Προς το περιεχόμενο

Born again. cigaret13


cigaret13

Προτεινόμενες αναρτήσεις

...αυτάααααα......

  Πρώτα πρώτα ευχαριστώ για την εμπεριστατωμένη  "κριτική" Δημήτρη και πάμε....     

  Για τα 1), 2), 3), 4)...... Όλο το κομμάτι είναι σε Ντο μιξολύντιαν (εντάξει η εισαγωγή έχει και Ντο#) και στα  τέσσερα μέρη του "παίζω" με τις ξαδέλφες της, την Dorian, Lydian, Aeolian και Ionian.....η Phrygian και η Locrian δεν μου "κάθησαν" στα αυτιά μου καλά με το όλο mood του κομματιού και τις άφησα απ'έξω :D. 

   

  Τα λέω όλα αυτά γιατί στα αυτιά μου, εν αντιθέση με παλαιότερα κομμάτια μου με αλλαγές σε τονικές, αυτό ρέει καλύτερα.  Όσο για τα πολλά θέματα, νομίζω ότι πάνω από 1,0-1,5  λεπτό ένα θέμα θα κουράσει και θα το κουράσω.... ;).  Όταν γράφω τραγούδια (με στίχους-φωνή) τα πράγματα είναι πιο απλά, κουπλέ-ρεφραίν-γέφυρα και τέλος. Με τα ορχηστρικά ομως δεν θέλω να "βαρεθεί" ο ακροατής και επειδή είμαι τεμπελάκος (στο κάτω κάτω το χόμπυ μου κάνω) διαλέγω τον εύκολο δρόμο των πολλών αλλαγών αντί της ανάπτυξης ενός ή δύο θεμάτων.

                 

Για τα 5) και 6) τώρα, για να πω την αλήθεια δεν σε καταλαβαίνω.....τι εννοείς "δέσιμο";    Daw, tracks, vst (guitar ring), μίξη και στο τέλος στο master track ένα compresor glue.  Εάν θέλεις διευκρίνησέ το μου καλύτερα.

 

  Για το 6) τα τύμπανα, τι να πώ....... :-[  καταβάλω τεράστιες προσπάθειες, αλλά φευ..... και όχι δεν είναι άποψη........ :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 21
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

δεσιμο εννοώ την "ενορχήστρωση" των κιθαριστικών μερών.

Υπάρχει ένας μεγάλος διδάξας που πριν μερικά χρόνια έπεσε από μια φοινικιά....

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεσιμο εννοώ την "ενορχήστρωση" των κιθαριστικών μερών.

  Άααααα!             

Υπάρχει ένας μεγάλος διδάξας που πριν μερικά χρόνια έπεσε από μια φοινικιά....

Τον μπαμπά του Jack Sparrow εννοείς...; :D ;D ;D ;D
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φωτη, εμενα μου άρεσε, ωραιοι ήχοι, ζωντανό, το μπασο λιγο βρισκω χαμηλα για να "γεμιζει" λιγο στη μιξη και να ενισχυει το groove και τονικα.

Ωραια θεματα.

Μπράβο.

Εγω ειμαι ευχαριστημενος λολ

O Influencer Των Συνθεσάιζερ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σαν κομμάτι είναι πάρα πολύ ωραίο, με το θέμα της  εισαγωγής (που ξαναμπαίνει κάπου στη μέση) να δεσπόζει και να ΣΚΟΤΩ.

 

Κάτι που δεν μου έκατσε, είναι μια ..... "τετραγωνίλα" (δεν ξέρω πώς αλλιώς να το πω) που μου έβγαλαν (πιο πολύ) τα τύμπανα ρυθμικά.

Θα ήθελα να ήταν λίγο πιο ελεύθερα, με κάποια σημεία που μπορεί μεν να υπονοούσαν το ρυθμικό μοτίβο, αλλά να μην ήταν τόσο στακάτα ρυθμικά.

 

All in all, GREAT. :)

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το μπασο λιγο βρισκω χαμηλα για να "γεμιζει" λιγο στη μιξη και να ενισχυει το groove και τονικα.

Κάτι που δεν μου έκατσε, είναι μια ..... "τετραγωνίλα" (δεν ξέρω πώς αλλιώς να το πω) που μου έβγαλαν (πιο πολύ) τα τύμπανα ρυθμικά.

Θα ήθελα να ήταν λίγο πιο ελεύθερα, με κάποια σημεία που μπορεί μεν να υπονοούσαν το ρυθμικό μοτίβο, αλλά να μην ήταν τόσο στακάτα ρυθμικά.

  Μετά από αυτές τις "παρατηρήσεις" των "παιδιών" πιο πάνω (ευχαριστώ παιδιά.... :)) όπως και του Dimsonic, ξανάλλαξα το άσμα στο αρχικό μου ποστ με καινούρια βέρσιον.       

  Από την αρχή όλα τα τύμπανα λοιπόν, δυνάμωσα το μπάσο και έκανα λίγες μικρές διορθώσεις εδώ και εκεί.       

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

λίγο καλύτερα τώρα...

δυό αδιάκριτες ερωτήσεις..

 

τα τύμπανα με τί είναι γραμμένα?

monitoring με τί κάνεις? ακουστικά ? ποιά? ηχεία ? ποιά?

Με τα ίδια ηχεία κάνεις monitoring και ακούς το τελικό αποτέλεσμα?

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα τύμπανα είναι γραμμένα με το Superior Drummer 2 της Toontrack, χωρίς καμιά επεξεργασία ή πρόσθετα στον ήχο τους, εκτός από κάποιες αυξομειώσεις στις εντάσεις τις μπότας, του ταμπούρου κ.τ.λ.  Παλαιότερα (όχι και τόσο....) έβαζα τα μέρη της drums σχεδόν αυτούσια, τώρα τους αλλάζω τα φώτα προσθαφαιρώντας.               

  Monitoring ως επί το πλείστον με ακουστικά, αλλά και με το στερεοφωνικό του σαλονιού (εκεί να δεις γκρίνια από την Πόντια.... :-X)    Είναι μέσα στα σχεδιά μου αγορά μόνιτορς τώρα σύντομα......μόλις βγούμε για τα καλά από την κρίση :o ;D ;D ;D       

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα τύμπανα είναι γραμμένα με το Superior Drummer 2 της Toontrack, χωρίς καμιά επεξεργασία ή πρόσθετα στον ήχο τους, εκτός από κάποιες αυξομειώσεις στις εντάσεις τις μπότας, του ταμπούρου κ.τ.λ.  Παλαιότερα (όχι και τόσο....) έβαζα τα μέρη της drums σχεδόν αυτούσια, τώρα τους αλλάζω τα φώτα προσθαφαιρώντας.               

  Monitoring ως επί το πλείστον με ακουστικά, αλλά και με το στερεοφωνικό του σαλονιού (εκεί να δεις γκρίνια από την Πόντια.... :-X)    Είναι μέσα στα σχεδιά μου αγορά μόνιτορς τώρα σύντομα......μόλις βγούμε για τα καλά από την κρίση :o ;D ;D ;D       

 

κοίτα να δεις.

τα toontrack δεν τα πειράζουμε πολύ στον ήχο. Εσύ θα έπρεπε να το ξέρεις πιό καλά γιατί τα έχεις περισσότερο καιρό.

Εγώ τα έχω μόλις δυό μήνες. Αλλά και πάλι στο κομμάτι αυτό δεν είναι ΕΖ.

 

Τώρα ακουστικά...

Ποιά ακουστικά?

Υποψιάζομαι ότι τα ακουστικά σου , σου δίνουν λάθος γενική εικόνα και το μιξ σου τελικά βγαίνει σκληρό και επιθετικό.

Όχι ότι φταις. Εσύ ακούς καλά, αλλά για τους άλλους δεν βγαίνει καλά.

 

Και από εκεί και πέρα παίζει ρόλο και το στερεοφωνικό του σαλονιού.

Εγώ έχω μόνιτορς και το στερεοφωνικό στη σοφίτα και μιξάρω και με τα τρία (και με ακουστικά - πρώτα με αυτά).

Βέβαια έχω δώσει πολλά λεφτά σε ακουστικά και σχετικά καθώς έχω αρκετή μούρλα με τα hifi κλπ.

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου