Προς το περιεχόμενο

Balanced ή Unbalanced σύνδεση για effect?


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γειά σε όλους! Έχω μια allen & Heath ZED 14 και την φέτα εφέ  Lexicon MX 300 και θα ήθελα να ρωτήσω. Να την συνδέσω με Balanced καλώδια στην κονσόλα? Θα έχει κάποια διαφορά στον ήχο? Βόμβο δεν έχω παρατηρήσει τώρα που την έχω με unbalanced.

Γενικά θα πρέπει αν είναι δυνατόν για να συνδέω τα πάντα (Ηχεία,monitor,και  φετες εφε/κομπρεσσορες/equalizer) να χρησιμοποιώ balanced καλώδια?

Ευχαριστώ εκ των προτέρων!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω μια allen & Heath ZED 14 και την φέτα εφέ  Lexicon MX 300 και θα ήθελα να ρωτήσω. Να την συνδέσω με Balanced καλώδια στην κονσόλα?

Yeap. tea_yellow.gif

 

Γενικά θα πρέπει αν είναι δυνατόν για να συνδέω τα πάντα (Ηχεία,monitor,και  φετες εφε/κομπρεσσορες/equalizer) να χρησιμοποιώ balanced καλώδια?

Yeap. Tea_green.gif

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Waterfall σε ευχαριστώ. Μπορείς να μου πεις και τον λόγο; Έστω να ξέρω το γιατί τα συνδέω έτσι.Καταλαβες, για όταν  με ρωτάνε να το παίζω ψαγμένος! :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Oι balanced συνδεσεις ειναι καλυτερες, πιο αθορυβες/ανθεκτικες στην παρεμβολη παρασιτων/θορυβου κλπ. Οπου μπορεις να τις χρησιμοποιεις, ιδιαιτερα για να συνδεσεις active monitors σε μια κονσολα, καν'το, δεν θα σου κοστισει κατι περισσοτερο. Η κονσολα που εχεις και το MX300 διαθετουν balanced/unbalanced Ins/Outs, οποτε διαλεξε πως να τα συνδεσεις. Και unbalanced να τα συνδεσεις δεν τρεχει και τιποτα, αλλα τα monitors σου θα σου προτεινα να τα συνδεσεις με balanced καλωδια

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα balanced καλώδια έχουν +6db παραπάνω ένταση στο σήμα σε σχέση με τα unbalanced, έχουν λιγότερο θόρυβο και γενικά προτιμούνται για καλώδια άνω των 6 μέτρων γιατί σε μεγάλα μήκη καλωδίων ο θόρυβος στα unbalanced αρχίζει και γίνεται αισθητός.

Έχουν επίσης πιο περίπλοκη υλοποίηση στις συσκευές (το κύκλωμα για balanced είναι πιο σύνθετο).

Σαν τιμή ανά μέτρο καλωδίου και ανά τύπο είναι πολύ κοντά με τα αντίστοιχα unbalanced.

Αν δεν έχεις αγοράσει ήδη καλώδια για τις συνδέσεις σου σίγουρα είναι καλή ιδέα να πάρεις κατευθείαν balanced για όλους τους παραπάνω λόγους..

Σε καλώδια μικρού μήκους, βέβαια, το μόνο που θα κερδίσεις πρακτικά είναι δυνατότερο σήμα (κι αυτό καλό είναι).

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Administrator

Unbalanced είναι η μεταφορά σήματος μέσω καλωδίου 2 αγωγών. Από τον ένα αγωγό περνά το σήμα και ο άλλος είναι η γείωση. Αν είναι κατασκευασμένο απο καλό καλώδιο και ακροδέκτες, δεν έχει αισθητή απώλεια ποιότητας μέχρι τα 2-2,5 μέτρα μήκος.

 

Για να αποφευχθεί η απώλεια σήματος όταν πρέπει να τρέξουν πολλά μέτρα καλώδιο απαιτείται balanced σύνδεση. Αυτή έχει καλώδιο 3 αγωγών. Στον ένα αγωγό είναι η γείωση και στους άλλους 2 το σήμα (στον έναν με αντεστραμμένη φάση).

 

Αρα αν τα εφέ σου είναι κοντά στην κονσόλα (κάτω απο 2 μέτρα) δεν έχεις πρόβλημα.

Επαναλαμβάνω είναι σημαντική η ποιότητα του καλωδίου (π.χ. Belden, Klotz, Monster) αλλά και των ακροδεκτών (Switchcraft, Neutrik).

 

Πιο αναλυτικά θα διαβάσεις στο θέμα Ποιά η διαφορά Balanced και Unbalanced;

Live and let Live.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το ζυγιμένο σήμα είναι απαραίτητο για μέγάλες αποστάσεις όπως:

Σε μια συναυλία από την ορχήστρα ως τον ηχολήπτη .

Σε ένα studio από το play room ως το control μέσα από τοίχους, ταβάνια κτλ.

Σ' ένα μαγαζί από το πατάρι μέχρι τον ηχολήπτη.

Σ' αυτές τις περιπτώσεις λαμβάνοντας υπ' όψιν και τα καλώδια ρεύματος, dimers, φωτορυθμικά που θα προκαλέσουν θορύβους το ζυγισμένο σήμα είναι απαραίτητο.

Μέσα στο δωμάτιό σου από το ένα ράφι μέχρι το άλλο ουδεμία πρακτική διαφορά δεν υπάρχει. Αν κάποιος υποστηρίζει οτι ακούει διαφορά στον ήχο σε αποστάσεις 5-6 μέτρων ή ακόμα και 10 τότε αν του ρίξεις ένα ποτήρι νερό στην μάπα θα βαχυκυκλώσει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δηλαδή koftis για απόσταση μέχρι 5 μέτρα απο κονσόλα στα μόνιτορ σε μικρό live με τα balanced δε θα έχει καμμία διαφορά σε σχέση με τα απλά;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Administrator

Μέσα στο δωμάτιό σου από το ένα ράφι μέχρι το άλλο ουδεμία πρακτική διαφορά δεν υπάρχει. Αν κάποιος υποστηρίζει οτι ακούει διαφορά στον ήχο σε αποστάσεις 5-6 μέτρων ή ακόμα και 10 τότε αν του ρίξεις ένα ποτήρι νερό στην μάπα θα βαχυκυκλώσει.

...και επιστημονικά τεκμηριωμένο! ;D

Live and let Live.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...
  • Guru

να ξεκαθαρίσουμε και κάτι (που δεν είναι δυστυχώς αυτονόητο για όλους) και το ανέφερε ο Γιάννης παραπάνω...

 

η "εν δυνάμει δυνατότητες" μιας συνδεσμολογίας, δεν την καθιστούν απριόρι καλύτερη, καθολικά "δια πάσαν" υλοποίηση...

 

αν εξαιρέσουμε ιδιαίτερες συνθήκες (μεγάλη απόσταση, προβληματικές ηλεκτρολογικές εγκαταστάσεις), μπορεί κάλλιστα ένα unbalance καλώδιο να είναι απείρως καλύτερο από ένα balance... είναι καθαρά θέμα ποιότητας κατασκευής...

 

αν λοιπόν χωρίς να έχεις "διαπιστωμένο" πρόβλημα θορύβου, διαθέτεις ήδη ένα καλώδιο unbalance των 30€ και το αντικαταστήσεις με κάποιο balance των 10€, κατά κανόνα θα έχεις χειρότερο ήχο κάνοντας μια τρύπα στο νερό...

 

από την άλλη αν στήνεις setup και το gear σου υποστηρίζει αμφίδρομα balance συνδεσμολογία, καλό είναι να την προτιμήσεις προλαμβάνοντας και μελλοντικές καταστάσεις που ενδέχεται να προκύψουν (ακόμα και σε μικρές αποστάσεις θα σαι καλύτερα "θωρακισμένος" από τυχόν παρεμβολές ας πούμε)...

δεν μιλάω αν δεν ξέρω... η σιωπή (μου) είναι χρυσός (στην τσέπη του άλλου)...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου