Προς το περιεχόμενο

Κόλλα για Tolex


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Χρειάζομαι μια φορά την συμβουλή της κοινότητας του noiz ..

 

.. απο ανθρώπους που τουλάχιστον έχουν ασχοληθεί με το αντικείμενο. Και όλο αυτό γιατί έφυγα απο έναν ταπετσέρη, εδώ στη γειτονιά, ο οποίος μου τόνισε ότι δεν πρόκειται να κολλήσει το Tolex με την καμπίνα του ενισχυτή με βενζινόκολλα. Επίσης μου είπε πως ο μόνος τρόπος να κολλήσει σωστά είναι να απλώσω στην καμπίνα ξυλόκολλα ώστε να μην τραβήξει την βενζινόκολλα η οποία θα περαστεί απο πάνω..

 

Αν κάποιος έχει ασχοληθεί με retolexing, παρακαλώ να μου προτείνει κάποια κόλλα αν τυχόν έχω κάνει λάθος επιλογή.. ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Administrator

Ξέρω πως στο Stewart McDonald υπάρχει ειδική κόλα Titebond Liquid Hide Glue και φίλος έκανε εξαιρετική δουλειά με αυτήν. Δεν δοκίμασα τίποτα απο τα παραπάνω που λες και δεν γνωρίζω.

 

Να και το ωραίο video του Dan Erlewine που εξηγεί πως:

 

Live and let Live.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχω ασχοληθει με αλλαγη Tolex σε εναν δικο μου ενισχυτη combo και ειχα εξαιρετικα  αποτελεσματα.Τα σταδια που ακολουθησα ηταν τα εξης.

α) Αφαιρεση του παλιου tolex με χρηση κοπιδιου προσεκτικα ωστε να το κρατησω οσον το δυνατον ακεραιο (χωρις περιττα κοψιματα και σκισιματα ) Σκοπος : το χρησιμοποιησα για Πατρον  ωστε να σχεδιασω το νεο tolex.

β) Χρησιμοποιησα βενζινη καθαρη ωστε να διαβρωσει την παλια βενζινοκολλα και να ξεκολλησει πιο ευκολα και ανωδυνα σε σημεια που δεν ξεκολλαγε τραβωντας το.

γ) ετριψα με τριβειο το ξυλινο κουτι ωστε να φυγει  καθε υπολλειμα παλιας βενζινοκολλας .

δ) Μετα απο μια μερα εκοψα το tolex συμφωνα με το πατρον και κολλησα  με ΒΕΝΖΙΝΟΚΟΛΛΑ το νεο  tolex.Aυτη η δουλεια εχει γινει εδω και 6-7 χρονια και δεν εχω αντιμετωπισει προβληματα ξεκολληματος-αν και το νεο  τολεξ ηταν απο δερματινη πιο χοντρη απο  το παλιο του.Επισης να σημειωσω οτι την ιδια δουλεια κανουμε και στα Fender rhodes πιανα που ανακατασκευαζουμε εξωτερικα.

Αν πας στο ΡΕΠΠΑ στο Μοναστηρακι ζητα μια κολλα της BISON ΠΟΥ ΕΧΕΙ ΣΕ ΣΩΛΗΝΑΡΙΑ Η ΚΑΙ ΣΕ ΔΟΧΕΙΟ (αν παραγγελθει ) ειναι ενας ειδικος τυπος βενζινικολλας που εχει καλυτερη εφαρμογη σε τετοιου ειδους επισκευες.

Αν βαλεις απλη βενζινοκκολα φροντισε να ειναι καλη μαρκα και κυριως φρεσκια.

Ελπιζω να βοηθησα. ;)

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ πολύ για την καθοδήγηση και τις συμβουλές..

 

Η καμπίνα είναι πανέτοιμη ως προς την προεργασία για να υποδεχτεί το νέο tolex. Απλά  στην περίπτωση μου το παλιό ήταν σε άθλια κατάσταση και βγήκε σε κομμάτια..

Έχω αγοράσει μια δερματόκολλα-βενζινόκολλα γενικής χρήσης της Durostick. Θα κάνω δουλειά;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Administrator

Έχω αγοράσει μια δερματόκολλα-βενζινόκολλα γενικής χρήσης της Durostick. Θα κάνω δουλειά;

Hide Glue =  δερματόκολλα. ;)

Live and let Live.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω αγοράσει μια δερματόκολλα-βενζινόκολλα γενικής χρήσης της Durostick. Θα κάνω δουλειά;

  Ναι θα κάνεις δουλειά, απλώς μερικές συμβουλές χρήσης της από μένα (δουλειά μου είναι...). 

  Αλείφουμε με μια πλαστική σπάτουλα, εάν δεν έχεις με μια τηλεκάρτα ή κάτι αντίστοιχο και στις δύο επιφάνειες (όχι μεγάλη ποσότητα) και  περιμένουμε 5-10 λεπτά να στεγνώσει. Ακουμπώντας τις επιφάνειες  που έχουμε αλείψει ίσα ίσα να κολλάνε τα δάχτυλά μας πάνω τους (σημαντικό! ) προσεκτικά τις εφάπτουμε.  Στην συνέχεια  "σιδερώνουμε"  την επιφάνεια με έναν μαλακό τάκο (όχι Μεξικάνικο φαγώσιμο :P ;D), που φαντάζομαι δεν έχεις, οπότε χρησιμοποίησε ένα "μπόγο" από ύφασμα. Και....., βουαλά, σε 4-5 ώρες  είσαι έτοιμος. Καλή επιτυχία!!!!                 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  Ναι θα κάνεις δουλειά, απλώς μερικές συμβουλές χρήσης της από μένα (δουλειά μου είναι...). 

  Αλείφουμε με μια πλαστική σπάτουλα ...

 

Κολλητέ έγραψες 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν θα μπορούσες να ήσουν πιο κατατοπιστικός!  ;)

Ευχαριστώ πολύ για τα tips!

 

Αα και κατι τελευταίο..

Το Tolex έχει σε κάποια σημεία τσακίσει, προφανώς γιατί ήταν διπλωμένο. Μπορώ κάπως να το σιδερώσω με σίδερο και σε χαμηλή θερμοκρασία ή να μην δώσω σημασία γιατί θα "'έρθει" μόνο του όταν τελικά κολληθεί επάνω στην καμπίνα;;  ???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αα και κατι τελευταίο..

Το Tolex έχει σε κάποια σημεία τσακίσει, προφανώς γιατί ήταν διπλωμένο. Μπορώ κάπως να το σιδερώσω με σίδερο και σε χαμηλή θερμοκρασία ή να μην δώσω σημασία γιατί θα "'έρθει" μόνο του όταν τελικά κολληθεί επάνω στην καμπίνα;;  ???

 

Εγω το εκανα με το πιστολακι για τα μαλλια (πανω στην τσακιση)και μετα το τυλιξα ρολο

για δυο μερες.

Κολλα εβαλα την Bison kit και την περασα με πινελο. :)

20160410_191030.thumb.jpg.d764911d2d9a388bb87a363f06107b5a.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το Tolex έχει σε κάποια σημεία τσακίσει, προφανώς γιατί ήταν διπλωμένο. Μπορώ κάπως να το σιδερώσω με σίδερο και σε χαμηλή θερμοκρασία ή να μην δώσω σημασία γιατί θα "'έρθει" μόνο του όταν τελικά κολληθεί επάνω στην καμπίνα;;  ???

  Δεν νομίζω ότι θά'ρθει μόνο του, το σίδερο άστο......καλύτερα θέρμανέ το με πιστολάκι μαλλιών και τύλιξέ το, όπως έγραψε ο Thanoszin.

Κολλα εβαλα την Bison kit και την περασα με πινελο. :)

  Με σπάτουλα (περνώντας την πολλές φορές πάνω από την επιφάνεια) η κόλλα θα απλώσει πιο ομοιόμορφα, απ'ότι με πινέλο, με αποτέλεσμα την πιο λεία εφαρμογή!                                                                                                                                                       

Υ.Γ.  Dinosp, είμαι άνδρας με πολλά χαρίσματα..... ;) :o ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου