Προς το περιεχόμενο

Αφαίρεση κόλλας από αυτοκόλλητο.


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Τι λέτε ρε παιδιά...;;; Να την καθαρίσω θέλω, όχι να τη φάω!

Να κόψω και δυο ντομάτες άμα είναι να τσιμπήσουμε.

FONT face=impact size=3>once is a mistake twice is jazz...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 23
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Το ζιπελαιο η αλλιώς νάφθα είναι ότι πρέπει για τα αυτόκλητα

Ναι το ξέρω αυτό.. Καλή ιδέα.

FONT face=impact size=3>once is a mistake twice is jazz...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι λέτε ρε παιδιά...;;; Να την καθαρίσω θέλω, όχι να τη φάω!

Να κόψω και δυο ντομάτες άμα είναι να τσιμπήσουμε.

;D ;D ;D

Είναι πολύ αποτελεσματικό, όπως και το ζιπελαιο που αναφέρθηκε,δοκίμασε το να πεισθείς.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν είναι νίτρο το βερνίκι, που νομίζω ότι είναι, καλά θα κάνεις να αποφύγεις όλα τα διαλυτικά.

 

Σε κάθε περίπτωση ό,τι και να κάνεις, δοκίμασε το κάπου που δεν φαίνεται πρώτα, με τον ίδιο τρόπο που θα το χρησιμοποιήσεις στο σημείο που έχει μείνει κόλλα. Π.χ. αν πρόκειται να τρίψεις, τρίψε και εκεί.

When you will get good you will know. There is no guitar. There never was.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν η κιθαρα σου εχει νιτρο οτιδηποτε και να βαλεις φροντισε να ειναι wax and silicon free.Ειχα κανει την ιδια λαλακια μολις πρωτοπηρα την ΓΥΨΩΝ μου και ετρεχα σα το Βεγγο να προλαβω να τα αφαιρεσω...

 

εδω ειναι και το αντιστοιχο θεμα για συμβουλες που ειχα ανοιξει τοτε...

 

http://www.noiz.gr/index.php?topic=192860.0

 

Ευτυχως τα αφαιρεσα αμεσα καιο μετα επαιξε τριψιμο με πανακι και απλο νερο και δεν εμεινε οθτε θαμπαδα...αλλα ολα εγιναν γρηγορα... (τωρα κοσμουν μια ηλεκτροακουστικη 20ετιας που πια ειναι "για τον τοιχο".)

 

Τα παιδια του φορουμ μου ειχαν δωσει καποιες καλες συμβουλες και τελικα εβγαλα ακρη αμεσως.Τσεκαρε το.

 

"Σχετικα με τα αυτοκολλητα παντως.οταν ειναι κανονικα κ οχι waterslide η κολλα τους εχει σαν βαση τη βενζινη....ειναι δηλαδη μια παραλλαγη της γνωστης μας βενζινοκολλας.αυτη σε επαφη με το νιτρο της les paul αν μεινει πανω απο μηνα μπορει να εχουμε θεμα.διαφορετικα η λυση ειναι γυαλισμα με βαμβακι με γυαλιστικο για αυτοκινητα που θα βρουμε στα βενζιναδικα αλλα βασικη προυποθεση ειναι το γυαλιστικο μας να ειναι "wax and silicon free".(αλλιως αφηνει ενα πολυ λεπτο στρωμα κεριου που αν αγοτερα θελησουμε να κανουμε ενα refinish τοτε κανουμε τη ζωη του οργανοποιου πολυ δυσκολη....κοινως τη βαψαμε)κ γενικα ετσι συντηρουμε την κιθαρα σχετικα με το βερνικι της.ευχαριστω πολυ για τις πληροφοριες τον κυριο κ.Κακανιαρη."

 

 

 

 

"The Tone Is In The Gear.....The Skill Is In The Hands"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πήρα ζιπέλαιο, λέτε να μην το χρησιμοποιήσω δηλαδή?

 

Η κιθάρα λογικά είναι νίτρο, σατινε μαύρο και γενικά η βαφή έχει πολύ λεπτό στρώμα, σε πολλά σημεία φαίνεται και ξύλο (από χτυπηματάκια).

 

Γενικά πάντως δεν έχει μείνει κόλλα επάνω, απλά μια θαμπάδα-απομεινάρι από όταν την έτριψα με νωπό πανί.

FONT face=impact size=3>once is a mistake twice is jazz...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου