Προς το περιεχόμενο

Δε φταίει πάντα το πετάλι για τον ήχο...


Ledge

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλημέρα σας! Ένα διαφωτιστικό βίντεο που βρήκα στο διαδίκτυο. Δεν ξέρω αν το έχει ποστάρει κάποιος ξανά, αλλά είπα να το μοιραστώ ούτως ή άλλως. Οι συγκεκριμένοι τύποι έχουν πολύ ωραία βιντεάκια στο κανάλι τους, τσεκάρετέ τα!

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολυ σωστο και αναμενομενο. Μου τυχαινει συχνα ο ηχος μου να πηγαινει απο πολυ καλος σε χαλια οταν κανω προβα σε αλλο στουντιο με αλλο ενισχυτη.

 

Οταν εψαχνα για ενισχυτη σκεφτομουν να παρω εναν Fender Hot Rod ή Blues Deluxe και καποιοι μου ελεγαν οτι ακουγονται χαλια με overdrive πεταλια. Τελικα παιζει πολυ ρολο ΤΙ πεταλια χρησιμοποιεις και στο κατω κατω τι ηχο ψαχνεις. Κατεληξα σε εναν Laney VC30 και εχω τον ηχο που θελω (ή τουλαχιστον καπου κοντα, με το budget που διεθετα), αλλα οταν παω στο στουντιο, χρησιμοποιωντας τα ιδια πεταλια, ο ηχος αλλαζει αρδην.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Fender Hot Rod ή Blues Deluxe...και καποιοι μου ελεγαν οτι ακουγονται χαλια με overdrive πεταλια.

 

Αναρωτιέμαι ποιοι ''μέγιστοι φωστήρες'' σου ερμήνευσαν την συγκεκριμένη θεωρία.

Αν είναι δυνατόν.  ::)

 

Όχι μόνο πρόκειται για δύο από τους πιο υπέροχους και μοσχοπουλημένους ενισχυτές, αλλά και δύο από αυτούς που συνεργάζονται καλύτερα με Overdrive -και όχι μόνο- πετάλια.

Ένα απλό search στο διαδίκτυο θα στο πιστοποιήσει αυτό. :)

 

Άλλο το ότι το ηχόχρωμα ενός ενισχυτή συνεργάζεται καλύτερα με κάποια πετάλια και άλλο το ότι ακούγεται χάλια γενικά με πετάλια.

...από την πολλή γκαργκανέλα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αναρωτιέμαι ποιοι ''μέγιστοι φωστήρες'' σου ερμήνευσαν την συγκεκριμένη θεωρία.

Αν είναι δυνατόν.  ::)

 

Όχι μόνο πρόκειται για δύο από τους πιο υπέροχους και μοσχοπουλημένους ενισχυτές, αλλά και από δύο από αυτούς που συνεργάζονται καλύτερα με Overdrive -και όχι μόνο- πετάλια.

Ένα απλό search στο διαδίκτυο θα στο πιστοποιήσει αυτό. :)

 

 

 

+1000

 

 

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

και ενα καλο θεμα που θα μπορουσε να ξεκινησει εδω ειναι ποια overdrive λειτουργουν καλυτερα με fender ενισχυτες και ποια με marshall με δεδομενο τις συχνοτικες διαφορες αυτων των ενισχυτων ,οπως πχ το sd1 που χρησιμoποιειται και στο video

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολύ σωστό βίντεο. Βέβαια, δεν θα καταλαβω πως o dr reissue μου αρχισε να παίρνει καλύτερα το fuzz ή μαλλον ξέρω... Λογω αλλαγης λαμπων και λιγο tweaking στις ρυθμισεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

και ενα καλο θεμα που θα μπορουσε να ξεκινησει εδω ειναι ποια overdrive λειτουργουν καλυτερα με fender ενισχυτες και ποια με marshall με δεδομενο τις συχνοτικες διαφορες αυτων των ενισχυτων ,οπως πχ το sd1 που χρησιμoποιειται και στο video

 

Δύσκολο θέμα γιατί τα γούστα ποικίλουν. Ίσως να μπορούσαμε απλώς να αποκλείσουμε μερικά που κάνουν κρα ότι δεν πάνε. Αλλά γενικώς δε μπορείς να πεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου