Προς το περιεχόμενο

Τα στατιστικά στοιχεία ενός ηχητικού αρχείου και η σημ


Προτεινόμενες αναρτήσεις

 

Στην παρακάτω εικόνα βλέπετε δύο πίνακες στατιστικών.  Το 32ΜΙΧ2 είναι δικό μου κομμάτι αμέσως μετά την μίξη και πρίν κάνω mastering ή μάλλον ψεύτοmastering. Το Κομμάτι 11 είναι ένα εμπορικό κομμάτι που το χρησιμοποίησα για να στρώσω τα αυτιά μου.

 

stat1.jpg

 

Προσέξτε τις διαφορές στα Min. RMS,  Average, Min και Max. Sample Value, κλπ.

Μπορεί κάποιος να τα σχολιάσει και να μας δώσει τα φώτα του, δηλαδή τι σημαίνει το καθένα,  σε ποια τιμή  πρέπει να βρίσκεται και πώς θα το κάνουμε;

 

Ξέρω, ζητάω πολλά, τα οποία για να απαντηθούν απαιτούν αρκετή ώρα πληκτρολόγησης και όρεξη. 

Ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων.

 

ΤΟ ΓΑΡ ΑΥΤΟ ΝΟΕΙΝ, ΕΣΤΙΝ ΤΕ ΚΑΙ ΕΙΝΑΙ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κανένα χρήσιμο συμπέρασμα δεν μπορεί να προκύψει από τη μελέτη των αριθμών που παραθέτεις διότι α) όπως μας ενημερώνεις, πρόκειται για δύο διαφορετικά κομάτια μουσικής, β) δεν έχουμε ακούσει κανένα από τα δύο, γ) αυτά δεν είναι "στατιστικά στοιχεία" όπως αδοκίμως γράφεις αλλά τεχνικά στοιχεία που υπάρχουν χωρίς να σχετίζονται μεταξύ τους κατ' οιονδήποτε τρόπο (όπως όντως συμβαίνει με στοιχεία που μπορούν να αξιοποιηθούν "στατιστικά").

 

 

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χρησιμοποιώ τον χαρακτηρισμό "στατιστικά στοιχεία" διότι ακριβώς αυτόν τον χαρακτηρισμό δίνει και το Cubase, και όχι γιατί πρόκειται για στοιχεία της στατιστικής υπηρεσίας.

 

Δε μπορεί να μή σημαίνουν τίποτα, διότι το cubase και κάθε πρόγραμμα που διαχειρίζεται μουσικά αρχεία, για κάποιο λόγο το δίνει.

Πχ πρίν από λίγο διάβασα ότι στην σημερινή εποχή το db average πρέπει να είναι μεταξύ 10και 15 db για να αντέξει το κομμάτι σου τον loudness war που γίνεται στην εποχή μας.

 

Το εμπορικό κομμάτι έχει min sample value -1 στα 0db, το δικό μου όχι. Μήπως κάτι σημαίνει αυτό, μήπως για κάποιον λόγο ο μηχανικός ήχου το έκανε έτσι;

Παρεμπιπτόντως τώρα που το έκανα δήθεν μάστερινγκ, το κομμάτι μου έγινε έτσι:

 

teliko1.jpg

 

ΤΟ ΓΑΡ ΑΥΤΟ ΝΟΕΙΝ, ΕΣΤΙΝ ΤΕ ΚΑΙ ΕΙΝΑΙ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χρησιμοποιώ τον χαρακτηρισμό "στατιστικά στοιχεία" διότι ακριβώς αυτόν τον χαρακτηρισμό δίνει και το Cubase, και όχι γιατί πρόκειται για στοιχεία της στατιστικής υπηρεσίας.

 

Καταλαβαίνω, αλλά ο όρος είναι αδόκιμος.

Ο σύγχρονος όρος για τέτοια στοιχεία είναι "metrics".

 

Για να μην υπάρχει παρεξήγηση, δεν λέω ότι κακώς ψάχνεις, απλά λέω ότι με τη συγκεκριμένη αφετηρία εκτιμώ ότι δεν υπάρχει κάτι να βρεις.

 

 

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 χρόνο αργότερα...

"Καταλαβαίνω, αλλά ο όρος είναι αδόκιμος.

Ο σύγχρονος όρος για τέτοια στοιχεία είναι "metrics"."

 

Σωστό!

 

Πάντως ας μας απαντήσει κάποιος πως μπορούμε να αξιοποιήσουμε αυτά τα στοιχεία.  Πχ το estimated pitch τι μας χρειάζεται; 

ΤΟ ΓΑΡ ΑΥΤΟ ΝΟΕΙΝ, ΕΣΤΙΝ ΤΕ ΚΑΙ ΕΙΝΑΙ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου