Προς το περιεχόμενο

Ηχογράφηση ηλ.κιθάρας από το control room


Man LP

Προτεινόμενες αναρτήσεις

αλλά εγώ ενδιαφέρομαι για να το δοκιμάσω στο δικό μου studio.

 

Δεν μας εχεις περιγραψει τη διαμορφωση του στουντιου σου

 

Ποσα μετρα αποσταση θα ειναι η εξοδος απο τα πεταλια σου απο τον ενισχυτη σου που θα ειναι στο live room?

 

Αν ειναι μικροτερη απο 8-10 μετρα και εχεις εστω και ΕΝΑ buffered pedal στη πεταλιερα σου δεν θα εχεις κανενα προβλημα με ενα "Passive patch bay" (θα μπορουσε να ειναι απο μια..απλη τρυπα στον ψευδοτοιχο του live room μεχρι ενα passive patch bay ή απλα να περασεις το καλωδιο κατω απο την πορτα του live room) ,αλλωστε και μεσα στο live room να ησουν παλι θα ειχες αρκετα μετρα καλωδιο απο την πεταλιερα σου στον ενισχυτη .

 

Αν ειναι μεγαλυτερη τοτε οπως ειπε και ο haryy ενα di που θα εκανε balanced το σημα θα βοηθουσε.

 

Τα παραπανω ισχυουν για COMBO ενισχυτη,για ΚΕΦΑΛΕΣ ισχυει σχεδον παντα το "κεφαλη στο control room-καμπινα στο live room" με τις συνδεσεις που σου ειπε ο haryy

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

(ελαφρώς εκτός θέματος, αρπάζω την ευκαιρία για να πω ποσο γουστάρω τα πετάλια με buffer και πόσο κατά της χρήσης των "true bypass" είμαι).

 

Καθε πετάλι που η έξοδος του είναι low impedance όταν ειναι ανοιχτό σου δίνει σε γενικές γραμμές τα ίδια πλεονεκτήματα που σου δίνει ένας buffer. Τα buffered πετάλια απλώς κάνουν την μετατροπή σε χαμηλή εμπέδηση ακόμη και όταν είναι κλειστά.

 

Κατα τ'αλλα, το πολυ το buffer το βαριέται κι ο Μπουγας.

Το Ξεκούρδιστο Πορτοκάλι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καθε πετάλι που η έξοδος του είναι low impedance όταν ειναι ανοιχτό σου δίνει σε γενικές γραμμές τα ίδια πλεονεκτήματα που σου δίνει ένας buffer. Τα buffered πετάλια απλώς κάνουν την μετατροπή σε χαμηλή εμπέδηση ακόμη και όταν είναι κλειστά.

 

Κατα τ'αλλα, το πολυ το buffer το βαριέται κι ο Μπουγας.

 

Το θέμα ειναι πως με το buffer το σήμα μου είναι παντα μια χαρα :) με το true bypass μετά απο 2, το πολυ 3 πετάλια, χάνεται η μπάλα και πέφτει... Σε άσχετο σημείο βέβαια το συζητάμε όλα αυτο, αλλα αν ο Μπουγάς το βαριέται το μπάφερ καλά κάνει, εγω καθόλου πάντως..! :D το μεγάλα γράμματα true bypass πάνω στα κουτιά βαριεμαι!

 

Και ον τοπικ, οπως λεει και ο SF, αν μιλάμε για απόσταση μικρότερη απο 8-10 μέτρα με καλώδιο απο τα πετάλια στον ενισχυτή no big deal, μια χαρά θα είναι το σήμα.

Τωρα αν γράφεις σε καμιά μέγαλη αίθουσα οπως πχ του sierra, τότε πάσσο..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν μας εχεις περιγραψει τη διαμορφωση του στουντιου σου

 

Ποσα μετρα αποσταση θα ειναι η εξοδος απο τα πεταλια σου απο τον ενισχυτη σου που θα ειναι στο live room?

 

 

Η απόσταση από το pedalboard μέχρι τον ενισχυτή είναι 8-9 μέτρα.

Θα δοκιμάσω με ένα (sommer spirit) 9 μετρο καλώδιο και θα δω.

Έχω πετάλι με buffer στην πεταλιέρα μου.

 

...ω  πανσοφη νυφιτσα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το θέμα ειναι πως με το buffer το σήμα μου είναι παντα μια χαρα :) με το true bypass μετά απο 2, το πολυ 3 πετάλια, χάνεται η μπάλα και πέφτει... Σε άσχετο σημείο βέβαια το συζητάμε όλα αυτο, αλλα αν ο Μπουγάς το βαριέται το μπάφερ καλά κάνει, εγω καθόλου πάντως..! :D το μεγάλα γράμματα true bypass πάνω στα κουτιά βαριεμαι!

 

Και ον τοπικ, οπως λεει και ο SF, αν μιλάμε για απόσταση μικρότερη απο 8-10 μέτρα με καλώδιο απο τα πετάλια στον ενισχυτή no big deal, μια χαρά θα είναι το σήμα.

Τωρα αν γράφεις σε καμιά μέγαλη αίθουσα οπως πχ του sierra, τότε πάσσο..

 

Με έστω και ενα TBP πεταλι σκέτο χωρις καθολου buffer με 3 + 3 μετρα καλωδιο προφανως πεφτει το σημα οταν το πεταλι ειναι off... αλλα και 3 να βαλεις, βαλε δυο patch καλωδιακια 10εκ μεταξυ τους και αλλο τοσο σου λεω εγω εστω σε εσωτερικη καλωδιωση / pcb πας στα +40εκ, δλδ απο τα 6μ στα 6.40μ... αν ακους αυτη τη διαφορα που ειναι κατω απο 10% σαν μηκος, χωρητικοτητα κτλ, θα εκπλησσομουν ευχαριστα. Αρα μαλλον καποιο πεταλι σου δεν συνεργαζοταν καλα με το rig σου οσον αφορα τις εμπεδησεις εισοδου / εξοδου.

 

Δεν ειπε κανεις οχι στους buffer, σου διευκρινησα πως

 

Καθε πετάλι που η έξοδος του είναι low impedance όταν ειναι ανοιχτό σου δίνει σε γενικές γραμμές τα ίδια πλεονεκτήματα που σου δίνει ένας buffer. Τα buffered πετάλια απλώς κάνουν την μετατροπή σε χαμηλή εμπέδηση ακόμη και όταν είναι κλειστά.

 

 

Απο εκει και περα εχει σημασια τι εμπεδηση εξοδου και εισοδου εχουν αυτα τα tbp κυκλωματα και με τι σειρα τα συνδεεις.

 

Απ την αλλη σκεψου πως αν εχεις πολλα πεταλια που εχουν πανω κατω τον ιδιο buffer, αν καθε buffer εχει μια συγκεκριμενη συχνοτικη αποκριση, καθε φορα που θα περναει το σημα σου απο εναν τετοιο πεταλι η αποκριση αυτη θα ενισχυεται, πχ αν υπαρχει καποια συγκεκριμενη μπαντα στα πριμα που την ενισχυουν ισως καταληξεις να την ακους στο τελος πολυ εντονα.

 

Ελπιζω να ειναι σαφη τα παραπανω προς αποφυγη παρεξηγησεων και λαθος εντυπωσεων για καποιον που θα τα διαβασει μελλοντικα.  ;D

Το Ξεκούρδιστο Πορτοκάλι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η απόσταση από το pedalboard μέχρι τον ενισχυτή είναι 8-9 μέτρα.

Θα δοκιμάσω με ένα (sommer spirit) 9 μετρο καλώδιο και θα δω.

Έχω πετάλι με buffer στην πεταλιέρα μου.

 

 

δεν θα εχεις απολυτως κανενα προβλημα τοτε και εγω ενα 9μετρο XXL χρησιμοποιω σε τετοιες περιπτωσεις

 

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου