Προς το περιεχόμενο

Κλίμακες πεντατονικές maj ή min


terri557

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Παίδες μία ερώτηση για να τα ξεκαθαρίσω στο μυαλό μου και να μπορέσω να προχωρήσω ο έρμος

 

Όταν λέμε πεντατονική κλίμακα στο κλειδί του ΛΑ (Α) σημαίνει ότι η σειρά στις νότες πάει A, B, C, D, E, F, G, A και όταν αλλάζουμε κλειδί για παράδειγμα στο κλειδί του ΣΟΛ (G) η σειρά πάει αντίστοιχα G,A,B,C,D,E,F,G?

 

Και στο σημείο που ξεκινάει η κλίμακα αντιστοιχεί στην νότα τις τελευταίας χορδής (Ε).

Ευχαριστώ πολύ.

p.a.pentsidis :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οι πεντατονικες δεν εχουν δευτερο και εκτο τονο, αρα σε ΛΑ ΜΙΝΟΡΕ θα ηταν ΛΑ ΝΤΟ ΡΕ ΜΙ ΣΟΛ( A C D E G)

 

Θα σου προτεινα να μαθεις τα σχηματα πρωτα και μετα ασχολήσου με φόρμουλες και ποια νοτα είναι ποια σε σχεση με την εφτατονικη κλιμακα από την οποια προκυπτει η εκάστοτε πεντατονικη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ωραία σε ευχαριστώ. Το πρώτο σχήμα που έμαθα είναι σε ματζόρε τις πέντε θέσεις στο κλειδι του ΛΑ. Το σχήμα πρέπει να ακολουθεί τη σειρά από τις νότες δηλαδή να αρχίζει από τη νότα που ανήκει το κλειδί που παίζουμε.

p.a.pentsidis :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ξενικα να μαθαινεις θεωρια, γιατι βλεπω και τα εχεις μπερδεψει τα πραγματα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ξενικα να μαθαινεις θεωρια

Βρε και Ελληνικά μπορεί να μάθει. ;D ;D ;D

 

Αλλά σίγουρα είναι λίγο μπερδεμένος.

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για να απευθύνομαι εδώ σίγουρα είμαι μπερδεμένος. Χρήσιμο θα ήταν κάποια παραπομπή σε κάνα καλό link επεξηγηματικό κι όχι αποσπασματικό. Όπως και να χει ευχαριστώ

p.a.pentsidis :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Tι λινκ?

Θεωρια της μουσικης ειπαμε.

Εγω εμαθα απο βιβλιο. Σιγουρα καπου θα υπαρχει και στο νετ.

Χρειαζονται ομως και ασκησεις θεωριας, αλλα βασικα και ελεγχος απο καποιον (που ξερει) οτι τις εκανες σωστα, που σημαινει οτι καταλαβες αυτο που διαβαζες και μετα και πρακτικη εξασκηση.

Αν ξερει καποιος λινκ που να γινεται αυτο, ας το βαλει.

 

Φιλικα μιλαμε, ετσι?

Να βοηθησω προσπαθω επειδη σε βλεπω κι ενδιαφερεσαι για κατι παραπανω. Δεν σου βαζω χερι.

Και σιγουρα θα απαντουσα και στην ερωτηση που εκανες αρχικα , απλα δεν καταλαβα τιποτα απο αυτα που εγραψες. Που σημαινει οτι κι εσυ δεν εχεις καταλαβει τιποτα απο αυτα που πιθανως εχεις μαθει εως τωρα.

Φοβαμαι οτι αν δεν βαλεις μια σειρα, θα μπερδευτεις ακομα περισσοτερο.

Και ειναι πολυ απλα τα πραγματα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν παρεξηγούμαι ούτε θέλω να γίνω Satriani στα 35. Παίζω κιθάρα αρκετά χρόνια απλά χρησιμοποιώ ταμπλατούρες. Θέλω όπως λες και συ να πάω παραπάνω για μένα. Ο δάσκαλος θέλει και την αμοιβή του και τα βιβλία κοστίζουν. Πιστεύω ότι με τόση πληροφόρηση που υπάρχει στο διαδίκτυο μπορείς να κάνεις πολλά αρκεί να πετύχεις κάποιον που να το έχει στην μεταδοτικότητα. Όπως και να χει είναι ενδιαφέρον και τη συγκεκριμένη φάση προσπαθώ να τα ξεμπερδέψω και να τα βάλω σε μια σειρά καθώς μόλις ξεκίνησα το θεωρητικό κομμάτι.

p.a.pentsidis :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οι πεντατονικες δεν εχουν δευτερο και εκτο τονο, αρα σε ΛΑ ΜΙΝΟΡΕ θα ηταν ΛΑ ΝΤΟ ΡΕ ΜΙ ΣΟΛ( A C D E G)

Οι πεντατονικές μινόρε δεν έχουν II και VΙ, γιατί οι ματζόρε έχουν.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου