Προς το περιεχόμενο

joyo ultimate drive>alpha OD mod


Προτεινόμενες αναρτήσεις

σίγουρα θα έχει συζητηθεί...

έκανε κανείς την μοντίφα, γιατί το σκέφτομαι μια και το drive του joyo τελικά μου πέφτει πολύ..

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό που δε μου αρέσει στο Ultimate Drive είναι ότι δίνει όλο το drive πολύ νωρίς. Αν θυμάμαι καλά μέχρι να πας το gain στο 4 τα'χει δώσει όλα, από κει μέχρι το τέρμα του δεν έχει και πολύ διαφορά.

Αν βάλεις μια αντίσταση στο ποτενσιόμετρο του gain μπορείς να αλλάξεις τη συμπεριφορά του και να γκαζώνει πιο ομαλά, σε όλη την έκτασή του. Νομίζω ουσιαστικά το μετατρέπεις από γραμμικό σε λογαριθμικό. Δυστυχώς δε θυμάμαι τώρα την τιμή της αντίστασης που χρειάζεσαι, δε θα'ναι δύσκολο να το βρεις στο δύκτιο.

 

Άλλη μια πρόταση...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

όχι μόνο το δίνει όλο στο 4, αλλά από την αρχή το δίνει όλο.

Δεν έχω εμπειρία με ocd, υποτίθεται είναι κλώνος σε μεγάλο ποσοστό, αλλά για το στυλ που παίζω είναι πολύ και δύσκολο στο χειρισμό.

 

Επειδή είδα ότι έγινε μεγάλο σκάνδαλο με το alpha drive, είπα μήπως κάποιος το δοκίμασε.

Βασικά το είδα, ότι είναι τρεις αντιστάσεις.

Θα τις βάλω και στην ανάγκη θα πειραματιστώ.

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

H σφαγή joyo ξεκίνησε.

Ήδη ο ασθενής είναι στην χειρουργική κλίνη....

Αναζητώνται τα μοσχεύματα  ;)

 

Ασθενήν έχομεν....  ;D

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα νεώτερα της επέμβασης έχουν ως εξής....

Πριν ξεκινήσω την επέμβαση και βλέποντας διάφορα σχηματικά διαγράμματα σε σύγκριση με το ocd της fulltone εκτός του ότι παρατήρησα ότι υπάρχουν δυό εκδόσεις του joyo, ήθελα να ξεκαθαρίσω τι ακριβώς θα κάνω καθώς οι δυό εκδόσεις είχαν κάπως διαφορετικά τα σχηματικά.

Και τέλος πάντων αφού σχεδόν είχα αποφασίσει τι θα έκανα έψαξα να βρώ ποιές είναι οι διαφορές στις V1 και V2 εκδόσεις του joyo.

Και πάνω εκεί πέφτω στο παρακάτω

http://www.freestompboxes.org/viewtopic.php?f=1&t=25443&p=245871&#p245871

 

που ούτε λίγο ούτε πολύ λεει ότι στην έκδοση V2 οι κινέζοι έχουν μια δίοδο λάθος που έχει να κάνει με το ασύμμετρο clipping.

Αυτό το είχα ψιλοϋποπτευθει βλέποντας το ocd αλλά δεν έδωσα σημασία.

 

Εν ολίγοις αυτος ο τύπος βρήκε λαγό.

Ήδη είχα την αίσθηση πάντα ότι το joyo ήταν παρα μα πάρα πολύ ulitmate.

Σχεδόν ανυπόφορο.

Και το ίδιο έλεγε πολύς κόσμος, αλλά άλλοι φαίνονται ευχαριστημένοι.

Βέβαια γούστα είναι αυτά, αλλά κανείς δεν νομίζω ότι έκατσε να δοκιμάσει ένα V1 και ένα V2 μαζί...

 

Εκανα τη μοντίφα και αμέσως συμμαζεύτηκε η αγριάδα του, τουλάχιστον στην αρχή της διαδρομής του gain. Σημειωτέον ότι με ένα διακόπτη μπορείς άμα θες να βγάλεις τη δίοδο εκτός και να μην έχεις καθόλου clipping που μου ακούγεται ενδιαφέρον επίσης.

 

Θα κάτσω λίγο να το δουλέψω, να ξαναδώ τις διαφορές των εκδόσεων και μετά θα δοκιμάσω τις άλλες μοντίφες που είχα σκοπό να κάνω.

 

Στο νήμα υπάρχουν αρκετοί που γράφτηκαν μόνο και μόνο για να ευχαριστήσουν τον άνθρωπο !

 

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

για την ώρα έχω γυρίσει τη δίοδο σωστά, μετά την έκανα Bypass και ήδη έχω βάλει παράλληλα μια αντίσταση στο gain οπότε έχει περιοριστεί η διαδρομή του και η τελική του τιμή.

Για την ώρα πάμε πολύ καλά.

Θα ακολουθήσουν άλλες ίσως σε πυκνωτές.

Δεν ξέρω αν τελικά θα βάλω αντιστάσεις στα άλλα ποτς.

Δεν αλλάζει τίποτα, απλά έχεις μεγαλύτερη ευκολία επιλογής μιας θέσης, και όχι να την ψάχνεις ανάμεσα σε δυό χιλιοστά.

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δυστυχώς εμένα δεν πιάνουν τα χέρια μου! Γύρισα τη δίοδο και τώρα το πετάλι δεν βγάζει ήχο. Κάτι έκαψα με το κολλητήρι φαίνεται.

Τι τα θέλω εγώ τα μαστορέματα; >:(

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μάλλον δεν κολλησε.

βαλε μια φωτογραφία να σου πω αν φαίνεται κάτι

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τελικά όντως δεν είχε γίνει καλά η κόλληση, το σώσαμε το πεταλάκι! Μικρή νομίζω η διαφορά που έκανε η αλλαγή φοράς της διόδου, αλλά προς το καλύτερο.

Έβαλα και μια αντίσταση στο gain μεταξύ του 1ου και 2ου lug όπως είχα διαβάσει αλλά δεν έκανε αυτό που περίμενα. Περίμενα να διατηρήσει το γκάζι που βγάζει στο τέρμα της διαδρομής το ποτενσιόμετρο βγάζοντας το όμως πιο αργά, αλλά αυτή αντίσταση μείωσε και το τελικό γκάζι, κάνοντας το πετάλι κάτι μεταξύ booster και ήπιο overdrive. Πολύ ενδιαφέρον αλλά όχι αυτό που θέλω τώρα οπότε ξαναέβγαλα την αντίσταση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου