Προς το περιεχόμενο

Κλίμακες πεντατονικές maj ή min


terri557

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Λοιπόν, επειδή και εγώ μετά από 17 χρόνια που παίζω κιθάρα αποφάσισα να στρώσω τον πισινό μου να μελετήσω νιώθω το μπέρδεμα του φίλου. Εγώ για να βγάλω άκρη και να καταλάβω τι παίζει ξεκίνησα από την Major κλίμακα και το πώς φτιάχνεται.

 

Για να παίξεις μια Major κλίμακα ξεκινώντας από οποιαδήποτε  νότα πρέπει να ακολουθήσεις ΕΝΑ και μοναδικό κανόνα. Τα διαστήματα/αποστάσεις μεταξύ των νοτών της κλίμακας πρέπει να είναι:

 

τόνος-τόνος-ημιτόνιο-τόνος-τόνος-τόνος-ημιτόνιο

 

Παράδειγμα C Major

 

C-D-E-F-G-A-B-C

 

C-D = τόνος

D-E = τόνος

E-F = ημιτόνιο

F-G = τόνος

G-A = τόνος

A-B = τόνος

B-C = ημιτόνιο

 

Παράδειγμα G Major

 

G-A-B-C-D-E-F#-G

 

G-A = τόνος

A-B = τόνος

B-C = ημιτόνιο

C-D = τόνος

D-E = τόνος

E-F# = τόνος

F#-G = ημιτόνιο

 

Όπως η Major κλίμακα, έτσι και η Minor ακολουθεί ένα συγκεκριμένο κανόνα:

 

τόνος-ημιτόνιο-τόνος-τόνος- ημιτόνιο-τόνος-τόνος

 

Παράδειγμα C Minor

 

C-D-Eb-F-G-Ab-Bb-C

 

C-D = τόνος

D-Eb = ημιτόνιο

E-F = τόνος

F-G = τόνος

G-Ab = ημιτόνιο

Ab-Bb = τόνος

Bb-C = τόνος

 

Οι πεντατονικές κλίμακες βγαίνουν από τις παραπάνω απλά παίζοντας μόνο τις νότες 1-3-4-5-7.

 

C Major Pentatonic C-E-F-G-B

C Minor Pentatonic C-Eb-F-G-Bb

 

Το ωραίο είναι ότι από την 6η νότα της Major κλίμακας ξεκινάει η σχετική της Minor κλίμακα η οποία έχει ακριβώς τις ίδιες νότες. Αυτό σημαίνει ότι σε ένα αυτοσχεδιασμό που έχει ως βάση Major συγχορδία μπορείς να παίξεις και Major κλίμακα και Minor κλίμακα.

 

Ελπίζω να βοήθησα. Αν έχω γράψει καμιά κοτσάνα διορθώστε με. Ερασιτέχνης είμαι… 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και για ακομα πιο ευκολα, αν δουμε τις πεντονικες πανω στην major scale, (γιατι να τις βλεπουμε ξεχωριστα τη καθε μια? οπως και τα modes, που ουσιαστικα κανουν τη ζωη δυσκολη χωρις λογο. Μονο και μονο για να λεμε οτι μαθαμε μια νεα ... κλιμακα?)

η major penta εχει 1-2-3-5-6 (πχ σε μια C major scale εχει τις C-D-E-G-A)

και η αντιστοιχη minor penta εχει 6-1-2-3-5 (πχ η A minor penta που βγαινει απο την C major scale, εχει A-C-D-E-G, ακριβως οι ιδιες δλδ)

8)

 

Αυτα ειναι απλα.

Το θεμα ειναι να παιξουμε κατι που να ακουγεται blues (ή εστω ηπειρωτικο blues  8)) και οχι κινεζικα παραδοσιακα  ;D

Και να εχει και "ποικιλια"και προσωπικοτητα και να γκρουβαρει και να δινει και πονο.

Και εκει παμε σε αλλα πραγματα και ας ξεπερναμε στα γρηγορα τα "νουμερα" και τις βαθμιδες.  ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά ευχαριστώ πολύ για τις πληροφορίες σας. Εκεί που ψαχνόμουν στο site του JustinGuitar έβαλα κάτω τα 5 σχήματα της Maj και της Min και είδα σχηματικά πως οδηγείσαι από τη μία θέση στην άλλη  και με πια φιλοσοφία συνδέονται. Με βοήθησε πολύ καθώς γνωρίζω της νότες στη ταστιέρα οπότε κατανόησα τη φιλοσοφία. Θα δουλέψω τις πεντατονικές μέχρι να μπορώ να ακούω και να καταλαβαίνω.

 

Ευχαριστώ και πάλι για το ενδιαφέρον και τις συμβουλές σας. Θέλει χρόνο και practice αλλά όπως είπα και πριν όταν σου κινεί κάτι το ενδιαφέρον αξίζει να τα αφιερώσεις.

 

Στις μέρες μας η δημιουργικότητα και η τέχνη είναι είναι το πραγματικό μας διέξοδο....

p.a.pentsidis :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ παιδιά απλά όλα χρειάζονται  αφοσίωση και σκληρή δουλειά. Τώρα με πολύωρη εργασία για τα προς το ζην και με 2 χρόνων κόρη να κρέμεται από το λαιμό της κιθάρας μόλις πάω να παίξω δεν ξέρω πόσο εφικτό είναι να μπω στο νόημα αλλά το σίγουρο είναι ότι με χαλαρώνει. Και πάλι ευχαριστώ

 

Γεια χαρά Τέρρυ!

 

Κατα πρώτον, ΜΠΡΑΒΟ που βρίσκεις χρόνο να ασχοληθείς υπο αυτές τις συνθήκες!

 

Κατα δεύτερον, ήθελα να γραψω πως έχεις μια τρομερή ευκαιρία με την κορούλα σου να μετατρέψεις ένα μέρος τουλάχιστον του χρόνου που διαθέτεις για τη μουσική σε κοινό χρόνο μουσικής της μικρούλας σου και δικό σου - είναι σε μια απ τις καλύτερες ηλικίες για να μάθει να ακούει, να εξοικειωθεί με φυσικούς ήχους και κάποιο ίσως απλό όργανο. Μπορείς να σκεφτείς κάποια παιχνίδια ή ακόμη και να την βάζεις να βαράει κάποιο κρουστό ή να τραγουδάει :)

Το Ξεκούρδιστο Πορτοκάλι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό εννοείται έχω και ντραμς στο χώρο μου (λέμε τώρα ένα δωμάτιο είναι και όλα τα έχω στριμωγμένα σε μια γωνιά) ακούει από όλα και ελπίζω να της αρέσει η μουσική και να ασχοληθεί ακόμη και σοβαρά. Δεν είμαι από αυτούς τους Ελληνάρες που περιμένουν πως και πως να καμαρώσουν του κόρη τους επιστήμονα ή δημόσιο υπάλληλο (μάλλον τώρα τελευταία έχουν αλλάξει ρότα και βάζον τα παιδιά σε επαγγέλματα που βγάζουν χρήματα, χωρίς φυσικά να τα ρωτήσουν). Οπως και να χει εύχομαι να τις αρέσει η μουσική και εγω θα την υποστηρίξω όσο μπορώ σε όλους τους τομείς.

 

Ποια ηλικία είναι καλή για να αρχίσει να εξοικειώνεται με ένα όργανο?

p.a.pentsidis :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ποια ηλικία είναι καλή για να αρχίσει να εξοικειώνεται με ένα όργανο?

Δεν υπαρχει ηλικια.

Παιζε εσυ, βαζε μουσικη να ακουγεται στο σπιτι, εχε οργανα στη μεση και αν θελει κι οποτε θελει, θα ασχοληθει μονη της. Μετα αναλαμβανεις εσυ να τη βοηθησεις με τροπο για κατι παραπανω. Θα σε ρωτησει και μονη της.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου