Προς το περιεχόμενο

πεταλια vs racks και εφφε γενικοτερα


yiannis p.

Προτεινόμενες αναρτήσεις

καλησπερες!!!  ειμαι σε διλημμα για να φτιαξω

- ρακιερα μονο με εφφε ( 90'ς ,2000΄ς εποχη lexicon pcm80 για βαθη και καποιοα digital delay,καποιο korg για modulated delays και chorus και το g force που χω για ο,τι αλλο χρειαζεται)

- η να πουλησω ο,τι εχω απο ρακ και να παω σε πεταλια.(eventide timefactor για delays , strymon blue sky vathos,h9 για modulation,pitch voices,καποιοα extreme βαθη)

-οσον αφορα axe fx το σκεφτηκα αλλα με τα λεφτα που θα δωσεις για axe, αν ειναι να το χεις μονο για εφφε φτιαχνεις ποιοτικοτερο setup με ρακιερες η πεταλια .

η ερωτηση ειναι δηλαδη ποιο εχει καλυτερο value for money ,αν και ολα παιζουν στα ιδια χρηματα ,αν συμφερουν πλεον παλια ρακς απο αποψη support ,ποιοτητας και γενικα αποψεις στο θεμα .υποψιν οτι γουσταρω φουλ midi  για να αλλαζω τα παντα με ενα κουμπι και δε μ'αρεσει να χορευω σε πεταλια την ωρα του live...(γιαυτο και τα ρακ ηταν μονοδρομος για μενα αλλα πλεον και με τα νεα πεταλια και loopers που χουν βγει ειμαι στο διλλημα :p)

ευχαριστω εκ των προτερων για το χρονο σας

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

-οσον αφορα axe fx το σκεφτηκα αλλα με τα λεφτα που θα δωσεις για axe, αν ειναι να το χεις μονο για εφφε φτιαχνεις ποιοτικοτερο setup με ρακιερες η πεταλια .

Γιατί μόνο Axe?

Υπάρχουν εκεί έξω ένα σωρό πεταλιέρες με εφφέ που δεν τα βάζει ο νους του ανθρώπου, με άπειρες δυνατότητες δημιουργίας αλυσίδων ανάμεσά τους, και πάρα πολύ καλή ποιότητα ήχων, σε τιμή δύο καλών πεταλιών..

Σκέψου απλά ότι με μια πεταλιέρα, μπορείς να έχεις πχ πολλά delay, και πολλά chorus σε όποια σειρά θέλεις.

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εχω ηδη το g force της tc που ναι πολυ ευελικτο μηχανημα και αρκετα trasparent αλλα δεν μ'αρεσει το βαθος του +οτι δεν εχει  modulated delays .γιαυτο ελεγα να παρω και ενα lexicon να καλυπτω ο,τι λειπει η αλλη επιλογη να πουλησω το g force και να παω σε 3 βασικα midi πεταλακια που απο οτι εχω ακουσει ειναι πολυ αξιοπρεπη και κοντα στα μηχανηματα που λεω. οσες πεταλιερες εχω δοκιμασει δεν με ενθουσιασαν περα ισως μιας boss gt που και παλι δεν συκγρινεται ακομα και με το g force.

anyway, ισως να μαι και υπερβολικος και να μην χρειαζονται ολα αυτα για session δουλειες στην ελλαδα και τις τρυπες που παιζουμε ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

anyway, ισως να μαι και υπερβολικος και να μην χρειαζονται ολα αυτα για session δουλειες στην ελλαδα και τις τρυπες που παιζουμε ...

 

  Καλά αυτο εννοείται!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εχω ηδη το g force της tc που ναι πολυ ευελικτο μηχανημα και αρκετα trasparent αλλα δεν μ'αρεσει το βαθος του +οτι δεν εχει  modulated delays .γιαυτο ελεγα να παρω και ενα lexicon να καλυπτω ο,τι λειπει

 

απο τη στιγμη που εισαι ευχαριστημενος με αυτα που εχεις και το μονο που σου λειπει ειναι 2 εφε παρε κανα παλιο lexicon ή ΥΑΜΑΗΑ  (βρες κανεναν να στα δωσει τζαμπα μια και οι περισσοτεροι τα πετανε γιατι τους πιανουν τον χωρο  ;D) & μην πετας τα λεφτα σου 

 

ελα σου βρηκα και πραμα εδω (φανταζομαι αν τους δωσεις τα ΜΙΣΑ απο οσα ζητανε  θα κανουνε τεμεναδες  ;D)

 

http://smart.noiz.gr/listings.php?page=1&keyword=lexicon

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οι περισσοτεροι τα πετανε γιατι τους πιανουν τον χωρο  ;D)

 

 

αν τους δωσεις τα ΜΙΣΑ απο οσα ζητανε  θα κανουνε τεμεναδες  ;D)

 

γιατί τους πιάνουν χώρο?

δεν θα τα αντικαταστήσουν?

 

και συνήθως αν πιάσει παζάρι άντε να κατέβουν 10-20%

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

η ερωτηση ειναι δηλαδη ποιο εχει καλυτερο value for money ,αν και ολα παιζουν στα ιδια χρηματα ,αν συμφερουν πλεον παλια ρακς απο αποψη support ,ποιοτητας και γενικα αποψεις στο θεμα .υποψιν οτι γουσταρω φουλ midi  για να αλλαζω τα παντα με ενα κουμπι και δε μ'αρεσει να χορευω σε πεταλια την ωρα του live...(γιαυτο και τα ρακ ηταν μονοδρομος για μενα αλλα πλεον και με τα νεα πεταλια και loopers που χουν βγει ειμαι στο διλλημα :p)

ευχαριστω εκ των προτερων για το χρονο σας

 

Για όλους εμάς που δεν είμαστε Steve Lukather εκεί έξω (είτε ερασιτέχνες είτε επαγγελματίες), συνήθως τέτοιες αλλαγές γίνονται βήμα βήμα... Δηλ. δεν πουλάμε σε μια μέρα όλα τα ρακ μας και παίρνουμε 10 πετάλια στη θέση τους. Από αυτή την άποψη μπορείς να εντάξεις ένα ένα κάποια πετάλια που σου έχουν γεμίσει το μάτι, και προχωράς βλέποντας και κάνοντας. Εγώ κάπως έτσι άφησα όλο το stereo rack εξοπλισμό μου και πήγα σε mono με πετάλια πριν κάποια χρόνια.

 

Στο κομμάτι της ποιότητας τώρα, Strymon, TC Electronic και λοιποί κατασκευαστές έχουν ανεβάσει τόσο την ποιότητα σε delays και reverbs που προσφέρουν που δύσκολο κάποιος να μην μείνει ικανοποιημένος και να θέλει οπωσδήποτε το PCM-70 ή το LXP15-II (2 τέτοια είχα εγώ και ήμουν ερωτευμένος μαζί τους, αλλά μετά ερωτεύτηκα και το TC Flashback X4) στα live του.

 

Υ.Γ.: Για να αποφύγεις το tap dancing δεν υπάρχει μόνο η λύση του midi switching (υπάρχουν και programmable loopers).  Αν τώρα χρησιμοποιείς πολλά διαφορετικά ambience presets, τότε οκ, η λύση είναι το midi.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ναι καταλαβαινω ...προφανως δεν θα κανω κατι βιαστικο και το g force μενει σιγουρα μεχρι να  καταληξω σε αλλαγη gear

εχω chekarei ta loopers αλλα χρειαζομαι 4-5 διαφορετικα reverb(big sky h blue sky) ,ena βασικο chorus,tremolo,flanger (h9 gia na kaluptw kai reverb h klassika analogika petalakia gia to kathena)και το κυριο ειναι τα πολλα διαφορετικα delays(timefactor) ,αρα παω σε midi πεταλακια αγανκαστικα, εκτος ισως απο τα τρεμολο,flanger ,chorus .αυτα ολα μαζι θα κοστισουν min 1200 μεταχειρισμενα ,ενω με ενα pcm 80 στα μισα χρηματα μεταχειρισμενο, θα χα αντιστοιχο εποτελεσμα μαζι με το g force που χω ηδη  .απλα δεν ξερω πλεον κατα ποσο υπαρχει πλεον support ,σε τι κατασταση θα ναι αυτα τα μηχανηματα και ποσο ειναι πρακτικο πλεον το ρακ...

εσυ που χες και τα δυο τι νομιζεις οτι συμφερει καλυτερα γενικα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βασικά πριν 10+ χρόνια υπήρχε λόγος που ακόμα χρησιμοποιούνταν πολύ για ambience και modulation εφέ τα rack units, μιας και τα πετάλια δεν έφταναν τα rack ούτε σε ηχητική ποιότητα ούτε σε ευελιξία. Μετά τον ερχομό του Line 6 DL4 και τη μετέπειτα εμφάνιση πάρα πολλών παιχτών στην αγορά των πεταλιών αυτών των κατηγοριών, αυτές οι διαφορές πλέον δεν υφίστανται. Ειδικά τα πετάλια που κοιτάζεις (Strymon, Eventide κλπ) είναι οι top industry standard επαγγελματικές επιλογές παγκοσμίως.

 

Εφόσον λοιπόν διαφορά στην ποιότητα δεν υπάρχει, ενώ υπάρχει στο μέγεθος, στο βάρος, και στην υποστήριξη (π.χ. η TC Electronic βγάζει συνεχώς toneprints κλπ.), νομίζω πως αργά ή γρήγορα ο δρόμος θα σε βγάλει προς πετάλια μεριά. Όμως αυτά είναι και λίγο γενικολογίες από τη μεριά μου... κάνε του κεφαλιού σου, μα νομίζω πως ξέρεις μια χαρά τι ακριβώς θες και πού να κοιτάξεις (εννοώ πως από όσα έχεις αναφέρει δεν νομίζω ότι καμία από αυτές τις επιλογές σου θα είναι λανθασμένη... οπότε αν βρεις μια καλή ευκαιρία με ένα rack και σου γυαλίσει το μάτι, go for it... αν όχι, πήγαινε με κλειστά μάτια στις πεταλάρες που ανέφερες).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου