Προς το περιεχόμενο

Πηγαίνει ο κόσμος σε live;


moorepanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Παιδια το αν ερχεται ο κοσμος σε live και ποιος ο λογος που δεν ερχεται,θα ηθελα να σας βαλω μια ερωτηση,να δουμε τα πραγματα με αλλο ματι.

Οι blues bag,οι οποιοι παιζουν διασκευες (ασχετα αν εχουν βγαλει δικα τους cd),τους πρωτοειδα το 1992 σε ενα μπαρ που αραζα τοτε,που εβαζε acid jazz και funk,και παιζαν συχνα εκει,παντα με πολυ κοσμο ειτε Παρασκευη Σαββατο,ειτε καθημερινη....οπου και αλλου να εχω παει ολα αυτα τα χρονια μεχρι τωρα για live,τους πετυχαινω (κατα λαθος,εχω βαρεθει να τους ακουω) να παιζουν,και να εχουν παντα κοσμο,και καποιες φορες που πετυχαινω το να διαβασω το προγραμμα τους,ισως και να εχουν και 5 live την εβδομαδα....τι εχουν αυτοι που δεν εχουμε "εμεις" και δεν μαζευουμε κοσμο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 62
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Παιδια το αν ερχεται ο κοσμος σε live και ποιος ο λογος που δεν ερχεται' date='θα ηθελα να σας βαλω μια ερωτηση,να δουμε τα πραγματα με αλλο ματι.

Οι blues bag,οι οποιοι παιζουν διασκευες (ασχετα αν εχουν βγαλει δικα τους cd),τους πρωτοειδα το 1992 σε ενα μπαρ που αραζα τοτε,που εβαζε acid jazz και funk,και παιζαν συχνα εκει,παντα με πολυ κοσμο ειτε Παρασκευη Σαββατο,ειτε καθημερινη....οπου και αλλου να εχω παει ολα αυτα τα χρονια μεχρι τωρα για live,τους πετυχαινω (κατα λαθος,εχω βαρεθει να τους ακουω) να παιζουν,και να εχουν παντα κοσμο,και καποιες φορες που πετυχαινω το να διαβασω το προγραμμα τους,ισως και να εχουν και 5 live την εβδομαδα....τι εχουν αυτοι που δεν εχουμε "εμεις" και δεν μαζευουμε κοσμο;[/quote']

 

1. Εμπειρία και διάρκεια (δε διαλύονται, πάντα υπάρχουν) με συνεχή παρουσία, το όνομά τους ακούγεται γενικώς...

2. Καλό μάνατζερ

3. Σωστές επιλογές όσον αφορά τις μέρες και τα μέρη

4. ΔΕΝ παίζουν ΡΟΚ, παρά μόνο μουσική χορευτική, groovy, που ευχάριστα την ακούς 2-3 φορές, αφού δε σε κουράζει...¶σε που δεν ακούς χιλιοπαιγμένα κομμάτια....

5. Έχουν πολλές γνωριμίες... (Έπαιξαν πέρσυ ως μπάντα της Βανδή στο secret concert του MAD)

 

ΥΓ: Όλα αυτά μπορεί να ευθύνονται στο γραφείο που τους μανατζάρει εκτός από το 1 και το 4 που είναι καθαρά δικό τους θέμα. Σημασία έχει ότι μένουν πάντα στο προσκήνιο και το στόχο τους προφανώς τον έχουν πετύχει.

..there's too much panic in this town...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδια το αν ερχεται ο κοσμος σε live και ποιος ο λογος που δεν ερχεται' date='θα ηθελα να σας βαλω μια ερωτηση,να δουμε τα πραγματα με αλλο ματι.

Οι blues bag,οι οποιοι παιζουν διασκευες (ασχετα αν εχουν βγαλει δικα τους cd),τους πρωτοειδα το 1992 σε ενα μπαρ που αραζα τοτε,που εβαζε acid jazz και funk,και παιζαν συχνα εκει,παντα με πολυ κοσμο ειτε Παρασκευη Σαββατο,ειτε καθημερινη....οπου και αλλου να εχω παει ολα αυτα τα χρονια μεχρι τωρα για live,τους πετυχαινω (κατα λαθος,εχω βαρεθει να τους ακουω) να παιζουν,και να εχουν παντα κοσμο,και καποιες φορες που πετυχαινω το να διαβασω το προγραμμα τους,ισως και να εχουν και 5 live την εβδομαδα....τι εχουν αυτοι που δεν εχουμε "εμεις" και δεν μαζευουμε κοσμο;[/quote']

 

Rivera, αυτό που θέτεις είναι ένα πολύ ενδιαφέρον ερώτημα και το έχω σκεφτεί και εγώ. Νομίζω ότι η απάντηση έχει να κάνει με το ότι σε κάθε εποχή κάποιοι καλλιτέχνες (όχι μόνο μουσικοί) καταφέρνουν να πείσουν για τη γραφικότητά τους. Με αυτό το τρόπο κερδίζουν ένα κοινό (αυτούς που έπεισαν), αλλά απ' την άλλη καταδικάζονται για πάντα στο να υπηρετούν αυτή τη γραφικότητα και να μην τολμούν (σε καμία περίπτωση) να την αφήσουν πίσω και να προχωρήσουν πιο μπροστά. Γι' αυτό γράφεις ότι "έχω βαρεθεί να τους ακούω".

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ θα συμφωνήσω με τον Acanthor στο σημείο 4: ΔΕΝ ΠΑΙΖΟΥΝ ΡΟΚ!

 

Πως να το κάνουμε, το να παίζεις ροκ είναι ¨παρωχημένο¨. Ο κόσμος καλώς ή κακώς δεν γουστάρει κιθάρες, σόλο κ μαλούρα. Θέλει funky, groovαριστά πράγματα για να διασκεδάσει με έναν πιο ¨εύκολο¨ τρόπο. Θέλει να χορέψει ρε παίδι μου, να μπει στο νόημα γρήγορα.

 

Αν εσύ παίζεις Doors πχ, δεν έχεις στον ήλιο μοίρα. Η Βανδή ούτε φτύστο δε θα θέλει να σε βλέπει... :(

 

Υ.Γ: Οι Blues bag είναι μια χαρά μπάντα κ το funk μια χαρά μουσική, για να μη παρεξηγιόμαστε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έγώ όμως που ακούω (και παίζω με μπάντες πολλά χρόνια) πέρα απο rock και πολύ funk, soul, blues και λοιπά παρεμφερή είδη και που πηγαίνω πολύ συχνά να δω ανάλογα γκρουπ, δε βλέπω σχεδόν κανένα να χορεύει, ίσως δύο τρεις μόνο. Το σύνολο του κοινού απλά μισοκουνάει το κεφάλι του. Δεν έχω δει κανένα να ξεφαντώνει όπως κάνουν στα σκυλάδικα. Ούτε τα μαγαζιά ασφυκτιούν από κόσμο σε τέτοια γκρουπ. Για μένα το πρόβλημα δεν εντοπίζεται στο rock, αλλά και στα λοιπά χορευτικά είδη...(εκτός απο το τσιφτετέλι...) Νομίζω ότι αυτήν την προβληματική θέτει ο moorepanos, ότι δηλαδή όλοι οι χώροι με ζωντανή μουσική έχουν πρόβλημα προσέλευσης κοινού, είτε παίζουν rock, είτε άλλα είδη...Γιατί δε διασκεδάζει ο κόσμος όπως παλιότερα, ειδικά σήμερα που έχει πιο πολλές εναλλακτικές λύσεις για διασκέδαση και σχεδόν αποκλειστικά επιλέγει μόνο τα ελληνάδικα λαϊκά μαγαζιά;

 

Φιλικά

Νίκος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κατά την άποψή μου για 2 λόγους:

 

1) Γυναίκες

 

2) Δυστυχώς αυτά τα είδη μουσικής έχουν πεθάνει! Έχουν μείνει λίγοι νοσταλγικοί και ακόμη λιγότεροι καινούριοι

"Όχι άλλες TELE" Τάδε έφη Boukaw7

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έγώ όμως που ακούω (και παίζω με μπάντες πολλά χρόνια) πέρα απο rock και πολύ funk' date=' soul, blues και λοιπά παρεμφερή είδη και που πηγαίνω πολύ συχνά να δω ανάλογα γκρουπ, δε βλέπω σχεδόν κανένα να χορεύει, ίσως δύο τρεις μόνο.[/quote']

 

Εδώ δεν θα συμφωνήσω απόλυτα μαζί σου! Εξαρτάται από πολλές παραμέτρους μεν, και σίγουρα δεν είναι εύκολο να βρεις κόσμο στην Ελλάδα να ξεφαντώνει με blues, αλλά...

 

...όσο κινείσαι πιο πολύ προς την χορευτική μουσική, ήτοι funk, disco και λίγο contemporary, η εικόνα αλλάζει αδράν. Κι εμένα μου αρέσει το ροκ και το μέταλ, αλλά στα live δε νιώθω πως θα περνούσα ποτέ το ίδιο καλά παίζοντας αυτά, και όχι πιο dance κομμάτια!

 

Επίσης, το κοινό το οποίο έχεις ή απευθύνεσαι είναι αυτό που σε μεγάλο βαθμό διαφοροποιεί τις εντυπώσεις εκάστου ημών. Αν μιλάμε για μουσικούς ή ροκομεταλλάδες για τους οποίους χορός= headbanging (και βάζω τον εαυτό μου μέσα προς αποφυγήν παρεξηγήσεων), τότε σαφώς δε μπορείς να έχεις χορευτικές απαιτήσεις.

 

Αν όμως το κοινό αποτελείται από άσχετες παρέες (συν αρκετές γυναίκες οι οποίες χορεύουν ούτως ή άλλως παντού και πάντα!), άτομα δηλαδή που ήρθαν για να διασκεδάσουν και όχι για αντιμετωπίσουν την όλη κατάσταση ως μέλη της ευρύτερης μουσικής κοινότητας, τότε θα σηκωθούν και θα χορέψουν- δε μπορεί!

 

Φυσικά, ρόλο μεγάλο παίζει και η καλώς εννοούμενη "καραγκιοζιά" των "μπροστάρηδων" του γκρουπ, καθώς και η αίσθηση πως οι μουσικοί της μπάντας διασκεδάζουν και χορεύουν κατά τον ίδιο τρόπο που αναμένεται από το κοινό να το κάνει.

 

Υπό αυτές τις συνθήκες λοιπόν, μπορεί να εκπλαγεί κανείς από το πόσο ζωντανό μπορεί να αποδειχθεί ένα κοινό... όχι παντού και παντά, αλλά συχνά!

 

Εν τέλει, μπορεί ίσως τα πράγματα να μην είναι όπως παλιά, αλλά δεν θα έλεγα πως ο κόσμος δεν πηγαίνει σε live... απλά θέλει λίγο καλύτερη οργάνωση, και φυσικά μπάντες οι οποίες νιώθουν μια κάποια ευθύνη να παρουσιάσουν κάτι ενδιαφέρον και διαφορετικό για αυτούς που έρχονται σε ένα live (και περισσότερες από μια φορά βεβαίως), και όχι να αναλώνονται σε ικανοποίηση των δικών τους και μόνο κριτηριών- αν και για αυτό το τελευταίο, κάθε αντίλογος είναι δεκτός!

bass @ vertigo

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδια οσοι απαντησατε σε αυτο το θεμα και πραγματι πιστευεται οτι κακως ο κοσμος δεν ενδιαφερεται για live ή κακως και εμεις που ασχολουμαστε με την μουσικη δεν παμε σε live......τοτε ας μετρησουμε ποσα ατομα-μελη του noiz εχουν απαντησει εδω ....και εχουν παει σε καποιο live αλλης μπαντας απο εδω μεσα....οπως των motherfunkerz,tribute thin lizzy,intravenus,X piral...(δεν θα πω για την δικη μου)....παντως εγω πιστευω κανενας......(και αν πηγε καποιος αποτελει εξαιρεση)....αν παλι πιστευεται οτι κακως εχουν ερθει ετσι τα πραγματα ή δεν εχουμε οργανωθει καλα...τοτε προτεινω φτιαξτε μια λιστα με αυτους που τους ενδιαφερει το θεμα και ειναι διαθετημενοι να πηγαινουν στα live απο τις αλλες μπαντες,ωστε να ερχονται και αυτοι με την σειρα τους στο δικο τους live (των μελων εδω του noiz),εστω και για υποστηριξη(αν δεν τους αρεσουν)....οποτε οι μπαντες σας θα εχουν minimum καποιο κοσμο ωστε να μπορουν να προηθησουν τα live τους πιο ευκολα στα μαγαζια.....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μα για μένα αυτό ακριβώς είναι το θέμα! :) Αντί να φροντίζουμε να είμαστε (sorry) ΓΑΜΑΤΟΙ ώστε να έρχεται ο κόσμος και να περνάει ΚΑΛΑ και νε λέει σε όλους τους γνωστούς του "οι χχχ είναι φοβεροί μη διανοηθείτε να τους χάσετε!!!" βγαίνουμε με τα μαύρα γυαλιά και το δίσκο και λέμε "εεε, συγνώμη, σας παρακαλώ, μήπως γίνεται να έρθετε στο live μας γιατί πρέπει να βγάλουμε τα έξοδά μας;"

 

:)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

"εεε' date=' συγνώμη, σας παρακαλώ, μήπως γίνεται να έρθετε στο live μας γιατί πρέπει να βγάλουμε τα έξοδά μας;"

 

:)[/quote']

 

Χαχαχαχχαχαχα- θεός!

bass @ vertigo

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου