Προς το περιεχόμενο

θέση για noiz gate


Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντήσεις 34
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

μόλις δοκίμασα να τα βάλω όλα στο input. πολύ πολύ πολύ πιο ήσυχα. τι λέτε να φταίει?

 

κακης ποιοτητας λουπα στον ενισχυτη και πολλα καλωδια σιγουρη συνταγη για ground loops ειδικα στα καταπληκτικης κατασκευης ελληνικα σπιτια  ;D 

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ε καλα δεν εχασες και τιποτα,το βρωμικο καναλι του ενισχυτη σου ετσι κι αλλοιως δεν ειναι και Das Gelbe vom Ei που λενε και οι Γερμανοι  ;D ;D

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

κάθε άλλο θα έλεγα. σε κάποια φάση είμαι και για ενισχυτή αλλά όχι ακόμα . θα δοκιμάσω και σε αλλον bugera  να ώ αν θα έχω παλι αυτόν τον ήχο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άσε που ένα noise gate στο pedalboard χαλάει όλο το cool της φάσης..

 

Δηλαδή:

Pedalboard με πολλά πετάλια-> cool 8)

Pedalboard με πολλά πετάλια + noise gate/reducer -> όχι cool :(

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δοκίμασα χθες βράδυ το gate ενός φίλου και δεν είχε καμία μα καμία διαφορά οπότε μάλλον επιβεβαιώνεται ο Superfunk που είχε πει πως το θέμα είναι στην λούπα...

και παίρνω τηλέφωνο έναν μάστορα εδώ στην θεσσαλονίκη και μου λέει " ε φέρτο αν είναι κάτι απλό όπως το βύσμα κάτι μπορεί να κάνουμε.."

Επειδή δεν το θεωρώ και πολύ επαγγελματικό αυτό ,ξέρει κάνεις μάστορες στη θεσσαλονίκη ? ( εκτός του telegun δεν με βολεύει εκεί που είναι...όχι δεν μίλησα με τον telegun στο τηλέφωνο, αναφέρομαι σε άλλον )

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δοκίμασα χθες βράδυ το gate ενός φίλου και δεν είχε καμία μα καμία διαφορά οπότε μάλλον επιβεβαιώνεται ο Superfunk που είχε πει πως το θέμα είναι στην λούπα...

και παίρνω τηλέφωνο έναν μάστορα εδώ στην θεσσαλονίκη και μου λέει " ε φέρτο αν είναι κάτι απλό όπως το βύσμα κάτι μπορεί να κάνουμε.."

Επειδή δεν το θεωρώ και πολύ επαγγελματικό αυτό ,ξέρει κάνεις μάστορες στη θεσσαλονίκη ? ( εκτός του telegun δεν με βολεύει εκεί που είναι...όχι δεν μίλησα με τον telegun στο τηλέφωνο, αναφέρομαι σε άλλον )

Αν δεν χρησιμοποιείς το βρώμικο του ενισχυτή σου, δεν υπάρχει κανένας λόγος να συνδέσεις τα πετάλια σου στη λούπα του ενισχυτή!! Βλέπω ότι έχεις και το fat foot οπότε θεωρώ ότι παίρνεις τα βρώμικα από εκεί. Θα δεις ότι ακόμα και το looper σου θα έχει διαφορετική συμπεριφορά! Προσωπικά ποτέ δεν συμπάθησα τα looper σε fx loop ενισχυτή...

 

Τσέκαρε επίσης "πότε" βγαίνει ο θόρυβος που αναφέρεις. Πχ έχεις το ίδιο θέμα όταν τα πετάλια σου είναι κλειστά? Αν όχι, τότε είναι πολύ λογικό να έχεις θόρυβο όταν έχεις τα gain σου ανοιχτά! Μια λύση σε αυτό, θα ήταν να δοκιμάσεις να βάλεις το Volume Pedal σου (ανάλογα βέβαια αν είναι high ή low impedance) μετά τα distortion και πριν τα modulation / delay. Όταν θα muteαρεις, θα δεις πολύ μεγάλη διαφορά είμαι σίγουρος!

OMEGA MONOLITH

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν δεν χρησιμοποιείς το βρώμικο του ενισχυτή σου, δεν υπάρχει κανένας λόγος να συνδέσεις τα πετάλια σου στη λούπα του ενισχυτή!!

 

ακριβως ,γιατι να στερησεις απο τα εφε που εχεις τωρα στη λουπα το μαγικο αγγιγμα των προενισχυτικων λυχνιων?

 

βαλε ολα τα εφε μπροστα και θα εισαι πασας στα Ιωαννινα και θα γλυτωσεις και απο το καλωδιομανι.

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μάλλον θα τα φέρω όλα μπροστά γιατι στην παρούσα φάση δεν έχω πολύ χρόνο για να τρέχω

ευχαριστώ όλους σας για τις συμβουλές

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου