Προς το περιεχόμενο

θέση για noiz gate


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μου το εξηγεις λιγο αυτο γιατι δεν καταλαβα πως στελνεις καθαρο σημα στο pedalboard κι εχεις θορυβο απο μαγνητη??

 

Βεβαίως.

Λοιπόν, πάρε την κιθάρα σου και βάλτη κατ'ευθείαν στον ενισχυτή, δυνάμωσέ τον λίγο και χωρίς να παίξεις τίποτα θα ακούσεις ένα χσχσχσχχχχχχςςςχςχχχςςςςςς. Τώρα αν το κάνεις αυτό και με μονούς μαγνήτες θα ακούσεις ένα ΧΧΧΧΣΣΣΧΣΣΣΧΧΧΣΣΧΣΣΣΧΣ και αν δεν είναι και hum cancelling μονοί θα ακούσεις ένα ΧΧΧΧΣΣΣΧΣΣΣΧΧΧΣΣΧΣΣΣΧΣ.

 

Τώρα όταν συνδέεις κιθάρα στην πεταλιέρα σου, αυτό περνάει από τα gain και παραμορφώνεται/ενισχύεται, συνεπώς γίνεται ΧΧΧΧΣΣΣΧΣΣΣΧΧΧΣΣΧΣΣΣΧΣ

 

Αυτό είναι το λεγόμενο hum (εξού και humbuckers  :o :o )

;D ;D ;D

 

Πέρα από την πλάκα πάντως, εκτός αν μιλάμε για active μαγνήτες που θεωρητικά δεν βγάζουν καθόλου θόρυβο, το σήμα της όποιας κιθάρας ποτέ δεν είναι 100% καθαρό, επηρεάζεται από πολλούς παράγοντες όπως ηλεκτρικά κιθάρας, ποιότητα μαγνητών, ποιότητα καλωδίου, παρεμβολές, παροχή ρεύματος στον ενισχυτή κτλ κτλ.

Για αυτό προτείνω και noise gate στην αρχή. Τώρα βέβαια αν δοκιμάσεις κάτι άλλο και σου δουλέψει, οκ.

 

:)

 

ΔΕΝ ΦΩΝΑΖΩ, ΣΦΗΝΩΣΕ ΕΝΑ ΣΟΥΣΑΜΙ ΤΟ ΚΑΠΣ ΛΟΚ..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 34
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

Το να βάζεις noise gate στην αρχή δεν χαλάει αυτό που θες απο την κιθάρα σου? όποτε το βάζεις μετά τα distortion για να κόψεις τον θεωρητικά κακό θόρυβο που έρχεται από τα  distortion?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βεβαίως.

Λοιπόν, πάρε την κιθάρα σου και βάλτη κατ'ευθείαν στον ενισχυτή, δυνάμωσέ τον λίγο και χωρίς να παίξεις τίποτα θα ακούσεις ένα χσχσχσχχχχχχςςςχςχχχςςςςςς. Τώρα αν το κάνεις αυτό και με μονούς μαγνήτες θα ακούσεις ένα ΧΧΧΧΣΣΣΧΣΣΣΧΧΧΣΣΧΣΣΣΧΣ και αν δεν είναι και hum cancelling μονοί θα ακούσεις ένα ΧΧΧΧΣΣΣΧΣΣΣΧΧΧΣΣΧΣΣΣΧΣ.

 

Τώρα όταν συνδέεις κιθάρα στην πεταλιέρα σου, αυτό περνάει από τα gain και παραμορφώνεται/ενισχύεται, συνεπώς γίνεται ΧΧΧΧΣΣΣΧΣΣΣΧΧΧΣΣΧΣΣΣΧΣ

 

Αυτό είναι το λεγόμενο hum (εξού και humbuckers  :o :o )

;D ;D ;D

 

Πέρα από την πλάκα πάντως, εκτός αν μιλάμε για active μαγνήτες που θεωρητικά δεν βγάζουν καθόλου θόρυβο, το σήμα της όποιας κιθάρας ποτέ δεν είναι 100% καθαρό, επηρεάζεται από πολλούς παράγοντες όπως ηλεκτρικά κιθάρας, ποιότητα μαγνητών, ποιότητα καλωδίου, παρεμβολές, παροχή ρεύματος στον ενισχυτή κτλ κτλ.

Για αυτό προτείνω και noise gate στην αρχή. Τώρα βέβαια αν δοκιμάσεις κάτι άλλο και σου δουλέψει, οκ.

 

:)

 

Εχεις μπερδευτει φιλε μου..

Clean signal που παει σε pedalboard ή clean chanell ενισχυτή δεν εχει ΧΣΣΣΣΣΣΣΣ

Το μπερδεψες με το ΚΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣ

668006724_.thumb.jpg.0b63524777ab60ba67a291ebae4078e7.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όχι απαραίτητα, αρκεί να το ρυθμίσεις χαμηλά ώστε να σου κόβει μόνο το hum (προσωπική γνώμη πάντα). Αυτό που κάνω εγώ είναι να βάζω το threshold όσο πιο χαμηλά πάει και σιγα σιγα το ανεβάζω μέχρι να σταματήσει να ακούγεται το hum, συνήθως γύρω στο 9 o'clock το καταφέρνω. Επίσης βάζω και το decay ψηλά, κάπου στο 50-60%.

 

Η λογική μου είναι να φτάσει στα υπόλοιπα εφφε όσο πιο καθαρό σήμα γίνεται, γιατί αν παραμορφωθεί ο θόρυβος δεν το σώζεις με τίποτα.

Αλλά είπαμε, προσωπικά γούστα  :)

ΔΕΝ ΦΩΝΑΖΩ, ΣΦΗΝΩΣΕ ΕΝΑ ΣΟΥΣΑΜΙ ΤΟ ΚΑΠΣ ΛΟΚ..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχεις μπερδευτει φιλε μου..

Clean signal που παει σε pedalboard ή clean chanell ενισχυτή δεν εχει ΧΣΣΣΣΣΣΣΣ

Το μπερδεψες με το ΚΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣ

 

 

ΧΑΧΑΧΑ ΘΕΟΣ ο τυπάκος

"ΚΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣ το φίδι.."

ΔΕΝ ΦΩΝΑΖΩ, ΣΦΗΝΩΣΕ ΕΝΑ ΣΟΥΣΑΜΙ ΤΟ ΚΑΠΣ ΛΟΚ..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καταρχάς ευχαριστώ όλους για τις απαντήσεις σας.

Δεν έχω ακόμα noiz gate, σκέφτομαι να πάρω για αυτό και δεν μπορώ να δοκιμάσω κάτι ακόμα. ίσως να δανειστώ ένα απο έναν φίλο αλλά αυτός έχει το boss ενώ ε΄γω λέω για το isp decimator.

μαγνήτες έχω τους burstbucker pro Και δεν θεωρώ πως έχουν κάποιο θέμα μιας και τους έχω δοκιμάσει σε πολλά PD και όλα ήταν μέλι-γάλα.

 

Στο one σποτ ποια πετάλια έχεις? από ότι παρατηρώ το fuzz me to wah  μπορεί να σου δημιουργούν θέματα..... η και με το overdrive....

 

πάντως και οι μαγνήτες παίζουν ρόλο στο θορυβο

 

στο 1spot έχω τα:

tuner, wah, compressor, redwitch, jam, analog design, eq και boost.

 

 

το noisegate το χρησιμοποιουμε οταν εχουμε θορυβο λογω υπερβολικου gain,ο θορυβος της πεταλιερας αντιμετωπιζεται διαφορετικα (κυριως με isolated τροφοδοτικα και μετα με buffers θα ελεγα και  καλυτερα καλωδια αλλα αυτα που εχεις ειναι μια χαρα)

 

δοκίμασα με ένα buffer του rat και δυστυχώς δεν είχε κανένα αποτέλεσμα. εκτός των άλλων το Model 1 έχει ενσωματωμένο Buffer και απ'όσο ξέρω δεν χρήζει εκ νέου buffer στην αλυσίδα. είμαι λάθος?

όσον αφορά τα isolate outputs και έγω να σου πώ την αλήθεια  superfunk προς τα εκεί μου πάει το μυαλό. οτι πρέπει να καθαρίσει το ρεύμα της αλυσίδας.

κάτι άλλο που παρατήρησα ( και ίσως σας βοηθήσει για να με βοηθήσετε) είναι το γεγονός πως αν βγάλω την λούπα εκτός ( αποσυνδέσω το send-return) και μείνω μόνο με τα πετάλια του input ( δλδ με τα πετάλια που έχω στο Pedaltrain) δεν έχω ΚΑΘΟΛΟΥ θόρυβο...τι λέτε?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τοτε το προβλημα ειναι στον ενισχυτη σου (στο effect loop του)  και στα ρευματα του σπιτιου σου,καπου γινεται καποιο ground loop.

 

Αν δεν χρησιμοποιεις το βρωμικο καναλι του ενισχυτη σου καλυτερα να τα βαλεις ΟΛΑ τα πεταλια ΜΠΡΟΣΤΑ απο αυτον,οσο περισσοτερα....χιλιομετρα καλωδιου εχεις τοσο περισσοτερο θορυβο θα εχεις αλλωστε.

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν πιστεύω να αναφέρεσαι στις Μυθικές "Noiz Gates" του φόρουμ; Εε;

 

Αυτο ειναι ενα καλά κρυμμένο μυστικό που μονο οι κλειδοκράτορες του φόρουμ και ο Harry Potter γνωρίζει... ;D

 

 

Σοβαρά τωρα,

 

Προσωπικά, οταν trigg-άρει το noise gate πάντα μου έδινε την εντύπωση του ψεύτικου στον ηχο μου...

Δηλ, πως να το πω, μαζι με την κιθάρα, ανάλογα του τι ηχο θα χρησιμοποιείς, οταν μπαίνει η κιθάρα με τον θόρυβο και μετα ξαφνικά η απόλυτη ησυχία, με ξένιζε...

 

 

Οπότε, πρώτα δες τι δεν παει καλά στο signal flow...

 

Your Ear Rulez!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μόλις πάω σπίτι θα δοκιμάσω να βάλω όλα τα πετάλια μπροστά ( να δούμε τι θα δείξει....) και θα ενημερώσω. Θα πρέπει βέβαια να δανειστώ και ένα gate να δω, έστω για την ιστορία , τι αποτέλεσμα θα έχω.

Απορία 2.0: αν βάλω όλα τα πετάλια μπροστά, όταν κάνω overdub στο boss rc-300 δεν θα βρωμίζει λίγο ο ήχος μ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου