Προς το περιεχόμενο

Metal και "Metal" ενισχυτες


omnio

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλημερα σε ολους. Αν και φοβαμαι οτι θα ανοιξω το κουτι της Πανδωρας, ειπα να ξεκινησω ενα θεμα πιο πολυ ως προβληματισμο και οχι ανταλλαγη απολυτων (με παρωπιδες) αποψεων.

 

Μιλαγα λοιπον με εναν φιλο κιθαριστα που ειναι σε διαδικασια αγορας ενισχυτη. Παιζει κυριως μεταλ αλλα και hard rock. Συζητωντας λοιπον φτασαμε, οπως γινεται τις πιο πολλες φορες, σε μια εντονη διαφωνια για το πως οριζεται ο μεταλ ενισχυτης. Εχει καταληξει σε boogie αλλα η ενσταση μου ηταν στο οτι μπορει πχ ενας orange ενισχυτης να παιξει μεταλ.

 

Εγω λοιπον λεω οτι ενας orange ενισχυτης μπορει ανετα να παξει οτι θελεις, ειδικα οι λεγομενοι high gain (rv, th, terror series) και το φιλαρακι μου λεει απο την αλλη οτι δεν ειναι τυχαιο οτι με peavey και boogie εχει γραφτει πανω απο το 70% της μεταλ δισκογραφιας.

 

Εχουμε χωρισει μεσα στο μυαλο μας οτι οι Βρετανικοι ενισχυτες δεν ειναι για μεταλ αλλα για πιο ηπια παιξιματα ενω οι αμερικανικοι ειναι για καφριλες. Μεγα λαθος (κατα την ταπεινη μου γνωμη) και νομιζω οτι αυτο το στεγανο εχει επηρρεασει γενικως παρα πολυ κοσμο. Συμαχος του φιλου ειναι και πολλα forums που ουσιαστικα λενε οτι αν θελεις να παιξεις μεταλ πρεπει να πας σε boogie, diezel, vht κτλ.

 

Πριν απο κανα χρονο ετυχε να γνωρισω (μεσα απο μια συναλλαγη του νοιζ) τον κιθαριστα των Rotting Christ. Το παλικαρι παιζει με jcm800 και με ενα πεταλι μπροστα για τα σολο. Ο Iommi παιζει με Laney. Οι metallica εγραψαν τα thrash albums τους με super lead και jcm800 κτλ. Υπαρχουν παρα πολλα παραδειγματα βρετανικων ενισχυτων που παιζουν και παραπαιζουν μεταλ.

 

Και για να επαναφερω την αρχικη διαφωνια, πως οριζεται ο μεταλ ηχος; Λιγα μεσσαια εως scooped, πολλα πριμα, μετρια μπασα και πολυ παραμορφωση; Δλδ οι CoC, οι Orange Goblin κτλ που παιζουν με orange δεν εχουν βαρυ ηχο? Παιζουν με orange με πολλα μπασα, αρκετα μεσσαια και λιγα πριμα. Δεν ειναι βρωμικος ο ηχος τους;

 

Ολα ειναι στο αυτι αλλα ηθελα αν γινεται εναν "ορισμο" του ενος ηχου και του αλλου. Αληθεια μετα απο 25 χρονια που παιζω κιθαρα, δεν εχω καταφερει να κανω διαχωρισμο. Ισως δεν θελω.....

Rock'n Roll doesn't create psychos. It helps psychos to be more creative...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 20
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Ο φιλος σου ειναι (τσεκαρεις αναλογα)

 

1.Ηλιθιος (οποτε δεν μπορεις να κανεις τιποτα)

2.Απληροφορητος (δεν εχει διαβασει ποτε του ενα gear rig,συνεντευξη κτλ. καποιου κιθαριστα του ειδους)

3.Τυφλος (δεν εχει δει ποτε του βρεττανικο ενισχυτη σε παλκο συγκροτηματος του ειδους)

 

μπορει βεβαια να ειναι και ΟΛΑ τα παραπανω μαζι οποτε δεν μπορεις να τον βοηθησεις  ,εκτος ισως απο το να τον κλεισεις σε ενα καλο ψυχιατρειο ή να κανονισεις τα διαδικαστικα της ευθανασιας του για να μην υποφερει αλλο  ;D

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

 

 

Εχουμε χωρισει μεσα στο μυαλο μας οτι οι Βρετανικοι ενισχυτες δεν ειναι για μεταλ

Πολύ σωστά.

Τόσα χρόνια άλλωστε με Marshall έπαιζαν κυρίως disco.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επίσης, αν εξαιρέσουμε τις πιο πρόσφατες καφρομπάντες, οι περισσότεροι μεταλλοκιθαροβιόληδες παίζουν με πολύ λιγότερο drive απ'ότι καταλαβαίνουμε στους δίσκους. 

 

Κατά τ'άλλα, Brit amps rule.-  8)

Δεν συμπαθώ ιδιαίτερα τους Αμερικάνικους. Πολύ... ανθρακικό!  :-X

 

Βέβαια υπάρχουν και κάτι μουρλοί σαν τον Howe που έπαιζε με Twin Reverb.  ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπόν, οι αμερικάνικοι ενισχυτές έχουν παραδοσιακά πιο σφιχτό gain και πιο γεμάτο low end χαρακτηριστικά που αν θες να παίζεις σύγχρονο* metal ΠΡΕΠΕΙ να έχεις. Γι' αυτό π.χ. πολύ δύσκολα θα δεις κάποιον να παίζει με εφτάχορδη σε Orange. Having said that ο marshall jvm410h είναι ένας απ' τους πιο "σφιχτούς" ενισχυτές που έχω ακούσει.

Επειδή όμως metal δεν είναι μόνο το σύγχρονο metal, ναι μπορείς να παίξεις και με marshall και με Orange και με Laney και με οτι έχει αρκετό gain. Και με καλό tweaking μπορείς να βγάλεις σύγχρονο ήχο αλλά γιατί να ταλαιπωρήσε, παίρνεις boogie και τελείωσες. Αν έχεις αυτό τον ήχο στο κεφάλι σου με boogie είναι πιο πολύ plug and play.

 

Σημ: Για να το κάνουμε ακόμα πιο πολύπλοκο οι γερμανικοί ενισχυτές είναι, κατά την γνώμη μου, κάτι ενδιάμεσο.

 

*όταν λέω σύγχρονο δεν το εννοώ χρονικά αλλά από πλευράς ύφους. Δεν θα το αναλύσω, οι γνώστες καταλαβαίνουν.

Ο Αριστοτέλης γίνεται κτήμα του Γερμανού που τον μελετά, όχι του Έλληνα που τον αγνοεί

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βρε αν ηταν μονο ο φιλος μου τοτε καλα θα ηταν. Εδω μπαινεις σε ξενα forum, ακομα και official forums των εταιριων, και διαβαζεις οτι αν θελεις μεταλ μην πας σε orange (μπορω να σας δωσω απειρα λινκ του forum.orangeamps.com) που λενε αυτο ακριβως.

 

Παντως με τον th30 και τον dark terror που ειχα (για να μην πω τωρα με τον πουσαρισμενο 800αρη μου) βγαζω καλυτερο "μεταλ ηχο" απο τον mark iv που επισης ειχα.

 

Εδω υπαρχει κοντρα ακομα και μεταξυ των "μπουγκαδων" οτι ο rect κανει για μεταλ ενω ο mark οχι και τοσο!!!

 

Περα απο το προφανες οτι οι boogie (ομοιως οι diezel και πλεον και οι engl) εχουν 20 knobs για να βγαλουν οτι ηχο θελεις και ισως να ειναι πιο ευπλαστοι σε σχεση με τους orange/marshall, και παλι δεν μπορω να φανταστω πως σκ@τ@ εννοουν τον μεταλ ηχο.

 

Δλδ αν καποιος παιξει master of pupets με orange (καθολου τυχαιο το παραδειγμα μιας και αυτο ανοιξε τους ασκους του αιολου) δεν θα ειναι τοσο "μεταλ" οσο να το παιχτει με dual rect;

Rock'n Roll doesn't create psychos. It helps psychos to be more creative...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπόν, οι αμερικάνικοι ενισχυτές έχουν παραδοσιακά πιο σφιχτό gain και πιο γεμάτο low end χαρακτηριστικά που αν θες να παίζεις σύγχρονο* metal ΠΡΕΠΕΙ να έχεις. Γι' αυτό π.χ. πολύ δύσκολα θα δεις κάποιον να παίζει με εφτάχορδη σε Orange. Having said that ο marshall jvm410h είναι ένας απ' τους πιο "σφιχτούς" ενισχυτές που έχω ακούσει.

Επειδή όμως metal δεν είναι μόνο το σύγχρονο metal, ναι μπορείς να παίξεις και με marshall και με Orange και με Laney και με οτι έχει αρκετό gain. Και με καλό tweaking μπορείς να βγάλεις σύγχρονο ήχο αλλά γιατί να ταλαιπωρήσε, παίρνεις boogie και τελείωσες. Αν έχεις αυτό τον ήχο στο κεφάλι σου με boogie είναι πιο πολύ plug and play.

 

Σημ: Για να το κάνουμε ακόμα πιο πολύπλοκο οι γερμανικοί ενισχυτές είναι, κατά την γνώμη μου, κάτι ενδιάμεσο.

 

*όταν λέω σύγχρονο δεν το εννοώ χρονικά αλλά από πλευράς ύφους. Δεν θα το αναλύσω, οι γνώστες καταλαβαίνουν.

 

Καπως ετσι τον εχω κι εγω στο μυαλο μου τον "διαχωρισμο". Η απολυτοτητα ειναι που με χαλαει. Αυτο το "ξεχνα τους orange/marshall αν θελεις μεταλ". Και μαλιστα παααρα πολλοι αναφερουν οτι δεν μπορεις να παιξεις death με αυτους τους ενισχυτες. Ναι καλα........

Rock'n Roll doesn't create psychos. It helps psychos to be more creative...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και soul.

 

 

 

ΜΙΑ φορα μονο στα πλαισια της βρεττανικης τουρνε,αλλα δεδομενου οτι ο συγκεκριμενος Marshall ειναι στην ουσια ενα αντιγραφο του Fender Bassman μια χαρα κανει και για soul.  ;D

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου