Προς το περιεχόμενο

Metal και "Metal" ενισχυτες


omnio

Προτεινόμενες αναρτήσεις

ΜΙΑ φορα μονο στα πλαισια της βρεττανικης τουρνε,αλλα δεδομενου οτι ο συγκεκριμενος Marshall ειναι στην ουσια ενα αντιγραφο του Fender Bassman μια χαρα κανει και για soul.  ;D

O Cropper και με Diezel πάλι καλά θ' ακουγόταν.

InfluenSir!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 20
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Πιστεύω πως δεν είναι θέμα gain, αλλά θέμα voicing... Μπορείς να παίξεις με πάρα πολύ gain κι ο ήχος σου να είναι περισσότερο rock-hard rock και όχι μέταλ και αντίστροφα, δηλαδή παίζοντας με μέτρια παραμόρφωση και βαρύ κούρδισμα ή έναν πιο "metal voiced" ενισχυτή, ο ήχος να είναι περισσότερο metal παρα rock.

 

Φυσικά έχει να κάνει και με την κιθάρα (μια fender strat ας πούμε με κανονικές χορδές και κούρδισμα, στα δικά μου αυτιά τουλάχιστον, όσο gain και να βάλεις δεν θα ακουστεί ποτέ "metal" με τη "σύγχρονη" έννοια του όρου. Και αυτό προσωπικά δεν το θεωρώ κακό αλλά καλό, βέβαια είναι και θέμα γούστου και προτίμησης.

 

Τέλος, όταν μιλάμε για έναν ήχο σε δίσκο, έχει να κάνει και με τη γενικότερη "σκηνοθεσία" της παραγωγής αλλά και το παίξιμο των μουσικών το πως θα ακουστεί η κιθάρα σε σχέση με το μπάσο και την κάσα αλλά και τα υπόλοιπα όργανα. Πχ το killing in the name ακούγεται αρκετά heavy, ενώ οι κιθάρες δεν έχουν πολυ gain (νομίζω).

 

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλε μου.. νομίζω κάνεις ένα λάθος... οι ενισχυτές (όλοι τους) είναι από μόνοι τους μια προέκταση της κιθάρας αλλά και των χεριών του καθενός.. ο κάθε ενισχυτής έχει δικό του χαρακτήρα και ύφος... και συνήθως ταιριάζει σε κάποιο είδος μουσική ή όχι... ΕΚΤΟΣ και αν θεωρήσουμε ότι μιλάς για ενισχυτή με πεταλάκια πριν το Input.. distortions.. boosters..κτλπ....που τοτε το πράγμα χαλάει από τη βάση του...

 

Τι θα πει ρε παιδια.. μπάσα..πριμα.. μεσαια.. ο Rectifier δηλαδη και ο Mark της Mesa είναι το ιδιο ???? είναι 2 διαφορετικοί ενισχυτες.... πολύ διαφορετικοί...

 

Μία είναι η συνταγή... πας.. κουμπώνεις κιθάρα... παίζεις με το drive του ενισχυτη και αν σου αρέσει τότε κάνει.....

 

και επειδη η συζητηση είναι στο Metal... αλλο το Metal του Diezel... άλλο του Mesa... άλλο των βρετανικών... κάθε ένα ακούγεται αλλιώς... για να μην μιλήσουμε για τις καμπίνες τώρα... που επιρεάζουν τραγικά τον ενισχυτή.....

 

Παίξτε metal.. .κάνει καλό... αλλά χωρίς πεταλάκια στην είσοδο.... χέρι..κιθάρα.. ενισχυτής.... και προσοχη.. το καλό γκάζι βγαίνει από τον τελικό όταν αυτός ανοίγει σε ένταση... όχι από τον Preamp... Αυτααααα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μια fender strat ας πούμε με κανονικές χορδές και κούρδισμα, στα δικά μου αυτιά τουλάχιστον, όσο gain και να βάλεις δεν θα ακουστεί ποτέ "metal"

 

 

;D ;D ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλε μου.. νομίζω κάνεις ένα λάθος... οι ενισχυτές (όλοι τους) είναι από μόνοι τους μια προέκταση της κιθάρας αλλά και των χεριών του καθενός.. ο κάθε ενισχυτής έχει δικό του χαρακτήρα και ύφος... και συνήθως ταιριάζει σε κάποιο είδος μουσική ή όχι... ΕΚΤΟΣ και αν θεωρήσουμε ότι μιλάς για ενισχυτή με πεταλάκια πριν το Input.. distortions.. boosters..κτλπ....που τοτε το πράγμα χαλάει από τη βάση του...

 

Τι θα πει ρε παιδια.. μπάσα..πριμα.. μεσαια.. ο Rectifier δηλαδη και ο Mark της Mesa είναι το ιδιο ???? είναι 2 διαφορετικοί ενισχυτες.... πολύ διαφορετικοί...

 

Μία είναι η συνταγή... πας.. κουμπώνεις κιθάρα... παίζεις με το drive του ενισχυτη και αν σου αρέσει τότε κάνει.....

 

και επειδη η συζητηση είναι στο Metal... αλλο το Metal του Diezel... άλλο του Mesa... άλλο των βρετανικών... κάθε ένα ακούγεται αλλιώς... για να μην μιλήσουμε για τις καμπίνες τώρα... που επιρεάζουν τραγικά τον ενισχυτή.....

 

Παίξτε metal.. .κάνει καλό... αλλά χωρίς πεταλάκια στην είσοδο.... χέρι..κιθάρα.. ενισχυτής.... και προσοχη.. το καλό γκάζι βγαίνει από τον τελικό όταν αυτός ανοίγει σε ένταση... όχι από τον Preamp... Αυτααααα

 

Αν αναφερεσαι σε εμενα, τοτε ναι μιλαω μονο για ενισχυτη. Τα πεταλια ειναι αλλη ιστορια και μπορουν να κανουν ακομα και hiwatt να σκουξει....

 

Επισης μαλλον δεν διαφωνουμε.......καθως ουτε κι εγω πιστευω οτι υπαρχουν "μεταλ" ενισχυτες. Και σε σημειο μαλιστα που πιστευω ακραδαντα, αφου τους ειχα και το εχω δοκιμασει, οτι ενας thunderverb ειναι πολυ πιο "βαρυς" απο εναν mark.

 

Οπως επισης ενας mark εχει φοβερο καθαρο καναλι που για τα δικα μου γουστα ειναι καλυτερα απο πχ εναν fender. Ξαναλεω για τα δικα μου γουστα!!!!

 

Αυτο ομως δεν αλλαζει τον, κατ' εμε, λαθος χαρακτηρισμο (παγκοσμιως) ως μεταλ ενισχυτη, ως ενισχυτης μονο για ροκ, που δεν μπορει να παιξει μεταλ κτλ κτλ.

 

Rock'n Roll doesn't create psychos. It helps psychos to be more creative...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καθως ουτε κι εγω πιστευω οτι υπαρχουν "μεταλ" ενισχυτες.

 

Σαν metal ενισχυτής ορίζεται αυτός που μπορεί να βγάλει metal ήχο, όχι αυτός που βγάζει μόνο metal ήχο. Κάτι τέτοιο δεν έχει νόημα αφού δεν υπάρχει τέτοιος ενισχυτής. Υπο αυτό το πρίσμα ο dual rec μπορεί να θεωρηθεί metal ενισχυτής (χωρίς να σημαίνει πως δεν κάνει για άλλες μουσικές) ενώ ένας fender tweed δεν μπορεί. Ή να στο πω λίγο διαφορετικά. Απ' την στιγμή που υπάρχουν ενισχυτές με τους οποίους δεν μπορείς να παίξεις metal ενώ υπάρχουν άλλοι με τους οποίους μπορείς, είναι φυσιολογικό να υπάρχει ένας διαχωρισμός, αν και ομολογουμένως ο όρος metal ενισχυτής είναι κάπως καταχρηστικός.

Ο Αριστοτέλης γίνεται κτήμα του Γερμανού που τον μελετά, όχι του Έλληνα που τον αγνοεί

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σαν metal ενισχυτής ορίζεται αυτός που μπορεί να βγάλει metal ήχο, όχι αυτός που βγάζει μόνο metal ήχο. Κάτι τέτοιο δεν έχει νόημα αφού δεν υπάρχει τέτοιος ενισχυτής. Υπο αυτό το πρίσμα ο dual rec μπορεί να θεωρηθεί metal ενισχυτής (χωρίς να σημαίνει πως δεν κάνει για άλλες μουσικές) ενώ ένας fender tweed δεν μπορεί. Ή να στο πω λίγο διαφορετικά. Απ' την στιγμή που υπάρχουν ενισχυτές με τους οποίους δεν μπορείς να παίξεις metal ενώ υπάρχουν άλλοι με τους οποίους μπορείς, είναι φυσιολογικό να υπάρχει ένας διαχωρισμός, αν και ομολογουμένως ο όρος metal ενισχυτής είναι κάπως καταχρηστικός.

 

Συμφωνω 1000%. Το πιο σωστο θα ηταν καποιος να ελεγε οτι ενας ενισχυτης μπορει να βγαλει πολυ βρωμα (αρκετα gain stages πχ) αρα μπορει να παιξει ροκ και πανω, ενω ενας αλλος ενισχυτης οπως ο tweed δεν μπορει να παει πανω απο μπλουζοκαστασεις.

Rock'n Roll doesn't create psychos. It helps psychos to be more creative...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολύ σωστά.

Τόσα χρόνια άλλωστε με Marshall έπαιζαν κυρίως disco.

 

;D

 

Eξάλλου, είναι γνωστό οτί τα τελευταία 30 χρόνια οι 800άρηδες σε συνδυασμό με διπλές closed-back καμπίνες 4Χ12 χρησιμοποιούνταν κυρίως από jazz και country players.

(JCM800 = Jazz & Country Model)

"And remember Carol, the last card is the Alien card. We are going to have to build space-based weapons against aliens and all of it is a lie"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου