Προς το περιεχόμενο

Ένα πεταλάκι reverb


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μήπως να πάρεις ένα Zoom MS70CDR, να πάρεις και μια τετράδα επαναφορτιζόμενες Eneloop, να ασχοληθείς και λίγο να φτιάξεις μερικά ωραία presets, και να καθαρίσεις μια και έξω και με reverb, και με chorus, delay, flanger, phaser και όλα τα σχετικά εφέ; Για ψάξτο λίγο...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 20
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Η ιδέα περί mooer δεν ήταν τυχαία, Ήταν στη λογική της φορητότητας. Δεν πιάνει χώρο.

 

Όσον αφορά το μέγεθος, εντάξει, ένα reverb θα πάρεις, δεν είναι και big muff :P

 

Μια επισήμανση, σε σχέση με το μέγεθος των mooer. Έχω ένα octaver της εταιρείας και είναι τόσο μικρό σε μέγεθος, που, για μένα, είναι δύσχρηστο σε συνθήκες live.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επίσης, το shimverb ΔΕΝ βγάζει το ambient shimmer effect που βγάζει το πανάκριβο Strymon Blue Sky, το οποίο προσπάθησε να κοπιάρει.

O λόγος είναι ότι οι τονικές του shimmer είναι σε πέμπτες και μόνο , με αποτέλεσμα να ακούγεται φάλτσο (λάθος, αν θέλεις) στη ρύθμιση "shimmer", όταν παίζεις πιο σύνθετα ακόρντα - δες το παρακάτω βίντεο που το εξηγεί με παράδειγμα.

Γνώμη μου έίναι επίσης ότι αν αφαιρέσεις αυτό το μη χρησιμοποιήσιμο shimmer εφέ (που υποτιθεται ότι είναι στα ατού του), δεν λέει και τίποτα σαν πετάλι reverb γιατί σε εντάσεις live ακούγεται υπερβολικά digital στα δικά μου τουλάχιστον αυτιά.

Αν το θέλεις απλώς για πειραματισμό, ΟΚ.

Στη θέση σου, για all around reverb πετάλι, θα προτιμούσα το HoF (κι αν δεν είχα αρκετά χρήματα για την πλήρη version, τουλάχιστον το mini HoF), γιατί και να πειραματιστεις μπορείς με αυτό φορτώνοντας ήχους (toneprints) και είναι αξιοπρεπέστατο ηχητικά, και δεν χάνει τα λεφτά του σαν μεταπωλητική αξία αν ποτέ το βαρεθείς.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα! Θα σου πρότεινα το TC Electronic Hall of Fame, την κανονική έκδοση. Προσωπικά το έχω και είμαι πολύ ευχαριστημένος. Είναι εύχρηστο, έχει εσωτερικό διακόπτη για buffer ή true bypass, έχει stereo output και έχει και το toneprint, θέση στα settings που μπορείς να κατεβάσεις έτοιμους ήχους από γνωστούς κιθαρίστες ή αν είσαι γνώστης, να σετάρεις ένα δικό σου 100% εφέ, πειράζοντας πολλές παραμέτρους, όπως σε ένα εφέ προγράμματος ηχογράφησης. Περαιτέρω, για το moer που ρωτάς, το έχει ένας φίλος, το έχω ακούσει και η άποψή μου είναι ότι μπορεί να είναι καλό για τα λεφτά του, αλλά λίγο μονοδιάστατος ο ήχος του. Όσον αφορά το μέγεθος, εντάξει, ένα reverb θα πάρεις, δεν είναι και big muff :P

 

το hof το έχω ψάξει αρκετά και είμαι σίγουρος ότι είναι καλό.

Το mooer το σκέφτομαι στη λογική ότι μικρό είναι, βάζεις ένα setting και το ξεχνάς.

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μήπως να πάρεις ένα Zoom MS70CDR, να πάρεις και μια τετράδα επαναφορτιζόμενες Eneloop, να ασχοληθείς και λίγο να φτιάξεις μερικά ωραία presets, και να καθαρίσεις μια και έξω και με reverb, και με chorus, delay, flanger, phaser και όλα τα σχετικά εφέ; Για ψάξτο λίγο...

 

αν είναι έτσι μένω με το ξεχασμένο μου rp255 που τα κάνει όλα. Ήδη το δοκίμασα έχει 6-7 παραμετροποιήσιμα πλήρως της lexicon.

Για τα άλλα εφέ δεν νοιάζομαι τόσο.

Νομίζω πάντα πιό χρήσιμα ήταν ένας κομπρέσορας, ένα overdrive και το reverb.

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια επισήμανση, σε σχέση με το μέγεθος των mooer. Έχω ένα octaver της εταιρείας και είναι τόσο μικρό σε μέγεθος, που, για μένα, είναι δύσχρηστο σε συνθήκες live.

 

live δεν υπάρχει πιά με την έννοια του live.

Δεν προβλέπεται. Αντε ένα reunion επετειακό αν γίνει ποτέ.

Με το λογική αυτή θα με βόλευε το μικρό ή ακόμα και το μικρό mini hof αν και μου φαίνεται πολύ προχώ το κολπάκι να φορτώνεις presets με το κινητό.

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επίσης, το shimverb ΔΕΝ βγάζει το ambient shimmer effect που βγάζει το πανάκριβο Strymon Blue Sky, το οποίο προσπάθησε να κοπιάρει.

O λόγος είναι ότι οι τονικές του shimmer είναι σε πέμπτες και μόνο , με αποτέλεσμα να ακούγεται φάλτσο (λάθος, αν θέλεις) στη ρύθμιση "shimmer", όταν παίζεις πιο σύνθετα ακόρντα - δες το παρακάτω βίντεο που το εξηγεί με παράδειγμα.

Γνώμη μου έίναι επίσης ότι αν αφαιρέσεις αυτό το μη χρησιμοποιήσιμο shimmer εφέ (που υποτιθεται ότι είναι στα ατού του), δεν λέει και τίποτα σαν πετάλι reverb γιατί σε εντάσεις live ακούγεται υπερβολικά digital στα δικά μου τουλάχιστον αυτιά.

Αν το θέλεις απλώς για πειραματισμό, ΟΚ.

Στη θέση σου, για all around reverb πετάλι, θα προτιμούσα το HoF (κι αν δεν είχα αρκετά χρήματα για την πλήρη version, τουλάχιστον το mini HoF), γιατί και να πειραματιστεις μπορείς με αυτό φορτώνοντας ήχους (toneprints) και είναι αξιοπρεπέστατο ηχητικά, και δεν χάνει τα λεφτά του σαν μεταπωλητική αξία αν ποτέ το βαρεθείς.

 

αυτό με τις πέμπτες το είχα δεί και πιό παλιά.

Νομίζω ό τύπος στο βίντεο δεν το γουστάρει και σκίζεται να το θάψει.

Όντως σε extreme settings αυτές οι πέμπτες τα χαλάνε όλα. Αλλά αν το έχεις ώστε να έρχονται αυτά τα pads σε πέμπτες πολύυυυ χαμηλά είναι ενδιαφέρον.

Όμως και πάλι ίσως το mini hof να είναι πιό τίμιο.

 

Πάντως παίδες ευχαριστώ πολύ για τις ιδέες, σίγουρα μου άνοιξαν κάποιους δρόμους, ήδη δοκιμάζω το digitech rp255 ξανά, τα reverb του είναι όντως αξιόλογα, σίγουρα ψηφιακά, αλλά σίγουρα ψηφιακά είναι όλα και φτιάχνονται με αλγόριθμους.

Ίσως του δώσω (του rp255) μια άλλη ευκαιρία, καθώς έχει και whammy και detune και Pitch shifter ...

θα ενημερώσω....  :D

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Εφόσον θες απλά ένα reverb, θα σου πρότεινα να τσεκάρεις το spring theory της subdecay. Είναι μια τέλεια προσομοίωση του tube reverb που θα είχες σε έναν καλό fender ενισχυτή. Επίσης είναι αρκετά απλό στη χρήση. Δεδομένου του μεγέθους του, έχεις πάντα μαζί σου στη θήκη της κιθάρας ένα μηχάνημα που σου δίνει σε κάθε ενισχυτή ένα καλό tube reverb. Επίσης, έχει και έναν τρόπο να κάνεις την ουρά του reverb να ακούγεται αιώνια, οπότε φτιάχνεις και ατμόσφαιρα.

 

Έχοντας δοκιμάσει πολλά reverb λόγω της λατρείας μου για το surf rock, πιστεύω είναι μια από τις καλύτερες επιλογές γι αυτό που ζητάς. Βγαίνει σε 2 εκδόσεις, εγώ είχα την πρώτη, η δεύτερη δεν ξέρω τι έχει παραπάνω.

Τσεκάροντας και κάποια βιντεάκια στο youtube, θαρρώ θα πειστείς ότι αξίζει την προσοχή σου.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα αργότερα...

επανερχόμαστε καθώς έχει απαλλοτριωθεί μια συσκευή και προστέθηκε στον μουσικό κορβανά το απαραίτητο κονδύλι που να δικαιολογήσει πλέον αγορά σοβαρού (=αξιοπρεπούς) reverb.

Αρα ....

βασική επιλογή HOF

εναλλακτική hardwire RV7.

 

Την τρίτη εναλλακτική μάλλον θα την δώσετε εσείς...

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου