Προς το περιεχόμενο

O Kanye West, o Μουσικός κι ο Dj


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ποιός είναι αυτός που βάζει τα σύνορα του ποιός είναι μουσικός και ποιός όχι; Θα πρέπει ο συγκεκριμένος να είναι μουσικός ή όχι.

Ποιος ειναι ομως αυτος ορε Νικολα που θα πει οτι ο μαναβης ειναι μουσικος… και χωνεψτε το? 

 

Να σου πω την αληθεια θα περιμενα απο εσενα –που δηλωνεις οτι εχεις σπουδες στην  μουσικη- να εχεις κριτηρια πιο αυστηρα για το ποιος ειναι μουσικος και ποιος οχι… ανεξαρτητα με το αν εχεις φιλο dj καλο παιδι το λεω, γιατι ετσι που αντιμετωπιζεις το σπιτι σου ''θα πεσει και θα σε πλακωσει''

 

Εχεις δικιο παντως σε αυτο που λες, γιατι οταν η αψιμαχια ειναι πχ για νομικα θα παει ενας ταξιτζης να το λυσει? δεν θα παει… γιατι τα νομικα ειναι σοβαρο αντικειμενο… αν και ολους τους αφορα ο νομος, στην τελικη ο νομικος θα πει τι ειναι νομος.  Η μουσικη παλι αν και γενικα δεν αντιμετωπιζεται σοβαρα σαν αντικειμενο, εγω επιμενω να την αντιμετωπιζω σοβαρα.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 317
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

  • Guru

Ποιος ειναι ομως αυτος ορε Νικολα που θα πει οτι ο μαναβης ειναι μουσικος… και χωνεψτε το? 

Μα, αν δεν το έχεις πιάσει, εγώ δεν έχω κανένα πρόβλημα με τις δηλώσεις του οποιουδήποτε ΓΕΝΙΚΑ. Πιο συγκεκριμένα μπορεί κάποιος να μου σπάσει τα νεύρα, αλλά προσπαθώ να μη χαλιέμαι...

 

Το πρόβλημα είναι ότι θες απαραιτήτως να προσάψεις κάτι αρνητικό σε κάποιον (και εκεί είναι που αντιδρώ), ενώ εγώ όχι. Δε με ενδιαφέρει να πω ποιός είναι μουσικός. Απλά αντιδρώ στο ότι ΕΣΥ δε θέλεις κάποιος να λέγετε μουσικός.

 

Να σου πω την αληθεια θα περιμενα απο εσενα –που δηλωνεις οτι εχεις σπουδες στην  μουσικη- να εχεις κριτηρια πιο αυστηρα για το ποιος ειναι μουσικος και ποιος οχι… ανεξαρτητα με το αν εχεις φιλο dj καλο παιδι το λεω, γιατι ετσι που αντιμετωπιζεις το σπιτι σου ''θα πεσει και θα σε πλακωσει''
Τώρα αυτό πως το εννοείς; Ότι λέω ενώ δεν... να σου βγάλω μια φωτό τα πτυχία μου αν θες (joke. δε θα ασχοληθώ).

 

Το ζήτημα εδω είναι ότι δεν απειλούμαι από τους DJ, ούτε από τους bedroom composers, ούτε από τους σκυλάδες, ούτε από αυτός που διδάσκουν 15 όργανα και καλά. Ξέρω τι ξέρω, κάνω τι κάνω, το κάνω καλά και πληρώνομαι για αυτό.

 

Δε με νοιάζει αν θέλει ο μανάβης να λέγεται μουσικός. Ας λέγεται... Με γειά του και χαρά του. Αν καλεστεί να κάνει μια δουλειά και δε μπορέσει θα την πάρει κάποιος που μπορεί. Αν μπορεί να την κάνει τότε ΕΙΝΑΙ μουσικός.

 

Είναι το αντίθετο από το Σύριζα ένα πράγμα!  ;D

 

Εχεις δικιο παντως σε αυτο που λες, γιατι οταν η αψιμαχια ειναι πχ για νομικα θα παει ενας ταξιτζης να το λυσει? δεν θα παει… γιατι τα νομικα ειναι σοβαρο αντικειμενο… αν και ολους τους αφορα ο νομος, στην τελικη ο νομικος θα πει τι ειναι νομος.  Η μουσικη παλι αν και γενικα δεν αντιμετωπιζεται σοβαρα σαν αντικειμενο, εγω επιμενω να την αντιμετωπιζω σοβαρα.

Τώρα σοβαρά. Πιστεύεις ότι ΕΓΩ δεν την αντιμετωπίζω σοβαρα; Γιατί αν είναι έτσι... δε ξέρεις τι λές! ;)
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τώρα αυτό πως το εννοείς; Ότι λέω ενώ δεν... να σου βγάλω μια φωτό τα πτυχία μου αν θες (joke. δε θα ασχοληθώ).

εννοω οτι το εχω διαβασει στα λεγομενα σου, αυτην την πληροφορια εχω … δεν θα ζηταγα ποτε αποδειξεις σε ενα μερος οπου εγω ειμαι ανωνυμος χρηστης… 

Το πρόβλημα είναι ότι θες απαραιτήτως να προσάψεις κάτι αρνητικό σε κάποιον (και εκεί είναι που αντιδρώ), ενώ εγώ όχι. Δε με ενδιαφέρει να πω ποιός είναι μουσικός. Απλά αντιδρώ στο ότι ΕΣΥ δε θέλεις κάποιος να λέγετε μουσικός.

Το ζήτημα εδω είναι ότι δεν απειλούμαι από τους DJ, ούτε από τους bedroom composers, ούτε από τους σκυλάδες, ούτε από αυτός που διδάσκουν 15 όργανα και καλά. Ξέρω τι ξέρω, κάνω τι κάνω, το κάνω καλά και πληρώνομαι για αυτό.

δεν ειναι αρνητικο να βαζεις μουσικη σε παρτι, αυτο προσαπτω μονο, ειναι μαλιστα παρα πολυ καλο και γνωριζεις και πολλα γκομενακια, απλα δεν αρκει αυτο…

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το ζήτημα εδω είναι ότι δεν απειλούμαι από τους DJ, ούτε από τους bedroom composers, ούτε από τους σκυλάδες, ούτε από αυτός που διδάσκουν 15 όργανα και καλά. Ξέρω τι ξέρω, κάνω τι κάνω, το κάνω καλά και πληρώνομαι για αυτό.

 

Δε με νοιάζει αν θέλει ο μανάβης να λέγεται μουσικός. Ας λέγεται... Με γειά του και χαρά του. Αν καλεστεί να κάνει μια δουλειά και δε μπορέσει θα την πάρει κάποιος που μπορεί. Αν μπορεί να την κάνει τότε ΕΙΝΑΙ μουσικός.

 

+1000

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ είμαι μουσικός ή παιζω μουσική?

Ειμαι συνθέτης ή κάνω συνθέσεις?

Ειναι καλές ή κακές οι συνθέσεις μου?

Ποιά ειναι τα κριτήρια που οριζουν μια συνθεση καλή.

Για να θεωρηθεί καλή μια συνθεση είναι προϋπόθεση το άτομο που την εκανε να έχει ενα επίπεδο μουσικών σπουδών?

 

Το παραδειγμα με τα νομικά αναφέρεται σε θεσμικά θέματα.

η μουσική ειναι τέχνη ή είναι και θεσμός?

Εχουν θεσπιστεί κριτήρια μέσω των επιπέδων μουσικών σπουδών. Πρέπει να περιοριζόμαστε σε αυτά για να κρινουμε αν καποιος θεωρείται μουσικός ή αντίστοιχα αυτο που κάνει είναι μουσική?

 

Το να πεί κάποιος στις τέχνες οτι είμαι π.χ. ζωγράφος, μουσικός, γλύπτης κλπ το δικαιούται μονο αμα το ασκεί σαν επάγγελμα και ζει απο αυτο? Ειχε γράψει κατι ωραίο ο theoctapus που με είχε προβληματίσει. Απο τότε που το είχα διαβασει επαψα να λεω οτι ειμαι μουσικός γιατι καμμια φορά το έκανα. Ενιωσα οτι δεν το δικαιούμαι, με ενέπνευσε το post.

Aπο την άλλη έχω ενα μουσικό επιπεδο και αν θεωρητικά αφηνα τη δουλειά μου και αποφάσιζα να παίζω πλήκτρα για να ζήσω και δεν θεωρώ τον εαυτό μου άσχετο γιατι έχω μια εμπειρία, αν μπώ σε ενα σχημα απο τα απειρα που μου έχουν ζητήσει (ψωνάρα χαχαχαχαχαχα αλλα δεν λεω ψεμματα, απειρα δεν ειναι αλλα υπάρχουν) να παιζω π.χ. σκυλάδικα και ζω με αυτά που βγάζω απο αυτό και ασχολουμαι μόνο με αυτο, τοτε θα μπορώ να λεω οτι ειμαι μουσικός?

 

Βγάζουν νόημα αυτά που γράφω?

 

Συμφωνώ με το  ποστ  (on 17.45  12/03/2016) του Nikola by the way.

 

Aυτα ειχα να πω, γιατι μπαινω και διαβάζω και ηθελα να γράψω και κατι.

Επισης με δυσκολευει λιγο στο μάτι και στο μυαλο το καινουργιο interface. Σιγουρα ειναι συνηθεια, αλλα δεν μπορω, εχω φρικάρει λιγάκι, μου ήρθε απότομα :-)

Πιανίστας, Διδάκτωρ Γιουροβιζιονολογίας

με εξειδίκευση στα ΣΥΝΘΕΣΑ'ΙΖΕΡ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

εννοω οτι το εχω διαβασει στα λεγομενα σου, αυτην την πληροφορια εχω … δεν θα ζηταγα ποτε αποδειξεις σε ενα μερος οπου εγω ειμαι ανωνυμος χρηστης…

Έλα που εγώ δεν είμαι ανώνυμος! ;)

 

Αλλά το βασικό εδώ είναι ότι έβαλες κάτι σας πρόκληση για αυτά που λεώ, βασισμένα στο ποιός είμαι. Είμαι αυτός που είμαι και είναι εξαιρετικά εύκολο να ψάξεις και να μάθεις για μένα.

 

Στη δική σου περίπτωση τι γίνεται; Γιατί αν το ποιός είναι παίζει ρόλο στη βαρύτητα των λεγόμενών του, τότε... δε πρέπει να ξέρουμε παραπάνω πράγματα για σένα;

 

Όπως βλέπεις αυτό το καταραμένο σύνορο ενοχλεί πολύ (και φυσικά δε με νοιάζει, το ξαναλέω... Γνώμες πετάμε εδω μέσα όλοι μας ανεξάρτητα με το ποιοί είμαστε).

 

δεν ειναι αρνητικο να βαζεις μουσικη σε παρτι, αυτο προσαπτω μονο, ειναι μαλιστα παρα πολυ καλο και γνωριζεις και πολλα γκομενακια, απλα δεν αρκει αυτο…

Δεν αρκεί για ποιό πράγμα;

 

Για να βγάλει χρήματα ή γκόμενα αρκεί.

Για να διδάξει σε πανεπιστήμιο κλασσική μουσική δεν αρκεί.

Για να τον πεις μουσικό, μια χαρά αρκει βρίσκω...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στη δική σου περίπτωση τι γίνεται; Γιατί αν το ποιός είναι παίζει ρόλο στη βαρύτητα των λεγόμενών του, τότε... δε πρέπει να ξέρουμε παραπάνω πράγματα για σένα;

Δεν εχω ψαξει ποσες πληροφοριες εχεις δημοσιευσει στο φορουμ, πιθανον πολλες, αν ομως μονο η αποψη με ονοματεπωνυμο βαραινε σε ενα φορουμ, τοτε θα επρεπε να μιλας μονο σου με 2-3 ακομα.. σωστο ειναι παντως αυτο, το ποιος μιλαει παιζει τον μεγαλυτερο ρολο σε πραγματικο περιβαλλον, σε φορουμ ομως πολλες φορες πρεπει να λαμβανεις υποψη μονο την αποψη ξερη + κανα 2 ακομα που μπορει να θυμασαι απο το ταδε μελος. Οσο για εμενα, ειμαι μουσικος με την εννοια οτι παραγω μουσικη, αρκετη σε ογκο, η ποιοτητα κρινεται :) επιλεγω ομως να μην δημοσιευω στον ιδιο χωρο που θα αναρτηθει πχ αυτο:

 

 

κτλ…… το οποιο θα χρειαστει να κανω και παραθεση…

αυτα επιλεγω να πω για εμενα, ολα κρινονται. 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπάρχει ένα μικρό ζητηματάκι στο όλο θέμα. Και συγνώμη δηλαδή, αλλά κάποιος πρέπει να το πει.

 

Ποιός είναι αυτός που βάζει τα σύνορα του ποιός είναι μουσικός και ποιός όχι; Θα πρέπει ο συγκεκριμένος να είναι μουσικός ή όχι.

 

Πώς χαρακτηρίζουμε αυτόν που δεν έχουμε ακούσει ποτέ να παίζει μουσική, ποτέ να συνθέτει... τίποτε... Είναι μουσικός ή όχι; Ακόμη και αν έχει γνώσεις μουσικής (ακαδημαϊκές ή μη).

 

Γιατί, ρε παιδιά, ξέρετε πόσο κόσμο ξέρω στη μουσικολογία, και μάλιστα του εξωτερικού με διδακτορικά που δε παίζουν (σχεδόν) νότα; Υπάρχει η θεωρητική κατάρτηση και μετά το χάος... Έχω φίλους τέτοιους... Τρέχα γύρευε.

 

Σε αυτό το σημείο, ακριβώς προκείπτει το πρόβλημα. Ο "αγράμματος" σκυλάς που παίζει μουσική είναι μουσικός σύμφωνα με τον ακαδημαϊκό; Ο ακαδημαϊκός που γράφει avant garde μπαρούφες, είναι μουσικός σύμφωνα με τον ροκά;, κοκ.

 

Οι χιπ-χοκ, ραπ, κλπ έχουν τους καλούς εκπροσώπους τους και τους κακούς. Ο Kanye, όπως είπα πολλές φορές είναι παπάρας, και επιπλέον παντρεμένος με ένα ζώον (που δε μου αρέσει). Πιθανολογώ να ξέρει απολύτως τι κάνει και να κάνει την πλάκα του, τόσο καιρο, το ίδιο κι η Κιμ. Βγάζεις λίγο βυζί, ξεχρεώνει ο άντρας σου... κλπ...

 

Αλλά αυτή η κρίση γενικά αναρωτιέμαι γιατί υπάρχει. Προσωπικά δεν έχω κανένα κόμπλεξ: Τα κάνω όλα και ζω από τη μουσική. Δε μπορεί κανείς να πει ότι δεν είμαι μουσικός. Και δε με νοιάζει κι όλας. Πάντως κάποιους DJ που ξέρω (Γιάννη διαβάζεις?) είναι γαμώτα άτομα ΚΑΙ ξέρουν μουσική.

 

Αααα... και γουστάρω το "γινεται" του Παντελίδη... (άσχετο... ή όχι?).

 

___________________________________

 

Για το αν θα έβαζα τον παπάρα (καλό παίκτη) στην μπάντα η απάντηση είναι κατηγορηματικά όχι! Έχω αρνηθεί σε πολλούς συνθέτες να μπούν στον εκδοτικό οίκο που τρέχω ακριβώς γιατί είναι παπάρες. Και, ναι, ζω απ'αυτό.

Αυτο βασικα  :-*

I'm not bored. I've just got an incredibly boring face.

-Charlie Watts

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

α) 'Ενας φωτογράφος με βγάζει 100 φωτογραφίες. Μου τις δίνει, διαλέγω τις 10 που μου αρέσουν, τις επεξεργάζομαι λίγο στο φώτοσοπ και τις βάζω σε ένα άλμπουμ.

β) 'Ενας φωτογράφος βγάζει 100 φωτογραφίες ένα μοντέλο. Τις δίνει στο περιοδικό όπου ο art director ή οποιοσδήποτε άλλος διαλέγει τις καλύτερες τις επεξεργάζεται στο φώτοσοπ και τις βάζει στο περιοδικό.

 

Εγώ και ο art director δεν είμαστε φωτογράφοι. 

 

Αν ο DJ διαλέγει κομμάτια  μουσικών, τα επεξεργάζεται λίγο και τα βάζει στη σειρά δεν μπορεί να θεωρηθεί μουσικός. Τώρα το αν ξέρει να παίζει ένα όργανο, ξέρει να πιλοτάρει, ξέρει από σκηνοθεσία, φωτογραφία κλπ κλπ τότε θα είναι ένας DJ που είναι και μουσικός, DJ που είναι και πιλότος, DJ που είναι και σκηνοθέτης, DJ που είναι και φωτογράφος κλπ κλπ.  Αλλά ένας "σκέτος" DJ είναι αυτό που λέει το όνομά του, ένα ανθρώπινο jukebox.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Γιατί, ρε παιδιά, ξέρετε πόσο κόσμο ξέρω στη μουσικολογία, και μάλιστα του εξωτερικού με διδακτορικά που δε παίζουν (σχεδόν) νότα; Υπάρχει η θεωρητική κατάρτηση και μετά το χάος... Έχω φίλους τέτοιους... Τρέχα γύρευε.

 

 

Στέκομαι σε αυτό. Το θεωρώ πολύ σημαντικό και το σκέφτομαι συχνά. Γενικά πιστεύω ότι πλέον μεγάλος αριθμός ανρθώπων έχει πρόσβαση στην μόρφωση (σε όλα τα πεδία) και συνεπώς ο αριθμός των "αυθεντιών" έχει αυξηθεί. Έτσι πάμε σε ένα δύσκολο μονοπάτι, ποιος θα πει τι είναι τι; Ποιος είναι τελικά αυθεντία και ποιος όχι; κλπ κλπ. Έχω καταλήξει ότι όπου εμπεριέχεται τέχνη, ευτυχώς ή δυστυχώς, μπαίνει σφήνα η υποκειμενική κρίση. Δεν είναι εύκολο να πει με σιγουριά μια "αυθεντία" αν ο συνδυασμός χρωμάτων στον Χ πινακα είναι ο "σωστός" ή "δημιουγεί το Ψ συναίσθημα". Επίσης, ακόμη και αν το πει, μπορεί 1000000 μη αυθεντίες να διαφωνίσουν και τελικά ο πίνακας να μην πωληθεί. Το ίδιο, πιστεύω, ισχύει και στη μουσική.

 

Παραμένει πάντως πολύ δύσκολη συζήτηση και γι αυτό προτιμώ τις θετικές επιστήμες (τις οποίες και υπηρετώ) όπου 1+1=2 πάντα, και δε μπορεί κανείς να καθιερωθεί ως αυθεντία αν δεν παίξει κάποιες "νότες". Εννοώ δηλαδή ότι και διδακτορικό να έχεις, κανείς δε θα σε θεωρήσει αυθεντία στη φυσική αν δεν τεκμηριώσεις αυτά που λες και αν δεν παράγεις κάτι χειροπιαστό. Επίσης οι θετικές/τεχνικές επιστήμες έχουν το θετικό ότι ο αριθμός των "ερασιτεχνών" είναι περιορισμένος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου