Προς το περιεχόμενο

Audacity σπαζοκεφαλια...


Eko-Tiger

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα σε όλους (και όλες). Έχω μια κάρτα ήχου Maudio FW 410. Έναν Westax μείκτη. Ένα Nord Electro 5D. Ένα PC.

 

Βάση λογικής, προκειμένου να ηχογραφήσω κάποια πράγματα με το Nord και να τα δουλεύω με το Nuendo στο PC, έχω κάνει την εξής συνδεσμολογία: Η Maudio με firewire sto PC. Από το Line out της Maudio συνδεω το PC με το μείκτη. Στο μείκτη επίσης συνδέω και το Nord.

Το ένα (εκ των 2) master out του μείκτη το στέλνω στο Line in της Maudio (οπότε να μπορώ να γράφω και το Nord και κάποια πράγματα από το PC, στο PC) και το 2ο master out του μεικτη το στέλνω στα ηχεία μου. Μέχρι εδώ όλα καλά (νομίζω).

 

Για την real time ηχογράφηση χρησιμοποιώ το Audacity.

Το πρόβλημά μου είναι το εξής: Ενώ όταν παίζω με το Nord για να γράχω, ακούω μια χαρά, μόλις πατήσω για να ακούσω τι έγραψα... τρελή φασαρία! Τρελά χράτσα χρούτσα, σαν να κλιπάρει ο ήχος, χωρίς όμως να κλιπάρει πραγματικά! Έχω πειράξει τις ρυθμίσεις του latency, τιποτα! Έχω πειράξει τις ρυθμίσεις του buffer size, τιποτα! Έχω αρχίσει και τα παίρνω στο κρανίο!!!

 

Καμια ιδέα κανειςςςςςς? (να σημειωθεί ότι δεν φταίει το Nord, ή κάποιο καλώδιο γιατί τα έχω αλλάξει επανηλλημένα και το πρόβλημα παρατηρείται και όταν ηχογραφώ κάτι και από το PC στο Audacity...) ;Άρα φαντάζομαι ότι  είναι θέμα ρυθμίσεων του Audacity ή θέμα ρυθμίσεων της κάρτας, ε? ε?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εκ πρωτης οψεος μου φαινεται οτι δημιουργεις τρελο feedback με την επιστροφη του καναλιου (pc) απο το materout του μικτη, δοκιμασες να γραψεις απευθειας το nord στην καρτα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εκ πρωτης οψεος μου φαινεται οτι δημιουργεις τρελο feedback με την επιστροφη του καναλιου (pc) απο το materout του μικτη, δοκιμασες να γραψεις απευθειας το nord στην καρτα;

 

Το σκέφτηκα, αλλά θεώρησα πιο βολικό να το ρίξω στο μείκτη μαζί με το PC, για να μπορώ να τα κοντρολλάρω και τα δυο (PC και NOrd) απο κει... θα το δοκιμάσω πάντως να δω τι παίζει... (οπότε προφανώς θα ακούσω το PC απο τα ακουστικά του μείκτη και θα αποφύγω το feedback προς την κάρτα, αν όντως φταίει αυτό...).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν πάς στην "επεξεργασία" στις "προτιμήσεις" και μετά στην "ηχογράφηση", δες αν είναι τσεκαρισμένο το πλαίσιο που λέει " Πλήρης αναπαραγωγή λογισμικού....", αν είναι τσεκαρισμένο επιστρέφει στην έξοδο του υπολογιστή ότι ηχογραφείται εκείνη την στιγμή και γίνεται ανάδραση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το δοκιμασα αυτο που λες. Εβγαλα εκτός τον μείκτη. Συνδεσα το nord απευθειας στο Line in της καρτας και απο το line out της κατεθειαν στα ηχεια. Πάλι το ίδιο. Ενω οταν παιζω για να γραψω ακούω μια χαρά, μόλις κάνω πατησω play στο audacity τον μπουλοo.... Επίσης τσεκαρα και το 'Software playthrough' που ειπε ο άλλος φιλος, αλλα δεν εχει καμία διαφορα... μηπως τελικα να το γυρισω να παίζω noiz να γλυτωσω...?

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δοκιμασες να κανεις εξπορτ αυτο που εχεις γραψει και να το ακουσεις εκτος Audacity?

 

Μόλις το δοκίμασα... τα ίδια. Φαίνεται και στην κυματομορφή της ηχογράφησης άλλωστε. Έχει μέσα 'κλιπαρίσματα'... Και έχω δοκιμάσει να παίξω και με πολύ χαμηλό σήμα, τα ίδια... Μήπως έχει σχέση με τον buffer και το sample rate? αν και πειραματιστηκα και με αυτα αλλα τίποτα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις το δοκίμασα... τα ίδια. Φαίνεται και στην κυματομορφή της ηχογράφησης άλλωστε. Έχει μέσα 'κλιπαρίσματα'... Και έχω δοκιμάσει να παίξω και με πολύ χαμηλό σήμα, τα ίδια... Μήπως έχει σχέση με τον buffer και το sample rate? αν και πειραματιστηκα και με αυτα αλλα τίποτα...

 

Ισως ειναι ανοησια αυτο που λεω και προφανες αλλα.....μηπως,λεμε τωρα,εχεις τον ηχο στο καναλι που γραφεις πολυ ψηλα?

Αν δοκιμασεις να χαμηλωσεις την ενταση του καναλιου του Audacity-οχι απο το μεγαφωνακι,απο το καναλι-μπας και...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ισως ειναι ανοησια αυτο που λεω και προφανες αλλα.....μηπως,λεμε τωρα,εχεις τον ηχο στο καναλι που γραφεις πολυ ψηλα?

Αν δοκιμασεις να χαμηλωσεις την ενταση του καναλιου του Audacity-οχι απο το μεγαφωνακι,απο το καναλι-μπας και...

 

Thanx για τιο τιπ, το δοκίμασα ήδη. ΚΑμία διαφορά. Επίσης δοκίμασα να ηχογραφήσω και με άλλο software, το record for all. Τα ίδια... Εχω μια τελευταία απόπειρα να κάνω, να δοκιμάσω την ίδια διαδικασία στο λαπτοπ, αντί για το PC. Αν κι εκεί μου κάνει τα ίδια, τότε μάλλον φταίει το line in της κάρτας. Δεν δικαιολογείται αλλιώς...

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τσέκαρε μήπως είναι πατημένο το phantom power κατά λάθος.

Επίσης δοκίμασε (αν δεν το έχεις ήδη κάνει) να χρησιμοποιήσεις το pad κουμπί.

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου