι αυτό, ξανακάνω την παραγγελία, ξαναπαίρνω στο phone banking για έλεγχο υπολοίπου και όλα ΟΚ. το λογιστικό υπόλοιπο ίδιο αλλά το διαθέσιμο -1059 ευρώ. Αύριο πρωί θα μεταβληθεί και το λογιστικό. Αυτά, για τους ενδιαφερόμενους....

 

 ΚΟΜΠΛΕ!! ;D ;D

.... Λεει ελα ντε και το ντε ερχεται

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου