Προς το περιεχόμενο

πρόγραμμα για γράψιμο παρτιτούρας?


edessaios

Προτεινόμενες αναρτήσεις

γράψε άκυρο! άλλο διάβασα το ζώων..... SORRY!!!

 

CuBase..... όμως! ένα πρόγραμμα κι όχι 500 και 500 δουλειές... δε μπορώ να σου πω εγώ πολλά ένα tutorial θα σ' αφήσει μ' ανοιχτό το στόμα για αρχή... έχω 5 μέρες που το παρακολουθώ και είναι η αρχή....

ίδα τα όνειρα σάρκα να παίρνουνε,

τώρα μαζί του τα βλέπω πεθαίνουνε!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 33
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Mε έχετε μπερδέψει τελείως,γιατί δεν υπάρχει μια ολοκληρωτική άποψη! :?

Πχ:Τι προσφέρει το καθένα και γιατί μου προτείνετε το συγκεκριμένο πρόγραμμα? :?:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Mε έχετε μπερδέψει τελείως' date='γιατί δεν υπάρχει μια ολοκληρωτική άποψη! :?

[/quote']

 

Eίναι Ελληνικό χάρισμα αυτό :lol: :lol:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Mε έχετε μπερδέψει τελείως' date='γιατί δεν υπάρχει μια ολοκληρωτική άποψη! :?

[/quote']

 

Eίναι Ελληνικό χάρισμα αυτό :lol: :lol:

\

Φαίνεται!Αλλά τώρα σοβαρά με μπερδέψατε!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κοίτα αυτά τα προγράμματα έχουν σχεδόν τις ίδιες δυνατότητες στην συγγραφή ή αναπαραγωγή παρτιτούρας.

Θα προσπαθήσω να στο περιγράψω όσο απλά γίνεται.

Ότι γράφεις στο αναπαράγει κιόλας για να έχεις μια σφαιρική άποψη του τι κάνεις. Η μπορείς να παίξεις κάτι σε πραγματικό χρόνο στο midi κλαβιέ σου και να στο γράψει κατευθείαν σε πεντάγραμμο. Επίσης μέσω ενός ακόμα προγράμματος που το χρησιμοποιείς σαν plug in, (Photo Score στο Sibelius), μπορείς να σκανάρεις μια ήδη γραμμένη παρτιτούρα και να στην αναπαράγει ή να την επεξεργαστείς περαιτέρω. Μπορείς να γράψεις ότι όργανο θέλεις, από ένα απλό πιάνο, μέχρι όλα τα όργανα μιας ορχήστρας στο ανάλογο κλειδί τους, και να αναπαραχθούν στο τέλος για να ακούσεις την δημιουργία σου. Δηλαδή έχεις την δυνατότητα να γράψεις ένα απλό πεντάγραμμο ή σε σύστημα πενταγράμμων με πέντε, έξη ή και περισσότερα όργανα αν το επιθυμείς. Εν ολίγης μπορείς να γράψεις και να ακούσεις τα πάντα και φυσικά να τα εκτυπώσεις στο τέλος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να ρωτήσω κατι...Μπορείς να κάνεις ιmport ena track midi απο το Live ας πουμε....και να το έχει ετοιμη ταμπλατουρω το sibelius?? Η πρέπει να το επεξεργαστείς για να βγάλει νόημα???...Ξερω γω...θα πρέπει να βαλω μετρα και οπλισμό κτλ...?

Time is just a fraction of the sine.......

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν θες να γράψεις παρτιτούρα για την παρτιτούρα, δηλαδή με τα σωστά μουσικά σύμβολα, ώστε να την δει μετά ένας μουσικός και να παίξει ακριβώς αυτό που έγραψες και από άποψη χρωματισμού και σωστά μετρημένα, τότε χρειάζεσαι το finale (δεν έχω δουλέψει με sibelius).

Αν θες να γράψεις μουσική για πάρτη σου και ο τρόπος που σε βολεύει να γράφεις είναι γράφοντας νότες στο πεντάγραμμο, τότε το cubase είναι αυτό που θες, διότι σου δίνει τη δυνατότητα να πετύχεις τους ήχους ακριβώς που θες, καθώς μπορείς να χρησιμοποιήσεις vst instruments, samplers κλπ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οποιαδήποτε midi πληροφορία είτε ένα track, είτε πολλά track μαζί (στην περίπτωση μιας ολοκληρωμένης δημιουργίας), έχουνε αντίστοιχη σημειογραφία σε παρτιτούρα την οποία μπορείς να δεις αν ανοίξεις τον κατάλληλο editor στα sequencer.

Π.χ. στο Cubase αν πατήσεις πάνω σε ένα midi track και μετά πατήσεις Ctrl+R ή open selection από τον πίνακα Scores, θα δεις οτιδήποτε έχεις γράψει, σε παρτιτούρα με τις ανάλογες νότες, αξίες, μέτρα, διέσεις, υφέσεις και παύσεις. Οτιδήποτε και να έχεις γράψει είτε βγάζει νόημα είτε είναι σκόρπιες νότες ριγμένες τυχαία στο μέτρο του χρόνου.

Όταν το αρχείο αυτό το ανοίξεις μέσα στο Sibelius θα δεις πάλι την ίδια παρτιτούρα με όλα τα προηγούμενα αλλά σίγουρα δεν θα δεις οπλισμό τον οποίο πρέπει να προσθέσεις εσύ αν δεν θέλεις να πήξης στις διέσεις, υφέσεις και αναιρέσεις σε κάθε μέτρο. Συνοπτικά πρέπει να κάνεις πάντα κάποιες επεμβασούλες για να γίνεται πιο ευανάγνωστη η παρτιτούρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν θες να γράψεις παρτιτούρα για την παρτιτούρα' date=' δηλαδή με τα σωστά μουσικά σύμβολα, ώστε να την δει μετά ένας μουσικός και να παίξει ακριβώς αυτό που έγραψες και από άποψη χρωματισμού και σωστά μετρημένα, τότε χρειάζεσαι το finale (δεν έχω δουλέψει με sibelius).

Αν θες να γράψεις μουσική για πάρτη σου και ο τρόπος που σε βολεύει να γράφεις είναι γράφοντας νότες στο πεντάγραμμο, τότε το cubase είναι αυτό που θες, διότι σου δίνει τη δυνατότητα να πετύχεις τους ήχους ακριβώς που θες, καθώς μπορείς να χρησιμοποιήσεις vst instruments, samplers κλπ.[/quote']

 

Αυτά τα δύο προγράμματα τα οποία είναι και τα πιο επαγγελματικά κατά την γνώμη μου, κάνουν ακριβώς τα ίδια πράγματα απλά σε διαφορετικό περιβάλλον εργασίας, λογικό άλλωστε. Τα έχω δουλέψει και τα δύο απλά με το Sibelius ασχολήθηκα πρώτα και μου έκατσε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Mε κατατοπίσατε αρκετά.Το sibelius παίρνει αυτό το plugin

που είπατε?Για τί θα με ενδιέφερε πολύ κάτι τέτοιο!Γιατί ως κύριο σκοπό αυτό έίχα στο νου μου και όλα τα άλλα περιφερειακά.πχ:Θα μπορώ να γράφω τη δεύτερη φωνή μετά?Αυτό θα είναι πολύ ωραίο.Επίσης τι συσχετισμός υπάρχει με το live και πως θα μπορούσα να τα χρησιμοποιήσω παράλληλα?Μου φαίνονται πραγματικά υπέροχα!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου