Προς το περιεχόμενο

A Buying Guide to Rotary Speaker SIMs


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ειναι καιρος να αγορασεις ενα Hammond Dimsonic. Εχεις εναν οργανιστα μεσα σου που σου φωναζει "Buy a Hammond, Buy a Hammond...".

E, Buy it να ηρεμησεις...meditate.gif

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 23
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

To XK1 ειναι out of production πλεον. Κι εγω πως το βρηκα ειναι μεγαλη ιστορια. Δεν βλεπεις συχνα να πωλουνται. Το πληκτρολογιο του ειναι ημιβαρυκεντρισμενο waterfall της Fatar, το TP-8O. Το "Ο" στο τελος σημαινει Organ και το χρωμα του ειναι Ivory, οχι εντελως λευκο. Εξαιρετικο πληκτρολογιο που το βρισκεις σε παρα πολλα πληκτροφορα, οπως στο Crumar Mojo, σε μερικα Nord Electro και Nord C, στη σειρα SK της Hammond και στο XK1c, στα Korg CX/BX και σε αλλα πολλα.

 

http://www.fatar.com/pages/TP_8O.htm

 

Τα Hammond ποτε δεν ειχαν βαρυκεντρισμενα πληκτρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απλα ο  fusionakis εγραψε οτι δοκιμασε το Mini Vent (που ειναι ενα Ventilator I αλλα με λιγοτερες real time ρυθμισεις) και δεν του αρεσε και πολυ, το βρηκε οτι χανει σε "παρουσια". Το δοκιμασε σε κιθαρα, αν ειχε καποιο Hammond και το δοκιμαζε πανω σ'αυτο θα το ειχε ακομα στην κατοχη του. ;D

 

Χωρίς φατσούλα, και γω το πιστεύω αυτό που λες. Απλά εξήγησα ότι παρόλο που μου άρεσε, το απέρριψα σαν κομμάτι του live rig μου.. όχι λόγω κακής απομίμισης leslie, αλλά λόγω μειωμένης παρουσίας σε σχέση με το παρόμοιο - με βάση τα θέλω μου - ψευδοleslie εφέ που πετύχαινα με ένα chorus.

 

Τώρα το ότι το έδωσα συνέβη επειδή παιχτικά δεν έχω και πολύ ρεπερτόριο για να το χρησιμοποιώ συχνά, ούτε είμαι κανένας Charlie Hunter ή Greg Koch. Ελπίζω αυτός που το πήρε να του έκανε πιο συχνή χρήση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου