Προς το περιεχόμενο

audiophile 192 και ηχεία 2.1 - help


sentient

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γεια χαρά,

 

Πήρα την κάρτα ήχου audiophile 192 της m-audio.

Από ηχεία έχω ένα σετάκι 2.1 της logitech αλλά δεν κατάφερα να τα συνδέσω επιτυχώς με την audiophile. Το μικρό manual που είχε η κάρτα ήχου δεν με βοήθησε αφού έκανε αναφορά μόνο για monitor ηχεία.

Αν είχα 2 ενεργά ηχεία θα συνέδεα το αριστερό στο MON left και το δεξί στο MON right και όλα ΟΚ (φαντάζομαι).

 

Τώρα όμως που έχω 2.1 τα οποία έχουν μόνο ένα βύσμα (stereo) τι κάνω? που πρέπει να τα συνδέσω για να ακούσω ήχο? Πήρα έναν αντάπτορα από μικρό (που είναι το βύσμα των ηχείων) σε καρφί (που παίρνει η audiophile) αλλά τίποτα, το δοκίμασα σε όλες τις τρύπες αλλά ήχος μηδέν. Δεν αναγνωρίζει καθόλου τα ηχεία, πάω στο control panel/sounds and audio devices και ότι επιλογές αφορούν τα ηχεία είναι ανενεργές.. Τι φταίει?

 

Δεν έχει κάποια έξοδο stereo η κάρτα? Αν όχι πρέπει να βρω (ή να φτιάξω) αντάπτορα από μικρό βυσματάκι stereo και να βγαίνει σε 2 καρφιά mono? Μάλλον θα υπάρχει πιο απλή λύση αλλά σαν άσχετος βλέπετε δε βγάζω άκρη...

 

Πριν εγκαταστήσω την audiophile, εννοείται πως απεγκατέστησα την παλιά (soundblaster) και αφού την έβγαλα έβαλα την καινούρια στο ίδιο slot και πέρασα τους οδηγούς. Την κάρτα τη βλέπει μια χαρά αλλά ήχος γιοκ.

Τι πατάτα έχω κάνει? Χελπ μη ΠΛΗΖ!! :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχεις δοκιμάσει όλες τις εξόδους της audiophile με τα ηχεία; Βλέπω ότι έχει 2 ζεύγη εξόδου. Επίσης, έχει η κάρτα κάποιο δικό της control panel;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δοκίμασα όλες τις εξόδους αλλα τίποτα... Δεν βλέπει καθόλου τα ηχεία!

Η κάρτα έχει ένα δικό της control panel αλλά δεν έβγαλα κάποια άκρη ούτε από εκεί..

Ευχαριστώ για τη μέχρι τώρα βοήθεια, ελπίζω να βρεθεί λύση μην τρέχω τώρα και για monitors... θα πληρώνω μέχρι το 2076.. :twisted:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πρέπει να πάρεις ένα split που να κάνει το 1/8" stereo jack βύσμα των ηχείων σε 2 * 1/4" mono jack για να τα συνδέσεις στην audiophile.

 

Έστω και έτσι, θα έπρεπε από το ένα ηχείο να ακούς κανονικά. Κάποια ρύθμιση πρέπει να φταίει.

 

Έχεις κάποια εφαρμογή που να μπορείς να δουλέψεις την κάρτα μέσω ASIO driver (π.χ. Cubase, Wavelab, Reason, Sonar, ...); Για δες αν δουλεύει αυτό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω το Cubase SX, αν και ακόμα δεν το έχω μάθει σαν πρόγραμμα..

Τι να κάνω από εκεί, αναπαραγωγή κάποιου midi file? Θα το παλέψω λίγο μόλις πάω σπίτι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θεωρητικά, αν όλα δουλεύουν σωστά, θα πρέπει τα level meters στο WavOut1/2 να ανάβουν όταν αναπαράγεται ήχος. Συμβαίνει αυτό;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παιξε καποιο αρχειο ηχου(π.χ. mp3..) με το medio player και τσεκαρε οπως σου προανεφεραν αν υπαρχει σημα στα wav outw 1-2 kai στο master..an βλεπεις σημα τσεκαρε αν ειναι τα tracks αυτα muted οπως κοιταξε να ανεβασεις τα virtual faders που βλεπεις(tsekare prvta to stereo link...)...an blepeis σημα και εχεις κανει αυτες τις ρυθμισεις,ψαξε το πραγμα εκτος απο το pc...tsekare ta hxeia soy σε μια αλλη πηγη κ.τλ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου