Προς το περιεχόμενο

Vintage vs Gotoh modern Tele Bridge.


Προτεινόμενες αναρτήσεις

"Γουάου!" που λένε και στο χωριό μου! Δεν περίμενα τέτοια διαφορά. Τι ξύλα και μαγνήτες... Τι είναι καλύτερο ηχητικά νομίζω όμως πως είναι καθαρά θέμα καθαρά γούστου. Μου άρεσαν πιο πολύ τα vintage καθαρά και τα modern γκάζια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 29
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

  • Administrator

Στο twang υπάρχει μια διαφορά αντιληπτή σε μένα. Η vintage έχει πιο στρογγυλή νότα. Με πιο πολύ όγκο και ισσοροπημένη περιβάλλουσα καμπύλη.

Στα ακόρντα η διαφορά είναι ανεπαίσθητη.

Αν και μου αρέσει οπτικά και χρηστικά η Gotoh, ηχητικά προτιμώ την άλλη.

Live and let Live.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Βαλε πίσω την vintage γεφυρα.

Απαπαπα...την κατέστρεψες την κιθάρα....σαν stratocaster την έκανες.  ;D ;D ;D ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βαλε πίσω την vintage γεφυρα.

Απαπαπα...την κατέστρεψες την κιθάρα....σαν stratocaster την έκανες.  ;D ;D ;D ;D

 

υπερβολες...και ο θεος το εχει κανει  ;D

 

KeithRichards.jpg

 

Στο twang υπάρχει μια διαφορά αντιληπτή σε μένα. Η vintage έχει πιο στρογγυλή νότα. Με πιο πολύ όγκο και ισσοροπημένη περιβάλλουσα καμπύλη.

Στα ακόρντα η διαφορά είναι ανεπαίσθητη.

Αν και μου αρέσει οπτικά και χρηστικά η Gotoh, ηχητικά προτιμώ την άλλη.

 

τι σου ειναι το αυτι...εγω παλι ακουω μεγαλη διαφορα στα ακκορντα και στα βρωμικα και ελαχιστη στο twang....

 

"Γουάου!" που λένε και στο χωριό μου! Δεν περίμενα τέτοια διαφορά. Τι ξύλα και μαγνήτες... Τι είναι καλύτερο ηχητικά νομίζω όμως πως είναι καθαρά θέμα καθαρά γούστου. Μου άρεσαν πιο πολύ τα vintage καθαρά και τα modern γκάζια.

 

που να δεις αν αλλαξεις και γεφυρα και μαγνητες... ;D

 

προς το παρον την αφηνω ετσι γιατι μου αρεσει....μετα βλεπουμε  :)

 

 

 

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προτιμώ τον ήχο της vintage και στα καθαρά και στα βρώμικα. Παρατήρησα ότι έχεις θέμα με το intonation ή ήσουν ελαφρώς ξεκούρδιστος ή έπαιξες φάλτσα (ειδικά στο πρώτο σετ)  :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στο twang υπάρχει μια διαφορά αντιληπτή σε μένα. Η vintage έχει πιο στρογγυλή νότα. Με πιο πολύ όγκο και ισσοροπημένη περιβάλλουσα καμπύλη.

Στα ακόρντα η διαφορά είναι ανεπαίσθητη.

 

Ακριβώς το ίδιο πιστεύω κι εγώ. Θα μπορούσα να είχα σταματήσει να ακούω στα πρώτα δύο samples μια και εκεί φάνηκε τι έχει γίνει. Για μένα δεν τίθεται θέμα. Vintage all the way.

Ενωμοτάρχης

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μονο εγω εχω αγχωθει απο το παρον thread? Ο SF βαζει μοντερνες tele γεφυρες και του αρεσουν? ΣΕ ΤΙ ΚΟΣΜΟ ΘΑ ΦΕΡΟΥΜΕ ΤΑ ΠΑΙΔΙΑ ΜΑΣ?

 

Εχεις δικιο...ΠΟΥ ΠΑΜΕ?  ;D

 

Προτιμώ τον ήχο της vintage και στα καθαρά και στα βρώμικα. Παρατήρησα ότι έχεις θέμα με το intonation ή ήσουν ελαφρώς ξεκούρδιστος ή έπαιξες φάλτσα (ειδικά στο πρώτο σετ)  :)

 

Δεν ειχα κουρδισει και πολυ σπουδαια στο πρωτο κλιπ,πηρα την κιθαρα απο το σταντ και επαιξα βιαστικα,στο δευτερο μια χαρα ειναι.Προβληματα intonation δεν υπαρχουν σε καμμια απο τις 2 γεφυρες λογω...κατασκευης (και να θες δηλ. να μην ιντοναρουν...ιντοναρουν  ;D)

 

Η μεγαλη διαφορα παντως ειναι στον ΑΚΟΥΣΤΙΚΟ ηχο της κιθαρας .Ειναι απιστευτο το ποσο πιο ΔΥΝΑΤΑ και ζωντανα ακουγεται η μοντερνα γεφυρα σε σχεση με την vintage (σχεδον διπλασιαζεται ο ΑΚΟΥΣΤΙΚΟΣ ηχος) τελικα μαλλον δεν εχει καμμια σχεση ο ακουστικος με τον ηλεκτρικο ηχο μιας ΗΛΕΧΤΡΟΝΙΚΙΑΣ κιθαρας  ;D

 

Εχω γραψει τους δυο ακουστικους ηχους στο κινητο και μολις μπορεσω να περασω τα files θα τα ποσταρω.

 

Παντως προσωπικα στη ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΗ κιθαρα μαλλον προτιμω την modern,ο ηχος ειναι πιο γεματος και πιο balanced & το twang ειναι μια χαρα (εχει τοσο πολυ αλλωστε αυτη η κιθαρα λογω των Antiquities που δεν χρειαζεται vintage bridge ) βεβαια YMMV.....για αυτο & ζητησα και γνωμες.

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου