Προς το περιεχόμενο

Στραβωσε το tremolo arm?


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ο λεβιές σου πάει για σπάσιμο.

Άλλαξε τον γιατί αν σου σπάσει μέσα είναι μπελάς.

Ask me how I know.

το ειδα και εγω οτι ειναι επιφοβο... αύριο παιρνω αλλο.Να 'σαι καλσ

RUN FOREST....RUN!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
  • Απαντήσεις 25
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

Που θα βρω ενα τετοιο ελατηριακι οεο χωρις να το πληρωσω παπορισιο;Τα local stores ΦΥΣΙΚΑ δεν εχουν και στο ebay τα πουλανε πακετακι πολλα μαζι γυρω στο 10ρικο το φθηνοτερο!!!!

"The Tone Is In The Gear.....The Skill Is In The Hands"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Που θα βρω ενα τετοιο ελατηριακι οεο χωρις να το πληρωσω παπορισιο;Τα local stores ΦΥΣΙΚΑ δεν εχουν και στο ebay τα πουλανε πακετακι πολλα μαζι γυρω στο 10ρικο το φθηνοτερο!!!!

 

Το ελατηριάκι βοηθάει να κρατάει το tremolo arm στην θέση που εσύ επιθυμείς και να μην πηγαίνει πέρα - δώθε ή απλά να το ακινητοποιεί εκεί που το θες. Μία άλλη χρήση του είναι πως δεν σου επιτρέπει να βιδώνεις το τρέμολο arm μέχρι το τέλος. Δεν χρειάζεται να βάλεις ντε και καλά ελατηριάκι όμως. Απλά βάλε στις στροφές του tremolo arm την άσπρη ταινία που βάζουν οι υδραυλικοί στις βρίσες (ptfe tape), βίδωσέ το και είσαι κύριος  8)

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απλά βάλε στις στροφές του tremolo arm την άσπρη ταινία που βάζουν οι υδραυλικοί στις βρίσες (ptfe tape), βίδωσέ το και είσαι κύριος  8)

 

Για δύο μέρες περίπου (ή δύο ώρες ανάλογα με το στυλ σου)... ;D

Αν θέλει κάποιος σταθερή μπάρα η καλύτερη λύση είναι η αλλαγή μπλοκ με ένα callaham (όπως έχω ακούσει) ή ένα KGC (από το οποίο έχω προσωπική εμπειρία).

When you will get good you will know. There is no guitar. There never was.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Που θα βρω ενα τετοιο ελατηριακι οεο χωρις να το πληρωσω παπορισιο;Τα local stores ΦΥΣΙΚΑ δεν εχουν και στο ebay τα πουλανε πακετακι πολλα μαζι γυρω στο 10ρικο το φθηνοτερο!!!!

 

οποιοδηποτε ελατηριο απο ΣΤΥΛΟ κανει μια χαρα δουλεια.

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οποιοδηποτε ελατηριο απο ΣΤΥΛΟ κανει μια χαρα δουλεια.

 

Εμένα δεν μου δούλεψε το ελατήριο από το στυλό. Το έχω διαβάσει / ακούσει εδώ και χρόνια, αλλά δεν μου έχει δουλέψει. Δεν ξέρω γιατί. Μάλλον δεν έχω αυτό το 'οποιοδήποτε στυλό'  ;D ;D

 

Για δύο μέρες περίπου (ή δύο ώρες ανάλογα με το στυλ σου)... ;D

Αν θέλει κάποιος σταθερή μπάρα η καλύτερη λύση είναι η αλλαγή μπλοκ με ένα callaham (όπως έχω ακούσει) ή ένα KGC (από το οποίο έχω προσωπική εμπειρία).

 

Στην strat χρησιμοποιώ διαρκώς τρέμολο. Το έχω και floating γιατί έχω τρέλα. Ισχύει πως μετά από πολύ χρήση φθείρεται αλλά δεν υπάρχει θέμα. Κάνει τη δουλειά του θαυμάσια και κρατάει αρκετά. Αν τώρα μπαινοβγάζεις το tremolo arm σίγουρα θα φθαρεί περισσότερο. Προσωπικά όταν βάζω ταινία μετά δεν βιδώνω το τρέμολο 'όσο πάει'. Με τον τρόπο αυτό, αν δω ότι 'παίζει' το τρέμολο, φέρνω μία στροφή στο ίδιο το tremolo arm και είναι πάλι οκ. Η αλλαγή block είναι η καλύτερη λύση αλλά δεν υπάρχει λόγος για τόσα χρήματα λόγω... ελατηρίου  ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εμένα δεν μου δούλεψε το ελατήριο από το στυλό. Το έχω διαβάσει / ακούσει εδώ και χρόνια, αλλά δεν μου έχει δουλέψει. Δεν ξέρω γιατί. Μάλλον δεν έχω αυτό το 'οποιοδήποτε στυλό'  ;D ;D

 

Ναι ούτε εμένα. Και όχι μόνο δεν δούλεψε αλλά μου κατέστρεψε ένα μπλοκ γιατί μπηκε στα σπειρώματα, σφήνωσε εκεί και μετά δεν βίδωνε σωστά η μπάρα.

 

Ισχύει πως μετά από πολύ χρήση φθείρεται αλλά δεν υπάρχει θέμα. Κάνει τη δουλειά του θαυμάσια και κρατάει αρκετά. Αν τώρα μπαινοβγάζεις το tremolo arm σίγουρα θα φθαρεί περισσότερο. Προσωπικά όταν βάζω ταινία μετά δεν βιδώνω το τρέμολο 'όσο πάει'. Με τον τρόπο αυτό, αν δω ότι 'παίζει' το τρέμολο, φέρνω μία στροφή στο ίδιο το tremolo arm και είναι πάλι οκ. Η αλλαγή block είναι η καλύτερη λύση αλλά δεν υπάρχει λόγος για τόσα χρήματα λόγω... ελατηρίου  ;D

 

Εξαρτάται από την τρέλλα. Σε εμένα ήταν θέμα ωρών (λιγότερο από δύο). Και είμαι φαν του προϊόντος να φανταστείς. Δεν υπάρχει υδραυλικό σπίτι μου που να μην έχει teflon tape.

Το μπλοκ είναι γενική αναβάθμιση (σε ήχο και παιξιμο) δεν είναι για λύση προβλήματος και αντικατάσταση ελατηρίου. Η καλύτερη επένδυση που έκανα σε κιθάρα μετά τους μαγνήτες. YMMV.

When you will get good you will know. There is no guitar. There never was.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι ούτε εμένα. Και όχι μόνο δεν δούλεψε αλλά μου κατέστρεψε ένα μπλοκ γιατί μπηκε στα σπειρώματα, σφήνωσε εκεί και μετά δεν βίδωνε σωστά η μπάρα.

 

Κι εμένα αυτό είχε συμβεί. Ευτυχώς με λίγη προσοχή το έβγαλα και δεν είχα τα δικά σου προβλήματα. Μάλλον ήταν καλύτερο το στυλό ! :)

 

Εξαρτάται από την τρέλλα. Σε εμένα ήταν θέμα ωρών (λιγότερο από δύο). Και είμαι φαν του προϊόντος να φανταστείς. Δεν υπάρχει υδραυλικό σπίτι μου που να μην έχει teflon tape.

Το μπλοκ είναι γενική αναβάθμιση (σε ήχο και παιξιμο) δεν είναι για λύση προβλήματος και αντικατάσταση ελατηρίου. Η καλύτερη επένδυση που έκανα σε κιθάρα μετά τους μαγνήτες. YMMV.

Για το μπλοκ συμφωνώ απόλυτα μαζί σου. Απλά αναφέρθηκα στη συγκεκριμένη περίπτωση του φίλου που ψάχνει ελατήριο. Όσο για την ταινία σε καταλαβαίνω. Να πω και την αμαρτία μου τα τελευταία χρόνια βάζω ταινία αλλά έχω σταματήσει να δίνω σημασία. Παλαιότερα ήθελα το tremolo arm να είναι ακινητοποιημένο σε συγκεκριμένη θέση. Πλέον δεν μ'ένδιαφέρει. Απεναντίας το προτιμώ να είναι σε ευθεία προς τα κάτω, απλά να μην πηγαίνει πέρα - δώθε. Με την ταινία είμαι οκ και προστατεύω τις στροφές. Αλλά θα συμφωνήσω πως ο καθένας έχει τις δικές του προτιμήσεις κι αναγκαστικά πρέπει να προσαρμόσει κάθε λύση στο παίξιμό του.

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου