Προς το περιεχόμενο

Να αγοράσω καλό μικρόφωνο ή καλό προενισχυτή;;;;


reverbfun

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μία παράκληση...αν κάποιος φίλος έχει έστω μία πρόταση μικροφώνου ή προενισχυτή στα χρήματα αυτά είναι καλοδεχούμενη!!

 

Όπως ξέρεις, εγώ σου έχω ήδη προτείνει (μέσω π.μ.). Περιμένω να δω αν κάποιος (πιο ειδικός ίσως) θα προτείνει κάτι διαφορετικό.

 

:)

 

 

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 25
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

Το είδα φίλε μου.Σε ευχαριστώ καταρχήν.Αυτόν τον είχα δει από την αρχή και μου άρεσε στην κατηγορία χρημάτων που κινείται.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

για mic σου παραθέτω πρόσφατη απάντηση μου σε φίλο με πανομοιότυπο προβληματισμό

 

ευτυχώς η σημερινή εποχή προσφέρει δεκάδες καλές λύσεις στο θέμα μικροφώνου για ένα home studio (κάποτε ένα καλό πυκνωτικό ήταν όνειρο θερινής νυκτός για το μέσο δωμάτιο των μουσικών ::))...

 

αρκεί πλέον (μια που ως "πηγή" θα επιβάλει άμεσα τον χαρακτήρα του ως το τέλος της όποιας παραγωγής), να επιλέξεις κάποιο που θα ταιριάξει στα "γούστα" αλλά και στη χρήση για την οποία το προορίζεις (αξιοποιώντας περαιτέρω και την εμπειρία σου, από τα "εμβληματικά" για την κατηγορία τιμής τους Shure και Rode που διαθέτεις)...

 

ας πούμε το Neumann TLM 102 είναι στο μπάτζετ σου (555€ στον thomann), είναι ποιοτικότατο και όσο ουδέτερο συχνοτικά απαιτείται ώστε να λειτουργήσει ως all around και κατά κανόνα "βρίσκει ταβάνι" ως επιλογή για  ένα home studio... 

 

από την άλλη αν όντως ενδιαφέρεσαι κυρίως για χρήση σε φωνητικά, το "λαμπάτο" Oktava MKL 2500 που σου προτείνει ο Γιώργος, είναι εξαιρετική λύση και "φθηνή" για ότι πραγματικά σου προσφέρει (θεωρώ και δύσκολο να μη σ' αρέσει ο ηχητικός χαρακτήρας του γιατί "κολακεύει" τα περισσότερα είδη φωνής)...

 

εγώ θα σου πρότεινα με την σειρά μου να μην αμελήσεις να δοκιμάσεις και το "κλασσικό" πια Rode NTK ... ελαφρώς πιο "ογκώδες" και με πιο έντονη παρουσία "μεσουψηλά" (αλλά και με ανάλογα πιο έντονα "συριστικά")...

 

για όλα πρέπει όμως να συνυπολογίσεις σοβαρά, ότι χρειάζεσαι και μια παράλληλη επένδυση κοντά στο χιλιάρικο για προενισχυτή ώστε να τα αξιοποιήσεις ικανοποιητικά... ο κανόνας της "ισορροπημένης ηχητικής αλυσίδας" δεν συγχωρεί και μια απλά καλύτερη "καρτούλα" δεν φτάνει δυστυχώς...

 

όσο για προενισχυτές σε αυτά τα χρήματα αυτοί που ξεχωρίζουν είναι ο κλασικός πια SPL Goldmike 9844 αλλά και ο αξιόλογος ART Digital MPA II που διαθέτει και A/D converter...

 

αν σε παίρνει να ανέβεις λίγο υπάρχει ο SPL Track One MkII ιδανική λύση για φωνές με τα εξτρά καλούδια και το περιβόητο de-esser της spl αλλά και ο Focusrite ISA One Analog με το πολύ ενδιαφέρον matching σε χαρακτήρα με λαμπάτα mic...

 

 

ΥΓ1 η επόμενη κίνησή σου (η ακόμα καλύτερα παράλληλη) κίνηση είναι μια φθηνή κάρτα με ψηφιακές εισοδοεξόδους και ένα φθηνό καλό dac σε συνδυασμό με έναν προενισχυτή που ήδη διαθέτει AD ή μια LYNX...

άντε κι ένα μόνιτορ της προκοπής και έκλεισες...

ΥΓ2 φυσικά η γνώμη μου περί της "αποσπασματικής αναβάθμισης" παραμένει μέχρι κεραίας... ;) O0

δεν μιλάω αν δεν ξέρω... η σιωπή (μου) είναι χρυσός (στην τσέπη του άλλου)...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

α και αν βρεις τον χρόνο και θέλεις φυσικά, θα είναι "πολύ χρήσιμο" για όλους, όταν με το καλό καταλήξεις στην οποιαδήποτε προσθήκη με αυτά τα 600€, να μας ανεβάσεις  2 takes... ένα με το ήδη υπάρχον σεταπ σου κι ένα με το νέο σου απόκτημα...

 

δεν μιλάω αν δεν ξέρω... η σιωπή (μου) είναι χρυσός (στην τσέπη του άλλου)...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα φίλοι μου.Καταρχήν ευχαριστώ πάρα πολύ για τον χρόνο και τις απαντήσεις σας και ζητώ συγγνώμη για την καθυστέρηση απλά έτυχε κάτι απρόοπτο. Επισυνάπτω όπως μου ζητήθηκε ένα ελάχιστο δείγμα ηχογράφησης με τον παρόντα εξοπλισμό χωρίς κανένα εφέ, τελείως στεγνό.

Στην συνέχεια επισυνάπτω ένα μικρό δείγμα με επεξεργασία, (εφέ, μίξη, "mastering") και δύο φωτό από το daw για να δείτε πως είναι η κυματομορφή του δείγματος χωρίς εφέ και κάποια plugin που χρησιμοποιώ.

Οι ηχογραφήσεις αφορούν εκκλησιαστικούς ύμνους με τους οποίους ασχολούμαι.

Αναμένω τις επισημάνσεις σας με χαρά και τα σχόλιά σας.

ΔΕΙΓΜΑ_ΧΩΡΙΣ_ΕΦΕ_ΜΕ_ΠΑΡΟΝΤΑ_ΕΞΠΛΙΣΜΟ.mp3

ΚΕΚΡΑΓΑΡΙΟ_ΝΕΑ_ΜΙΞΗ.mp3

593393773_1.thumb.jpg.e03115a91ed59231786cce4e31f7db43.jpg

44288121_2.thumb.jpg.aba91ab66558c4f22e4e1670f8ed5d72.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

βασικά, αυτό που σου ζήτησα, είναι το dry αρχικό ας πούμε που ήδη ανέβασες, αλλά και ηχογραφημένο και με το νέο mic ή preamp όταν θα κατέληγες να το αποκτήσεις, ώστε να γίνει σύγκριση και να βγουν κάποια πιο αντικειμενικά συμπεράσματα σε σχέση με το αρχικό σου ερώτημα και την μετέπειτα κουβέντα που αναπτύχθηκε με αφορμή αυτό, κάτι που θα λειτουργούσε παραδειγματικά και για πολλούς φίλους που έχουν παρόμοιους προβληματισμούς... ;)

 

βέβαια ακούγοντας το, όπως και ένα τελικό σου αποτέλεσμα η γνώμη μου παγιώνεται στην αρχική που σου ανέλυσα παραπάνω...

 

δεν ξέρω τι έχεις στο μυαλό σου και τι περιμένεις, αλλά το dry δείγμα σου δεν είναι κακό τηρουμένων των αναλογιών και μπορεί ΣΙΓΟΥΡΑ να οδηγήσει σε καλύτερα αποτελέσματα από το τελικό που μοιράστηκες μαζί μας...

 

ένα προσεκτικό eq editing στον ισοκράτη ειδικά για ξελάσπωμα στις χαμηλές, ένα λιγότερο dark reverb σωστά ρυθμισμένο, λίγη προσοχή στο θόρυβο και στο processing στην φωνή κλπ, θα βελτίωναν τα πράγματα αρκετά, χωρίς αυτό να σημαίνει ότι αυτό το οποίο ήδη παράγεις δεν στέκεται αξιοπρεπώς ως ερασιτεχνικό ηχοληπτικό πόνημα...

 

για να γίνω πιο σαφής (ελπίζοντας να μην παρεξηγηθώ) δεν νομίζω ότι το "πρόβλημα" στην παρούσα φάση βρίσκεται στον καλύτερο εξοπλισμό, αλλά στην έλλειψη επαρκούς εμπειρίας και εξειδικευμένης γνώσης οπότε κατά συνέπεια και η απόκτηση ενός απλά ακριβότερου κρίκου στην αλυσίδα, δεν θα φέρει από μόνη της την διαφορά που φαντάζεσαι...

 

βέβαια αυτό μην σε ανησυχεί γιατί με διάβασμα και πειραματισμό η πρόοδος επιτυγχάνεται γρήγορα αν διαθέτεις την όρεξη... όσο για τον καλύτερο εξοπλισμό πάντα θα είναι εκεί σε βιτρίνες και αποθήκες και θα περιμένει... ως άνθρωπος που είχα την τύχη να δουλέψω με "εξωτικά" για τον μέσο χρήστη μηχανήματα, ένα μπορώ να σου υπογράψω... πάντα θα θες το "καλύτερο" ότι και να αποκτήσεις όπως και να το εννοείς εσύ αυτό...

 

 

ΥΓ παρεμπιπτόντως "καλλιτεχνικά" το αποτέλεσμα μου άρεσε ιδιαίτερα καθώς και η χροιά και η τεχνική (αν είσαι εσύ μπράβο σου!)...

 

δεν μιλάω αν δεν ξέρω... η σιωπή (μου) είναι χρυσός (στην τσέπη του άλλου)...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου