Προς το περιεχόμενο

Ενισχυτής η Studio monitors?? (Line 6 POD)


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα σε όλους.

Πρόσφατα αγόρασα το  POD για αν αντικαταστησω την ZOOM GFX-8 με την οποία έπαιζα αρκετά χρόνια.Ο υπόλοιπος εξοπλισμός είναι ένας Λαμπατος ενισχυτής Ashdown peacemaker 60 με 2χ12 Celestion και μια Ibanez RG.

 

Ο ήχος που εχω αυτη την στιγμη αν και δεν εχω καταφερει ακομα να ψαξω to POD οπως θελω ειναι αρκετα καλος.Η συνδεσμολογια που εχω κανει ειναι 4 cable method με loop.Το θεμα μου ειναι οτι διαβαζω για το POD οτι βγαζει πολυ καλυτερο ηχο σε Studio monitors η σε μονιτορ  τυπου ATOMIC AMP.

Αξιζει να κανω αγορα μιας καρτας ηχου τυπου  Focusrite Scarlett 2i2 και ενα ζευγος Monitor και να αφησω την λαμπα στην ακρη η να τον δωσω??Υπαρχει καποιος που να εχει δοκιμασει κατι αντιστοιχο??

 

Το ειδος μουσικης που παιζω ειναι κατα κυριο λογο rock και metal και συντομα θα μπει στο παιχνιδι και μια 7χορδη ibanez.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα .

Αυτό το θέμα με έχει βασανίσει αρκετά ,θα σου πω πού κατέληξα και τα σχέδια που έχω για αργότερα.

 

Αρχικά άκουσα μόνιτορς και ο ήχος δεν με ξετρέλανε στα φτηνά και μέσης κατηγορίας τουλάχιστον. Μετά το χιλιάρικο τα πράγματα γινόντουσαν πολύ καλύτερα αλλά ,δεν θα μπορούσα να τα χρησιμοποιήσω ούτε καν σε πρόβα.

Οπότε τα παλιά κακά μου μόνιτορς τα κρατάω απλά για το σπίτι για να χαζοηχογραφώ και περισσότερο εμπιστεύομαι τα ακουστικά μου που είναι συμπαθητικά. (DT770) σε αυτά ξεσπάω και με την κιθάρα μου τον περισσότερο χρόνο αφού παίζω ακατάλληλες ώρες.

 

Ήθελα κάτι όμως, για πρόβες ,λάιβ (τρομάρα μου) και για να ακούω ένα σελέστιον να τρέμει όταν ο λύκος δεν είναι εδώ.

Από τα φόρουμ κέμπερ, axefx και line6 ξεσηκώθηκα και πήρα τον Mustang 3v2 που λέγαν ότι μπορείς να τον κάνεις εντελώς άχρωμο και έχουν δίκιο.

Σαν μπόνους έχεις έναν πολύ φτηνό ενισχυτή με μπόλικα βάτ για πρόβα-λάιβ που εάν πάει κάτι στραβά με το μαραφέτι σου απλά αλλάζεις το βύσμα και συνεχίζεις.

Για 100 βατ είναι και ελαφρύς.

Ο κέμπερ που του έχω στο return ακούγεται στα αυτιά μου πολύ καλύτερα ακόμα και από ηχεία PA που μου λένε ότι είναι από καλή οικογένεια με διπλώματα και που κοστίζουν 5 χρόνια ΕΝΦΙΑ .

ΔΕΝ έχω ακούσει τα atomic που όλοι αγαπούν ,μόλις βρω κάποιον που τα έχει θα πάω με ένα κουτί γλυκά.

 

Δες μήπως κάτι δεν κάνεις καλά με το POD (εάν έχει καμπίνες θα πρέπει να τις απενεργοποιήσεις  όταν το συνδέσεις στον ενισχυτή).

 

Άκου όσα περισσότερα ηχεία μπορείς.

Πολλοί αγαπούν και αυτά.

DSR Series | Speakers | Products | Yamaha

 

Καλή συνέχεια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα σε όλους.

Πρόσφατα αγόρασα το  POD για αν αντικαταστησω την ZOOM GFX-8 με την οποία έπαιζα αρκετά χρόνια.Ο υπόλοιπος εξοπλισμός είναι ένας Λαμπατος ενισχυτής Ashdown peacemaker 60 με 2χ12 Celestion και μια Ibanez RG.

 

Ο ήχος που εχω αυτη την στιγμη αν και δεν εχω καταφερει ακομα να ψαξω to POD οπως θελω ειναι αρκετα καλος.Η συνδεσμολογια που εχω κανει ειναι 4 cable method με loop.Το θεμα μου ειναι οτι διαβαζω για το POD οτι βγαζει πολυ καλυτερο ηχο σε Studio monitors η σε μονιτορ  τυπου ATOMIC AMP.

Αξιζει να κανω αγορα μιας καρτας ηχου τυπου  Focusrite Scarlett 2i2 και ενα ζευγος Monitor και να αφησω την λαμπα στην ακρη η να τον δωσω??Υπαρχει καποιος που να εχει δοκιμασει κατι αντιστοιχο??

 

Το ειδος μουσικης που παιζω ειναι κατα κυριο λογο rock και metal και συντομα θα μπει στο παιχνιδι και μια 7χορδη ibanez.

Aν παιζεις με 4C method ειναι μια χαρα με ενισχυτη (γιατι ουσιαστικα χρησιμοποιεις μονο τα εφφε)

Αν παιζεις με τις προσομοιωσεις θελει monitors.

ΟΙ ηχοι θελουν ψαξιμο και ετσι και αλλιως.

 

Ποιο Pod πηρες και που θες να παιζεις?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Αξιζει να κανω αγορα μιας καρτας ηχου τυπου  Focusrite Scarlett 2i2 και ενα ζευγος Monitor και να αφησω την λαμπα στην ακρη η να τον δωσω??Υπαρχει καποιος που να εχει δοκιμασει κατι αντιστοιχο??

 

 

Αν καταλήξεις σε τέτοια λύση, δεν χρειάζεσαι κάρτα ήχου, το pod είναι και κάρτα ήχου από μόνο του. Απλά το συνδέεις με USB στον υπολογιστή σου και λογικά αφού τρέξει το Monkey θα στο αναγνωρίσει και πιθανά να στο ορίσει και σαν προεπιλογή.

 

Από την (περιορισμένη) εμπειρία μου πάντως θα έλεγα οτι ακούγεται πολύ καλύτερα σε ενισχυτή παρά σε ηχεία, ειδικά σε καταστάσεις πρόβας/live. Απλά όπως προ-είπαν και οι συμφορουμίτες, καλό είναι να απενεργοποιείς τις προσομοιώσεις ενισχυτών αν παίζεις έτσι ( "FX Only" mode ).

 

πάντως και σε Live που έχω παίξει με Direct out στην κονσόλα έμεινα πολύ ευχαριστημένος από τον ήχο, αν και εκεί πιθανά να έχεις θέμα να ακούς τον εαυτό σου σε περίπτωση που δεν έχει καλή υποδομή για stage monitors το μέρος (δηλαδή τα περισσότερα).

 

 

ΔΕΝ ΦΩΝΑΖΩ, ΣΦΗΝΩΣΕ ΕΝΑ ΣΟΥΣΑΜΙ ΤΟ ΚΑΠΣ ΛΟΚ..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ας τα παρουμε με τη σειρα:

 

1. Ψαχνοντας στο νετ ειδα οτι ο ενισχυτης σου δεν ειναι και κατι τρομερο ηχητικά. Οπότε δοκίμασε να παρεις την παραμόρφωση από την πεταλιέρα. Κατέβασε καναν ετοιμο ηχο κλπ και πειραματισου.

 

2.  Δοκίμασε τον ήχο και στο input του ενισχυτη και στο FX Loop.

 

3. Οταν κάνεις το 2 δοκίμασε και με τις καμπίνες ενεργοποιημένες και όχι, μπορεί να εκπλαγείς ευχαριστα. Καλά είναι τα "suggested settings" αλλα πειραματισου.

 

4. Γενικά δεν παιζει να μην μπορεσεις να βγαλεις καλο ήχο με ενα Pod και εναν λαμπάτο με αξιοπρεπές καθαρό κανάλι.

 

5. Μην παρεις μονιτορ και κάρτα ήχου για να παιζεις μονο με το pod, παρε για να κανεις καμια ηχογράφηση, μίξη κλπ Με τον ενισχυτη σίγουρα μπορεις να βγαλεις τέλειο ήχο.

All the money of the world can't buy me

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γεια σου φιλε , υποθετω οτι εχεις καποιο μοντελο της σειρας POD HD , γενικα για τα modelling μηχανηματα το βελτιστο αποτελεσματα επιτυγχανεται μεσω καποιας frfr λυσης .

 

Τωρα βεβαια αν εισαι ικανοποιημενος απο τον ηχο του ενισχυτη σου και θελεις να χτισεις πανω σε αυτον τον ηχο σου (αφηνοντας απεξω δηλαδη τις modelling ικανοτητες του POD) τοτε η 4cm μεθοδος ειναι η πιο ενδεδειγμενη . Αλλα αυτο θα μπορουσες να το κανεις και με την χρηση πεταλιων .Αν λοιπον το POD το πηρες για να το χρησιμοποιεις μονο για τα εφε του τοτε εισαι κομπλε.

 

Απο την αλλη αν θες να αξιοποιησεις πληρως το POD και να στησεις πανω σε αυτο τον ηχο σου μπορεις να δοκιμασεις να το συνδεσεις με το pc σου μιας και λειτουργει και ως user interface χωρις να απαιτει υπαρξη αλλης καρτα ηχου . Αν ασχολεισαι και με ηχογραφησεις σπιτι η αγορα μονιτορ δεν θα παει χαμενη και μελλοντικα μπορεις να παρεις και καρτα ηχου με ενα μικροφωνακι για να γραφεις και με τον ενισχυτη .

 

Επιλογες υπαρχουν παρα πολλες , το θεμα ειναι ποια θα καλυπτει τις αναγκες σου , π.χ. αν προβαρεις και σε τι χωρο , αν χρησιμοποιεις τον δικο σου εξοπλισμο ή του στουντιο, αν παιζεις Live , αν παιζεις μονο σπιτι σου κτλ.

 

Να μην ξεχασω να αναφερω οτι μεσω pc μπορεις αντι για τις μαμα εξομοιωσεις καμπινων του POD να χρησιμοποιησεις εξωτερικα IRs που συφωνα με πολλους απογειωνουν τον ηχο του ακομα περισσοτερο .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σας ευχαριστω ολους για τις απαντήσεις.

 

1)Αρχικα να πω οτι πηρα to Line 6 POD XT PRO μεταχειρισμενο. :)

2)Ο ηχος που σιγα σιγα φτιαχνω πανω στον ενισχυτη μου αρεσει.Η βασικη ερωτηση ειναι αν το POD οντως εχει αυτη την μεγαλη διαφορα που διαβαζω σε forum του εξωτερικου πανω σε flat monitors  η flat ενισχυτες..

3)Οσο αναφορα τις ρυθμισεις χρησιμοποιω τα Amps,τα εφε και οχι καμπινες.Παντα στο καθαρο καναλι του Ashdown

4) Δοκιμασα και συνδεσμολογια κιθαρα - Wah - Whammy - POD- Ενισχυτης σε σειρα αλλα τελικα κατεληξα σε 4CM method.

5)Δεν παιζω σε μπαντα οποτε Live προβες δεν υπαρχουν στο προγραμμα ουτε θα υπαρξουν..Η χρηση ειναι στο σπιτι καθαρα για προσωπικη απολαυση :D

 

Θα μου πειτε μα αφου εχεις αρχισει και φτιαχνεις τον ηχο σου και σου αρεσει γιατι το ψαχνεις?Αν μπορεσω να παρω ακομα ενα 20-30% καλυτερο ηχο με studio monitors δεν με πειραζει να μπω στην διαδικασια αγορας.

 

Θα κανω μια δοκιμη με το POD κατευθειαν πανω στον Audiolab και σε 2 Roister που εχω να μπορεσω να εχω μια αποψη απο κιθαρα σε ηχεια.

 

Αν μπω τελικα σε διαδικασια να αγορασω monitorκοιταγα προς JBL LSR305 η καπου κοντα σε αυτα τα χρηματα.Αν υπαρχει καποια αλλη προταση δεκτη :)

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου