Προς το περιεχόμενο

To max level στo Cubase (6.02 dB) σχετιζεται με αυτην τη φορμουλα?


Βοσκός

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Είναι κάπως μπερδεμένα τα θέματα στον νου σου φίλε Βοσκέ.

Σε ότι αφορά το loudness war είναι κατι που αφορά την συμπίεση και όχι το peak level.

Επίσης θα σκεφτόμουν τρις πριν αμφισβητήσω ορισμούς και προδιαγραφές ενός καθαρά επαγγελματικού software που ατυχώς βρέθηκε στα χέρια των πολλών, χωρίς το υπόβαθρο του ηχολήπτη στον οποίο απευθύνεται.

Ολα αυτά τα εργαλεία λειτουργούν πάνω σε common practice στα πρότυπα που τίθενται απο οργανισμούς όπως AES/EBU. Δεν είναι γραμμή κάποιας εταιρίας, σαν μια μόδα ας πούμε. Στο τέλος κάθε βήματος  πρέπει να παραδοθεί δουλειά που αλλάζει χέρια και έχει κοινούς παρονομαστές (references).

 

1) που αναφερθηκα σε loudness war? που btw και στο αλλο θεμα που συζητηθηκε δεν υποστηριξα πουθενα οτι θελω να ουρλιαζει η μιξη μου

 

2) ξαναλεω εκανα μια απλη ερωτηση απο περιεργεια

 

2) Πολλα πραγματα εχω μπερδεμενα και για αυτο ρωταω για να μαθω, εσυ μαλλον εχεις ακομη περισσοτερα μπερδεμενα στο κεφαλι σου καθως παρανοησες την ερωτηση μου-που αμεσως μετα απαντησα οτι ηταν ερωτηση απο ΚΑΘΑΡΗ ΠΕΡΙΕΡΓΕΙΑ (λεω ξανα)

 

3) δεν αμφισβητησα κανενα προγραμμα, εχω το Cubase 8 αγορασμενο μεταχειρισμενο απο studio που ξεπουλουσε εξοπλισμο σε αγγελια του smart,

 

αν υπονοεις οτι ατυχως βρεθηκε στα χερια μου(που ναι ΔΕΝ εχω το υποβαθρο του ηχοληπτη αλλα με μικρα βηματα και με σεβασμο στις επαγγελματικες γνωμες προσπαθω να μαθω 2-3 πραματα οπως οι περισσοτεροι εδω μεσα) να αντιγυρισω οτι ατυχως και δυστυχως οντας αναγνωστης του φορουμ για περιπου 1μιση χρονο τελικα εκανα εγγραφη και λογαριασμο και βλεπω μια αναιτια υπεροψια που δεν την ειδα απο αλλα μελη που οντας και αυτοι -που οπως καταλαβαινω εισαι και εσυ- επαγγελματιες απαντουν τεκμηριωμενα και με σεβασμο στην αγνοια

 

4) το cubase master race ηταν προφανως χιουμοριστικο και δεν μπαινω στη λογικη της μαχης των Daws (αν παρεξηγησες και αυτο)

 

Btw το να αναζητει καποιος αδαης σαν κ εμενα κατι σε τοση λεπτομερεια θα επρεπε να επικροτειται απο τους επαγγελματιες και οχι να υπαρχουν απαντησεις του στυλ "αυτοι ξερουν εσυ ατυχως το πηρες το προγραμμα"

 

Φιλικα πάντα,

αυτα απο ενα νεο μελος

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οποτε μαθαινω τα μπλιμπλικια σιγα σιγα, εχω και ενα μαντρι στην Αρλα που προσφατα μπηκε και ρευμα οποτε θα εγκαταστησω εκει τα συστηματα μου!

Κάπως έτσι σε φαντάζομαι (στο 1:36) ;D

 

https://www.youtube.com/watch?v=3kfJHHn_ygA=1m36s

 

Μήπως έχεις κι εσύ τίποτα βοσκοτόπια?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Administrator

1) που αναφερθηκα σε loudness war? που btw και στο αλλο θεμα που συζητηθηκε δεν υποστηριξα πουθενα οτι θελω να ουρλιαζει η μιξη μου

 

2) ξαναλεω εκανα μια απλη ερωτηση απο περιεργεια

 

2) Πολλα πραγματα εχω μπερδεμενα και για αυτο ρωταω για να μαθω, εσυ μαλλον εχεις ακομη περισσοτερα μπερδεμενα στο κεφαλι σου καθως παρανοησες την ερωτηση μου-που αμεσως μετα απαντησα οτι ηταν ερωτηση απο ΚΑΘΑΡΗ ΠΕΡΙΕΡΓΕΙΑ (λεω ξανα)

 

3) δεν αμφισβητησα κανενα προγραμμα, εχω το Cubase 8 αγορασμενο μεταχειρισμενο απο studio που ξεπουλουσε εξοπλισμο σε αγγελια του smart,

 

αν υπονοεις οτι ατυχως βρεθηκε στα χερια μου(που ναι ΔΕΝ εχω το υποβαθρο του ηχοληπτη αλλα με μικρα βηματα και με σεβασμο στις επαγγελματικες γνωμες προσπαθω να μαθω 2-3 πραματα οπως οι περισσοτεροι εδω μεσα) να αντιγυρισω οτι ατυχως και δυστυχως οντας αναγνωστης του φορουμ για περιπου 1μιση χρονο τελικα εκανα εγγραφη και λογαριασμο και βλεπω μια αναιτια υπεροψια που δεν την ειδα απο αλλα μελη που οντας και αυτοι -που οπως καταλαβαινω εισαι και εσυ- επαγγελματιες απαντουν τεκμηριωμενα και με σεβασμο στην αγνοια

 

4) το cubase master race ηταν προφανως χιουμοριστικο και δεν μπαινω στη λογικη της μαχης των Daws (αν παρεξηγησες και αυτο)

 

Btw το να αναζητει καποιος αδαης σαν κ εμενα κατι σε τοση λεπτομερεια θα επρεπε να επικροτειται απο τους επαγγελματιες και οχι να υπαρχουν απαντησεις του στυλ "αυτοι ξερουν εσυ ατυχως το πηρες το προγραμμα"

 

Φιλικα πάντα,

αυτα απο ενα νεο μελος

Εχεις δίκιο. Οχι στα ειδικά αλλά σε όλα τα υπόλοιπα. Απάντησα με υπεροψία. Συγγνώμη.

Live and let Live.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχεις δίκιο. Οχι στα ειδικά αλλά σε όλα τα υπόλοιπα. Απάντησα με υπεροψία. Συγγνώμη.

 

και οτι διαβαζα το βιογραφικο σου και λεω θα του αντιγυρισω τα ιδια του τα λογια!  >:D

 

είναι παράλληλα παιδί που αν πάψει να μαθαίνει μπορεί να πάψει και να ζεί.

 

μα για τα ειδικα ηρθα εδω γιατι ακριβως δεν τα ξερω, πραγματικα ηταν απλη περιεργεια γιατι αυτο το 6,02 οπως  ειχα περιεργεια γιατι πχ το ableton πχ εχει δεξια τα track settings και επειδη μου κλοτσαγε στο ματι δεν το συνηθισα ποτε

δεν θα με δειτε να κανω ερωτησεις του τυπου τι ειναι wet dry signal ουτε οι Steinbergs δεν ξερουν τι κανουν και εχουν δωσει τα προγραμματα σε ανωνυμους προγραμματιστες(υπηρχε αυτολεξει στα steinberg forums αυτη η τοποθετηση!)

απλα αναζητουσα το 6.02 στα φορουμς και ειτε εβρικσε ως λημμα Cubase 6.0.2  και κατι για decibels (απο το why is cubase max level 6.02) ειτε ημερομηνιες events (6/02) για αυτο και το ρωτησα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κάπως έτσι σε φαντάζομαι (στο 1:36) ;D

 

https://www.youtube.com/watch?v=3kfJHHn_ygA=1m36s

 

Μήπως έχεις κι εσύ τίποτα βοσκοτόπια?

καπως ετσι μονο που ειμαι λιγο πιο new school!

κατα τον digital monk υπαρχει και ο digital sepherd

απο βοσκοτοπια εχω καποια μαντρια και κτηματα στην Αρλα αχαιας

οταν δεν παιζω φλογερα αφηνω στον ξαδερφο μου 2-3 σκαρους που εχω ηχογραφηση για τα ζωακια μου και τα βαζει στο cd player να παιζουν και ετσι τα σαλαγαει γιατι τα κακομοιρα εχουν μαθει στον ηχο μου και δεν καταλαβαινουν απο πρρρτς και βρουμ και τζα και αλλα λοιπα επιφωνηματα των συναδελφων!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Administrator

μα για τα ειδικα ηρθα εδω γιατι ακριβως δεν τα ξερω, πραγματικα ηταν απλη περιεργεια γιατι αυτο το 6,02 οπως  ειχα περιεργεια γιατι πχ το ableton πχ εχει δεξια τα track settings και επειδη μου κλοτσαγε στο ματι δεν το συνηθισα ποτε

δεν θα με δειτε να κανω ερωτησεις του τυπου τι ειναι wet dry signal ουτε οι Steinbergs δεν ξερουν τι κανουν και εχουν δωσει τα προγραμματα σε ανωνυμους προγραμματιστες(υπηρχε αυτολεξει στα steinberg forums αυτη η τοποθετηση!)

απλα αναζητουσα το 6.02 στα φορουμς και ειτε εβρικσε ως λημμα Cubase 6.0.2  και κατι για decibels (απο το why is cubase max level 6.02) ειτε ημερομηνιες events (6/02) για αυτο και το ρωτησα

Να... αυτά με χαλάνε. Δεν κάθονται να μάθουν τα γνωστά αλλά ψάχνουν να βρούν τα άγνωστα κι ανύπαρκτα.

Live and let Live.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να... αυτά με χαλάνε. Δεν κάθονται να μάθουν τα γνωστά αλλά ψάχνουν να βρούν τα άγνωστα κι ανύπαρκτα.

 

παμε off topic τωρα αλλα αν αναφερεσε στα steinberg forums οντως ισως εχει υπερεξαντληθει η αναλυση απο την αλλη ομως ειναι μια πραγματικη εγκυκλοπαιδεια του προγραμματος. Τωρα αυτοι που εγραφαν οτι οι Steinbergs κανουν shadow programming ναι προφανως και γραφουν κατι υπερβολικο και ανυπαρκτο αλλα δυστυχως that's the internet!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου