Προς το περιεχόμενο

θέση για noiz gate


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα και καλή χρόνια κύριοι. Με υγεία και gas.. και λεφτά για να εκπληρώσουμε το gas. Σκέφτομαι να παρω ένα noiz gate γιατί το pd μου έχει γίνει πολύ θορυβώδες.

 

Ποια είναι ή σωστή θέση? Είδα σε διάφορα videos στο youtube ότι έχει διάφορα αν το βάλεις στο fx loop ή στην αλυσίδα στο input. Τι λέτε?

 

το Pd mμου είναι το παρακάτω

http://i732.photobucket.com/albums/ww321/zeromance777/received_1095609283796922.jpeg

 

τα βύσματα είναι όλα σαν αυτο και το ρεύμα είναι μέσω 1spot στα πιο πολλά εκτός απο τα Rc-300 , strymon, T-rex octavius, Time Factor και fat foot που το κάθε ένα τρέχει με την δική του τροφοδοσία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 34
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

Εξαρτάτε από το noise gate που έχεις τα τύπου boss,isp πάνε καλύτερα μετά τα distortion το mxr στο τέλος του chain  σου imho τουλάχιστον.

Άλλα καλό θα ήταν  να κοιτάξεις καλώδια η μήπως κάποιο πετάλι δεν συνεργαζετε καλά με κάποιο άλλο και χρειάζεται κάποιο buffer πρώτα γιατί τα noise gate δεν είναι πάντα η σωστή λύση

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ για την απάντηση. Ειχα δοκιμάσει με buffer και δεν είδα καμία μα καμία διάφορα εκτός από μια πτώση στην ένταση του σήματος. Από την άλλη τα συγκεκριμένα βύσματα και καλώδια είναι πολύ αξιόπιστα. Αυτό που φοβάμαι πιο πολύ είναι το ρεύμα να σου πω την αλήθεια που είναι μέσω 1spot

 

Στάλθηκε από το MI 3W μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχεις δοκιμάσει να το βάλεις πρώτο στην αλυσίδα μετά το tuner?

 

Δεν έχω πολύ γνώση από κανονικά pedalboards, αλλά σε όλα τα vst patches και presets σε πεταλιέρα έχω δει είναι πρώτο..

Μου βγάζει και νόημα, όσο λιγότερο θόρυβο στέλνεις στα distortion πχ, τόσο λιγότερο θα έχεις να κόψεις μετά

ΔΕΝ ΦΩΝΑΖΩ, ΣΦΗΝΩΣΕ ΕΝΑ ΣΟΥΣΑΜΙ ΤΟ ΚΑΠΣ ΛΟΚ..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχεις δοκιμάσει να το βάλεις πρώτο στην αλυσίδα μετά το tuner?

 

Δεν έχω πολύ γνώση από κανονικά pedalboards, αλλά σε όλα τα vst patches και presets σε πεταλιέρα έχω δει είναι πρώτο..

Μου βγάζει και νόημα, όσο λιγότερο θόρυβο στέλνεις στα distortion πχ, τόσο λιγότερο θα έχεις να κόψεις μετά

Eισαι 100% ΛΑΘΟΣ!!!!!

Το gate μπαινει μετα τις παραμορφωσεις και πριν τα delay-modulation...

Ο θορυβος εφοσον δεν υπαρχει προβλημα με καλωδιο-ρευμα, τον δημιουργουν τα driveπετάλια

Δεν υπαρχει θόρυβος που να στέλνεις με το καρφί σου στο distortion, μετά δημιουργείται...  ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Eισαι 100% ΛΑΘΟΣ!!!!!

Το gate μπαινει μετα τις παραμορφωσεις και πριν τα delay-modulation...

Ο θορυβος εφοσον δεν υπαρχει προβλημα με καλωδιο-ρευμα, τον δημιουργουν τα driveπετάλια

Δεν υπαρχει θόρυβος που να στέλνεις με το καρφί σου στο distortion, μετά δημιουργείται...  ;)

 

...και οι μαγνήτες..  :)

ΔΕΝ ΦΩΝΑΖΩ, ΣΦΗΝΩΣΕ ΕΝΑ ΣΟΥΣΑΜΙ ΤΟ ΚΑΠΣ ΛΟΚ..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στο one σποτ ποια πετάλια έχεις? από ότι παρατηρώ το fuzz me to wah  μπορεί να σου δημιουργούν θέματα..... η και με το overdrive....

 

πάντως και οι μαγνήτες παίζουν ρόλο στο θορυβο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σκέφτομαι να παρω ένα noiz gate γιατί το pd μου έχει γίνει πολύ θορυβώδες.

 

το noisegate το χρησιμοποιουμε οταν εχουμε θορυβο λογω υπερβολικου gain,ο θορυβος της πεταλιερας αντιμετωπιζεται διαφορετικα (κυριως με isolated τροφοδοτικα και μετα με buffers θα ελεγα και  καλυτερα καλωδια αλλα αυτα που εχεις ειναι μια χαρα)

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

...και οι μαγνήτες..  :)

Μου το εξηγεις λιγο αυτο γιατι δεν καταλαβα πως στελνεις καθαρο σημα στο pedalboard κι εχεις θορυβο απο μαγνητη??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου