Προς το περιεχόμενο

3 tracks για smoothies


Gommer

Προτεινόμενες αναρτήσεις

[soundcloud]

[/soundcloud]

 

[soundcloud]

[/soundcloud]

 

[soundcloud]

[/soundcloud]

 

Αύριο πάω για δουλειά και είπα να μοιραστώ μαζί σας αυτά που έγραψα πριν πάω στην χαβούζα......

O0

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Fanta αστικός  ;D

 

Από τα ωραιότερα που έχω ακούσει εδώ μέσα  8)

 

Του απολύτου γούστου μου. You don't rock- you funk, you soul, you groove  O0

 

PS: Ένα κλικ περισσότερο μου άρεσε το 3

all this has happened before and will happen again

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Administrator

Γεια σου βρε Gommer με τα ωραία σου!

Σε γενικές γραμμές γουστάρω θεματικές ασκήσεις ενορχήστρωσης. Βοηθούν πολύ στην αντίληψη ενός συνθέτη / μουσικού.

 

To πρώτο είναι πανω στο I want you to want me του Marvin Gaye, δεν είναι;

Κάπου χάνεται το quantization με το μπάσο (; ) και μαζί και το groove πηγαινοέρχεται κάπως.

Τα δείγματα θέλουν EQ καθως είναι ενοχλητικά, στα πρίμα τουλάχιστον.

 

Το δεύτερο έχει αυτή την trade mark φράση στο Wurlitzer που αυτη την ώρα μου διαφεύγει απο πιο κομμάτι είναι. Ισως απο το You did what you did and I thank you?

 

Tο τρίτο είναι Booker T.

 

Ενα θεμα που προκύπτει απο τα θεματικά sample libraries είναι πως απο τη μια μπορείς να σκαρώσεις κομμάτι με ταυτότητα, απο την άλλη όμως αν δεν ξέρεις τη συγκεκριμένη δισκογραφία, μπορεί να βγεις κι εκτεθειμένος καμια φορά, αφου φράσεις ολόκληρες είναι ξεσηκωμένες απο δίσκους.

 

Ωραία πέρασες τις διακοπές σου φίλε. Μπράβο.

 

smoothy.

 

 

Live and let Live.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

To πρώτο είναι πανω στο I want you to want me του Marvin Gaye, δεν είναι;

 

Το δεύτερο έχει αυτή την trade mark φράση στο Wurlitzer που αυτη την ώρα μου διαφεύγει απο πιο κομμάτι είναι. Ισως απο το You did what you did and I thank you?

 

 

Παρθενογέννεσις  στη σειρά των chords πλέον δεν μπορεί να υπάρξει. Περίμενα να σχολιάσεις τη χαρακτηριστική αλά Barry White wah-wah.

 

to 2o

InfluenSir!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Administrator

Παρθενογέννεσις  στη σειρά των chords πλέον δεν μπορεί να υπάρξει. Περίμενα να σχολιάσεις τη χαρακτηριστική αλά Barry White wah-wah.

 

Δεν σχολίασα την σύνθεση αν και είναι πανω κατω η ίδια και είμαι σχεδόν σίγουρος πως δεν ζητάει τετοια εύσημα ο Gommer. Αφου αστειευόμενος τα λέει smoothies. Αναφέρθηκα στις ενορχηστρώσεις. Το wha που τσίμπησες αφορά μονο την κιθάρα. Στα υπόλοιπα να δεις τι γίνεται...

 

Σε γενικές γραμμές γουστάρω θεματικές ασκήσεις ενορχήστρωσης.

Live and let Live.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το δεύτερο έχει αυτή την trade mark φράση στο Wurlitzer που αυτη την ώρα μου διαφεύγει απο πιο κομμάτι είναι. Ισως απο το You did what you did and I thank you?

;)

 

Αυτό δεν αναιρεί τις ωραίες δουλειές του Φώτη.

Ο οποίος Φώτης οφείλει να πει δυο κουβέντες παραπάνω και για τις ηχογραφήσεις / δημιουργίες αλλά και να δώσει λόγο γιατί είναι τόσο χαμηλά το ωραιότατο μπάσο του (ή φταίνε οι ψείρες που χω στη δουλειά; )

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα απαντήσω σε όλους πάντα με καλή διάθεση. :-*

 

Κατα κόρον τα sample libraries μου δίνουν το ένασμα για να γράψω.Είτε μια κιθάρα είτε ένα Wurlitzer ειτε οτιδήποτε άλλο.

 

Yameth,

Σωστά όλα αυτά που λες, αλλά σκοπός μου δεν είναι να φτιάχνω πάντα κάτι πρωτότυπο ή να έχω ενδοιασμούς εάν κάτι απο αυτά που δημοσιοποιώ παραπέμπουν κάπου αλλού.Δεν ζητάω ούτε εύσημα, ούτε αναγνώριση όπως καλά μάντεψες.Καλοδεχούμενη πάντα οποιαδήποτε κριτική.Αν παρατηρήσεις κατά καιρούς έχω βγάλει και άλλα κομμάτια που δεν παραπέμπουν καθολου σε γνωστά. Στο κάτω κάτω πάντως ,και για το συγκεκριμένο είδος της Soul/Funk 60ς-70ς , με το οποίο ασχολούμαι αρκετά χρονάκια θεωρώ ότι ήταν να παιχτεί παίχτηκε και τέρμα. Όλα τα άλλα είναι ανακυκλώσεις είτε καλές ειτε άσχημες. Επειδή μου αρέσει αυτό το είδος, θεωρώ ότι έχει χαρακτηριστικούς ήχους και παιξίματα που δεν μπορείς να ξεφύγεις και πολύ.Κυρίως  στο groove και τους ήχους.Όσο για τα riff, σε κάποια σημεία ναι, κυριώς στο πρώτο και στο δεύτερο track μοιάζουν με το I want you και με το Pusherman που έβαλε ο  Κώστας. Παρόλα αυτά, θεωρώ ότι όντως εκτέθηκα επειδή τα δημοσιοποιησα αλλά αυτός είναι και ο σκοπός του φόρουμ άλλωστε 8).

Αυτά, και με συγχωρείς εάν θεωρείς ότι κοπιάρω.

 

gvour/Nestoras/ez/Terry /audiokostas

Thanks.

 

Όσο για το μπάσο, και γενικά για τις μίξεις θα τα ξανακούσω γιατί χτές ήταν αργά και είχα κοιμόμενους δίπλα. Με αποτέλεσμα να γίνει όσο σιγά γινόταν.Classic...

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου