Προς το περιεχόμενο

Led Zeppelin - Living Loving Maid


Zikfrid

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα παιδιά,

 

Λοιπόν είπα και εγώ να ανεβάσω για πρώτη φορά ένα μουσικό clip με ένα cover που έκανα. Οι λόγοι που το κάνω είναι 2:

1) Λατρεία για τους Led Zeppelin

2) Να ακούσω και την δική σας άποψη στο τι πρέπει να προσέξω ώστε να το βελτιώσω

 

Έχω εντοπίσει κάποια λάθη, αλλά είπα να το ποστάρω εδώ μιας και να ακούσω μια άποψη από πιο έμπειρους μόνο καλό θα μου κάνει...

 

 

Σας ευχαριστώ για τον χρόνο σας...αναμένω τα σχόλια/συμβουλές σας

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γενικα εισαι ελαφρως εκτος ρυθμου, ειδικα στο βασικο ριφ σα να το βιαζεσαι.Και εκει στο 0:55 ακουγεται το λαθος. Το σολο θελει δουλεια. Μου αρεσε ο ηχος της κιθαρας, τι ειναι και με τι εγραψες?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρυθμικα φιλε μου κατι κανεις .Τα σολο και τα σηκωματα μου ακουγονται τελειως out.Σορυ θες δουλιτσα αδερφε!!!καλη χρονια και καλη συνεχεια στο οργανο.

Fuzzz Offff!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ παιδια για τα σχόλια σας. Μη ζητάτε συγγνώμη..αυτό είναι το ζητούμενο να ακούσω και τις απόψεις σας. Δεν είχα σκοπό να παρουσιάσω οτι είμαι κανένας παίχτης..απλά να δω τα λάθη μου με τη βοήθεια σας και να εστιάσω και να βελτιωθώ :)

 

Η Κιθάρα είναι μια Gibson LPJ 2013 με seymour duncan whole lotta humbuckers και με το 50's wiring του Jimmy Page. Η εγγραφή έγινε με το garage band (ενισχυτής British invasion, distortion off, gain=5, tone=10, reverb=1,5). Στην κιθάρα είχα τον bridge μαγνήτη, αλλά δε θυμάμαι να είχα την ένταση του μαγνήτη στο 10 ή στο 6-7. Έχω linear pots, οπότε έχει διαφορά που είναι η ένταση, αλλά ειλικρινά δε θυμάμαι.

 

Σας ευχαριστώ και πάλι για το χρόνο σας και τα σχόλια σας.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στην αρχή τα ρυθμικά ακούγονται αρκετά εκτος.Το λαθος στο 0.55 και στο 1.0 ειναι αρκετα χτυπητό.Πάντος μετά το σόλο τα ρυθμικά βελτιώνονται πράγμα που σημαινει οτι με καμιά βδομαδούλα εξάσκηση το κομμάτι μπορείς να το παίξεις πολύ καλύτερα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

βαλε τον μετρονομο στο παιξιμο-διαβασμα σου αν δεν το εχεις κανει ηδη και επεμεινε σε αυτο.η μουσικη απαιτει αρκετο χρονο με πολλες επαναληψεις ιδιων πραγματων-ασκησεων-κομματιων μεχρι να εχεις εμφανη αποτελεσματα...θα ανταμειφθεις αν επιμεινεις ομως!βρες και μερικες ασκησεις hammer on-pull off για να δυναμωσεις λιγο τα δαχτυλα σου.κατι απο πεντατονικη ισως.αρκετα καλος ηχος μπραβο σου!

+1 για το 50's wiring :)

Every guitarist wants to play well.

But in reality, if good intentions were all it took, then everyone would be great.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδια και πάλι ευχαριστώ...νομίζω κατάλαβα τα σημαντικότερα λάθη μου. Μετρονόμο όταν μελετάω (κλίμακες κτλ) βάζω πάντα. Στα τραγούδια δε βάζω πάντα, αλλά μάλλον πρέπει να το καθιερώσω.

 

Για ασκήσεις...από πεντατονική είμαι κομπλέ. Το σόλο που παίζω είναι το πραγματικό...δεν είναι δικό μου. Για τα hammer on-pull off και τα bend νομίζω έχετε απόλυτα δίκιο οτι θέλουν δουλειά. Καμια πρόταση για ασκηση σε αυτά;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να κάνω μια ακόμα απορία;

 

Σε μερικά τραγούδια γράφει η παρτιτούρα/ταμπλατούρα την ταχύτητα, σε άλλα όχι. Πως μπορώ να βρω την ταχύτητα ενος τραγουδιού για να ρυθμίσω το μετρονόμο; Να δοκιμάζω με το αυτί αυξάνοντας μέχρι να νιώσω οτι κουπμώνει πάνω στο κομμάτι; Μήπως υπάρχει κανένας πιο ακριβής ή αυτόματος τρόπος;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μερικοι μετρονομοι εχουν tap tempo.που σημαινει οτι πατας 4-5 φορες το κουμπι tap στο ρυθμο του κομματιου που θες,και σου βρισκει το χρονο,αν οχι ακριβως,πολυ κοντα στην ηχογραφηση.εξαρταται και απο το ποσο ''ρυθμικος''ησουνα στο tap. :p μπορεις μετα να κανεις μικροδιορθωσεις +/-.αλλιως με τον τροπο που εγραψες...

Every guitarist wants to play well.

But in reality, if good intentions were all it took, then everyone would be great.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου