Προς το περιεχόμενο

Ρελέ διαρροής στο σπίτι..


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Εξηγησέ της επίσης οτι κάποια στιγμη, sooner or later, θα χρειαστεί να το αντιμετωπίσει. Σε καινούργιο ηκεκτρολογικό σχέδιο θα φανεί και δεν θα μπορεί να πάρει ρεύμα μέχρι να το φτιάξει.

 

Ευχαριστώ Λακη, πολυ σωστο και καίριο.

 

Τάκη πρώτα ψάξε για σπίτι.

 

Μετά της λες ότι σου είπε ο Λάκης και αν δεν μασήσει.... χαιρέτα την.

Αλλά καλό είναι να έχεις εναλλακτική λύση για να έχεις το πάνω χέρι.

 

Ναι, σωστο και αυτο.

 

Αν και δεν την παλευω αλλο με μετακομισεις: 2 στην Πατρα ως φοιτητης, 2 στη Σκωτία, 4 στη Γερμανία, Μυτιλήνη, Αθήνα, βαρεθηκα... θα παρω τροχοσπιτο :)

Το Ξεκούρδιστο Πορτοκάλι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 47
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Ψάξε βρες έναν φίλο ή συγγενή δικηγόρο και ζήτησέ του σαν χάρη να την πάρει ένα τηλέφωνο και τα της πετάξει δυο-τρια νομικά του στυλ "Γειά σας, εκπροσωπώ τον κ. <ονομά σου> και μπλα, μπλα,...". Trust me, it works. Εσύ δεν χρειάζεται να πεις τίποτα, θα σε πάρει τηλέφωνο αυτή μετά ;)

 

Αλλιώς ψάξε σπίτι και φύγε. Δεν αξίζει να δίνει κανείς λεφτά σε έναν άνθρωπο με τέτοιο επίπεδο μαλακίας. Να το βάλει εκεί που ξέρει το σπίτι.

Ο Αριστοτέλης γίνεται κτήμα του Γερμανού που τον μελετά, όχι του Έλληνα που τον αγνοεί

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

http://www.deddie.gr/el/upiresies/asfaleia/entupa

 

http://www.deddie.gr/Documents2/ENTYPA%20DEDDIE/Elenxate%20tin%20ilektriki%20egkatastasi%20tou%20spitiou%20sas%20new1.pdf

 

Με τον Νόμο 4483/1965 (ΦΕΚ Ά 118/1965) η υποχρέωση και η

ευθύνη για τον έλεγχο και τον επανέλεγχο των ηλεκτρικών εγ-

καταστάσεων μεταφέρθηκε από το τότε Υπουργείο Βιομηχανίας

στους κατασκευαστές των ηλεκτρικών εγκαταστάσεων και τους

ιδιοκτήτες – χρήστες τους και καθιέρωσε την Υπεύθυνη Δήλωση

Εγκαταστάτη (ΥΔΕ).

Εφόσον μετά από ατύχημα ή δυστύχημα από ηλεκτρικά αίτια ή

μετά από καταγγελία ή αυτεπάγγελτο έλεγχο, διαπιστωθεί,

κατά τον έλεγχο της εγκατάστασης, η μη τήρηση της Νομοθε-

σίας μπορεί να προκύψουν τα ακόλουθα αποτελέσματα:

Οικονομικές αλλά και ποινικές κυρώσεις για τον ηλεκτρολόγο

που την έχει ελέγξει και έχει υπογράψει την ΥΔΕ (Ν.3982,

ΦΕΚ Α' 143/2011).

Οικονομικές αλλά και ποινικές κυρώσεις για τον ιδιοκτήτη/

χρήστη της εγκατάστασης εάν υπάρξει βλάβη τρίτων, και

• την μη ηλεκτροδότηση ή τη διακοπή ηλεκτροδότησης της εγ-

κατάστασης

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οφείλεις φίλε μου auditory να ενημερώσεις την ΔΕΔΗΕ.

Από την άλλη οφείλεις να το έχεις για σένα. Οπότε, αν δεν στο βάζει, ΠΡΕΠΕΙ να το βάλεις μόνος σου. (εντάξει μπορείς και χωρίς αυτό χτύπα ξύλο).

 

Να σου πω παράδειγμα πρόσφατο.

Στο πατρικό μου, έκανα αλλαγή στο όνομά μου μια και ο πατέρας μου μας άφησε.

Εκεί μένει η μάνα μου τώρα.

Με την αλλαγή η ΔΕΔΗΕ απαίτησε νέο σχέδιο ενημερωμένο με ρελε.

Ο ένας ηλεκτρολόγος που ήρθε μου είπε: κοίτα να δεις, εδώ είναι παλιά οικοδομή. Για να γλυτώσεις τα λεφτά και επειδή λόγω παλιών γραμμών το ρελέ θα πέφτει, θα το βάλουμε, θα το βγάλουμε φωτό, θα το δείξουμε στο σχέδιο αλλά δεν θα υπάρχει. Υπογραφή θα βάλει άλλος κλπ άλλα κουφά.

Αφού τον έδιωξα ήρθε άλλος. Μου είπε πάνω κάτω τα ίδια.

Μετά από ψάξιμο έφερα άλλον, τα έψαξε όλα και έβαλε και ρελέ και δούλεψε και όλα καλά. Με τα μισά λεφτά των άλλων και απόδειξη!

 

Τη λύση στην είπα.

Θα το βάλεις και θα το πληρώσεις με πλήρη παραστατικά.

Θα σφιχτείς και θα κάνεις υπομονή.

Πριν φύγεις δυό μήνες, δεν θα πεις κουβέντα. Αντί ενοικίου προτελευταίου μήνα θα αφήσεις την εγγύηση και αντί ενοικίου τελευταίου θα επικαλεστείς την αλλαγή του πίνακα.

ΑΝ ΣΟΥ ΚΑΝΕΙ κόλπα. Που δεν θα σου κάνει.

Και εφ όσον δεν σου κάνει τότε πλήρωσε τον τελευταίο μήνα.

(τα παραπάνω - χωρίς εννοείται την υπόθεση ρελέ - μου τα έχουν κάνει ενοικιαστές σε δικό μου σπίτι)

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παλιοτερα οταν ειχαν χρειαστει κατι αλλαγες τις πληρωσαμε εμεις ως ενοικιαστες και το κοστος αφαιρεθηκε με δοσεις απο τα ποσα του ενοικιου. Καμια τετοια διευκόλυνση δεν δεχεται; Ειναι κριμα να μπειτε και οι δυο σε ταλαιπωρία για κατι αυτονοητο. Ακομα και η μετακομιση θα σου στοιχισει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αυτά είναι στον άνθρωπο. :-[

ως ενοικιαστής στο γραφείο μου έχω πληρώσει από την τσέπη μου κλειδαριά ασφαλείας.

Στο δικό μου σπίτι οι ενοικιαστές έβαλαν κλιματιστικό αντί ενοικίου (έμεινε στο σπίτι όταν έφυγαν) και την κλειδαριά ασφαλείας την πλήρωσα εγώ ως ιδιοκτήτης.

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Να σου ξεκαθαρίσω κάτι (για να μην μπερδευτείς).

 

Η μη εναρμόνιση με τις κείμενες διατάξεις (εγκατάσταση διαφορικού διακόπτη (Ρελέ)- σε οικοδομές που είχαν αναγερθεί πριν το 2006 – άρα με καταληκτική ημερομηνία εγκατάστασης το 2009) ΔΕΝ είναι ποινικό αδίκημα.

 

Είναι διοικητική παράβαση και επιβάλλονται διοικητικές κυρώσεις.

 

Για την περίπτωση του εγκαταστάτη ηλεκτρολόγου  (που εκτέλεσε πλημμελώς μια τέτοια εγκατάσταση)  μπορεί να συντρέχει και  ΑΥΤΟΤΕΛΕΣ ποινικό αδίκημα με βάσει τις ΓΕΝΙΚΕΣ ΔΙΑΤΑΞΕΙΣ  του Π.Κ. (, όπως π.χ ψευδής υπεύθυνη δήλωση ή ψευδής βεβαίωση).  Αυτό σε περίπτωση που δεν υπάρχει «ατύχημα ή δυστύχημα» , ή μπορεί να υπάρξουν κατηγόριες (σε περίπτωση ατυχήματος/ δυστυχήματος- από το βαθμό της αμέλειες μέχρι και του ενδεχόμενου δόλου -εναντίον του)- και πάλι με τις  ΓΕΝΙΚΕΣ ΔΙΑΤΑΞΕΙΣ του Π.Κ. .

 

Στη δική σου περίπτωση , ο ηλεκτρολόγος , έστω ο τελευταίος εκδών ηλεκτρολογικό σχέδιο, ΠΙΘΑΝΟΛΟΓΩ, ότι λόγω της παλαιότητας της οικοδομής ήταν σύννομος (ξανα λέω , ότι στην οικοδομή σου ρελέ έπρεπε να μπει το 2009) .

 

Κατά μείζονα λόγο , ο μη συμμορφούμενος ιδιοκτήτης, σαφώς έχει ΜΟΝΟ διοικητικές κυρώσεις.

 

Αν , παρ’ ελπίδα, συμβεί «ατύχημα ή δυστύχημα» από ηλεκτρική αιτία , και εφόσον υπάρχει βλάβη τρίτου τότε ναι, μπορεί να ασκηθεί ποινική δίωξη και εναντίον του ΚΑΙ ΠΑΛΙ με τις ΓΕΝΙΚΕΣ ΔΙΑΤΑΞΕΙΣ του Π.Κ.) .

 

Φυσικά και σε περίπτωση «ατύχηματος ή δυστύχηματος» από ηλεκτρική αιτία και ΒΛΑΒΗΣ ΤΡΙΤΟΥ, μπορεί να αναζητηθούν και αποζημειώσεις με βάσει πλέον τον Α.Κ. (όχι την ειδική νομοθεσία περι Θέματων Ασφάλειας των Εσωτερικών Ηλεκτρικών Εγκαταστάσεων )

 

Καμία από τις δύο περιπτώσεις ΔΕΝ σε αφορά (το θέμα είναι να μην γίνει το ¨κακό"). Πήγαινε στη ΔΕΔΔΗΕ, και θα βρεις εκεί την άκρη. Και μόνο να έχει λήξει το σχέδιο (που πιθανολογώ θα έληξε) , αρκεί. Δεν ξέρω ακριβώς τη διαδικασία, αλλά μπορεί κατόπιν ελέγχου, να τον ενημερώσουν ότι πρέπει να συμμορφωθεί. (Ετοιμάσου όμως , αν δεν συμμορφωθεί ή σπιτονοικοκυρά) να σου κόψουν το ρεύμα.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Ο πίνακας είναι σαν το pedalboard, στηρίζεις πάνω του τις διάφορες ασφάλειες. Μπορεί η αναφερόμενη επικίνδυνη "πατέντα" να είναι να ανοίξει 2 τρύπες για να βιδώσει το ρελέ διαφυγής και να μην τίθεται θέμα ασφάλειας. Συζητήσατε τεχνικές λεπτομέρειες πριν μαλώσετε? Ρωτήστε και έναν ακόμα ηλεκτρολόγο.

 

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

(Ετοιμάσου όμως , αν δεν συμμορφωθεί ή σπιτονοικοκυρά) να σου κόψουν το ρεύμα.

 

πάρε ένα pignose με μπαταρία !

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Ο πίνακας είναι σαν το pedalboard, στηρίζεις πάνω του τις διάφορες ασφάλειες. Μπορεί η αναφερόμενη επικίνδυνη "πατέντα" να είναι να ανοίξει 2 τρύπες για να βιδώσει το ρελέ διαφυγής και να μην τίθεται θέμα ασφάλειας. Συζητήσατε τεχνικές λεπτομέρειες πριν μαλώσετε? Ρωτήστε και έναν ακόμα ηλεκτρολόγο.

 

Συμφωνώ, μίλησα μάλιστα από περιέργεια με δυο εργολάβους φίλους μου σήμερα, και το περίεργο είναι ότι μου είπαν, καλά στο ρελέ σκάλωσαν;;;;; , 80,00 € έξοδο είναι.

 

Μήπως τελικά η "πατέντα" είναι το σύνηθες σε αυτές τις οικοδομές με παλαιούς πίνακες, και η αλλαγή ολόκληρου πίνακα η υπερβολή;

 

edit: Εννοώ ότι και οι δύο, τόσο (80,00 €) μου κοστολόγισαν ΑΠΟ ΜΟΝΟΙ τους το ρελε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου